Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ
09.02.2016 N 359/5

НАКАЗ
09.02.2016 N 359/5

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
09 лютого 2016 р. за N 200/28330

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
09 лютого 2016 р. за N 200/28330

Про затвердження Порядку державної реєстрації
юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та
громадських формувань, що не мають
статусу юридичної особи

Про затвердження Порядку державної реєстрації
юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських
формувань, що не мають статусу юридичної особи

Відповідно до статті 5 та частини шостої статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" наказую:

(Із змінами, внесеними згідно з
Наказом Міністерства юстиції
N 460/5 від 18.02.20
16)

1. Затвердити Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, що додається.

Відповідно до статті 5 та частини шостої статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" НАКАЗУЮ:

Відповідно до статті 5 та частини шостої статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" наказую:

2. Визнати такими, що втратили чинність, накази Міністерства юстиції України згідно з переліком, що додається.

1. Затвердити Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, що додається.

3. Установити, що:

2. Визнати такими, що втратили чинність, накази Міністерства юстиції України згідно з переліком, що додається.

до впровадження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, створеного відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", під час проведення державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, підготовка та формування правового висновку, рішення державного реєстратора, у тому числі повідомлення про зупинення розгляду документів та повідомлення про відмову у державній реєстрації, здійснюються без використання програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3. Установити, що:

документи для державної реєстрації у електронній формі подаються після впровадження порталу електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи;

до впровадження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, створеного відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", під час проведення державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, підготовка та формування правового висновку, рішення державного реєстратора, у тому числі повідомлення про зупинення розгляду документів та повідомлення про відмову у державній реєстрації, здійснюються без використання програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

до впровадження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, створеного відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", під час проведення державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, підготовка та формування правового висновку, рішення державного реєстратора, у тому числі повідомлення про зупинення розгляду документів та повідомлення про відмову у державній реєстрації, здійснюються без використання програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

до 01 січня 2017 року відомості про державну реєстрацію громадських формувань як юридичних осіб вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (крім відомостей, передбачених пунктами 4, 5, 7, 14, 17, абзацом сьомим пункту 20, пунктами 21 - 25, 32, 44 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), Єдиного реєстру громадських формувань та Реєстру громадських об'єднань і надаються з цих реєстрів органом, який провів їх реєстрацію (легалізацію);

документи для державної реєстрації у електронній формі подаються після впровадження порталу електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи;

ведення обліку політичних партій, їх структурних утворень забезпечує Міністерство юстиції України та його територіальні органи в межах компетенції, визначеної законом.

до 01 січня 2017 року відомості про державну реєстрацію громадських формувань як юридичних осіб вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (крім відомостей, передбачених пунктами 4, 5, 7, 14, 17, абзацом сьомим пункту 20, пунктами 21-25, 32, 44 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), Єдиного реєстру громадських формувань та Реєстру громадських об’єднань і надаються з цих реєстрів органом, який провів їх реєстрацію (легалізацію);

4. Державному підприємству "Інформаційно-ресурсний центр" (Волошина О. В.) вжити заходів, необхідних для реалізації цього наказу.

ведення обліку політичних партій, їх структурних утворень забезпечує Міністерство юстиції України та його територіальні органи в межах компетенції, визначеної законом.

5. Департаменту цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин (Ференс О. М.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".

4. Державному підприємству "Інформаційно-ресурсний центр" (Волошина О.В.) вжити заходів, необхідних для реалізації цього наказу.

6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

5. Департаменту цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин (Ференс О.М.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".

7. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Перший заступник Міністра Н. Севостьянова

7. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Затверджено
Наказ Міністерства юстиції України
09.02.2016 N 359/5

Перший заступник Міністра Н. Севостьянова

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
09 лютого 2016 р. за N 200/28330

Затверджено
Наказ Міністерства юстиції України
09.02.2016 N 359/5

Порядок
державної реєстрації юридичних осіб,
фізичних осіб - підприємців та громадських
формувань, що не мають статусу
юридичної особи

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
09 лютого 2016 р. за N 200/28330

I. Загальні положення

Порядок
державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців
та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи

1. Цей Порядок визначає процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон) державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - державна реєстрація), права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації.

І. Загальні положення

2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

1. Цей Порядок визначає процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон) державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - державна реєстрація), права та обов’язки суб’єктів у сфері державної реєстрації.

заява про державну реєстрацію - документ установленого Міністерством юстиції України зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

фронт-офіс - центр надання адміністративних послуг, утворений відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", акредитований суб'єкт, що здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів під час державної реєстрації;

заява про державну реєстрацію - документ установленого Міністерством юстиції України зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

заява про державну реєстрацію - документ установленого Міністерством юстиції України зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації - державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор), посадова особа чи особа, яка перебуває у трудових відносинах із суб'єктом державної реєстрації, що відповідно до законодавства отримала ідентифікатор доступу до Єдиного державного реєстру виключно для цілей прийняття та повернення документів для державної реєстрації, а у випадку державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, - посадова особа Міністерства юстиції України та його територіальних органів в межах повноважень, визначених Законом.

фронт-офіс - центр надання адміністративних послуг, утворений відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", акредитований суб’єкт, що здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів під час державної реєстрації;

Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законі та Законах України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис".

уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації - державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор), посадова особа чи особа, яка перебуває у трудових відносинах із суб’єктом державної реєстрації, що відповідно до законодавства отримала ідентифікатор доступу до Єдиного державного реєстру виключно для цілей прийняття та повернення документів для державної реєстрації, а у випадку державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, - посадова особа Міністерства юстиції України та його територіальних органів в межах повноважень, визначених Законом.

3. Державна реєстрація проводиться державною мовою.

Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законі та Законах України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис".

4. Державна реєстрація проводиться у строки, встановлені Законом.

3. Державна реєстрація проводиться державною мовою.

5. Державна реєстрація проводиться будь-яким суб'єктом державної реєстрації в межах повноважень, визначених Законом, незалежно від місцезнаходження юридичної особи (крім громадських формувань) або місця проживання фізичної особи - підприємця.

4. Державна реєстрація проводиться у строки, встановлені Законом.

Державна реєстрація громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами в межах повноважень, визначених Законом. Державна реєстрація громадських формувань територіальними органами Міністерства юстиції України проводиться за місцезнаходженням громадського формування.

5. Державна реєстрація проводиться будь-яким суб’єктом державної реєстрації в межах повноважень, визначених Законом, незалежно від місцезнаходження юридичної особи (крім громадських формувань) або місця проживання фізичної особи - підприємця.

6. Державна реєстрація проводиться на підставі:

Державна реєстрація громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами в межах повноважень, визначених Законом. Державна реєстрація громадських формувань територіальними органами Міністерства юстиції України проводиться за місцезнаходженням громадського формування.

документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

6. Державна реєстрація проводиться на підставі:

судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону;

судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

шляхом внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.

рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону;

рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону;

7. Результати надання адміністративних послуг з державної реєстрації, рішення державного реєстратора, прийняті у випадках, передбачених законодавством, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщуються на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - портал електронних сервісів), для доступу до них заявника шляхом їх пошуку за кодом доступу з метою перегляду, копіювання та друку.

шляхом внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.

шляхом внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.

8. Датою отримання заявником відомостей про результати надання адміністративних послуг з державної реєстрації, рішень державного реєстратора вважається дата розміщення таких відомостей, рішень на порталі електронних сервісів.

7. Результати надання адміністративних послуг з державної реєстрації, рішення державного реєстратора, прийняті у випадках, передбачених законодавством, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщуються на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - портал електронних сервісів), для доступу до них заявника шляхом їх пошуку за кодом доступу з метою перегляду, копіювання та друку.

II. Загальні засади проведення
державної реєстрації

8. Датою отримання заявником відомостей про результати надання адміністративних послуг з державної реєстрації, рішень державного реєстратора вважається дата розміщення таких відомостей, рішень на порталі електронних сервісів.

1. Державна реєстрація проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації, нотаріуса.

II. Загальні засади проведення державної реєстрації

Заява та документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі, крім випадків, передбачених законами.

1. Державна реєстрація проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб’єкта державної реєстрації, нотаріуса.

У паперовій формі заява та документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви для державної реєстрації поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Заява та документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі, крім випадків, передбачених законами.

У електронній формі заява та документи подаються заявником на порталі електронних сервісів.

У паперовій формі заява та документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви для державної реєстрації поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

2. Документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам, установленим Законом.

У електронній формі заява та документи подаються заявником на порталі електронних сервісів.

Зміни до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляються шляхом викладення його в новій редакції.

2. Документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам, установленим Законом.

Для державної реєстрації символіки подається зображення символіки у вигляді графічного файла у форматі .jpg (.gif, .tif), вписане у квадрат розміром 8 х 8 см, та опис символіки (у паперовій та електронній формах). Опис символіки повинен містити інформацію про кольори, масштаби та пропорції елементів символіки та відповідати його зображенню. Зображення символіки повинно містити повне або скорочене найменування громадського формування.

Зміни до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляються шляхом викладення його в новій редакції.

3. Уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус приймають заяву та документи в паперовій формі за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, примірник якого в день надходження заяви та документів у спосіб, відповідно до якого були подані документи, видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів.

Для державної реєстрації символіки подається зображення символіки у вигляді графічного файла у форматі .jpg (.gif, .tif), вписане у квадрат розміром 8 х 8 см, та опис символіки (у паперовій та електронній формах). Опис символіки повинен містити інформацію про кольори, масштаби та пропорції елементів символіки та відповідати його зображенню. Зображення символіки повинно містити повне або скорочене найменування громадського формування.

За бажанням заявника уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формують та роздруковують заяву про державну реєстрацію, на якій заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній.

3. Уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації, нотаріус приймають заяву та документи в паперовій формі за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, примірник якого в день надходження заяви та документів у спосіб, відповідно до якого були подані документи, видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів.

Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі.

За бажанням заявника уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації, нотаріус за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формують та роздруковують заяву про державну реєстрацію, на якій заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній.

4. Реєстрація заяв в Єдиному державному реєстрі проводиться в порядку черговості їх надходження.

Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі.

5. Під час прийняття заяви та документів для державної реєстрації, що подаються особисто заявником, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус встановлює особу заявника, що здійснюється за документом, що посвідчує таку особу.

4. Реєстрація заяв в Єдиному державному реєстрі проводиться в порядку черговості їх надходження.

Документом, що посвідчує особу є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця, посвідчення особи без громадянства, посвідка на постійне або тимчасове проживання.

5. Під час прийняття заяви та документів для державної реєстрації, що подаються особисто заявником, уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації, нотаріус встановлює особу заявника, що здійснюється за документом, що посвідчує таку особу.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Документом, що посвідчує особу є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця, посвідчення особи без громадянства, посвідка на постійне або тимчасове проживання.

6. Під час прийняття заяви та документів для державної реєстрації уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус інформують заявника про те, що персональні дані заявника чи інших осіб, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації, використовуються відповідно до закону та виключно для цілей ведення Єдиного державного реєстру, у тому числі розміщення у випадках, передбачених законодавством, на порталі електронних сервісів.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

7. З поданих для державної реєстрації документів уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус виготовляють електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі.

6. Під час прийняття заяви та документів для державної реєстрації уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації, нотаріус інформують заявника про те, що персональні дані заявника чи інших осіб, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації, використовуються відповідно до закону та виключно для цілей ведення Єдиного державного реєстру, у тому числі розміщення у випадках, передбачених законодавством, на порталі електронних сервісів.

За відповідність електронних копій документів для державної реєстрації оригіналам таких документів у паперовій формі відповідає особа, яка виготовила електронні копії документів.

7. З поданих для державної реєстрації документів уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації, нотаріус виготовляють електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі.

8. Державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та в разі їх наявності вносить до Єдиного державного реєстру виключний перелік таких підстав, передбачених законом.

За відповідність електронних копій документів для державної реєстрації оригіналам таких документів у паперовій формі відповідає особа, яка виготовила електронні копії документів.

За допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формується повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку, виключного переліку підстав для його зупинення, рішення суб'єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день такого зупинення та надсилається заявнику на адресу його електронної пошти.

8. Державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та в разі їх наявності вносить до Єдиного державного реєстру виключний перелік таких підстав, передбачених законом.

9. Документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

За допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формується повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку, виключного переліку підстав для його зупинення, рішення суб’єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день такого зупинення та надсилається заявнику на адресу його електронної пошти.

Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру.

9. Документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

10. У разі подання заявником документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус, приймають їх у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію.

Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру.

Якщо документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подані протягом установленого строку, розгляд документів поновлюється, про що державним реєстратором вносяться відомості до Єдиного державного реєстру.

10. У разі подання заявником документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, уповноважена особа суб’єкта державної реєстрації, нотаріус, приймають їх у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію.

11. Якщо заявником протягом установленого законом строку не подано документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації.

Якщо документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подані протягом установленого строку, розгляд документів поновлюється, про що державним реєстратором вносяться відомості до Єдиного державного реєстру.

12. Державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб'єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

11. Якщо заявником протягом установленого законом строку не подано документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації.

У разі проведення державної реєстрації, пов'язаної зі збільшенням розміру статутного капіталу господарських товариств, підприємств, у яких резидент іноземної держави, іноземна держава, юридична особа, учасником якої є нерезидент або іноземна держава, володіє 10 і більше відсотками статутного капіталу або має вплив на управління юридичною особою чи її діяльність, державний реєстратор обов'язково встановлює наявність/відсутність персональних санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", рішення про застосування яких прийняте Радою національної безпеки і оборони України та введено в дію указом Президента України.

12. Державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб’єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

13. У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення. Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру.

У разі проведення державної реєстрації, пов’язаної зі збільшенням розміру статутного капіталу господарських товариств, підприємств, у яких резидент іноземної держави, іноземна держава, юридична особа, учасником якої є нерезидент або іноземна держава, володіє 10 і більше відсотками статутного капіталу або має вплив на управління юридичною особою чи її діяльність, державний реєстратор обов’язково встановлює наявність/відсутність персональних санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", рішення про застосування яких прийняте Радою національної безпеки і оборони України та введено в дію указом Президента України.

14. За відсутності підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови в державній реєстрації державний реєстратор проводить реєстраційну дію, у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

13. У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення. Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру.

15. За результатом проведеної державної реєстрації державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.

14. За відсутності підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови в державній реєстрації державний реєстратор проводить реєстраційну дію, у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

16. Документи для державної реєстрації у паперовій формі долучаються до реєстраційної справи, сформованої після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця або державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця.

15. За результатом проведеної державної реєстрації державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.

Суб'єкт державної реєстрації, який провів державну реєстрацію та не наділений повноваженнями із зберігання реєстраційної справи, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи для державної реєстрації відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи відповідно до Закону.

16. Документи для державної реєстрації у паперовій формі долучаються до реєстраційної справи, сформованої після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця або державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця.

Документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру під час державної реєстрації, а також електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до відповідної заяви, зберігаються в електронній формі у цьому реєстрі.

Суб’єкт державної реєстрації, який провів державну реєстрацію та не наділений повноваженнями із зберігання реєстраційної справи, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи для державної реєстрації відповідному суб’єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи відповідно до Закону.

III. Особливості проведення державної
реєстрації через фронт-офіси

Документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру під час державної реєстрації, а також електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до відповідної заяви, зберігаються в електронній формі у цьому реєстрі.

1. Державна реєстрація може проводитись за заявою заявника шляхом звернення до фронт-офісів, що забезпечують прийняття та видачу відповідно до цього Порядку документів під час державної реєстрації.

ІII. Особливості проведення державної реєстрації через фронт-офіси

У разі подання документів для державної реєстрації до фронт-офісу уповноважена особа такого фронт-офісу здійснює усі дії щодо прийняття та видачі документів для державної реєстрації, передбачені цим Порядком, та здійснення яких покладається на уповноважену особу суб'єкта державної реєстрації, нотаріуса.

1. Державна реєстрація може проводитись за заявою заявника шляхом звернення до фронт-офісів, що забезпечують прийняття та видачу відповідно до цього Порядку документів під час державної реєстрації.

2. Зареєстрована заява та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до такої заяви, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру передаються на розгляд суб'єкту державної реєстрації.

У разі подання документів для державної реєстрації до фронт-офісу уповноважена особа такого фронт-офісу здійснює усі дії щодо прийняття та видачі документів для державної реєстрації, передбачені цим Порядком, та здійснення яких покладається на уповноважену особу суб’єкта державної реєстрації, нотаріуса.

Центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", передають заяву та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, відповідним виконавчим органам міських рад (міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення), Київській, Севастопольській міським, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям, при яких вони утворені, а у разі, коли відповідно до Закону державна реєстрація проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами, - Міністерству юстиції України або його територіальним органам за місцезнаходженням громадського формування.

2. Зареєстрована заява та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до такої заяви, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру передаються на розгляд суб’єкту державної реєстрації.

Акредитовані суб'єкти, що здійснюють повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів під час державної реєстрації, передають заяву та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, іншим суб'єктам державної реєстрації, з якими укладено відповідні договори.

Центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", передають заяву та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, відповідним виконавчим органам міських рад (міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення), Київській, Севастопольській міським, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям, при яких вони утворені, а у разі, коли відповідно до Закону державна реєстрація проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами, - Міністерству юстиції України або його територіальним органам за місцезнаходженням громадського формування.

3. За відповідність електронних копій документів для державної реєстрації оригіналам таких документів у паперовій формі відповідає особа, яка виготовила електронні копії документів.

Акредитовані суб’єкти, що здійснюють повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів під час державної реєстрації, передають заяву та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, іншим суб’єктам державної реєстрації, з якими укладено відповідні договори.

4. Заява та оригінали документів для державної реєстрації, документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, а також інші додаткові документи, подані заявником, на час розгляду їх державним реєстратором зберігаються у фронт-офісі.

3. За відповідність електронних копій документів для державної реєстрації оригіналам таких документів у паперовій формі відповідає особа, яка виготовила електронні копії документів.

Державний реєстратор під час розгляду заяви використовує електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, що долучені до такої заяви, та за необхідності запитує від відповідного фронт-офісу оригінали таких документів.

4. Заява та оригінали документів для державної реєстрації, документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, а також інші додаткові документи, подані заявником, на час розгляду їх державним реєстратором зберігаються у фронт-офісі.

У разі коли відповідно до Закону державна реєстрація проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами, уповноважена особа фронт-офісу протягом трьох робочих днів надсилає заяву та оригінали документів для державної реєстрації Міністерству юстиції України або його територіальному органу.

Державний реєстратор під час розгляду заяви використовує електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, що долучені до такої заяви, та за необхідності запитує від відповідного фронт-офісу оригінали таких документів.

Державний реєстратор до моменту надходження таких документів для державної реєстрації у паперові формі використовує електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, що долучені до відповідної заяви.

У разі коли відповідно до Закону державна реєстрація проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами, уповноважена особа фронт-офісу протягом трьох робочих днів надсилає заяву та оригінали документів для державної реєстрації Міністерству юстиції України або його територіальному органу.

5. Документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) уповноваженою особою фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів для державної реєстрації, заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

Державний реєстратор до моменту надходження таких документів для державної реєстрації у паперові формі використовує електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, що долучені до відповідної заяви.

У разі коли відповідно до Закону державна реєстрація проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами, документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, але не раніше дня отримання таких документів у паперовій формі від фронт-офісу.

5. Документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) уповноваженою особою фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів для державної реєстрації, заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

6. У разі подання документів для державної реєстрації фронт-офісу документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подаються до відповідного фронт-офісу у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію.

У разі коли відповідно до Закону державна реєстрація проводиться Міністерством юстиції України та його територіальними органами, документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) уповноваженою особою суб’єкта державної реєстрації заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, але не раніше дня отримання таких документів у паперовій формі від фронт-офісу.

7. За результатом проведеної державної реєстрації уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів для державної реєстрації, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи для державної реєстрації суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи відповідно до Закону.

6. У разі подання документів для державної реєстрації фронт-офісу документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подаються до відповідного фронт-офісу у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію.

Дія абзацу першого цього пункту не поширюється на випадки проведення відповідно до Закону державної реєстрації Міністерством юстиції України та його територіальними органами.

7. За результатом проведеної державної реєстрації уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів для державної реєстрації, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи для державної реєстрації суб’єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи відповідно до Закону.

У разі відмови в державній реєстрації уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечував прийняття та зберігання документів для державної реєстрації, повертає (видає, надсилає поштовим відправленням) документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), заявнику відповідно до цього Порядку, крім випадків, коли такі документи відповідно до пункту 5 цього розділу Порядку надсилалися Міністерству юстиції України або його територіальному органу.

Дія абзацу першого цього пункту не поширюється на випадки проведення відповідно до Закону державної реєстрації Міністерством юстиції України та його територіальними органами.

У випадку, коли документи для державної реєстрації відповідно до пункту 5 цього розділу Порядку надсилалися Міністерству юстиції України або його територіальному органу, такі документи (крім документа про сплату адміністративного збору) повертає (видає, надсилає поштовим відправленням) Міністерство юстиції України чи його територіальний орган.

У разі відмови в державній реєстрації уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечував прийняття та зберігання документів для державної реєстрації, повертає (видає, надсилає поштовим відправленням) документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), заявнику відповідно до цього Порядку, крім випадків, коли такі документи відповідно до пункту 5 цього розділу Порядку надсилалися Міністерству юстиції України або його територіальному органу.

IV. Особливості проведення державної реєстрації за
заявами в електронній формі

У випадку, коли документи для державної реєстрації відповідно до пункту 5 цього розділу Порядку надсилалися Міністерству юстиції України або його територіальному органу, такі документи (крім документа про сплату адміністративного збору) повертає (видає, надсилає поштовим відправленням) Міністерство юстиції України чи його територіальний орган.

1. Заява у електронній формі формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру на порталі електронних сервісів.

ІV. Особливості проведення державної реєстрації
за заявами в електронній формі

2. Заява формується заявником у електронній формі з обов'язковим долученням до неї електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів, а також документів, що підтверджують сплату адміністративного збору, опису поданих заявником документів для державної реєстрації, сформованого за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

1. Заява у електронній формі формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру на порталі електронних сервісів.

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі подаються з обов'язковим накладенням заявником власного електронного цифрового підпису.

2. Заява формується заявником у електронній формі з обов’язковим долученням до неї електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів, а також документів, що підтверджують сплату адміністративного збору, опису поданих заявником документів для державної реєстрації, сформованого за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

3. Виготовлення електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації здійснюється з дотриманням таких вимог:

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі подаються з обов’язковим накладенням заявником власного електронного цифрового підпису.

формат зображення: чорно-біле;

3. Виготовлення електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації здійснюється з дотриманням таких вимог:

роздільна здатність: 150 х 150 точок на дюйм;

формат зображення: чорно-біле;

глибина кольору: 4 біт;

роздільна здатність: 150 х 150 точок на дюйм;

формат готового файла: компресований багатосторінковий TIFF.

глибина кольору: 4 біт;

Документи для державної реєстрації, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл.

формат готового файла: компресований багатосторінковий TIFF.

Електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації повинні бути придатні для сприйняття їх змісту.

Документи для державної реєстрації, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл.

4. Після формування заяви та долучення до неї документів для державної реєстрації в електронній формі такі заява та документи за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру блокуються для можливості редагування.

Електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації повинні бути придатні для сприйняття їх змісту.

5. Суб'єкт державної реєстрації в день формування заяви в електронній формі за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру реєструє таку заяву та після накладення власного електронного цифрового підпису надсилає примірник опису з кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів заявникові на електронну адресу, зазначену ним у відповідній заяві.

4. Після формування заяви та долучення до неї документів для державної реєстрації в електронній формі такі заява та документи за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру блокуються для можливості редагування.

6. Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі.

5. Суб’єкт державної реєстрації в день формування заяви в електронній формі за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру реєструє таку заяву та після накладення власного електронного цифрового підпису надсилає примірник опису з кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів заявникові на електронну адресу, зазначену ним у відповідній заяві.

7. Державний реєстратор за заявою в електронній формі проводить державну реєстрацію виключно на підставі електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів з накладеним заявником власним електронним цифровим підписом.

6. Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі.

8. За результатом розгляду заяви в електронній формі документи для державної реєстрації, подані для такої реєстрації, не підлягають поверненню заявнику.

7. Державний реєстратор за заявою в електронній формі проводить державну реєстрацію виключно на підставі електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів з накладеним заявником власним електронним цифровим підписом.

9. Заява в електронній формі з накладеним заявником власним електронним цифровим підписом роздруковується в одному примірнику, який долучається до відповідної реєстраційної справи.

8. За результатом розгляду заяви в електронній формі документи для державної реєстрації, подані для такої реєстрації, не підлягають поверненню заявнику.

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі, документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру під час державної реєстрації, зберігаються в електронній формі у цьому реєстрі.

9. Заява в електронній формі з накладеним заявником власним електронним цифровим підписом роздруковується в одному примірнику, який долучається до відповідної реєстраційної справи.

V. Особливості проведення державної
реєстрації громадських формувань

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі, документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру під час державної реєстрації, зберігаються в електронній формі у цьому реєстрі.

1. Державна реєстрація громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, проводиться на підставі правового висновку за результатами правової експертизи поданих для державної реєстрації документів на їх відповідність Конституції України та іншим актам законодавства, а у разі реєстрації змін до статутних документів, інформації про зміни у складі керівних органів, змін до регламенту, Положення та списку третейських суддів постійно діючого третейського суду, змін до відомостей про відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі, - також на відповідність статуту (положенню) відповідного громадського формування, засновника постійно діючого третейського суду, статуту (положенню) акредитованого відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації.

V. Особливості проведення державної реєстрації
громадських формувань

2. Правовий висновок готується державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в межах строку розгляду документів для державної реєстрації, встановленого Законом, але не пізніше ніж за 2 дні до закінчення такого строку.

1. Державна реєстрація громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, проводиться на підставі правового висновку за результатами правової експертизи поданих для державної реєстрації документів на їх відповідність Конституції України та іншим актам законодавства, а у разі реєстрації змін до статутних документів, інформації про зміни у складі керівних органів, змін до регламенту, Положення та списку третейських суддів постійно діючого третейського суду, змін до відомостей про відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі, - також на відповідність статуту (положенню) відповідного громадського формування, засновника постійно діючого третейського суду, статуту (положенню) акредитованого відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації.

3. Правовий висновок повинен містити:

2. Правовий висновок готується державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в межах строку розгляду документів для державної реєстрації, встановленого Законом, але не пізніше ніж за 2 дні до закінчення такого строку.

дату: число, місяць, рік;

3. Правовий висновок повинен містити:

прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора;

дату: число, місяць, рік;

назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року N 15/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2016 року за N 14/28144.

прізвище, ім`я та по батькові державного реєстратора;

У разі подання заяви для державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі, додатково зазначається вид (перелік) змін до відомостей про громадське формування;

назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року N 15/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2016 року за N 14/28144.

повне найменування або прізвище, ім'я, по батькові заявника;

У разі подання заяви для державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі, додатково зазначається вид (перелік) змін до відомостей про громадське формування;

найменування громадського формування;

повне найменування або прізвище, ім’я, по батькові заявника;

обґрунтування з посиланням на конкретні норми законодавства щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації громадського формування, у разі державної реєстрації політичної партії також зазначається кількість підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України повідомлення організації професійної спілки про належність до певної профспілки; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для реєстрації змін до відомостей про громадське формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації рішення про припинення громадського формування, місцевого осередку із статусом юридичної особи; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації символіки; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про символіку громадського формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статутному документу засновника постійно діючого третейського суду документів, поданих для державної реєстрації змін до Положення, регламенту, списку третейських суддів постійно діючого третейського суду; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації відокремленого підрозділу громадського формування; щодо відповідності Конституції та законам України документів, поданих для державної реєстрації відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації; щодо відповідності Конституції та законам України, статуту (положенню) акредитованого відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про іноземну неурядову організацію, представництво, філію іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі; щодо відповідності законодавству України та відомостям Єдиного державного реєстру заяви, поданої для державної реєстрації підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України заяви, поданої для державної реєстрації відмови від всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

найменування громадського формування;

У разі невідповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації громадського формування, змін до відомостей про громадське формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у висновку зазначаються відповідні положення законодавства, яким суперечать (з якими не узгоджуються) подані для державної реєстрації документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень.

обґрунтування з посиланням на конкретні норми законодавства щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації громадського формування, у разі державної реєстрації політичної партії також зазначається кількість підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України повідомлення організації професійної спілки про належність до певної профспілки; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для реєстрації змін до відомостей про громадське формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації рішення про припинення громадського формування, місцевого осередку із статусом юридичної особи; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації символіки; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про символіку громадського формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статутному документу засновника постійно діючого третейського суду документів, поданих для державної реєстрації змін до Положення, регламенту, списку третейських суддів постійно діючого третейського суду; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації відокремленого підрозділу громадського формування; щодо відповідності Конституції та законам України документів, поданих для державної реєстрації відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації; щодо відповідності Конституції та законам України, статуту (положенню) акредитованого відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про іноземну неурядову організацію, представництво, філію іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі; щодо відповідності законодавству України та відомостям Єдиного державного реєстру заяви, поданої для державної реєстрації підтвердження всеукраїнського статусу громадського об’єднання; щодо відповідності вимогам Конституції та законів України заяви, поданої для державної реєстрації відмови від всеукраїнського статусу громадського об’єднання.

Правовий висновок підписується державним реєстратором та після проходження процедури візування в установленому законодавством порядку подається на затвердження Міністру юстиції України або керівнику відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.

У разі невідповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації громадського формування, змін до відомостей про громадське формування, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у висновку зазначаються відповідні положення законодавства, яким суперечать (з якими не узгоджуються) подані для державної реєстрації документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень.

4. Правовий висновок в межах повноважень, визначених Законом, затверджується Міністром юстиції України або керівником відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.

Правовий висновок підписується державним реєстратором та після проходження процедури візування в установленому законодавством порядку подається на затвердження Міністру юстиції України або його заступнику відповідно до розподілу повноважень, керівнику відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.

5. Державний реєстратор виготовляє електронну копію затвердженого правового висновку шляхом його сканування, яка долучається до документів, поданих для державної реєстрації, що містяться у Єдиному державному реєстрі.

(Абзац десятий пункту 3 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 460/5 від 18.02.2016)

6. На підставі затвердженого правового висновку державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію громадського формування, символіки громадського формування або рішення про відмову в такій реєстрації, які формуються за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в електронній формі, та підписує його.

4. Правовий висновок в межах повноважень, визначених Законом, затверджується Міністром юстиції України або його заступником відповідно до розподілу повноважень, керівником відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.

7. Державний реєстратор у межах повноважень, визначених Законом, приймає одне з таких рішень:

(Пункт 4 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 460/5 від 18.02.2016)

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації громадського об'єднання із статусом юридичної особи;

5. Державний реєстратор виготовляє електронну копію затвердженого правового висновку шляхом його сканування, яка долучається до документів, поданих для державної реєстрації, що містяться у Єдиному державному реєстрі.

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про громадське об'єднання зі статусом юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів;

6. На підставі затвердженого правового висновку державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію громадського формування, символіки громадського формування або рішення про відмову в такій реєстрації, які формуються за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в електронній формі, та підписує його.

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації громадського об'єднання, що не має статусу юридичної особи;

7. Державний реєстратор у межах повноважень, визначених Законом, приймає одне з таких рішень:

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про громадське об'єднання, що не має статусу юридичної особи, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації громадського об’єднання із статусом юридичної особи;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про громадське об’єднання зі статусом юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів;

про державну реєстрацію відмови від всеукраїнського статусу громадського об'єднання;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації громадського об’єднання, що не має статусу юридичної особи;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації (акредитації) відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про громадське об’єднання, що не має статусу юридичної особи, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації підтвердження всеукраїнського статусу громадського об’єднання;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації постійно діючого третейського суду;

про державну реєстрацію відмови від всеукраїнського статусу громадського об’єднання;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про постійно діючий третейський суд, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації (акредитації) відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації політичної партії;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про політичну партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до статуту та програми політичної партії;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації постійно діючого третейського суду;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації структурних утворень політичної партії із статусом юридичної особи;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про постійно діючий третейський суд, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації структурних утворень політичної партії, що не мають статусу юридичної особи;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації політичної партії;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурні утворення політичної партії із статусом юридичної особи та без статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про політичну партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до статуту та програми політичної партії;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації організацій роботодавців та їх об'єднань;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації структурних утворень політичної партії із статусом юридичної особи;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про організації роботодавців та їх об'єднання, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації структурних утворень політичної партії, що не мають статусу юридичної особи;

про державну реєстрацію (легалізацію) професійних спілок, їх організацій та об'єднань;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурні утворення політичної партії із статусом юридичної особи та без статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію змін до відомостей про професійні спілки, їх організації та об'єднання, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації організацій роботодавців та їх об’єднань;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації творчих спілок, їх територіальних осередків;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про організації роботодавців та їх об’єднання, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про творчі спілки, їх територіальні осередки, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію (легалізацію) професійних спілок, їх організацій та об’єднань;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації символіки громадського формування;

про державну реєстрацію змін до відомостей про професійні спілки, їх організації та об’єднання, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про символіку, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації творчих спілок, їх територіальних осередків;

8. За даними Єдиного державного реєстру державний реєстратор приймає в порядку, визначеному цим розділом Порядку, рішення про:

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про творчі спілки, їх територіальні осередки, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

припинення діяльності відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації у разі закінчення терміну дії довіреності на ім'я керівника акредитованого відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації та внесення запису про припинення діяльності до ЄДР;

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації символіки громадського формування;

втрату громадським об'єднанням всеукраїнського статусу.

про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про символіку, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

9. Рішення державного реєстратора повинно містити:

8. За даними Єдиного державного реєстру державний реєстратор приймає в порядку, визначеному цим розділом Порядку, рішення про:

дату: число, місяць, рік;

припинення діяльності відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації у разі закінчення терміну дії довіреності на ім’я керівника акредитованого відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації та внесення запису про припинення діяльності до ЄДР;

прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора;

втрату громадським об’єднанням всеукраїнського статусу.

назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року N 15/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2016 року за N 14/28144;

9. Рішення державного реєстратора повинно містити:

повне найменування або прізвище, ім'я, по батькові заявника;

дату: число, місяць, рік;

найменування громадського формування;

прізвище, ім’я та по батькові державного реєстратора;

прийняте рішення державним реєстратором з обов'язковим посиланням на затверджений правовий висновок;

назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року N 15/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2016 року за N 14/28144;

підпис державного реєстратора.

повне найменування або прізвище, ім’я, по батькові заявника;

10. На підставі прийнятого рішення державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.

найменування громадського формування;

11. Державна реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, громадське об'єднання, що не має статусу юридичної особи, структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зупиненням (припиненням) членства у громадському формуванні, у громадському об'єднанні, що не має статусу юридичної особи, у структурному утворенні політичної партії, що не має статусу юридичної особи, керівника (члена керівного органу) здійснюється державним реєстратором без прийняття рішення на підставі поданої такою особою копії заяви про зупинення (припинення) нею членства до відповідних статутних органів громадського формування, громадського об'єднання, що не має статусу юридичної особи, політичної партії з відміткою про її прийняття.

прийняте рішення державним реєстратором з обов’язковим посиланням на затверджений правовий висновок;

12. Припинення діяльності громадського формування на підставі рішення суду не потребує підготовки правового висновку та прийняття рішення державним реєстратором.

підпис державного реєстратора.

Директор Департаменту цивільного,
фінансового законодавства та законодавства з
питань земельних відносин О. М. Ференс

10. На підставі прийнятого рішення державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.

Додаток
до наказу Міністерства юстиції України
09.02.2016 N 359/5

11. Державна реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, громадське об’єднання, що не має статусу юридичної особи, структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зупиненням (припиненням) членства у громадському формуванні, у громадському об'єднанні, що не має статусу юридичної особи, у структурному утворенні політичної партії, що не має статусу юридичної особи, керівника (члена керівного органу) здійснюється державним реєстратором без прийняття рішення на підставі поданої такою особою копії заяви про зупинення (припинення) нею членства до відповідних статутних органів громадського формування, громадського об'єднання, що не має статусу юридичної особи, політичної партії з відміткою про її прийняття.

Перелік
наказів Міністерства юстиції України,
що втратили чинність

12. Припинення діяльності громадського формування на підставі рішення суду не потребує підготовки правового висновку та прийняття рішення державним реєстратором.

1. Наказ Міністерства юстиції України від 08 червня 1998 року N 35/5 "Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації торгово-промислових палат", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08 червня 1998 року за N 369/2809 (зі змінами).

Директор Департаменту цивільного, фінансового законодавства
та законодавства з питань земельних відносин О.М. Ференс

2. Наказ Міністерства юстиції України від 16 серпня 2000 року N 34/5 "Про затвердження Порядку реєстрації статуту Фонду соціального страхування України і статутів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 серпня 2000 року за N 552/4773 (зі змінами).

Додаток
до наказу Міністерства юстиції України
09.02.2016 N 359/5

3. Наказ Міністерства юстиції України від 24 вересня 2003 року N 117/5 "Про затвердження зразка свідоцтва про легалізацію профспілки, об'єднання профспілок", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 вересня 2003 року за N 841/8162.

Перелік
наказів Міністерства юстиції України, що втратили чинність

4. Наказ Міністерства юстиції України від 02 серпня 2004 року N 75/5 "Про затвердження зразка свідоцтва про реєстрацію постійно діючого третейського суду", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 серпня 2004 року за N 956/9555.

1. Наказ Міністерства юстиції України від 08 червня 1998 року N 35/5 "Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації торгово-промислових палат", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08 червня 1998 року за N 369/2809 (зі змінами).

5. Наказ Міністерства юстиції України від 22 березня 2006 року N 18/5 "Щодо державної реєстрації будівельних палат", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 березня 2006 року за N 324/12198.

2. Наказ Міністерства юстиції України від 16 серпня 2000 року N 34/5 "Про затвердження Порядку реєстрації статуту Фонду соціального страхування України і статутів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 серпня 2000 року за N 552/4773 (зі змінами).

6. Наказ Міністерства юстиції України від 08 липня 2011 року N 1828/5 "Про затвердження Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13 липня 2011 року за N 855/19593 (зі змінами).

3. Наказ Міністерства юстиції України від 24 вересня 2003 року N 117/5 "Про затвердження зразка свідоцтва про легалізацію профспілки, об’єднання профспілок", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 вересня 2003 року за N 841/8162.

7. Наказ Міністерства юстиції України від 19 серпня 2011 року N 2010/5 "Про затвердження Порядку подання та обігу електронних документів державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 серпня 2011 року за N 997/19735 (зі змінами).

4. Наказ Міністерства юстиції України від 02 серпня 2004 року N 75/5 "Про затвердження зразка свідоцтва про реєстрацію постійно діючого третейського суду", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 серпня 2004 року за N 956/9555.

8. Наказ Міністерства юстиції України від 14 грудня 2012 року N 1845/5 "Про порядок підготовки та оформлення рішень щодо громадських об'єднань", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за N 2103/22415 (зі змінами).

5. Наказ Міністерства юстиції України від 22 березня 2006 року N 18/5 "Щодо державної реєстрації будівельних палат", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 березня 2006 року за N 324/12198.

9. Наказ Міністерства юстиції України від 01 липня 2013 року N 1302/5 "Про затвердження Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 липня 2013 року за N 1105/23637 (зі змінами).

6. Наказ Міністерства юстиції України від 08 липня 2011 року N 1828/5 "Про затвердження Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13 липня 2011 року за N 855/19593 (зі змінами).

7. Наказ Міністерства юстиції України від 19 серпня 2011 року N 2010/5 "Про затвердження Порядку подання та обігу електронних документів державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 серпня 2011 року за N 997/19735 (зі змінами).

8. Наказ Міністерства юстиції України від 14 грудня 2012 року N 1845/5 "Про порядок підготовки та оформлення рішень щодо громадських об’єднань", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за N 2103/22415 (зі змінами).

9. Наказ Міністерства юстиції України від 01 липня 2013 року N 1302/5 "Про затвердження Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 липня 2013 року за N 1105/23637 (зі змінами).

9. Наказ Міністерства юстиції України від 01 липня 2013 року N 1302/5 "Про затвердження Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 липня 2013 року за N 1105/23637 (зі змінами).