Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
25.07.2013 N 641

Про затвердження Примірного положення
про Перинатальний центр II рівня

(Щодо змін додатково див. Наказ Міністерства охорони здоров'я
N 682 від 01.08.20
13 -
скасовано на підставі Наказу
Міністерства охорони здоров'я
N 767 від 30.08.20
13)

(Із змінами, внесеними згідно з
Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 871 від 09.10.20
13)

На виконання пункту 30.1 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року N 128/2013, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Примірне положення про Перинатальний центр II рівня, що додається.

2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити впровадження цього наказу.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Толстанова.

В. о. Міністра О. Толстанов

Затверджено
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
25.07.2013 N 641

Примірне положення
про Перинатальний центр II рівня

1. Загальні положення

1.1. Перинатальний центр II рівня (далі - Центр) може створюватись на базі міських пологових будинків, або багатопрофільних лікарень (центральних районних лікарень) та може виконувати функції міжрайонних перинатальних центрів з кількістю пологів 1500 і більше на рік та радіусом обслуговування не більше 60 км.

1.2. Центр підпорядковується Міністерству охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

1.3. Ліжкова потужність Центру та адміністративна територія, що ним обслуговується, визначається Міністерством охорони здоров'я АР Крим, структурними підрозділами з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

1.4. Центр може бути клінічною базою кафедр акушерства та гінекології, неонатології вищих медичних навчальних закладів (відповідно до наказу МОЗ України від 5 червня 1997 року N 174 "Про затвердження Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я", зареєстрованого в Міністерстві юстиції 07 липня 1997 року N 245/2049).

1.5. Керівництво Центром здійснюється головним лікарем (директором).

1.6. Персонал Центру керується діючим законодавством, цим положенням, наказами, інструкціями, іншими нормативними актами органів охорони здоров'я, посадовими інструкціями.

1.7. Розрахункова площа приміщень Центру повинна відповідати нормам, що пред'являються до лікувальних закладів, - Державні санітарні норми та правила "Гігієнічні вимоги до розміщення, облаштування, обладнання та експлуатації перинатальних центрів", затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26 січня 2012 N 55, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 лютого 2012 р. за N 248/20561.

1.8. Планування діяльності, фінансування, укомплектування штатами, оснащення Центру медичною апаратурою, інструментарієм, господарським інвентарем та обладнанням проводиться відповідно до діючих нормативів у встановленому порядку.

2. Основні завдання Центру

2.1. Основним завданням Центру є реалізація державної політики у сфері охорони здоров'я жінок та дітей, що передбачає:

2.1.1. Надання медичної допомоги в умовах цілодобового стаціонару, денного стаціонару та амбулаторних умовах вагітним, роділлям, породіллям середнього (за сукупністю факторів) ступеня акушерського та перинатального ризиків і новонародженим з масою тіла > 1500 г (термін гестації понад 32 тижнів), які мають порушення життєво важливих органів;

2.1.2. Надання медичної допомоги жінкам з порушенням репродуктивної функції, що потребують інтенсивного лікування та догляду на основі використання новітніх технологій з доведеною ефективністю.

2.2. Забезпечення обсягу надання допомоги жінкам репродуктивного віку, вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим, не менше, як на I рівні перинатальної допомоги.

2.3. Надання невідкладної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим в умовах відділення інтенсивної терапії для жінок та відділення інтенсивної терапії для новонароджених. Кількість ліжок у таких відділеннях визначається кількістю пологів, але не менше трьох ліжок.

2.4. Забезпечення госпіталізації вагітних, роділь, породіль, новонароджених до закладу охорони здоров'я III рівня перинатальної допомоги, які її потребують, після стабілізації їх стану.

3. Перелік медичних показань до направлення пацієнток до Центру

3.1. Акушерська патологія

Передчасний розрив плодових оболонок у терміні 35 - 36 тижнів.

Передчасні пологи у терміні понад 32 тижні.

Прееклампсія легкого ступеня.

Спонтанна двійня.

Низьке прикріплення плаценти.

Вагінальна кровотеча (за відсутності показань до невідкладного розродження) після надання необхідної невідкладної медичної допомоги.

Рубець на матці після одного кесаревого розтину.

Сідничне передлежання плода (без інших акушерських ускладнень).

3.2. Екстрагенітальна патологія

Серцево-судинні захворювання, серцево-судинна недостатність 0 або I ступеня.

Гестаційний цукровий діабет інсулінонезалежний.

Ендокринна патологія без істотного порушення функціонального стану відповідної залози.

Захворювання нирок без порушення функції та без артеріальної гіпертензії.

Захворювання гепатобіліарної системи без порушення функцій печінки.

Доброякісні новоутворення без істотних клінічних проявів.

Неврологічна патологія (за наявності висновку спеціаліста щодо відсутності показань до направлення на III рівень).

Легеневі захворювання без дихальної недостатності.

Доброякісні захворювання системи крові (за винятком патології згортувальної системи).

3.3. Стани плода

Необхідність проведення неінвазивної пренатальної діагностики.

Вроджені вади розвитку плода, які не потребують анте- або негайного постнатального хірургічного втручання.

4. Функції Центру

Відповідно до завдань основними функціями Центру є:

4.1. Надання кваліфікованої стаціонарної/амбулаторної лікувально-діагностичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим середнього (за сукупністю факторів) ступеня акушерського та перинатального ризиків і новонародженим з масою тіла > 1500 г (термін гестації понад 32 тижні), які мають порушення життєво важливих органів, згідно з Нормативами та клінічними протоколами надання стаціонарної/амбулаторної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги.

4.2. Забезпечення пацієнтів невідкладною акушерсько-гінекологічною та неонатологічною допомогою.

4.3. Забезпечення пацієнтів кваліфікованою анестезіологічною та реанімаційною допомогою.

4.4. Своєчасне скерування при необхідності пацієнтів на вищий рівень надання медичної допомоги згідно з визначеними рівнями організації перинатальної допомоги в Україні.

4.5. Здійснення заходів щодо попередження передчасних пологів.

4.6. Здійснення заходів щодо профілактики виникнення внутрішньолікарняних інфекцій.

4.7. Організація лікувально-діагностичної допомоги з питань репродуктивного здоров'я подружжю, молоді, особам, що вступають у шлюб.

4.8. Організація та забезпечення спеціалізованої консультативної допомоги пацієнтам Центру.

4.9. Проведення цитологічного скринінгу на патологію шийки матки усіх пацієнтів, які звернулися за медичною допомогою, відповідно до вимог чинних галузевих нормативних документів.

4.10. Забезпечення спільного перебування матері та новонародженого.

4.11. Аналіз показників стану здоров'я жінок і дітей, показників якості роботи закладу, розробка заходів щодо їх поліпшення.

4.12. Ведення відповідних форм обліково-звітної та статистичної документації, надання у встановлені терміни інформації щодо діяльності закладу територіальним органам охорони здоров'я.

4.13. Проведення експертизи тимчасової непрацездатності хворих. Аналіз та розробка заходів щодо її зниження.

4.14. Забезпечення підвищення кваліфікації медичного персоналу Центру.

4.15. Забезпечення взаємозв'язку зі станцією екстреної медичної допомоги, центрами первинної медико-санітарної допомоги, консультативно-діагностичними закладами (центри сімейної медицини), жіночими консультаціями, амбулаторно-поліклінічними закладами та дитячими поліклініками, спеціалізованими ЛПЗ (дермато-венерологічні лікарні, протитуберкульозний диспансер та ін.), закладами охорони здоров'я III рівня перинатальної допомоги.

4.16. Організація зберігання, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів відповідно до вимог чинних нормативних документів.

4.17. Надання інформації про всі випадки внутрішньолікарняних інфекцій, материнської смертності, перинатальної смертності, нещасні випадки та надзвичайні події територіальним органам охорони здоров'я.

4.18. Забезпечення організації проведення патологоанатомічного дослідження згідно з законодавством, участі у ньому фахівців, причетних до надання медичної допомоги померлим пацієнтам.

4.19. Забезпечення складання статистичних звітів за встановленими зразками.

4.20. Організація роботи щодо попередження випадків раннього соціального сирітства та оформлення документів на новонароджених, від яких відмовились батьки, згідно з законодавством.

4.21. Забезпечення дотримання персоналом, пацієнтами та відвідувачами правил внутрішнього розпорядку, затверджених головним лікарем (директором) Центру.

4.22. Створення ліжок денного перебування у гінекологічному та відділенні патології вагітних згідно з чинним законодавством.

4.23. Організація і проведення санітарно-просвітницької роботи серед населення з питань збереження та зміцнення репродуктивного здоров'я; профілактики ускладнень вагітності та пологів; профілактики ЗПСШ, ВІЛ, СНІДу; планування сім'ї; первинної профілактики вроджених вад розвитку; профілактики онкозахворювань та інше.

4.24. Центр співпрацює з іншими закладами охорони здоров'я (центри здоров'я, відділення (кабінети) катамнестичного спостереження за недоношеними новонародженими, реабілітаційні центри, клініки, фітотерапевтичні заклади), кафедрами вищих медичних навчальних закладів, відділами науково-дослідних інститутів МОЗ та НАМН України, громадськими організаціями з метою проведення медико-соціальних програм, спрямованих на поліпшення охорони здоров'я матерів та дітей, згідно з чинним законодавством.

5. Структура Центру

5.1. Консультативно-діагностичне відділення (поліклініка):

- реєстратура;

- денний стаціонар з ліжками для обстеження;

- кабінет планування сім'ї;

- кабінети лікарів-акушерів-гінекологів;

- кабінет лікаря-терапевта;

- кабінети лікарів-консультантів (за необхідністю);

- кабінет психолога;

- кабінети лікарів-педіатрів;

- кабінет лікаря-неонатолога;

- кабінет пренатальної діагностики (УЗД, кардіотокографія);

- процедурний кабінет.

5.2. Стаціонарні відділення:

5.2.1. Приймальне відділення;

5.2.2. Акушерський стаціонар:

- відділення патології вагітності та екстрагенітальної патології (з ліжками для невиношування);

- пологове відділення з індивідуальними та сімейними пологовими залами і операційними;

- відділення сумісного перебування матері та дитини;

- відділення анестезіології та інтенсивної терапії (для жінок);

- операційні;

5.2.3. Гінекологічний стаціонар:

- гінекологічне відділення;

- операційні;

5.2.4. Неонатологічний стаціонар:

- відділення інтенсивної терапії новонароджених;

- відділення постнатальної реабілітації та II етапу виходжування новонароджених.

5.3. Відділення трансфузіології (при можливості).

5.4. Підрозділ телемедицини:

- кабінет планових та ургентних консультацій.

5.5. Лабораторний та діагностичний блоки:

5.5.1. лабораторний блок:

- клініко-біохімічна лабораторія, включаючи ургентну службу;

- бактеріологічна та вірусологічна лабораторії;

- генетична лабораторія;

- цитологічна, гістологічна лабораторії;

- експрес-лабораторія;

5.5.2. діагностичний блок:

- кабінет ЕКГ;

- кабінети променевої діагностики та магніторезонансної терапії (рентген, мамографія, можливо МРТ, КТ).

5.6. Адміністративно-господарський блок:

- адміністрація;

- організаційно-методичний відділ;

- статистичний відділ;

- харчоблок;

- бухгалтерія, економісти, відділ кадрів;

- відділ постачання;

- технічні служби;

- аптека;

- пральна;

- централізована стерилізаційна;

- гараж;

- централізований пункт подачі кисню;

- архів;

- відділ епідеміологічного контролю.

6. Права та обов'язки Центру

6.1. Центр має право:

6.1.1. Звертатися у порядку, передбаченому законодавством, до центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств і організацій незалежно від форм власності та підпорядкування, для отримання інформації та матеріалів, необхідних для виконання покладених на Центр завдань.

6.1.2. Співпрацювати з іншими центрами та лікувально-профілактичними закладами, науковими установами.

6.1.3. Надавати консультативну допомогу з питань, що входять до його компетенції, спеціалістам інших закладів охорони здоров'я за їх запитом.

6.1.4. Створювати належні умови для високопродуктивної праці, забезпечувати додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування.

6.1.5. Здійснювати інші права, що не суперечать чинному законодавству.

6.2. Центр зобов'язаний:

6.2.1. Розробити та затвердити Статут Центру відповідно до вимог законодавства;

6.2.2. Отримати дозвільні документи, які дають право на проведення господарської діяльності з медичної практики відповідно до чинного законодавства.

7. Відповідальність Центру

Центр несе відповідальність за:

виконання покладених на нього завдань і функцій;

дотримання вимог чинного законодавства та внутрішніх організаційно-нормативних документів при здійсненні завдань та функцій, покладених на Центр;

достовірність відомостей та інформації, що належить до компетенції Центру;

достовірність та своєчасність подання статистичної та іншої звітності.

8. Керівництво Центром

8.1. Загальне керівництво Центром здійснює головний лікар (директор), який призначається та звільняється в установленому законодавством порядку наказом Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу з питань охорони здоров'я обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації.

8.2. Керівник ПЦ:

несе персональну відповідальність за виконання покладених на Центр завдань і функцій;

вносить пропозиції до організаційної структури Центру, граничної чисельності працівників, штатного розпису;

погоджує положення про структурні підрозділи Центру за поданням керівників цих підрозділів;

у разі функціонування як структурний підрозділ закладу охорони здоров'я подає головному лікарю закладу охорони здоров'я подання на призначення на посади та звільнення співробітників Центру;

вирішує інші питання діяльності Центру у відповідності із законодавством.

9. Примірні штатні нормативи Перинатального центру II рівня

Лікарський персонал

1. Посади лікарів-акушер-гінекологів / лікарів-педіатрів-неонатологів вводяться з розрахунку: для забезпечення спеціалізованої допомоги диспансерній групі жіночого населення вводиться 0,1 посада лікаря-акушера-гінеколога на 1000 дорослого та дитячого населення території, яку вони обслуговують.

Для забезпечення надання допомоги в стаціонарі - одна посада на:

1.1. 25 ліжок у післяпологовому відділенні з ліжками спільного перебування матері та дитини, гінекологічному відділенні.

1.2. 10 ліжок у відділенні патології вагітності, відділенні оперативної гінекології.

1.2.1. Для надання цілодобової екстреної акушерсько-гінекологічної допомоги у пологовому відділенні з індивідуальними та сімейними пологовими залами вводиться 1 цілодобовий пост лікаря-акушера-гінеколога на:

1.2.2. На 3 індивідуальні або сімейні пологові зали.

1.2.3. Для надання цілодобової екстреної акушерсько-гінекологічної допомоги у всіх відділеннях, крім пологового, вводиться цілодобовий пост лікаря-акушера-гінеколога на 100 ліжок, 2 цілодобових поста у закладі понад 200 ліжок.

2. Посади лікарів-педіатрів-неонатологів вводяться з розрахунку одна посада на:

2.1. 25 ліжок для новонароджених, які знаходяться на сумісному перебуванні з матерями.

2.2. 10 ліжок для новонароджених, які мають відхилення в стані здоров'я.

2.3. 5 ліжок для виходжування новонароджених дітей з низькою масою тіла при народженні.

2.4. Один цілодобовий пост лікарів-педіатрів-неонатологів на 10 індивідуальних або сімейних пологових залів.

2.5. За наявності у Перинатальному центрі 20 і більше ліжок для немовлят додатково вводиться 1 цілодобовий пост лікарів-педіатрів-неонатологів.

2.6. За наявності у Перинатальному центрі 50 і більше ліжок для немовлят додатково вводиться 2 цілодобових поста лікарів-педіатрів-неонатологів.

2.7. Для надання інтенсивної терапії новонародженим у Перинатальних центрах розгортається відділення інтенсивної терапії новонароджених з розрахунку 3 ліжка на 1000 пологів у Перинатальному центрі.

2.8. Посади лікарів-педіатрів-неонатологів відділень інтенсивної терапії новонароджених Перинатальних центрів встановлюються з розрахунку 1 цілодобовий пост на 3 ліжка.

3. Посади лікарів-терапевтів установлюються з розрахунку: 1 посада на 100 стаціонарних акушерсько-гінекологічних ліжок і додатково 1 посада на 50 ліжок відділення екстрагенітальної патології.

4. Посади лікарів відділень анестезіології та інтенсивної терапії з методами еферентної терапії встановлюються за штатними нормативами зазначених підрозділів (додаток 26 до наказу МОЗ України N 33).

4.1. Один цілодобовий пост з розрахунку на 6 ліжок відділення анестезіології та інтенсивної терапії жінок.

4.2. Додатково вводиться одна посада лікаря-анестезіолога для проведення планових оперативних втручань.

4.3. Крім вищезазначених посад відділень анестезіології та інтенсивної терапії додатково встановлюється один цілодобовий пост лікарів-анестезіологів для забезпечення виконання ургентних оперативних втручань і анестезіологічного забезпечення ускладнених пологів.

5. Посади лікарів-трансфузіологів з розрахунку 1 посада при виконанні понад 200 компонентів, препаратів крові та препаратів для парентерального харчування на рік, 0,5 посади при виконанні до 200 на рік.

6. У Перинатальних центрах вводиться 1 посада лікаря-епідеміолога.

Консультативний блок:

7. Для надання амбулаторної консультативної та лікувально-діагностичної допомоги жінкам фертильного віку вводяться посади:

7.1. Лікарів-акушерів-гінекологів з розрахунку: 1 посада на 100000 населення відповідної територіальної одиниці.

7.1.1. Для денного стаціонару - 1 посада на 20 ліжок.

7.2. Лікарів-терапевтів для спостереження вагітних з екстрагенітальною патологією - з розрахунку 1 посада на Перинатальний центр.

7.3. Лікарів-рентгенологів - у Перинатальних центрах з розрахунку 1 посада на 150 ліжок та за наявності відповідного обладнання і апаратури.

7.4. Посади лікарів з ультразвукової діагностики - в Перинатальних центрах з розрахунку: 1 посада на 50 ліжок, а для надання амбулаторної консультативної та лікувально-діагностичної - 1 посада на 5 лікарів амбулаторного прийому (за наявності відповідного обладнання).

7.5. Посади лікарів функціональної діагностики - встановлюються з розрахунку 1 посада: на 200 ліжок, а для надання амбулаторної консультативної та лікувально-діагностичної допомоги - на 30 посад лікарів, які ведуть амбулаторний прийом, але не менше однієї посади.

7.8. Для надання консультативно-діагностичної допомоги новонародженим в Перинатальних центрах вводяться посади лікарів окремих спеціальностей:

а) лікар-невролог дитячий - 1 посада на Перинатальний центр;

б) лікар-педіатр для катамнестичного кабінету - 1 посада на Перинатальний центр;

в) лікар-офтальмолог дитячий - 1 посада на Перинатальний центр;

г) посади лікарів інших спеціальностей для надання консультативно-діагностичної допомоги та новонароджених вводяться в межах штатного розпису в залежності від обсягу цієї роботи.

8. Посади лікарів-лаборантів вводяться з розрахунку: 2 посади на 100 ліжок стаціонару.

9. Посади лікарів рентгенорадіологічного відділення, променевої діагностики, лікаря-психолога вводяться за штатними нормативами відповідних підрозділів (додаток 26 до наказу МОЗ України N 33).

10. Посади лікарів-статистиків вводяться з розрахунку: 1 посада на Перинатальний центр, 1 посада на 25 посад лікарів консультативного блоку Перинатального центру.

11. Посада лікаря-дієтолога вводиться з розрахунку: 1 посада на 400 ліжок.

12. Посада лікаря з лікувальної фізкультури вводиться з розрахунку 1 посада: на 300 ліжок стаціонару, на 50 лікарів, які ведуть амбулаторний прийом.

13. Посади лікарів інших спеціальностей: інфекціоніста, дерматовенеролога, ендокринолога, нарколога, кардіолога та інших вводяться (за необхідністю та спеціалізації) в залежності від об'єму надання медичної допомоги.

14. Посади завідувачів відділеннями встановлюються:

Найменування відділення: Мінімальна кількість ліжок, за якій встановлюється посада завідуючого: Примітки:
а) акушерське післяпологове відділення спільного перебування матері та новонародженого 25 У відділенні до 25 ліжок посада завідувача вводиться замість 0,5 посади лікаря. Два відділення з установленням посад завідувачів організується за наявності не менш 60 ліжок відповідного профілю.
б) відділення патології вагітності, екстрагенітальної патології 20 У відділенні до 20 ліжок посада завідувача вводиться замість 0,5 посади лікаря. Два відділення з установленням посад завідувачів організується за наявності не менш 60 ліжок відповідного профілю.
в) відділення гінекологічне 30 У відділенні до 30 ліжок посада завідувача встановлюється замість 0,5 посади лікаря. Два відділення гінекології з установленням посад завідувачів організується за наявності не менш 60 ліжок відповідного профілю.
г) пологове відділення з індивідуальними та сімейними пологовими залами 100 У кількість ліжок, які враховуються для встановлення посади завідуючого, включаються усі акушерські ліжка.
д) для новонароджених, які перебувають на спільному перебуванні з матерями (лікар-педіатр-неонатолог) 25 У відділенні до 30 ліжок посада завідувача вводиться замість 0,5 посади лікаря. Два відділення з установленням посад завідувачів організується за наявності не менш 60 ліжок відповідного профілю.
е) відділення виходжування дітей з низькою та дуже низькою масою тіла при народженні, відділення для новонароджених, які мають відхилення в стані здоров'я, постнатального виходжування новонароджених 20 У відділенні з числом ліжок менше 30 посада завідуючого встановлюється замість 0,5 посади лікаря. Два відділення з установленням посад завідувачів організується за наявності 60 і більше ліжок відповідного профілю.
ж) відділення інтенсивної терапії новонароджених 6 У відділеннях з кількістю ліжок менше 6 посада завідувача встановлюється замість 0,5 посади лікаря.
Відділення інших найменувань (згідно наказу МОЗ України від 25.07.2013 N 641 "Про затвердження Примірного положення про Перинатальний центр II рівня" За штатними нормативами медичного персоналу відповідних відділень

15. Посади завідувача консультативним блоком (на правах завідувача відділенням) вводяться при наявності 20 посад лікарів, передбачених у п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.7, 7.8. У разі наявності менше 20 посад посада завідувача консультативним блоком встановлюється замість 0,5 посади лікаря.

16. Посада завідувача лабораторією - лікаря-лаборанта вводиться в кожному Перинатальному центрі.

17. Посада завідувача кабінету обліку і медичної статистики - лікаря-статистика вводиться у кожному Перинатальному центрі.

18. Посада завідувача відділенням інтенсивної терапії з анестезіологією вводиться за штатними нормативами зазначених підрозділів (додаток 26 до наказу МОЗ України N 33).

19. Посада завідувача приймальним відділенням - лікаря-акушера-гінеколога вводиться у кожному Перинатальному центрі.

20. Посади адміністративно-управлінського та господарсько-обслуговуючого персоналу Перинатальних центрів вводяться відповідно до штатів адміністративно-управлінського та господарсько-обслуговуючого персоналу закладів охорони здоров'я (крім аптечних), зазначених у додатку 46 до наказу МОЗ України N 33.

Штатні нормативи персоналу бухгалтерій розраховуються згідно додатка 45 наказу МОЗ України від 23.02.2000 року N 33 "Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я".

21. Посада завідувача організаційно-методичним відділом - 1 посада на Перинатальний центр.

22. Посада лікаря-методиста - 1 посада на Перинатальний центр.

Середній медичний персонал

23. Посади акушерок відділень Перинатального центру вводяться:

23.1. В приймально-оглядових кабінетах приймального відділення по 1 цілодобовому посту.

23.2. У пологовому відділені (індивідуальні і сімейні пологові зали та палати) - з розрахунку 1 цілодобовий пост на 2 пологових зали (палати).

23.3. В акушерських післяпологових відділеннях з сумісним перебуванням матері та дитини - з розрахунку 1 цілодобовий пост на 20 ліжок.

23.4. У відділеннях патології вагітності та екстрагенітальної патології, відділеннях гінекології - з розрахунку цілодобовий пост на 20 ліжок.

24. Посади сестер медичних вводяться:

24.1. Для обслуговування новонароджених дітей акушерських післяпологових відділень з ліжками для сумісного перебування матері та дитини - з розрахунку 1 цілодобовий пост на 6 ліжок.

24.2. Для обслуговування новонароджених дітей у відділеннях виходжування дітей з низькою та дуже низькою масою тіла при народженні, у відділенні для новонароджених, які мають відхилення в стані здоров'я, - з розрахунку 1 цілодобовий пост на 4 ліжка.

24.3. Для обслуговування новонароджених у відділенні інтенсивної терапії - з розрахунку 1 цілодобовий пост на 4 ліжка.

24.4. Для організації вигодовування новонароджених у Перинатальних центрах - 1 посада.

24.5. У гінекологічних відділеннях (палатах) - з розрахунку 1 цілодобовий пост на 30 ліжок, але не менше 1 цілодобового поста за наявності в Перинатальному центру не менше 20 зазначених ліжок.

25. Посади операційних сестер медичних вводяться з розрахунку 1 посада на 30 ліжок хірургічного профілю, а для екстреної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги вводяться посади середнього медичного персоналу відповідно до посад лікарів-акушер-гінекологів, введених відповідно до п. 1.2.3.

26. Посади сестер медичних перев'язувальної вводяться з розрахунку 1 посада на 20 ліжок хворих, яким здійснюється хірургічне втручання.

27. Посада лаборантів вводяться з розрахунку:

27.1. У стаціонарі - 1 посада, для відділень інтенсивної терапії - 1 цілодобовий пост на 6 ліжок.

27.2. Для надання амбулаторної допомоги - 1 посада на 5 посад лікарів амбулаторного прийому.

28. Посади рентген-лаборантів вводяться відповідно до посад лікарів-рентгенологів.

29. Посади середнього медичного персоналу відділень анестезіології та інтенсивної терапії з методами еферентної терапії, трансфузіології, центральної стерилізаційної, діагностичного блоку вводяться за штатними нормативами зазначених підрозділів (додаток 26 наказу МОЗ України).

30. Посади медичних статистиків вводяться - 1 посада на Перинатальний центр.

31. Посади сестер медичних процедурного кабінету вводяться:

31.1. У відділеннях - 1 посада на 40 ліжок.

31.2. 1 посада на консультативний блок.

32. Посади сестер медичних лікарських кабінетів встановлюються - 1 посада на кожну посаду лікаря, що ведуть амбулаторний прийом.

33. Посади акушерок у консультативному блоці - вводиться 1 посада на кожну посаду лікаря-акушера-гінеколога, що ведуть амбулаторний прийом.

34. Посади акушерок денного стаціонару - вводиться 1 посада на 20 ліжок.

35. Посада операційної медичної сестри денного стаціонару - вводиться 1 посада на 20 ліжок.

36. Посада акушерки процедурного кабінету денного стаціонару - з розрахунку 1 посада в зміну.

37. Посада сестри медичної організаційно-методичного відділу - 1 посада на Перинатальний центр.

38. Посади медичних реєстраторів вводяться: 1 посада до 100 ліжок, 2 посади на 100 ліжок і більше, 1 посада на 7 лікарів консультативного блоку, 1 посада у медичному архіві Перинатального центру.

39. Посада головної акушерки/сестри медичної вводиться у кожному Перинатальному центрі.

40. Посади старших акушерок, старших сестер медичних відділень вводяться відповідно до посад завідувачів відділеннями.

41. Посада старшої операційної сестри медичної вводиться у Перинатальному центрі за наявності не менше 3 посад операційних сестер медичних і сестер медичних перев'язувальних.

42. Посади молодших сестер медичних або молодших сестер медичних для догляду за хворими вводяться:

а) для обслуговування гінекологічних відділень, відділень патології вагітності та екстрагенітальної патології, відділення сумісного перебування матері та дитини, відділення виходжування новонароджених з низькою та дуже низькою масою тіла при народженні, відділення для новонароджених, які мають відхилення в стані здоров'я, у приймальному відділенні - 1 цілодобовий пост на кожний цілодобовий пост акушерок, сестер медичних цих відділень;

б) для обслуговування індивідуальних та сімейних пологових залів (палат) - 1 цілодобовий пост на кожні 4 індивідуальні чи сімейні пологові зали (палати).

Додатково - 1 посада молодшої сестри медичної вводиться для обслуговування приймально-оглядових кабінетів відділень.

43. Посади молодших сестер медичних вводяться:

а) в операційних і перев'язувальних - відповідно до посад сестер медичних зазначених кабінетів, включаючи посаду старшої операційної сестри медичної;

б) для обслуговування кімнати для відвідувачів у Перинатальних центрах до 100 ліжок - 1 посада, до 200 ліжок - 2 посади; понад 200 ліжок - 3 посади;

в) у консультативному блоці - з розрахунку 1 посада на 3 посади лікарів, які ведуть амбулаторний прийом;

г) у лабораторії - 1 посада на 4 посади лікарів-лаборантів, фельдшерів-лаборантів і лаборантів;

д) в рентгенівському кабінеті - відповідно до посад лікарів-рентгенологів, у фізіотерапевтичному кабінеті - 1 посада на 2 посади сестер медичних з фізіотерапії, а за наявності водо-, грязе-, озокерито-, парафінолікування - на кожну посаду сестри медичної, яка надає вказані процедури.

44. Посади молодших сестер-буфетниць медичних вводяться з розрахунку 1 посада в зміну на кожне акушерське і гінекологічне відділення.

45. Посади молодших сестер-прибиральниць медичних вводяться з розрахунку 1 посада на кожне акушерське і гінекологічне відділення, а за наявності у відділенні понад 80 ліжок (або площі відділень понад 600 м2) - 2 посади на відділення.

46. Посади молодшого медичного персоналу відділень анестезіології та інтенсивної терапії з методами еферентної терапії, трансфузіології, центральної стерилізаційної, діагностичного блоку встановлюються за штатними нормативами зазначених підрозділів (додаток 26).

47. Посади сестер-господинь вводяться: 1 посада на кожне відділення стаціонару, 1 посада за наявності не менше 8 посад лікарів у консультативному блоці.

48. Посади дезінфекторів вводяться з розрахунку 1 посада в зміну роботи стаціонарної дезінфекційної установки.

49. Персонал аптек:

49.1. Посада завідувача-провізора встановлюється в Перинатальному центрі на 100 і більше ліжок.

49.2. Посади провізорів-технологів або фармацевтів установлюються у Перинатальному центрі до 300 ліжок - 1 посада, понад 300 ліжок - 2 посади.

49.3. Посади провізора-аналітика вводяться з розрахунку 0,5 посади у Перинатальному центрі на 100 і більше ліжок.

50. Посада молодшої сестри-мийниці встановлюється в кожному Перинатальному центрі на 100 і більше ліжок.

51. Посада епідеміолога на Перинатальний центр.

Технічний персонал

52. 1 посада техніка на Перинатальний центр 100 ліжок і більше.

53. Надати право керівникам закладів охорони здоров'я у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади, не передбачені штатними нормативами для даного закладу, за рахунок посад інших структурних підрозділів в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватись лише в межах однієї категорії медичного (лікарі, середній медичний персонал, молодший медичний персонал), фармацевтичного персоналу, адміністративно-управлінського.

При цьому не допускати введення посад таких спеціальностей, що не передбачені чинними штатними нормативами лікувально-профілактичних закладів, а для лікарського персоналу, крім того, діючою номенклатурою лікарських посад. Не допускати також використання не за призначенням посад, які вводяться в залежності від обсягу робіт.

Кількість посад лікарів спеціалістів та посад середнього і молодшого медичного персоналу за кожною окремою спеціальністю визначається з урахуванням потреби та наявності можливості укомплектування кадрами, без збільшення загальної чисельності галузі охорони здоров'я та витрат бюджетів всіх рівнів на їх утримання, а саме за рахунок реформування галузі охорони здоров'я.

(Примірне положення доповнено пунктом 9 згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я N 871 від 09.10.2013)

Директор Департаменту реформ та розвитку
медичної допомоги М. Хобзей