Открытое тестирование
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 2 липня 2008 р. N 595
Київ
Про затвердження Порядку атестації
та державної реєстрації методик
проведення судових експертиз
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 814 від 07.11.2013 )
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судову експертизу" ( 4038-12 ) Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок атестації та державної реєстрації методик проведення судових експертиз, що додається.
2. Міністерству юстиції розробити і затвердити протягом трьох місяців Порядок ведення Реєстру методик проведення судових експертиз.
3. Установити, що раніше впроваджені в експертну практику методики вважаються такими, що пройшли атестацію, та підлягають державній реєстрації.
Прем'єр-міністр України Ю.ТИМОШЕНКО
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 липня 2008 р. N 595
Порядок
атестації та державної реєстрації
методик проведення судових експертиз
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає процедури атестації та державної реєстрації методик проведення судових експертиз (крім судово-медичної та судово-психіатричної), внесення змін до методик, що пройшли атестацію та державну реєстрацію, а також припинення застосування методик. ( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 814 від 07.11.2013 )
2. У цьому Порядку під поняттям "методика проведення судової експертизи (далі - методика)" слід розуміти результат наукової роботи, що містить систему методів дослідження, які застосовуються в процесі послідовних дій експерта з метою виконання певного експертного завдання.
3. Методики розробляються державними спеціалізованими установами, визначеними статтею 7 Закону України "Про судову експертизу" ( 4038-12 ) (далі - спеціалізовані установи).
У разі потреби до розроблення методик залучаються провідні фахівці з певних галузей знань за їх згодою.
Атестація методик
4. Атестація методик полягає в оцінці звіту про наукову роботу, виконану з метою розроблення методик, шляхом проведення його рецензування та апробації методик спеціалізованими установами.
У разі потреби до атестації методик залучаються провідні фахівці з певних галузей знань за їх згодою.
5. Рецензування звіту про наукову роботу проводиться фахівцями з певних галузей знань, які не брали участь у розробленні методики, з метою визначення актуальності та новизни з урахуванням сучасних досягнень науки і техніки, а також можливості використання методик в експертній практиці.
За результатами розгляду звіту складається письмова рецензія.
6. Апробація методик проводиться фахівцями спеціалізованих установ, які не брали участь у їх розробленні, з метою перевірки обґрунтованості методик, а також оцінки їх ефективності та результативності для виконання експертних завдань.
За результатами апробації складається довідка згідно з додатком 1.
7. Результати атестації методик розглядаються науковими радами спеціалізованих установ, які діють відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ) (далі - наукові ради).
У разі прийняття науковою радою рішення про рекомендацію до впровадження методики в експертну практику - вона подається для державної реєстрації.
Державна реєстрація методик
8. Державна реєстрація методик проводиться Мін'юстом, який є держателем Реєстру методик проведення судових експертиз (далі - Реєстр) і визначає організаційні та методологічні принципи його ведення.
9. Для проведення державної реєстрації подаються:
два примірники методики;
рецензія на звіт;
довідка про апробацію методики;
копія рішення відповідної наукової ради щодо впровадження методики в експертну практику;
облікова картка, яка заповнюється спеціалізованою установою, що є розробником методики (додаток 2).
10. Методики, подані для державної реєстрації, розглядаються Координаційною радою з проблем судової експертизи при Мін'юсті (далі - Координаційна рада).
За результатами розгляду методики Координаційна рада приймає одне з таких рішень:
методика підлягає державній реєстрації;
методика не підлягає державній реєстрації.
11. У разі прийняття Координаційною радою рішення про те, що методика підлягає державній реєстрації, їй присвоюється відповідний реєстраційний код і до Реєстру заносяться такі дані:
реєстраційний код методики;
найменування спеціалізованої установи, що є розробником методики;
назва методики;
дата прийняття рішення про державну реєстрацію методики.
12. У разі прийняття Координаційною радою рішення про те, що методика не підлягає державній реєстрації, вона повертається до спеціалізованої установи, що є розробником методики.
13. На примірниках методики робиться напис установленого зразка (додаток 3) із зазначенням дати її державної реєстрації і реєстраційного коду згідно з Реєстром.
14. Після державної реєстрації один примірник методики повертається до спеціалізованої установи, що є її розробником.
Внесення змін до методик та припинення
їх застосування
15. До методик, що пройшли атестацію та державну реєстрацію, можуть бути внесені зміни, пов’язані з появою нових об’єктів дослідження, застосуванням нового обладнання та/або програмних продуктів, змінами у законодавстві та нормативно-технічних актах, а також у зв’язку із необхідністю удосконалення методик в окремій частині.
Такі зміни підлягають атестації згідно з цим Порядком.
16. У разі прийняття науковою радою рішення про рекомендацію щодо впровадження змін до методики в експертну практику такі зміни подаються на розгляд Координаційної ради.
За результатами розгляду змін до методики Координаційна рада приймає одне з таких рішень:
внести зміни до методики;
залишити методику без змін.
17. У разі неможливості застосування методики в експертній практиці у зв’язку із змінами у законодавстві та нормативно-технічних актах наукова рада вносить на розгляд Координаційної ради пропозицію щодо припинення застосування методики.
Координаційна рада розглядає пропозицію та приймає одне з таких рішень:
прийняти пропозицію про припинення застосування методики;
відхилити пропозицію про припинення застосування методики.
18. У разі прийняття Координаційною радою рішення про внесення змін до методики або припинення застосування методики до Реєстру вносяться відповідні дані у порядку, визначеному Мін’юстом.
19. У разі прийняття Координаційною радою рішення про залишення методики без змін запропоновані зміни до методики повертаються спеціалізованій установі, що є їх розробником.
У разі прийняття Координаційною радою рішення про відхилення пропозиції про припинення застосування методики спеціалізованій установі, яка внесла таку пропозицію, рекомендується розробити методику на заміну існуючої або зміни до неї.
( Порядок доповнено розділом згідно з Постановою КМ N 814 від 07.11.2013 )
Додаток 1
до Порядку
ЗАТВЕРДЖУЮ |
ДОВІДКА |
1. Установа, підрозділ ______________________________________ |
Додаток 2
до Порядку
ОБЛІКОВА КАРТКА |
Назва методики ______________________________________________ |
Додаток 3
до Порядку
НАПИС |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України |