ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
N 17-3/1 від 11.01.99
м.Київ
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента
України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що
стримують розвиток підприємницької діяльності" Державним
комітетом статистики України
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань розвитку підприємництва встановив:
Наказом Держкомстату України від 27.07.98 N 263 "Про затвердження типових форм первинного обліку та Інструкції про порядок їх виготовлення, зберігання і застосування" (надалі - наказ), зареєстрованого Мін'юстом України 12.08.98 N 508/2948, затверджуються типові форми первинного обліку N КО-1 "Прибутковий касовий ордер" та N М-20 "Накладна на відпуск товарно-матеріальних цінностей" як форми суворої звітності (обліку). Зазначені типові форми первинного обліку вводяться в дію з 1 березня 1999 року.
В наказі вказується, що він виданий відповідно до ст.12 Закону України "Про державну статистику" та з метою посилення контролю за дотриманням касової дисципліни, наявністю, рухом і зберіганням товарно-матеріальних цінностей і запобіганням зловживанням у фінансово-господарській діяльності підприємств, установ, організацій всіх форм власності та господарювання.
Стаття 12 Закону України "Про державну статистику" від 17.09.92 р. N 2614-12, на яку зроблено посилання в преамбулі наказу, встановлює обов'язки органів державної статистики, зокрема, "затверджувати форми, програми та Інструкції державних статистичних спостережень та типові форми первинної облікової документації, необхідної для їх проведення". Проте ні в цій статті, ні в інших статтях Закону України "Про державну статистику" від 17.09.92 р. N 2614-12 не вказується, що Держкомстат може здійснювати контроль за дотриманням касової дисципліни, а тим паче посилювати його. Тому посилання на статтю 12 Закону України "Про державну статистику" є некоректним.
Відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 24.05.95 N 88 "бланки суворої звітності друкуються за зразками типових або спеціалізованих форм, затверджених Міністерством статистики за погодженням з Міністерством фінансів України..." (п.2.9). Але ні наказ, ні затверджена ним Інструкція не містять вказівки на те, що вони погоджені з Мінфіном.
Аналіз змісту вимог наказу та затвердженої ним Інструкції показує таке.
Віднесення типових форм прибуткового касового ордеру та накладної на відпуск товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) до категорії бланків суворої звітності з обов'язковою наявністю друкованого номеру та з відповідною процедурою їх придбання, зберігання, використання та списання є необгрунтованим в сенсі "посилення контролю за дотриманням касової дисципліни" (преамбула наказу). Тому що всі операції по касі супроводжуються видачею касового чеку; у випадку здійснення торгівлі без застосування ЕККА надходження до каси підприємства, які супроводжуються оформленням прибуткових ордерів, щоденно фіксуються також у відповідно захищеній від підробок касовій книзі; відпуск товарно-матеріальних цінностей дозволено тільки за "Довіреністю", яка залишається в бухгалтерії підприємства-постачальника та згідно з чинним законодавством сама є документом суворої звітності.
Процедура обліку бланків суворої звітності є складною і передбачає додатковий обсяг бухгалтерської роботи (придбання та оприбутковування бланків, контроль і облік їх використання, додаткові проводки щодо списання їхньої вартості у разі використання або зіпсування та ін.). Це вимагатиме додаткових витрат часу й коштів на оплату праці відповідних осіб, що може призвести до зростання цін на товари й послуги або знизить прибутковість підприємств-виробників звичайних бланків та скоротить відповідні надходження до бюджету. Ці втрати бюджету аж ніяк не компенсуватимуться надходженнями від додаткового прибутку нечисельних підприємств, які отримають право на виготовлення та продаж бланків. Навіть податкові органи не вимагають застосування бланків суворої звітності для податкових накладних з ПДВ.
Заповнення бланків форм первинного обліку N КО-1 і N М-20 може здійснюватись тільки від руки або на друкарській машинці, що через збільшення витрат часу на оформлення документів буде суттєво заважати оперативній роботі бухгалтерів та складських працівників (їх робота сьогодні частково або повністю є автоматизованою завдяки використанню комп'ютерної техніки).
Нарешті, якщо беззастережно дотримуватись пунктів 1.1 та 2.1 Інструкції про порядок виготовлення, зберігання і застосування типових форм первинного обліку N КО-1 і N М-20, придбання покупцем (підприємством, установою, фізичною особою) товару в будь-якій торгівельній точці, крім касового чека, повинно супроводжуватися оформленням прибуткового касового ордеру та накладної на відпуск ТМЦ на бланках суворої звітності. Ця норма є безпідставною.
Типові форми первинного обліку N КО-1 і N М-20 не відрізняються суттєво від існуючих типових форм щодо типу та обсягу інформації, яка в них відображається. Крім того, вимога ч.2 п.2.2 Інструкції про виписування трьох примірників типової форми N М-20 є необгрунтованою і зайвою. До введення в дію Інструкції вимагалося заповнення лише двох примірників цієї форми. Заповнення третього примірника (який слугуватиме для контролю вивезення товарно-матеріальних цінностей) призведе до невиправданих витрат часу та коштів. Інструкція не встановлює чіткої процедури обігу цього примірника. Як показує практика, суб'єкти господарювання з часом знаходять шляхи зменшення необгрунтованих з їх погляду витрат. Тому можна прогнозувати, що вказана норма Інструкції на практиці виконуватися не буде.
У п.2 наказу встановлюється, що типові форми первинного обліку N КО-1 і N М-20 вводяться в дію з 1 березня 1999 року, а згідно із п.5 слід вважати таким, що втратив чинність, наказ Мінстату України від 15.02.96 N 51 у частині затвердження типової форми первинного обліку касових операцій N КО-1. Співставлення викликає запитання - які форми первинного обліку слід застосовувати з дати набрання чинності наказу (який, по суті, скасовує попередню типову форму) до 1 березня 1999 рокуі Така очевидна некоректність вказує на слабке опрацювання тексту наказу з юридично-технічної точки зору.
У зв'язку з виявленням положень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань розвитку підприємництва ВИРІШИВ:
Запропонувати Державному комітету статистики України в місячний термін скасувати наказ "Про затвердження типових форм первинного обліку та Інструкції про порядок їх виготовлення, зберігання і застосування" від 27.07.98 N 263, оскільки він не відповідає чинному законодавству, містить норми, які стримують розвиток підприємницької діяльності, та внаслідок його запровадження підприємства та держава понесуть збитки.
Рішення Державного комітету України з питань розвитку підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Голова О.Кужель