Открытое тестирование
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.03.2013 N 4/2гн
Про організацію прокурорського нагляду за додержанням
законів спеціальними підрозділами та іншими органами,
які ведуть боротьбу з організованою злочинністю
З метою забезпечення належної організації нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, керуючись статтею 26 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" та статтею 15 Закону України "Про прокуратуру", НАКАЗУЮ:
1. Першому заступнику, заступникам Генерального прокурора України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, спеціалізованим прокурорам на правах обласних, керівникам самостійних структурних підрозділів апаратів у межах компетенції з метою захисту конституційних прав і свобод громадян, державних та суспільних інтересів, вжиття передбачених законодавством заходів щодо усунення виявлених порушень закону забезпечити належну організацію нагляду за додержанням законів при проведенні спеціальними підрозділами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, оперативно-розшукової діяльності та у кримінальних провадженнях щодо злочинних угруповань.
1.1. Особливу увагу звертати на додержання вимог законів щодо запобігання: виникненню злочинних угруповань; встановленню ними корумпованих зв'язків з посадовими особами правоохоронних органів, судової системи, органів влади та управління; розкраданню бюджетних коштів; незаконному відчуженню земель; легалізації (відмиванню) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом; протидії незаконному обігу наркотичних засобів та торгівлі людьми.
2. Наглядову діяльність здійснювати:
2.1. Головному управлінню нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, Генеральної прокуратури України - за додержанням законів у діяльності:
- Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України;
- Департаменту внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України;
- Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України;
- підрозділу внутрішньої безпеки центрального органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
2.2. Головному управлінню нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, Генеральної прокуратури України та відповідним структурним підрозділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя - за додержанням законів іншими державними органами у межах покладених на них обов'язків щодо участі у боротьбі з організованою злочинністю.
2.3. Головному управлінню нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, Генеральної прокуратури України та відповідним структурним підрозділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя - за додержанням вимог статей 17, 18 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" центральними апаратами та їх підрозділами на місцях Національного банку України, Міністерства фінансів України, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону, а також інших міністерств та відомств, що мають контрольні повноваження, у межах покладених на них обов'язків щодо взаємодії зі спецпідрозділами по боротьбі з організованою злочинністю.
2.4. Управлінням (відділам) нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя - за додержанням законів у діяльності:
- управлінь по боротьбі з організованою злочинністю Головних управлінь (управлінь) Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- Головних відділів (відділів) по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головних управлінь (управлінь) Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- управлінь (відділів) внутрішньої безпеки Департаменту внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та на залізницях (за місцем розташування таких підрозділів);
- підрозділів внутрішньої безпеки територіальних органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.
3. За наявності підстав для внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, вчинене у складі організованої групи чи злочинної організації, для повідомлення особі про підозру у вчиненні такого кримінального правопорушення самостійним структурним підрозділам Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, спеціалізованим прокурорам на правах обласних складати висновок, який надсилати до Головного управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, Генеральної прокуратури України для погодження.
3.1. Керівникам структурних підрозділів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним, міжрайонним, районним у містах та прирівняним до них прокурорам прийняття такого рішення погоджувати з підрозділами прокуратур обласного рівня, які здійснюють нагляд за додержанням законів у сфері боротьби з організованою злочинністю, а спеціалізованим прокурорам районного рівня з нагляду за додержанням законів у воєнній та екологічній сферах - з прокурорами вищого рівня.
4. З часу внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, вчинене у складі організованої групи чи злочинної організації, або повідомлення особі про підозру у вчиненні такого правопорушення нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва і підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях цієї категорії покласти на Головне управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, та відповідні галузеві підрозділи прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя.
4.1. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя з часу внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про здійснення повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у складі організованої групи чи злочинної організації невідкладно визначати групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження процесуального керівництва у цьому кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи з числа працівників підрозділів нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю.
4.2. У випадках вчинення кримінальних правопорушень злочинними угрупованнями на території різних регіонів, за межами України, а також особливої складності та багатоепізодності кримінальних проваджень старшого прокурора групи призначати керівництву Генеральної прокуратури України за клопотанням Головного управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією.
5. Під час досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень цієї категорії своєчасно вживати заходів щодо швидкого, повного та неупередженого дослідження обставин кожного кримінального правопорушення, усунення причин і умов їх скоєння.
6. Головному управлінню нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, Генеральної прокуратури України та відповідним галузевим підрозділам прокуратур обласного рівня:
- забезпечити розгляд і вирішення звернень громадян, службових та інших осіб, запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад щодо дій працівників спецпідрозділів у зв'язку з проведенням ними оперативно-розшукової діяльності та слідчими при здійсненні досудового розслідування у кримінальних провадженнях стосовно організованих груп та злочинних організацій;
- щоквартально перевіряти достовірність даних статистичної звітності про результати роботи спеціальних підрозділів та інших правоохоронних органів по боротьбі з організованою злочинністю;
- у взаємодії з іншими структурними підрозділами органів прокуратури забезпечувати облік результатів досудового розслідування і судового розгляду у кримінальних провадженнях стосовно організованих груп та злочинних організацій, які розслідувалися слідчими підрозділами усіх відомств;
- проводити постійний системний аналіз та комплексне оцінювання причин та умов, що впливають на виникнення, розвиток і діяльність організованої злочинності.
7. Основними критеріями оцінки ефективності прокурорського нагляду на цьому напрямку визначити:
- реальний захист прав та свобод людини і громадянина, інтересів суспільства та держави від організованої злочинності шляхом запобігання діяльності організованих злочинних угруповань, їх виявлення та ліквідації;
- забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування у таких кримінальних провадженнях і судового розгляду з тим, щоб усі члени злочинних угруповань були притягнуті до відповідальності та понесли покарання з урахуванням найбільшої суспільної небезпеки вчинених злочинів;
- безумовне додержання вимог закону про повне, всебічне й неупереджене дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, забезпечення повного відшкодування завданих збитків; поновлення порушених прав громадян та інтересів держави.
Контроль за виконанням наказу покласти на заступників Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків.
Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Дніпровському екологічному прокурору, прокурорам регіонів з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, прокурорам міст, районів, міжрайонним і прирівняним до них прокурорам, ректору Національної академії прокуратури України, довести його до відома прокурорсько-слідчих працівників.
Наказ Генерального прокурора України від 19 вересня 2005 року N 4/2гн "Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами та іншими установами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю" вважати таким, що втратив чинність.
Генеральний прокурор України державний радник юстиції України В. Пшонка