Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ
18.12.2000 N 1/9-510

Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим,
управління освіти і науки обласних, Київської і
Севастопольської міських державних адміністрацій

Про організацію роботи з дітьми
старшого дошкільного віку, які
не відвідують дошкільні заклади

Здійснення переходу загальної середньої освіти на новий зміст, структуру і термін навчання вимагає перегляду підходів до організації роботи з підготовки дітей старшого дошкільного віку до навчання у школі. Особливо це стосується дітей, які не відвідують дошкільні заклади. Під підготовкою до школи слід розуміти комплекс педагогічних заходів, спрямованих на загальний розвиток комплекс педагогічних заходів, спрямованих на загальний розвиток дитини (фізичний, психічний, розумовий, емоційний, морально-вольовий); створення передумов для формування основ загально навчальних умінь та навичок (організаційних, інтелектуальних, комунікативних), які забезпечили б дитині успішну навчальну діяльність не тільки у першому класі, а і на наступних життєвих етапах.

Державою гарантована безоплатна дошкільна освіта кожній дитині у державних та комунальних дошкільних закладах. Але близько 60 відсотків дошкільників сьогодні з різних причин не відвідують дитячі садки. Вони йдуть до школи без належної підготовки, що викликає певні труднощі у подальшому систематичному навчанні, збільшує період шкільної адаптації, суттєво впливає на стан здоров'я, успішність, створює нерівні стартові умови. Тому питання організованої підготовки до школи дітей, які не охоплені суспільним дошкільним вихованням, визначення закладів, що будуть здійснювати цю роботу вимагає вирішення на державному рівні.

Практика показала, що батьки, які виховують дошкільників вдома, часто шукають способи отримання освітніх послуг по підготовці дітей до школи поза межами системи освіти. Такою ситуацією інколи користуються особи без відповідної професійної підготовки. Вони займаються репетиторством з дітьми 4-6 років, організовують групи, гуртки, центри з підготовки до школи. При цьому, як правило, в роботі з дошкільниками використовують шкільні методи і прийоми, бо головна мета - раннє опанування дітьми предметних знань в максимальному обсязі програми 1-го класу.

Разом з тим в державі існує розгалужена мережа дошкільних закладів, в яких забезпечення соціальної адаптації та готовності дитини до навчання у школі є важливою ділянкою їх роботи. Саме сучасний дошкільний заклад за умов оптимального використання його можливостей, розширення деяких функцій, належної координації з боку владних структур, підтримки громадськості може вирішити проблеми своєчасної підготовки дітей старшого дошкільного віку до шкільного навчання за режимом та в обсязі, який найбільше влаштовує родину.

З огляду на вищевикладене та з метою створення сприятливих умов для організованої підготовки до навчання у школі дітей старшого дошкільного віку, які не відвідують дошкільні заклади, Міністерство освіти і науки рекомендує:

Щорічно проводити облік дітей старшого дошкільного віку, які не відвідують дошкільні заклади.

Запровадити різні форми охоплення дітей старшого дошкільного віку дошкільною освітою. З цієї метою організовувати їх різнотривале перебування у дошкільних закладах, навчально-вихованих комплексах "Школа - дошкільний заклад", середніх загальноосвітніх школах (за умови відсутності дитячого садка), найближчих до місця проживання дитини.

Форми організації, режим перебування дітей обирати в залежності від регіональної специфіки, місцевих умов, можливостей навчального закладу, готовності педагогічних кадрів, контингенту дітей, побажань батьків. Умови утримання дітей повинні відповідати діючим санітарно-гігієнічним нормам. Безпосередню роботу з дітьми здійснюють вихователі дошкільних закладів, вчителі початкових класів (у дошкільних групах при загальноосвітніх школах), які мають відповідну підготовку.

Підготовка дітей до школи має відповідати вимогам базового компонента дошкільної освіти і здійснюватись за програмами виховання та навчання дітей дошкільного віку, затвердженими Міністерством освіти і науки. Така підготовка передбачає фізичний, пізнавальний і особистісний розвиток дитини, її готовність до взаємодії з навколишнім світом, розвиток специфічних видів діяльності дошкільників, які визначають і забезпечують легку адаптацію дитини до нового соціального статусу і є фундаментальними для новоутворень дошкільного дитинства.

За участю педагогічних працівників дошкільного закладу, вчителів початкової школи розширити можливості соціально-педагогічного патронату для дітей, які виховуються вдома, в тому числі з вадами психофізичного розвитку. Надавати методичну, діагностичну і консультативну допомогу сім'ї.

Провести протягом І кварталу 2006 року курсову підготовку та перепідготовку фахівців для здійснення соціально-педагогічного патронату та роботи з дітьми, які з різних причин не відвідують дошкільні заклади.

Проводити роз'яснювальну роботу серед батьків, громадськості щодо необхідності здобуття дітьми старшого дошкільного віку дошкільної освіти та можливості отримання її в різноманітних організаційних формах.

Не допускати прийому дітей до першого класу середньої загальноосвітньої школи на конкурсній основі. До школи приймається дитина за бажанням батьків або осіб, що їх замінюють, відповідно до віку, визначеного Законом України "Про загальну середню освіту", і довідки про стан її здоров'я.

Заступник міністра В.О. Огнев'юк