ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
8 травня 2012 року
м. Київ
Справа N 21-90а12
Про визнання бездіяльності протиправною та
зобов'язання здійснити митне оформлення автомобіля
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,
суддів: Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г., -
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Східної митниці Державної митної служби України (далі - Митниця) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити митне оформлення автомобіля,
встановила:
У листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправною відмову Митниці у пільговому розмитненні транспортного засобу, зобов'язати Митницю здійснити митне оформлення автомобіля зі звільненням від оподаткування.
На обгрунтування позову послався на те, що він має право на пільгове оподаткування транспортного засобу, що ввозиться у разі переселення на постійне місце проживання до України, відповідно до статті 8 Закону України від 13 вересня 2001 року N 2681-III "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон N 2681-III).
Донецький окружний адміністративний суд постановою від 5 грудня 2008 року, залишеною без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2009 року та Вищого адміністративного суду України від 9 листопада 2010 року, позовні вимоги задовольнив: визнав недійсною картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 24 жовтня 2008 року N 700000023/2008/010259; зобов'язав здійснити митне оформлення зі звільненням від оподаткування транспортного засобу Mercedes-Benz E 270, 2003 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, ввезеного на митну територію України, що належить ОСОБА_1.
Суд першої інстанції, з яким погодилися суди апеляційної та касаційної інстанцій, послався на те, що оскільки позивач є власником транспортного засобу не менше року та автомобіль перебував на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року, то при переселенні на постійне місце проживання до України ОСОБА_1 має право на звільнення від оподаткування при митному оформленні належного йому автомобіля відповідно до вимог статті 8 Закону N 2681-III.
У заяві про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 9 листопада 2010 року Митниця послалася на неоднакове застосування касаційним судом одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах, а саме статті 8 Закону N 2681-ІІІ.
На обґрунтування зазначеного Митниця додала копії судових рішень Вищого адміністративного суду України від 20 та 27 квітня 2011 року (N К-8855/09 та N К-3359/10 відповідно), які, на її думку, підтверджують неоднакове правозастосування та у яких касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що перебування транспортного засобу на обліку в Придністровській Молдавській Республіці не свідчить про наявність підстав для пільгового розмитнення автомобіля.
Заява Митниці про перегляд оскаржуваного рішення Вищого адміністративного суду України підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною другою статті 8 Закону N 2681-III дозволяється ввезення у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина одного механічного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) за умови, що він є власником такого транспортного засобу не менше року та за умови перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року.
У розумінні статті 1 зазначеного Закону постійне місце проживання - це місце проживання на території будь-якої держави не менше одного року громадянина, який не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом будь-якого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цією особою службових обов'язків або зобов'язань за договором (контрактом).
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що для пільгового оподаткування при митному оформленні механічного транспортного засобу, зокрема за кодом 87.03 УКТЗЕД, необхідна наявність таких обставин: 1) особа повинна переселятись до України на постійне місце проживання та бути власником такого транспортного засобу не менше року; 2) транспортний засіб мав перебувати на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року; 3) той, хто переселяється, мав проживати на території будь-якої держави не менше одного року (в контексті статті 1 Закону N 2681-III).
У справі, що розглядається, суди встановили, що Головне управління реєстрації транспорту і кваліфікації водійського складу державного підприємства "REGISTRU" Міністерства інформаційного розвитку Республіки Молдова не підтвердило факт перебування на обліку в Республіці Молдова транспортного засобу позивача.
На думку Верховного Суду України, факт перебування ОСОБА_1 на консульському обліку в Республіці Молдова зумовлює необхідність для мети, передбаченої частиною другою статті 8 Закону N 2681-III, вимагати на підтвердження факту перебування транспортного засобу на обліку в цій країні, яка є суб'єктом міжнародних відносин, документи, видані саме її повноважними органами.
Надання інших документів не надає права пільгового оподаткування при митному оформленні механічного транспортного засобу.
Отже, Вищий адміністративний суд України у справі, що розглядається, неправильно застосував норми матеріального права.
У зв'язку з наведеним та відповідно до частини другої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала Вищого адміністративного суду України від 9 листопада 2010 року підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Керуючись статтями 241 - 243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
постановила:
Заяву Східної митниці Державної митної служби України задовольнити.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 9 листопада 2010 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
Судді
Правова позиція
Для митного оформлення механічного транспортного засобу із застосуванням пільг, передбачених частиною другою статті 8 Закону України від 13 вересня 2001 року N 2681-III "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), митні органи мають право вимагати документи видані повноважними органами країни, яка є суб'єктом міжнародних відносин, і в якій перебуває на консульському обліку громадянин, на підтвердження факту перебування транспортного засобу на обліку в цій країні.