АСОЦІАЦІЯ МИТНИХ БРОКЕРІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
16.05.2008 N 15/76
Міністерству юстиції України
Державному комітету України
з питань регуляторної
політики та підприємництва
Генеральній прокуратурі
України
Державній митній службі
України
Щодо надання інформації
З 16 травня 2008 року Україна набуває повноправного членства у Світовій Організації Торгівлі (далі - СОТ). У зв'язку з цим, з моменту набуття Україною членства у СОТ втрачають чинність стаття 47 "Допущення до декларування на підставі договору", статті 85, 86, 87 та глава 2 розділу V Митного кодексу України від 12.12.91 року N 1970-XII.
Це в свою чергу, призводить до втрати чинності наказу ДМСУ "Про затвердження Положення про діяльність підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору" N 340 від 22.07.97 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 1997 р. за N 495/2299, а також усіх інших наказів та листів ДМСУ, виданих на його виконання, зокрема наказу ДМСУ від 07.04.2008 року N 329 "Про прийняття екзаменів, заліків у осіб, уповноважених на декларування".
З 16 травня 2008 року набирають чинності ст. 177 "Здійснення діяльності митного брокера" та ст. 178 стосовно ліцензування діяльності митного брокера Митного кодексу України від 11.07.2002 N 92-IV у відповідності з якими ліцензування діяльності митного брокера здійснюється відповідно до Митного кодексу України та Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 N 1775-III, яким чітко визначено порядок подання документів, вимоги до них для отримання суб'єктом господарської діяльності відповідної ліцензії.
Окрім того, варто зазначити, що судовими органами різного рівня визнано незаконними положення наказу N 340, на виконання якого видано наказ ДМСУ N 329, про підтвердження рівня знань осіб, уповноважених на декларування.
Відповідно до п. 1.1 Рекомендацій Міністерства юстиції України з питань підготовки, державної реєстрації та обліку відомчих нормативно-правових актів від 27.03.98 N 3, затверджених Колегією Міністерства юстиції 27.03.98 N 3, до відомчих нормативно-правових актів, що підлягають державній реєстрації, відносяться акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади; відділів, управлінь, інших служб обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, центральних та місцевих органів господарського управління і контролю (далі - міністерства) - це накази, постанови, розпорядження, рішення, положення тощо, що містять правові норми (правила поведінки), розраховані на невизначене коло осіб, підприємств, установ, організацій і неодноразове застосування незалежно від строку дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться. А також відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 03.10.92 р. N 493/92 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" наказ ДМСУ N 329, як такий, що зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян, повинен був пройти державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України, що не було зроблено.
Наказ ДМСУ N 329 є нормативно-правовим актом, прийнятим уповноваженим регуляторним органом, який (окремі положення якого) спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, тому відповідно до ст. 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) є регуляторним актом, і тому відповідно до норм цього Закону повинен був пройти регуляторну процедуру та бути погодженим з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, що не було зроблено.
Окрім того, відповідно до ст. 12 цього ж Закону ( 1160-15 ) регуляторні акти, прийняті Національним банком України, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, іншими державними органами, центральними органами виконавчої влади, державними спеціалізованими установами та організаціями, некомерційними самоврядними організаціями, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також їх посадовими особами, офіційно оприлюднюються в "Офіційному віснику" та у газеті "Урядовий кур'єр" не пізніш як у десятиденний строк після їх державної реєстрації або прийняття та підписання, у випадку, якщо ці регуляторні акти не підлягають державній реєстрації, що у відношенні наказу ДМСУ N 329 не було зроблено.
Наказом Держмитслужби від 07.04.2008 N 329 установлено місцем прийняття екзаменів та заліків у осіб, уповноважених на декларування, які бажають працювати або працюють в різних регіонах країни, в трьох митних закладах освіти (Академія митної служби України (м. Дніпропетровськ), Київський і Хмельницький центри підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів Держмитслужби України).
Складання екзаменів, заліків у осіб, уповноважених на декларування, як це запропоновано Держмитслужбою та затверджено згаданим наказом призведе до витрат громадян на переїзди, проживання, харчування, тощо. Не всі громадяни, які працюють фахівцями з декларування можуть собі це дозволити з матеріальних міркувань. Цілком можливо, що деякі із фахівців з декларування змушені будуть подати позови до суду на дії Держмитслужби для захисту своїх прав на працю. До Асоціації вже передано 12 звернень громадян з цього приводу.
Крім цього, положення зазначеного вище наказу Держмитслужби можуть призвести до корупційних дій з боку відповідальних співробітників митниць. На сьогодні до Асоціації вже звернулися окремі фахівці з декларування із інформацією щодо "вартості" складання іспитів.
Враховуючи зазначене вище та з метою попередження конфліктних ситуацій, недопущення випадків хабарництва та зловживань просимо Вас розглянути порушене питання та надати відповідні рекомендації Держмитслужбі щодо внесення відповідних змін у наказ Держмитслужби від 07.04.2008 N 329 "Про прийняття екзаменів, заліків у осіб, уповноважених на декларування", а також щодо здійснення його регуляторної процедури та процедури його реєстрації в Міністерстві юстиції України або взагалі рекомендувати його відмінити.
Директор М.Мироненко