Открытое тестирование
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
Затверджено
Наказ Міністерства охорони здоров'я України,
Національної академії медичних наук України
29.11.2013 N 1030/102
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 грудня 2013 р. за N 2163/24695
Положення
про Державний центр планування
сім'ї та репродуктивного здоров'я
I. Загальні положення
1. Державна установа "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України" здійснює функції Державного центру планування сім'ї та репродуктивного здоров'я (далі - Державний центр).
2. Керівник Державного центру є відповідальним за дотримання виробничої, трудової і виконавчої дисципліни співробітниками, якість та рівень лікувально-діагностичного процесу та консультативної допомоги, достовірність показників роботи Державного центру, облік матеріальних цінностей, облік і звітність щодо проведеної роботи.
3. Штатний розклад Державного центру складається згідно з діючими штатними нормативами і затверджується наказом керівника Державного центру.
4. Державний центр у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Кабінету Міністрів України, Указами Президента України, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
5. Державний центр координує та взаємодіє з центрами планування сім'ї та репродукції людини, кабінетами планування сім'ї в закладах охорони здоров'я, а також з кафедрами вищих медичних навчальних закладів, відділами науково-дослідних інститутів, з державними і громадськими організаціями.
6. Державний центр розробляє пропозиції до органів державної влади щодо формування політики з питань планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я.
II. Основні завдання Державного центру
1. Координаційно-методична, аналітична
та навчально-інформаційна робота
1. Реалізація державної політики у сфері охорони репродуктивного здоров'я та планування сім'ї в умовах реформування медичної галузі та інтеграції системи планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я в первинну медико-санітарну допомогу.
2. Координація роботи центрів планування сім'ї та репродукції людини.
3. Навчально-методична робота з центрами планування сім'ї та репродукції людини, кабінетами планування сім'ї.
4. Координація взаємодії державних установ, громадських, міжнародних та інших організацій з центрами планування сім'ї та репродукції людини, кабінетами планування сім'ї.
5. Впровадження міжнародного досвіду та рекомендацій ВООЗ з питань планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я.
6. Аналіз діяльності системи планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я в Україні.
7. Аналіз демографічної ситуації в країні, стану репродуктивного здоров'я населення, розробка комплексу заходів, а також конкретних рекомендацій щодо вирішення проблем планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я на основі сучасних досягнень медичної науки і практики.
8. Аналіз потреби населення адміністративно-територіальних одиниць у різних засобах та методах контрацепції, а також розробка механізмів забезпечення цієї потреби.
9. Аналіз забезпечення безкоштовними контрацептивами категорій населення, визначених Державною програмою "Репродуктивне здоров'я нації" на період до 2015 року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року N 1849, а також прийнятими на її основі місцевими програмами та іншими нормативно-правовими актами.
10. Проведення організаційно-методичної роботи, аналіз та узагальнення інформації з усіх питань планування сім'ї, підготовка рекомендацій щодо вирішення проблем планування сім'ї, розробка відповідних заходів і комплексних програм.
11. Створення методологічно-організаційних умов для розробки державної та місцевих програм з достатнім фінансуванням для вирішення проблем планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я.
12. Організація інформування і навчальної роботи серед медичних працівників різного профілю, соціальних працівників, психологів та педагогів з питань планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я.
13. Створення на базі Державного центру постійно діючих навчальних семінарів для підготовки лікарів з питань планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я.
14. Методичний супровід щорічного проведення Всеукраїнського тижня планування сім'ї в Україні.
15. Координація розробки інформаційних матеріалів для населення з питань безпечної статевої поведінки населення, здорового способу життя, відповідального батьківства.
16. Розробка матеріалів для проведення просвітницької роботи серед населення щодо планування сім'ї та збереження репродуктивного здоров'я.
17. Запровадження інтернет-ресурсу для комунікації з обласними центрами планування сім'ї та репродукції людини, надання сучасної медичної інформації з питань планування сім'ї, функціонування механізму забезпечення населення безоплатними контрацептивами, використання тренінгових (тестових) програм он-лайн для підвищення рівня знань медичних працівників з планування сім'ї та репродуктивного здоров'я, розробки інформаційно-комунікативних матеріалів з планування сім'ї та репродуктивного здоров'я для розміщення в соціальних мережах.
18. Організація співпраці із засобами масової інформації та громадськими організаціями щодо виховання у населення високої культури сімейних та статевих відносин, свідомого і відповідального ставлення до питань планування сім'ї та дітонародження, збереження репродуктивного здоров'я нації.
2. Консультативна та лікувально-діагностична робота
1. Розробка, затвердження та поновлення єдиного формату консультування пацієнтів щодо методів запобігання непланованій вагітності та охорони репродуктивного здоров'я на всіх рівнях надання медичної допомоги.
2. Консультативна допомога лікарям-спеціалістам та фахівцям усіх рівнів надання медичної допомоги з питань планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я.
3. Консультування з усіх методів планування сім'ї жінок репродуктивного віку, чоловіків та подружніх пар, підлітків, жінок з тяжкими соматичними захворюваннями та людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.
4. Консультування жінок та чоловіків відповідно до репродуктивних планів та періодів життя.
5. Оцінка пацієнта щодо визначення медичних критеріїв прийнятності використання того чи іншого методу контрацепції та надання допомоги у виборі методу контрацепції.
6. Надання допомоги у разі можливих побічних ефектів або ускладнень від застосування засобів контрацепції.
7. Підбір контрацептивів індивідуально для кожної жінки з тяжкою соматичною патологією, при якій вагітність та пологи загрожують життю.
8. Консультування жінок з тяжкою екстрагенітальною патологією, які застосовують певний вид контрацепції.
9. Консультування жінок з перинатальними втратами з питань планування сім'ї та надання психологічної допомоги.
10. Взаємодія з медико-генетичними центрами для визначення ризику спадкової патології.
11. Профілактика, діагностика та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом.
12. Обстеження пацієнтів з метою раннього виявлення пухлинних та передпухлинних захворювань репродуктивної сфери жінок та чоловіків.
13. Надання допомоги пацієнтам, що мають проблеми з фертильністю.
3. Міжнародна робота та зв'язки з громадськими організаціями
1. Встановлення зв'язків та співпраця з навчальними закладами, науковими установами зарубіжних країн, міжнародними організаціями, фондами тощо.
2. Сприяння навчанню, стажуванню і підвищенню кваліфікації працівників Державного центру.
3. Обмін досвідом із зарубіжними спеціалістами, установами медичного профілю, профільними асоціаціями.
Директор Департаменту реформ та
розвитку медичної допомоги М. Хобзей
Начальник лікувально-організаційного
управління НАМН України В. Лазоришинець