Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ
23.10.2000 N 1/9-435

Міністру освіти і науки
Автономної Республіки Крим,
управлінням освіти і науки обласних,
Київської та Севастопольської
міських держадміністрацій

Методичні рекомендації щодо організації
навчально-виховного процесу в початковій
школі з малою кількістю учнів

Відповідно до положень Конституції України, Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту" кожний громадянин України має право на одержання повної загальної середньої освіти. Це право гарантується, зокрема, організацією діяльності системи загальноосвітніх навчальних закладів. З метою врегулювання питань, пов’язаних із діяльністю загальноосвітніх навчальних закладів, Міністерство освіти і науки України направляє методичні рекомендації щодо організації навчальновиховного процесу в початковій школі з малою кількістю учнів (додається).

Заступник міністра В. О. Огнев’юк

Додаток
до листа

Забезпечення права громадян України на здобуття повної загальної середньої освіти в класах з кількістю до п’яти учнів, що не дозволяє організувати навчання в самостійних класах, вимагає особливого підходу до організації навчально-виховного процесу. Заклади, в яких функціонують такі класи, на практиці прийнято називати малокомплектними школами. Педагогічними колективами цих загальноосвітніх навчальних закладів спільно з науковцями, органами управління освітою напрацьовано певний досвід організації одночасного навчання і виховання учнів різних класів одним вчителем в одному приміщенні (класній кімнаті). У педагогічній практиці такий клас називають класом-комплектом (комбінованим класом, з’єднаним класом). Початкова (малокомплектна) школа покликана забезпечити педагогічні умови для навчання і виховання молодших школярів безпосередньо за місцем їх проживання. Структура початкової (малокомплектної) школи може бути різною і залежить від загальної чисельності учнів, кількості учнів у кожному окремому класі, кількості педагогічних працівників, наявності відповідних приміщень та належної матеріальної бази. Поряд із з’єднаними класами (класами-комплектами) можуть функціонувати й звичайні. З’єднані класи (класи-комплекти) початкової школи можуть бути і у складі середньої загальноосвітньої школи І-II або І-III ступенів. Для належного забезпечення навчально-виховного процесу в початковій (малокомплектній) школі важливим є оптимальне поєднання класів, виходячи з конкретних умов окремої школи.

Сьогодні у такий клас об’єднують:

- два класи із загальною кількістю учнів до 25 чоловік;

- три класи із загальною кількістю учнів до 15 чоловік;

- чотири класи із загальною кількістю учнів до 10 чоловік.

Разом з тим об’єднання учнів чотирьох класів в один з’єднаний клас (клас-комплект) є небажаним і може допускатися лише в окремих випадках. Навчання учнів у цих класах слід здійснювати за індивідуальною формою.

Об’єднувати можна як суміжні (1-2, 2-3, 3-4), так і несуміжні (1-3, 1-4, 2-4) класи. Доцільним є об’єднання учнів першого і третього класу, оскільки на кожному уроці значну частину часу старші учні можуть працювати самостійно, а вчитель має можливість приділити більше уваги першокласникам.

Особливості навчально-виховного процесу в умовах одночасної роботи вчителя з кількома класами вимагають раціонального обладнання класної кімнати, наявності певних засобів навчання, меблів (дошка, яка розкладається, переносні дошки, додатковий стіл для унаочнення, збільшене демонстраційне набірне полотно, розміщення пам’яток, інструкцій, алгоритмів виконання завдань тощо). Бажано, щоб для дітей, крім класної кімнати, були обладнані ігрова кімната та ігровий (спортивний) майданчик, а в разі потреби - їдальня (або окреме місце у класі для сніданків), спальна кімната.

Оскільки книга відіграє важливу роль у формуванні світогляду дитини, бажано, щоб у класі був читацький куточок. Виважено треба поставитись до питання розміщення учнів у класі, враховуючи наявну площу, характер освітлення, особливості фізіологічного розвитку дітей. Як підтверджує практика, учнів першого класу доцільно розміщувати за першими партами, найближче до вчителя. Протягом року місця розташування учнів у класі доцільно змінювати (з урахуванням належності учнів до певного класу).

Режим роботи початкової (малокомплектної) школи має сприяти виконанню вчителем поставлених перед ним завдань. Як засвідчує досвід роботи, в таких з’єднаних класах (класахкомплектах), де є першокласники, доцільно спланувати роботу таким чином, щоб протягом І півріччя вчитель мав змогу частину навчального дня працювати окремо тільки з учнями 1-го класу. Таку можливість дає проведення навчальних занять за системою скорочених уроків. Так, перші два уроки можна скорочувати до 30 хвилин, наступні два уроки (з усіма учнями) тривають 35 - 40 хвилин, і останні - по 35 - 40 хвилин. Замість чотирьох-п’яти уроків по 40 хвилин можна проводити шість уроків по 30 хвилин.

Особливість організації навчально-виховного процесу в з’єднаному класі (класі-комплекті) слід враховувати при складанні розкладу занять. Основною вимогою до розкладу занять є забезпечення сприятливих умов для безпосереднього керування й організації навчально-пізнавальної діяльності учнів різних класів під час уроку, тому до складання розкладу вчителю слід підходити виважено, з урахуванням методичних і наукових рекомендацій та конкретних умов кожної школи, класу.

У суміжних класах доцільно поєднувати уроки одного навчального предмету. Якщо з’єднаний клас (клас-комплект) складається з учнів 1-го і 3-го або 1-2-3-х класів, таке поєднання не завжди можливе, а іноді і недоцільне. У тих випадках, коли у з’єднаний клас (клас-комплект) об’єднані діти чотирьох початкових класів (що дуже небажано), з дітьми двох класів може проводитися заняття з одного навчального предмету, а з рештою учнів - з іншого навчального предмету.

Особливу увагу слід звернути на розклад уроків для з’єднаного класу (класу-комплекту), до складу якого входять учні першого класу, враховуючи при цьому:

- психофізіологічні особливості розвитку дітей цього віку;

- відмінності навчальних планів першого класу та інших;

- специфіку дидактико-методичного забезпечення навчально-виховного процесу в першому класі.

Враховуючи складність матеріалу, рівень підготовленості учнів, учитель може в окремих випадках вносити зміни до розкладу уроків, складеного на початку навчального року, більше часу відводити на роботу окремо з 1 класом (І півріччя), з 4 класом (II півріччя), при цьому обов’язковим є виконання навчальних планів та програм.

При проведенні уроку у з’єднаних класах (класах-комплектах) виникає проблема дефіциту безпосереднього мовного спілкування учителя з окремим учнем, наслідком чого може бути уповільнений мовленнєвий розвиток учнів, втрата ними уваги на уроці, зниження інтересу до навчання. Учителю слід уважно підходити до питання планування уроку, зваживши на доцільність кожного його етапу, форми проведення та організації навчальної роботи з кожним класом, застосування засобів навчання і різних видів роботи.

Урок у з’єднаному класі (класі-комплекті) проводиться за єдиним комплексним поурочним планом, в структурі якого обов’язково відображаються етапи самостійної роботи учнів у І півріччі для 1-го класу - по 4-7 хвилин та роботи з учителем, які чергуються, як правило, 5 -6 разів протягом уроку. Поступово час, відведений для самостійної роботи першокласників, необхідно збільшувати.

Проведення уроків з одного предмету за однією темою в умовах роботи вчителя з кількома класами дає змогу вчителеві раціонально використовувати час, організовувати спільну роботу, повніше застосовувати наочність (засоби навчання). На такому уроці найбільш ефективними є фронтальна та групова форми роботи. Доречним буде також проведення для всіх учнів з’єднаного класу (класу-комплекту) уроків розвитку мовлення в усній чи письмовій формі. Така форма організації навчально-виховного процесу сприяє оптимізації роботи вчителя: йому легше готуватись до уроку, підбирати відповідний дидактичний матеріал і засоби навчання, а також переключати під час уроку свою увагу на учнів різних класів. Разом з тим різниця в навчальних планах для складових з’єднаного класу (класу-комплекту) ускладнює планування таких уроків.

Уроки фізичного виховання, музики, образотворчого мистецтва, трудового навчання доцільно проводити з усіма учнями з’єднаного класу (класу-комплекту) одночасно.

Одним із напрямів удосконалення уроку у з’єднаному класі (класі-комплекті) є побудова його на основі інтеграції змісту кількох навчальних дисциплін (читання - природознавство - образотворче мистецтво). Орієнтовна тематика таких уроків подана в журналі "Початкова школа" N 3, 10 за 1996 р.; N 2, 6 за 1997 р.У системі підвищення ефективності уроку важлива роль належить диференційованому підходу до навчання учнів, застосування якого сприяє створенню позитивної мотивації діяльності учня на уроці, формуванню навичок самоперевірки і контролю, розвиває творчий підхід учнів до виконання вправ.

У початковій (малокомплектній) школі відповідно до потреб батьків може організовуватись група продовженого дня за режимом роботи, єдиним для загальноосвітніх навчальних закладів. Якщо групу продовженого дня відвідують учні першого класу, в режимі роботи групи слід передбачити для них дві прогулянки на свіжому повітрі та сон.У сільській місцевості школа завжди була центром просвітницької та виховної роботи. Організації такої діяльності сприяє близькість сільської школи до дітей та їх батьків, що дозволяє підтримувати постійний зв’язок із сім’єю, забезпечувати виховання дітей у школі з максимальним використанням потенціалу родинної педагогіки, народознавства, а також проводити відповідну роботу з педагогічного всеобучу батьків.

Виховна робота в початковій (малокомплектній) школі здійснюється за єдиним виховним планом і має орієнтуватися на спільні форми діяльності дітей з урахуванням їх вікових особливостей. Особливо ефективними у виховній роботі вчителя є організація ігрової та трудової діяльності дітей. Переважна більшість сільських шкіл має ігрові майданчики, пришкільні ділянки. Корисними і цікавими дня учнів є посильні роботи з озеленення і благоустрою села, охорони навколишнього середовища, краєзнавча діяльність, участь у гуртках з прикладного мистецтва (малювання, ліплення, вишивання) тощо. Важливим позитивним фактором організації виховної роботи є залучення до неї батьків та інших мешканців села.

Питання організації харчування у початковій (малокомплектній) школі, як правило, вирішуються за погодженням з батьками учнів, відповідно до санітарно-гігієнічних вимог, з урахуванням місцевих умов.

Складність роботи вчителя у з’єднаних класах (класах-комплектах) зумовлена тим, що в них працює один учитель, якому щодня треба підготуватися до 8 - 12 уроків, забезпечуючи якісні результати навчання і виховання учнів. Це вимагає особливих підходів до удосконалення його фахової майстерності. Невід’ємною складовою праці педагога має стати самоосвіта. Разом з тим обмеженість доступу вчителя (особливо у сільській місцевості) до наукових, методичних, культурних джерел, відірваність від педколективу негативно позначаються на його професійному вдосконаленні. Тому організація методичної роботи в районі, діяльність кущових або міжшкільних методичних об’єднань, проведення районних, обласних семінарів-практикумів, робота над докурсовим та післякурсовим завданням тощо - це вагомий резерв удосконалення фахової майстерності вчителя, важлива умова вдосконалення навчально-виховного процесу і підвищення якості знань, практичних умінь та навчальних досягнень учнів.