Открытое тестирование
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 лютого 2007 р. N 153
Київ
ПОСТАНОВА
від 7 лютого 2007 р. N 153
Київ
Про затвердження Порядку взаємодії з
припинення протиправних дій повітряних суден,
які можуть використовуватися для вчинення
терористичних актів у повітряному
просторі України у мирний час
Про затвердження Порядку взаємодії з
припинення протиправних дій повітряних суден,
які можуть використовуватися для вчинення
терористичних актів у повітряному просторі України
Кабінет Міністрів України постановляє:
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 619 від 08.09.2016 )
1. Затвердити Порядок взаємодії з припинення протиправних дій повітряних суден, які можуть використовуватися для вчинення терористичних актів у повітряному просторі України у мирний час, що додається.
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 619 від 08.09.2016 )
2. Міністерству транспорту та зв'язку разом з іншими центральними органами виконавчої влади забезпечити підготовку пропозицій стосовно внесення змін до Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 727).
Кабінет Міністрів України постановляє:
3. Міністерству оборони, Службі безпеки, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству транспорту та зв'язку, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Адміністрації Державної прикордонної служби, Управлінню державної охорони розробити комплекс заходів щодо виконання вимог Порядку, затвердженого цією постановою.
1. Затвердити Порядок взаємодії з припинення протиправних дій повітряних суден, які можуть використовуватися для вчинення терористичних актів у повітряному просторі України, що додається. ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 619 від 08.09.2016 )
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
2. Міністерству транспорту та зв'язку разом з іншими центральними органами виконавчої влади забезпечити підготовку пропозицій стосовно внесення змін до Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 727).
2. Міністерству транспорту та зв'язку разом з іншими центральними органами виконавчої влади забезпечити підготовку пропозицій стосовно внесення змін до Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 727).
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 лютого 2007 р. N 153
3. Міністерству оборони, Службі безпеки, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству транспорту та зв'язку, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Адміністрації Державної прикордонної служби, Управлінню державної охорони розробити комплекс заходів щодо виконання вимог Порядку, затвердженого цією постановою.
Порядок
взаємодії з припинення протиправних дій
повітряних суден, які можуть використовуватися
для вчинення терористичних актів у повітряному
просторі України у мирний час
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Загальна частина
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 лютого 2007 р. N 153
1. Згідно з цим Порядком встановлюються ознаки, за якими повітряне судно класифікується як таке, що може використовуватися для вчинення терористичного акту у мирний час, визначається механізм взаємодії суб'єктів боротьби з тероризмом, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій під час здійснення заходів, спрямованих на запобігання та припинення протиправних дій.
Порядок
взаємодії з припинення протиправних дій
повітряних суден, які можуть використовуватися
для вчинення терористичних актів у повітряному
просторі України
2. Терміни "відомчий орган управління повітряним рухом", "користувач повітряного простору", "орган обслуговування повітряного руху", "повітряне судно-порушник" і "районний диспетчерський центр" застосовуються у значенні, що наведене в Положенні про використання повітряного простору України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 727), а термін "підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху" - у значенні, що наведене в Положенні про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 р. N 1281 (Офіційний вісник України, 1999 р., N 29, ст. 1484).
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 619 від 08.09.2016 )
3. Повітряне судно-порушник, яке несе загрозу безпеці життя чи здоров'я людини, заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків у зв'язку з його можливим використанням для вчинення терористичного акту у мирний час (далі - повітряне судно-загроза), класифікується як повітряне судно - підозрювана загроза, повітряне судно - правдоподібна загроза або повітряне судно - підтверджена загроза.
Загальна частина
Ознаки, за якими класифікується
повітряне судно-загроза
1. Згідно з цим Порядком встановлюються ознаки, за якими повітряне судно класифікується як таке, що може використовуватися для вчинення терористичного акту, визначається механізм взаємодії суб'єктів боротьби з тероризмом, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій під час здійснення заходів, спрямованих на запобігання та припинення протиправних дій. ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 619 від 08.09.2016 )
4. Повітряне судно-загроза класифікується як повітряне судно - підозрювана загроза за наявності хоча б однієї з таких ознак:
2. Терміни "відомчий орган управління повітряним рухом", "користувач повітряного простору", "орган обслуговування повітряного руху", "повітряне судно-порушник" і "районний диспетчерський центр" застосовуються у значенні, що наведене в Положенні про використання повітряного простору України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 727), а термін "підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху" - у значенні, що наведене в Положенні про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 р. N 1281 (Офіційний вісник України, 1999 р., N 29, ст. 1484).
2. Терміни "відомчий орган управління повітряним рухом", "користувач повітряного простору", "орган обслуговування повітряного руху", "повітряне судно-порушник" і "районний диспетчерський центр" застосовуються у значенні, що наведене в Положенні про використання повітряного простору України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 727), а термін "підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху" - у значенні, що наведене в Положенні про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 р. N 1281 (Офіційний вісник України, 1999 р., N 29, ст. 1484).
перетинання судном державного кордону у повітряному просторі України без відповідного дозволу компетентних органів;
3. Повітряне судно-порушник, яке несе загрозу безпеці життя чи здоров'я людини, заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків у зв'язку з його можливим використанням для вчинення терористичного акту (далі - повітряне судно-загроза), класифікується як повітряне судно - підозрювана загроза, повітряне судно - правдоподібна загроза або повітряне судно - підтверджена загроза. ( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 619 від 08.09.2016 )
неповідомлення користувачем повітряного простору про виліт повітряного судна органам обслуговування повітряного руху (відомчим органам управління повітряним рухом), підрозділам об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та органам військового управління чергових сил з протиповітряної оборони Збройних Сил (далі - органи військового управління);
Ознаки, за якими класифікується
повітряне судно-загроза
відсутність будь-якої інформації про судно, що виконує політ;
4. Повітряне судно-загроза класифікується як повітряне судно - підозрювана загроза за наявності хоча б однієї з таких ознак:
непогодження зміни судном параметрів та маршруту, зазначених у заявках на виконання польоту та на використання повітряного простору України згідно з дозволами;
перетинання судном державного кордону у повітряному просторі України без відповідного дозволу компетентних органів;
невиконання без повідомлення причин вказівок органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом) та підрозділів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху або органів військового управління;
неповідомлення користувачем повітряного простору про виліт повітряного судна органам обслуговування повітряного руху (відомчим органам управління повітряним рухом), підрозділам об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та органам військового управління чергових сил з протиповітряної оборони Збройних Сил (далі - органи військового управління);
втрата радіозв'язку із судном або використання його екіпажем коду А 7600 (втрата зв'язку);
відсутність будь-якої інформації про судно, що виконує політ;
надходження від екіпажу повідомлення про виникнення на борту аварійної ситуації або використання ним коду А 7700 (аварійна ситуація);
непогодження зміни судном параметрів та маршруту, зазначених у заявках на виконання польоту та на використання повітряного простору України згідно з дозволами;
надходження з борту судна сигналу "Лихо";
невиконання без повідомлення причин вказівок органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом) та підрозділів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху або органів військового управління;
зміна коду державного розпізнавання, індивідуального коду вторинного оглядового радіолокатора судна або тривале застосування сигналу ідентифікатора без згоди органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом);
втрата радіозв'язку із судном або використання його екіпажем коду А 7600 (втрата зв'язку);
відсутність сигналу вторинного оглядового радіолокатора;
надходження від екіпажу повідомлення про виникнення на борту аварійної ситуації або використання ним коду А 7700 (аварійна ситуація);
застосування екіпажем лексики, що викликає підозру;
надходження з борту судна сигналу "Лихо";
надходження від органів обслуговування повітряного руху, спеціальних служб, правоохоронних органів, зокрема міжнародних, інформації про підозру незаконного втручання в дії екіпажу.
зміна коду державного розпізнавання, індивідуального коду вторинного оглядового радіолокатора судна або тривале застосування сигналу ідентифікатора без згоди органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом);
5. Повітряне судно-загроза класифікується як повітряне судно - правдоподібна загроза за наявності хоча б однієї з таких ознак:
відсутність сигналу вторинного оглядового радіолокатора;
використання екіпажем коду А 7500 (незаконне втручання у дії екіпажу);
застосування екіпажем лексики, що викликає підозру;
інформація з борту судна свідчить про його захоплення;
надходження від органів обслуговування повітряного руху, спеціальних служб, правоохоронних органів, зокрема міжнародних, інформації про підозру незаконного втручання в дії екіпажу.
надходження від органів обслуговування повітряного руху, спеціальних служб, правоохоронних органів, зокрема міжнародних, інформації про підозру незаконного втручання в дії екіпажу.
надходження інформації про виявлення вибухового пристрою, зброї або інших небезпечних речовин на борту судна;
5. Повітряне судно-загроза класифікується як повітряне судно - правдоподібна загроза за наявності хоча б однієї з таких ознак:
загроза входження або входження судна в повітряний простір, використання якого заборонено на постійній чи тимчасовій основі;
використання екіпажем коду А 7500 (незаконне втручання у дії екіпажу);
невиконання без повідомлення причин вказівок органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом), підрозділів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та нереагування екіпажу на запит інших суден, що виходять з ним на зв'язок;
інформація з борту судна свідчить про його захоплення;
нереагування екіпажем на вказівки та сигнали, що подаються черговими літаками-перехоплювачами (вертольотами);
надходження інформації про виявлення вибухового пристрою, зброї або інших небезпечних речовин на борту судна;
надходження з борту судна інформації про намір вчинити терористичний акт;
загроза входження або входження судна в повітряний простір, використання якого заборонено на постійній чи тимчасовій основі;
надходження від органів обслуговування повітряного руху, спеціальних служб, правоохоронних органів, зокрема міжнародних, інформації про ймовірне використання повітряного судна для вчинення терористичного акту.
невиконання без повідомлення причин вказівок органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом), підрозділів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та нереагування екіпажу на запит інших суден, що виходять з ним на зв'язок;
6. Повітряне судно-загроза класифікується як повітряне судно - підтверджена загроза за наявності ознак, передбачених пунктами 4 і 5 цього Порядку, та надходження інформації, яка підтверджує, що повітряне судно буде використано для вчинення терористичного акту.
нереагування екіпажем на вказівки та сигнали, що подаються черговими літаками-перехоплювачами (вертольотами);
7. Класифікація повітряного судна-загрози за відповідними ознаками з урахуванням конкретних обставин і здійснення заходів, спрямованих на запобігання протиправним діям та їх припинення, провадиться у межах своїх повноважень суб'єктами боротьби з тероризмом, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від підпорядкованості і форми власності.
надходження з борту судна інформації про намір вчинити терористичний акт;
Взаємодія з припинення протиправних дій
повітряного судна-загрози
надходження від органів обслуговування повітряного руху, спеціальних служб, правоохоронних органів, зокрема міжнародних, інформації про ймовірне використання повітряного судна для вчинення терористичного акту.
8. Суб'єкти боротьби з тероризмом, інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації в межах своїх повноважень, а також органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом), підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та органи військового управління у разі виявлення повітряного судна - підозрюваної загрози оцінюють обстановку, вживають заходів до припинення протиправних дій, про результати доповідають в штаб Антитерористичного центру при СБУ і забезпечують обмін інформацією за узгодженою схемою.
6. Повітряне судно-загроза класифікується як повітряне судно - підтверджена загроза за наявності ознак, передбачених пунктами 4 і 5 цього Порядку, та надходження інформації, яка підтверджує, що повітряне судно буде використано для вчинення терористичного акту.
9. У разі виявлення повітряного судна - правдоподібної загрози:
7. Класифікація повітряного судна-загрози за відповідними ознаками з урахуванням конкретних обставин і здійснення заходів, спрямованих на запобігання протиправним діям та їх припинення, провадиться у межах своїх повноважень суб'єктами боротьби з тероризмом, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від підпорядкованості і форми власності.
1) керівник Антитерористичного центру при СБУ залежно від результатів оцінки обстановки приймає рішення про проведення антитерористичної операції;
Взаємодія з припинення протиправних дій
повітряного судна-загрози
2) органи військового управління:
8. Суб'єкти боротьби з тероризмом, інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації в межах своїх повноважень, а також органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом), підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та органи військового управління у разі виявлення повітряного судна - підозрюваної загрози оцінюють обстановку, вживають заходів до припинення протиправних дій, про результати доповідають в штаб Антитерористичного центру при СБУ і забезпечують обмін інформацією за узгодженою схемою.
з'ясовують обстановку, зокрема з вильотом чергових літаків-перехоплювачів (вертольотів);
9. У разі виявлення повітряного судна - правдоподібної загрози:
приймають рішення про запровадження заборони на використання повітряного простору на тимчасовій основі із вжиттям можливих заходів до протидії повітряному судну та доводять його для виконання до Украероцентру (районних диспетчерських центрів);
1) керівник Антитерористичного центру при СБУ залежно від результатів оцінки обстановки приймає рішення про проведення антитерористичної операції;
1) керівник Антитерористичного центру при СБУ залежно від результатів оцінки обстановки приймає рішення про проведення антитерористичної операції;
приймають рішення про заборону подальшого польоту і посадку державного повітряного судна на аеродром, визначений за узгодженням з Украероцентром штабом Антитерористичного центру при СБУ (оперативним штабом з управління антитерористичного операцією), а також з Адміністрацією Держприкордонслужби, якщо судно здійснює міжнародний рейс;
2) органи військового управління:
3) органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом, районні диспетчерські центри):
з'ясовують обстановку, зокрема з вильотом чергових літаків-перехоплювачів (вертольотів);
запроваджують заборону на використання повітряного простору на тимчасовій основі у районі, межі якого визначаються за узгодженням з органами військового управління та штабом Антитерористичного центру при СБУ (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією);
приймають рішення про запровадження заборони на використання повітряного простору на тимчасовій основі із вжиттям можливих заходів до протидії повітряному судну та доводять його для виконання до Украероцентру (районних диспетчерських центрів);
приймають рішення про заборону подальшого польоту і посадку цивільного повітряного судна на аеродром, визначений за узгодженням з Украероцентром органами військового управління, штабом Антитерористичного центру при СБУ (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією), а також з Адміністрацією Держприкордонслужби, якщо судно здійснює міжнародний рейс;
приймають рішення про заборону подальшого польоту і посадку державного повітряного судна на аеродром, визначений за узгодженням з Украероцентром штабом Антитерористичного центру при СБУ (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією), а також з Адміністрацією Держприкордонслужби, якщо судно здійснює міжнародний рейс;
вживають заходів до забезпечення безпеки повітряного руху та дотримання умов використання повітряного простору відповідно до пріоритетів, установлених пунктом 77 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401.
3) органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом, районні диспетчерські центри):
10. У разі виявлення повітряного судна - підтвердженої загрози:
запроваджують заборону на використання повітряного простору на тимчасовій основі у районі, межі якого визначаються за узгодженням з органами військового управління та штабом Антитерористичного центру при СБУ (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією);
1) суб'єкти боротьби з тероризмом, інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації в межах своїх повноважень, а також органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом), підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та органи військового управління виконують заходи, передбачені пунктами 8 і 9 цього Порядку;
приймають рішення про заборону подальшого польоту і посадку цивільного повітряного судна на аеродром, визначений за узгодженням з Украероцентром органами військового управління, штабом Антитерористичного центру при СБУ (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією), а також з Адміністрацією Держприкордонслужби, якщо судно здійснює міжнародний рейс;
2) особи, визначені у Порядку виконання завдань черговими силами з протиповітряної оборони Збройних Сил у мирний час, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 р. N 377 (Офіційний вісник України, 2005 р., N 22, ст. 1197), приймають рішення про припинення протиправних дій повітряного судна, зокрема із застосуванням (використанням) зброї, та доводять його до відома особи, яка здійснює управління черговими силами з протиповітряної оборони, штабу Антитерористичного центру при СБУ та суб'єктів боротьби з тероризмом, які задіяні у заходах протидії повітряному судну-загрозі;
вживають заходів до забезпечення безпеки повітряного руху та дотримання умов використання повітряного простору відповідно до пріоритетів, установлених пунктом 77 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401.
вживають заходів до забезпечення безпеки повітряного руху та дотримання умов використання повітряного простору відповідно до пріоритетів, установлених пунктом 77 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401.
3) чергові сили з протиповітряної оборони виконують у встановленому порядку заходи щодо припинення протиправних дій судна;
10. У разі виявлення повітряного судна - підтвердженої загрози:
4) органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом) та підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху забезпечують безпеку повітряного руху.
1) суб'єкти боротьби з тероризмом, інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації в межах своїх повноважень, а також органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом), підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та органи військового управління виконують заходи, передбачені пунктами 8 і 9 цього Порядку;
11. У разі завчасного надходження від суб'єктів боротьби з тероризмом, спеціальних служб та органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом), підрозділів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху, а також відповідних компетентних органів інших держав інформації щодо можливості використання повітряного судна для вчинення терористичного акту керівник Антитерористичного центру при СБУ приймає в установленому порядку рішення про проведення антитерористичної. операції.
2) особи, визначені у Порядку виконання завдань черговими силами з протиповітряної оборони Збройних Сил у мирний час, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 р. N 377 (Офіційний вісник України, 2005 р., N 22, ст. 1197), приймають рішення про припинення протиправних дій повітряного судна, зокрема із застосуванням (використанням) зброї, та доводять його до відома особи, яка здійснює управління черговими силами з протиповітряної оборони, штабу Антитерористичного центру при СБУ та суб'єктів боротьби з тероризмом, які задіяні у заходах протидії повітряному судну-загрозі;
12. Управління силами і засобами, залученими до антитерористичної операції, здійснює оперативний штаб.
3) чергові сили з протиповітряної оборони виконують у встановленому порядку заходи щодо припинення протиправних дій судна;
13. Процедура організації взаємодії суб'єктів боротьби з тероризмом, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій у процесі запобігання протиправним діям повітряного судна-загрози та їх припинення визначається у плані протиповітряної оборони важливих державних об'єктів і дій чергових сил з протиповітряної оборони Збройних Сил у мирний час, який розробляється Міноборони із залученням суб'єктів боротьби з тероризмом, центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій і затверджується Міністром оборони.
4) органи обслуговування повітряного руху (відомчі органи управління повітряним рухом) та підрозділи об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху забезпечують безпеку повітряного руху.
14. Для підтримання взаємодії та забезпечення обміну інформацією про терористичну діяльність, зокрема з використанням повітряних суден, Антитерористичний центр при СБУ забезпечує:
11. У разі завчасного надходження від суб'єктів боротьби з тероризмом, спеціальних служб та органів обслуговування повітряного руху (відомчих органів управління повітряним рухом), підрозділів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху, а також відповідних компетентних органів інших держав інформації щодо можливості використання повітряного судна для вчинення терористичного акту керівник Антитерористичного центру при СБУ приймає в установленому порядку рішення про проведення антитерористичної операції.
установлення у своєму штабі засобів відображення повітряної обстановки автоматизованої системи управління авіацією та протиповітряною обороною;
12. Управління силами і засобами, залученими до антитерористичної операції, здійснює оперативний штаб.
зв'язок штабу з пунктами управління Повітряних Сил Збройних Сил і Украероцентром.
13. Процедура організації взаємодії суб'єктів боротьби з тероризмом, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій у процесі запобігання протиправним діям повітряного судна-загрози та їх припинення визначається у плані протиповітряної оборони важливих державних об'єктів і дій чергових сил з протиповітряної оборони Збройних Сил, який розробляється Міноборони із залученням суб'єктів боротьби з тероризмом, центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій і затверджується Міністром оборони. ( Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 619 від 08.09.2016 )
14. Для підтримання взаємодії та забезпечення обміну інформацією про терористичну діяльність, зокрема з використанням повітряних суден, Антитерористичний центр при СБУ забезпечує:
установлення у своєму штабі засобів відображення повітряної обстановки автоматизованої системи управління авіацією та протиповітряною обороною;
зв'язок штабу з пунктами управління Повітряних Сил Збройних Сил і Украероцентром.