Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 29 квітня 2013 р. N 320
Київ

Про затвердження
Середньострокової стратегії управління
державним боргом на 2013-2015 роки

Відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 21 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Середньострокову стратегію управління державним боргом на 2013-2015 роки, що додається.

2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 10 травня 2012 р. N 607 "Про затвердження Середньострокової стратегії управління державним боргом на 2012-2014 роки" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 50, ст. 1985).

Прем'єр-міністр України М.АЗАРОВ

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 квітня 2013 р. N 320

Середньострокова стратегія
управління державним боргом
на 2013-2015 роки

Загальна частина

Протягом 2012 року забезпечено утримання обсягу державного боргу на рівні близько 28,5 відсотка внутрішнього валового продукту, що на 1,5 відсоткового пункту нижче граничного показника, встановленого на кінець зазначеного періоду.

Для забезпечення рівномірного попиту на внутрішньому фінансовому ринку боргові інструменти розміщено відповідно до оприлюдненого Мінфіном графіка, який розроблено з урахуванням строків здійснення та обсягів платежів, пов’язаних з погашенням та обслуговуванням державного боргу, а також з метою недопущення пікових навантажень на державний бюджет.

Крім того, здійснено заходи, спрямовані на удосконалення нормативно-правової бази з питань управління державним боргом, у тому числі з метою зменшення ризиків у сфері управління державним боргом та забезпечення мінімізації втрат бюджетних коштів під час управління державними борговими зобов’язаннями, розширено перелік державних боргових інструментів, зокрема номінованих в євро, та запроваджено цінні папери для населення в іноземній валюті, зокрема прийнято ряд актів Кабінету Міністрів України, пов’язаних з вирішенням питань управління державним боргом, а саме:

постанову Кабінету Міністрів України від 12 березня 2012 р. N 233 "Про внесення зміни до пункту 1 Основних умов випуску та порядку розміщення короткострокових або середньострокових державних облігацій, номінованих в іноземній валюті" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 23, ст. 878) щодо здійснення емісії облігацій внутрішньої державної позики України в іноземній валюті, зокрема в євро;

постанову Кабінету Міністрів України від 21 березня 2012 р. N 234 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. N 80" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 23, ст. 879) щодо можливості випуску середньострокових державних облігацій з достроковим погашенням, номінованих в іноземній валюті, з наданням права емітенту визначати вид іноземної валюти під час первинного розміщення;

постанову Кабінету Міністрів України від 18 липня 2012 р. N 648 "Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2012 році" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 54, ст. 2174);

постанову Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2012 р. N 795 "Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2012 році" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 65, ст. 2656);

постанову Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2012 р. N 836 "Про випуск казначейських зобов’язань" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 67, ст. 2750) щодо можливості залучення для фінансування державного бюджету вільних готівкових коштів населення;

постанову Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2012 р. N 875 "Про внесення змін до пунктів 1 і 7 Умов випуску облігацій зовнішньої державної позики 2012 року" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 71, ст. 2877) щодо додаткового розміщення облігацій зовнішньої державної позики на умовах раніше здійсненого розміщення;

постанову Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2012 р. N 1053 "Про внесення зміни до пункту 3 Умов розміщення та погашення казначейських зобов’язань" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 88, ст. 3567) щодо розміру доходу за кожною купонною виплатою за казначейським зобов’язанням серії Б;

постанову Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2012 р. N 1058 "Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2012 році" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 89, ст. 3599);

розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2012 р. N 1059 "Про затвердження плану заходів із розвитку внутрішнього ринку державних цінних паперів на період до 2014 року".

Активізація роботи з державними цінними паперами дала змогу істотно підвищити їх привабливість для інвесторів та проводити більш гнучку політику у сфері управління державним боргом.

Триває співробітництво з Міжнародним валютним фондом, що позитивно вплинуло на перспективи співпраці, результати яких очікуються протягом 2013 року.

Важливим елементом політики у сфері управління державним боргом залишається співробітництво з чотирма впливовими міжнародними рейтинговими агентствами, рейтинги яких є основними індикаторами суверенних ризиків держави ("Standard and Poor’s", "Fitch Ratings", "Moody’s Investors Service" та "Rating and Investment Information, Inc.").

Обсяг запозичень за загальним фондом державного бюджету в 2012 році становив 102,9 млрд. гривень, у тому числі за рахунок внутрішніх запозичень - 64,2 млрд. (62,4 відсотка), за рахунок зовнішніх запозичень - 38,7 млрд. гривень (37,6 відсотка). Середньозважена ставка за облігаціями внутрішньої державної позики у 2012 році становила 11,33 відсотка (у 2011 році - 8,91 відсотка, у 2010 році - 12,7 відсотка, у 2009 році - 20,2 відсотка).

У 2012 році розміщено облігації зовнішньої державної позики із строком обігу два роки за ставкою 7,95 відсотка, строком п’ять років - за ставкою 9,25 відсотка та строком десять років - за ставкою 7,8 відсотка. Загальний обсяг фінансових ресурсів, залучених за допомогою зазначених інструментів, становив 4,85 млрд. доларів США. Державний борг на 31 грудня 2012 р. становив 399,1 млрд. гривень.

Оцінка ризиків, пов’язаних
з державним боргом

Загальний обсяг державних запозичень у 2013 році заплановано в обсязі 135,5 млрд. гривень, з яких 92,9 млрд. (68,6 відсотка) становлять внутрішні запозичення, 42,7 млрд. гривень (31,4 відсотка) - зовнішні запозичення.

Ураховуючи такий обсяг запозичень, передбачених у Законі України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", обсяг державного боргу в національній валюті становитиме 483 млрд. гривень.

У 2014 і 2015 роках прогнозний обсяг запозичень становитиме відповідно 131,4 млрд. і 125,6 млрд. гривень.

Основним фактором посилення боргового навантаження на державний бюджет у найближчій та середньостроковій перспективі є необхідність погашення зовнішніх боргів, серед яких найбільший обсяг має позика Міжнародного валютного фонду.

Протягом 2013 року пікове навантаження на державний бюджет очікується у травні, червні, серпні та листопаді за рахунок погашення позики Міжнародного валютного фонду та облігацій зовнішньої державної позики 2003 року.

Середньострокова перспектива у борговій сфері характеризується високим ризиком рефінансування та помірним відсотковим ризиком. Крім того, потенційними факторами, що можуть збільшити ризики для України, є:

зменшення попиту на вітчизняні товари та послуги на зовнішньому ринку;

погіршення показників платіжного балансу;

девальвація/ревальвація національної валюти;

погіршення ситуації на світовому фінансовому ринку;

залежність банківського сектору від зовнішніх кредитних ресурсів.

Цілі та завдання Стратегії

Цілями Стратегії є:

задоволення потреб держави у позикових ресурсах шляхом фінансування державного бюджету за мінімально можливої вартості обслуговування державного боргу з урахуванням ризиків;

утримання обсягу державного боргу на економічно безпечному рівні;

забезпечення ефективного функціонування внутрішнього ринку державних цінних паперів та розширення доступу до міжнародного ринку капіталу;

реформування у сфері міжнародної інтеграції та співпраці, спрямоване на вироблення цілісної і збалансованої зовнішньоекономічної політики, підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості національної економіки.

Досягнення зазначених цілей забезпечується шляхом:

оптимізації структури державного боргу в розрізі валюти і відсоткових ставок, що дасть змогу мінімізувати відповідні ризики;

мінімізації ризиків, пов’язаних з рефінансуванням та утриманням середньозваженого строку до погашення боргових зобов’язань держави у визначених цією Стратегією межах;

запобігання виникненню пікових навантажень на державний бюджет, що пов’язані із здійсненням платежів за державним боргом;

підвищення рівня ліквідності державних боргових цінних паперів, що дасть змогу підвищити попит на них серед інвесторів;

здійснення запозичень для підтримки та розвитку пріоритетних сфер економіки;

забезпечення ефективної співпраці з провідними міжнародними рейтинговими агентствами щодо присвоєння ними суверенного кредитного рейтингу Україні та її борговим зобов’язанням;

забезпечення системного підходу до міжнародної інтеграції та співпраці, у тому числі запровадження дієвих механізмів прийняття рішень у зовнішньоекономічній сфері;

запровадження стратегії залучення, ефективного використання та моніторингу зовнішньої допомоги;

розширення співпраці з міжнародними організаціями, в тому числі міжнародними фінансовими організаціями;

забезпечення прозорості діяльності, пов’язаної з управлінням державним боргом, та публічності відповідної інформації.

Основні заходи,
спрямовані на виконання завдань Стратегії

Основними заходами, які планується здійснити для реалізації Стратегії, є:

узгодження напрямів політики у сфері управління державним боргом з напрямами бюджетної та грошово-кредитної політики;

удосконалення нормативно-правової бази з питань управління державним боргом;

складення графіка проведення аукціонів облігацій внутрішньої державної позики із зазначенням видів та строків обігу боргових цінних паперів;

проведення аналізу та оцінки ризиків, пов’язаних з державним боргом;

регулярне розміщення державних цінних паперів з різними строками обігу;

створення належних умов для ефективного функціонування первинних дилерів та підтримання ними двостороннього котирування державних боргових цінних паперів;

здійснення операцій з активного управління державним боргом з метою зменшення пікових навантажень на державний бюджет;

вивчення можливості розширення переліку державних боргових інструментів, у тому числі з плаваючою відсотковою ставкою, індексованих на рівень інфляції, та цінних паперів для населення у гривні;

розширення співпраці з міжнародними організаціями, зокрема Світовим банком, Міжнародним валютним фондом, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком;

забезпечення регулярного подання міжнародним рейтинговим агентствам статистичних і аналітичних даних щодо соціально-економічного та політичного становища України;

підтримка на належному рівні та розвиток інформаційно-технічного забезпечення процесу управління державним боргом, зокрема шляхом удосконалення інформаційно-аналітичної системи "Управління державним боргом";

регулярне розміщення інформації про управління державним боргом на офіційному веб-сайті Мінфіну.

Очікувані результати

Реалізація Стратегії дасть змогу досягти на кінець 2013, 2014 і 2015 років відповідно таких результатів:

відношення обсягу державного боргу до внутрішнього валового продукту - на рівні не більш як 30,6 відсотка, 30,9 відсотка і 31відсотка;

частка державного внутрішнього боргу - не менш як 50 відсотків;

середньозважений строк до погашення державного боргу - не менш як 5,1, 5,3 і 5,4 року;

частка державного боргу з фіксованою ставкою - не менш як 65 відсотків;

частка державного боргу, який рефінансується у відповідному періоді, у загальній сумі державного боргу на початок такого періоду - орієнтовно не більш як 20 відсотків.