Открытое тестирование
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.12.2012 N 3/1гн
Про особливості організації діяльності
органів прокуратури у сфері транспорту
З метою забезпечення належної організації діяльності органів прокуратури у сфері транспорту, керуючись статтею 15 Закону України "Про прокуратуру", НАКАЗУЮ:
1. Заступнику Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, керівникам структурних підрозділів апаратів, спеціалізованим прокурорам з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері забезпечити на залізничному, морському, річковому, авіаційному, трубопровідному, автомобільному транспорті, включаючи сферу автодорожнього комплексу, міському електротранспорті, у тому числі у метрополітені, виконання функцій органів прокуратури та повноважень прокурорів, визначених Конституцією України і Законом України "Про прокуратуру".
2. Наглядову, представницьку, слідчу діяльність органів прокуратури у вказаній сфері, процесуальне керівництво досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення в судах організовувати за територіальним і функціональним принципами на підставі галузевих наказів Генерального прокурора України з урахуванням особливостей цього наказу.
2.1. Спрямувати зазначену діяльність на виконання завдань щодо зміцнення законності та правопорядку, захист гарантованих Конституцією України, іншими законами та міжнародними правовими актами прав і свобод людини і громадянина та інтересів держави.
3. Забезпечити координацію діяльності правоохоронних органів з питань протидії злочинності та корупції у сфері транспорту.
3.1. Прокурорам за місцем розташування Управлінь залізниць, Управлінь Міністерства внутрішніх справ України на залізницях та прокурорам інших областей взаємодіяти в роботі. Систематично за власною ініціативою чи за запитом прокуратури іншої області надсилати інформацію щодо стану законності та злочинності, матеріали правоохоронних та контролюючих органів, статистичну звітність щодо їх діяльності, іншу інформацію про порушення чинного законодавства.
4. Забезпечити нагляд за додержанням законів органами внутрішніх справ на транспорті при здійсненні оперативно-розшукової діяльності, а також при прийнятті заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення у сфері транспорту та внесенні відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
5. Здійснювати процесуальне керівництво у всіх кримінальних провадженнях, які розслідуються слідчими органів прокуратури у транспортній сфері, слідчими слідчих відділів Управлінь Міністерства внутрішніх справ України на залізницях, їх лінійних відділів, лінійних відділів на водному, повітряному транспорті та у метрополітенах Головних управлінь (управлінь) Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також у кримінальних провадженнях про злочини у сфері транспорту, які розслідуються Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ України.
6. Вживати заходів щодо прийняття до провадження і розслідування:
6.1. слідчими органів прокуратури у транспортній сфері - кримінальних правопорушень у межах компетенції та підслідності, визначеної Кримінальним процесуальним кодексом України;
6.2. органами внутрішніх справ на транспорті - кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, передбачених пунктами 11 - 12 цього наказу, у сфері службової та господарської діяльності, проти власності та довкілля, безпеки виробництва, а також проти безпеки руху та експлуатації транспорту.
7. Спеціалізованим прокурорам з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері, юрисдикція яких поширюється на територію місцезнаходження портів приписки морських чи річкових суден України, що перебувають за межами України під прапором або з розпізнавальним знаком України, здійснювати нагляд за додержанням вимог кримінального процесуального законодавства капітанами цих суден при виконанні ними процесуальних дій відповідно до вимог Інструкції, затвердженої наказом Генерального прокурора України.
7.1. Забезпечити нагляд за додержанням вимог кримінального процесуального законодавства при виконанні процесуальних дій капітанами повітряних суден.
8. При надходженні повідомлень про катастрофи, аварії, терористичні акти, вибухи, пожежі, умисні вбивства, вчинені при обтяжуючих обставинах і в умовах неочевидності, блокування транспортних комунікацій на піднаглядних об'єктах, захоплення транспортного підприємства, рухомого складу, інші події та злочини на транспорті, внаслідок яких сталася загибель людей чи вони набули широкого громадського розголосу, спеціалізованим прокурорам з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері особисто виїжджати на місце події з метою належної організації його огляду та проведення першочергових слідчих (розшукових) дій. Упродовж доби надсилати спеціальне повідомлення до прокуратури вищого рівня.
8.1. За умови значної віддаленості спеціалізованої прокуратури від місця події виїзд і провадження невідкладних слідчих (розшукових) дій до прибуття прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері забезпечувати територіальним прокурорам. Про результати невідкладно надавати відповідну інформацію прокурорам вищого рівня та спеціалізованим прокурорам з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері.
9. Забезпечити підтримання процесуальними керівниками державного обвинувачення у кримінальних провадженнях, досудове розслідування яких здійснювалося слідчими органами внутрішніх справ, а також галузевих підрозділів апаратів, спеціалізованих прокуратур з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері. Реагувати на незаконні судові рішення в апеляційному, касаційному порядку, за нововиявленими обставинами. Забезпечити повноту та якість поданих документів реагування.
10. При здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів та представницької діяльності особливу увагу приділяти питанням:
захисту прав громадян при користуванні послугами транспорту, забезпечення безпеки їх життя і здоров'я;
соціального захисту працівників транспорту та забезпечення безпечних умов праці;
захисту економічних інтересів держави, передусім щодо закупівлі товарів, робіт і послуг у транспортній галузі, а також при управлінні державним майном;
безпеки руху, транспортування та експлуатації транспорту;
охорони власності, у тому числі збереження транспортних засобів, магістральних трубопроводів, вантажів, багажу, майна при перевезеннях;
використання та охорони земель транспорту.
11. Головному управлінню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту Генеральної прокуратури України здійснювати безпосередній нагляд (крім питань, що належать до компетенції Головного управління нагляду за додержанням законів у воєнній сфері та Дніпровської екологічної прокуратури) щодо:
Кабінету Міністрів України (при виданні нормативних актів у сфері транспорту);
Міністерства інфраструктури України (крім Державного департаменту з питань зв'язку та інформації, Державної спеціальної служби транспорту);
Міністерства доходів і зборів України (у частині оформлення вантажів на митній території України, а також у зонах митного контролю у пасажирських та вантажних поїздах, аеропортах, морських та річкових портах, у ліцензованому автотранспорті, що здійснює пасажирські та вантажні перевезення, крім виконання функцій щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності);
Державної адміністрації залізничного транспорту України та підпорядкованих їй підприємств, які здійснюють матеріально-технічне забезпечення залізничного транспорту та діяльність, пов'язану з організацією залізничних вантажних перевезень;
Державної авіаційної служби України;
Державного агентства автомобільних доріг України;
Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті;
Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті;
Департаменту Державної автомобільної інспекції (крім виконання функцій щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності);
підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, на які покладено обов'язки щодо протидії злочинності, корупції та іншим правопорушенням на транспорті;
інших центральних органів державної виконавчої влади, управління та контролю (нагляду) при здійсненні ними діяльності, пов'язаної з державним управлінням та контролем на транспорті.
12. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері здійснювати нагляд (крім питань, що належать до компетенції Дніпровської екологічної прокуратури та спеціалізованих прокуратур з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері) у діяльності:
12.1. Місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування при виданні ними нормативних актів у сфері транспорту.
12.2. Територіальних підрозділів органів, указаних у пункті 11, їх технологічних комплексів, виробничих управлінь, підприємств, установ, організацій залізничного, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного, автомобільного, міського електротранспорту та автодорожнього комплексу.
12.3. Суб'єктів господарювання, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, які здійснюють:
експлуатацію аеропортів, аеродромів, злітно-посадкових майданчиків, повітряних суден, шляхів сполучення, об'єктів дорожнього сервісу, залізничних під'їзних колій, акваторій портів, причалів усіх категорій і призначень, набережних причалів, причальних у портах, гідрографічних та гідротехнічних споруд, систем сигналізації, портових систем інженерної інфраструктури та споруд зв'язку тощо, морських та річкових суден, автостанцій, автобусів, таксі, об'єктів автодорожнього комплексу та автотранспортної інфраструктури;
проектування, будівництво, експлуатацію, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів усіх видів транспорту, здійснення при цьому державних закупівель, встановлення гарантій безпеки життя та здоров'я населення від можливого негативного впливу під час експлуатації об'єктів цього виду транспорту;
діяльність, пов'язану з проведенням вантажних робіт, агентуванням суден, брокерськими, експедиторськими, сюрвейєрськими послугами, переміщенням і оформленням вантажів на митній території України та через пункти пропуску;
діяльність, пов'язану з обслуговуванням та перевезенням пасажирів, багажу та вантажів усіма видами транспорту.
13. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя:
13.1. Розмежування повноважень між галузевими підрозділами, спеціалізованими прокурорами у транспортній сфері та територіальними прокурорами здійснювати наказами з урахуванням підпорядкованості, місця розташування піднаглядних їм об'єктів відповідно до положень цього наказу.
13.2. У разі виявлення на піднаглядній території порушень закону вносити документи прокурорського реагування безпосередньо керівникам органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, розташованих в іншому регіоні.
14. При здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів у сфері транспорту звертатися до суду у порядку та за наявності підстав, передбачених частиною 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", брати участь у розгляді таких позовів (заяв) у суді.
15. У межах компетенції забезпечити належну організацію нагляду за виконанням законів у сфері запобігання і протидії корупції на піднаглядних об'єктах, визначених у пунктах 11 - 12 цього наказу.
16. За наявності підстав для захисту прав громадян або інтересів держави у суді забезпечити якісну і своєчасну підготовку та пред'явлення позовів (заяв), подань, застосування інших заходів представницького характеру, передбачених статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", у справах, у яких сторони та предмет спору відносяться до закріпленого напряму діяльності.
17. У межах компетенції спеціалізованим прокурорам у транспортній сфері забезпечити організацію участі у розгляді місцевими загальними судами пред'явлених ними позовів та справ, у які здійснено обов'язковий вступ і участь за своєю ініціативою. Галузевим підрозділам прокуратур обласного рівня забезпечити також організацію участі у місцевих господарських, окружних адміністративних судах та судах апеляційної інстанції за місцем розташування суду; галузевому підрозділу Генеральної прокуратури України - у судах касаційної інстанції.
17.1. Здійснювати своєчасне реагування на незаконні судові рішення. Вживати заходів, спрямованих на своєчасне і реальне виконання рішень, постановлених у справах за позовами і заявами органів прокуратури у транспортній сфері.
18. Головному управлінню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту забезпечити належну організацію роботи та управління підпорядкованими прокуратурами, безпосереднє здійснення повноважень щодо нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні, здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, нагляду за додержанням і застосуванням законів, представництва інтересів громадян та держави у судах у сфері транспорту, вживати заходів щодо підвищення ефективності вказаної діяльності.
Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Генерального прокурора України відповідно до розподілу обов'язків.
Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам (на правах обласних), прокурорам міст з районним поділом, міським, районним, міжрайонним та іншим прирівняним до них прокурорам, прокурорам районів у містах, ректору Національної академії прокуратури України, довести його до відома всіх прокурорсько-слідчих працівників.
Наказ Генерального прокурора України від 19.09.2005 N 3/3гн "Про сферу та особливості організації діяльності органів прокуратури на транспорті" вважати таким, що втратив чинність.
Генеральний прокурор України
державний радник юстиції України В. Пшонка