ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
27.05.2014 р. N К/9991/61620/12

(Ухвалу скасовано на підставі Постанови
Верховного Суду Україн
и
14.10.20
14)

Про зобов'язання виконати пункту 2 вимоги
від 20 січня 2012 року N 45-15/129

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої - Калашнікової О. В., суддів - Васильченко Н. В., Гончар Л. Я., секретаря судового засідання - Антипенко В. В. (за участю представника позивача К. В. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Каховського міськрайонного центру зайнятості на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року у справі за позовом Каховського міськрайонного центру зайнятості до Державної фінансової інспекції в Херсонській області, провідного контролера-ревізора контрольно-ревізійного відділу в м. Каховка та Каховського району Г. Ю. М. про визнання частково недійсним акта ревізії та скасування пункту 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 45-15/129 і за позовом Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Каховського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання виконати пункту 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 45-15/129, встановила:

Каховський міськрайонний центр зайнятості звернувся в суд з позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області, провідного контролера-ревізора контрольно-ревізійного відділу в м. Каховка та Каховського району Г. Ю. М. про визнання нечинним акта ревізії в частині висновків стосовно фінансування організації та проведення громадських робіт для безробітних та скасування пункту 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 450-15/129.

Позовні вимоги Каховського міськрайонного центру зайнятості мотивовано тим, що висновки акта ревізії від 28 грудня 2011 року N 52-30/27, які стали підставою для винесення спірної вимоги від 20 січня 2012 року N 45-15/129, стосовно протиправності проведених центром зайнятості витрат на виплату допомоги по частковому безробіттю та витрат на оплату праці безробітних, направлених на громадські роботи, є помилковими.

Державна фінансова інспекція в Херсонській області звернулась в суд з позовом до Каховського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 450-15/129.

Позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області мотивовано тим, що за результатами проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності у Каховському міськрайонному центрі зайнятості за період з 01 січня 2009 року по 01 листопада 2011 року, результати якої оформлені актом від 28 грудня 2011 року N 52-30/27, на адрес центру зайнятості була направлена вимога від 20 січня 2012 року N 45-15/129 про усунення виявлених ревізією порушень, пункту 2 якої залишився невиконаними.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 травня 2012 року позовні вимоги Каховського міськрайонного центру зайнятості задоволені частково: скасовано пункт 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 45-15/129, а в частині позовних вимог про визнання частково нечинним акта ревізії провадження у справі закрито. Крім того, рішенням суду першої інстанції відмовлено у задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Херсонській області.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині задоволення позовних вимог Каховського міськрайонного центру зайнятості про скасування пункту 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області від 20 січня 2012 року N 45-15/129, а також в частині відмови у задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції в Херсонській області про зобов'язання Каховського міськрайонного центру зайнятості виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області від 20 січня 2012 року N 45-15/129 та в цій частині прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Каховського міськрайонного центру зайнятості про скасування пункту 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області від 20 січня 2012 року N 45-15/129 відмовлено, а позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області про зобов'язання Каховського міськрайонного центру зайнятості виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області від 20 січня 2012 року N 45-15/129 задоволено: зобов'язано Каховський міськрайонний центр зайнятості виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області від 20 січня 2012 року N 45-15/129. В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 травня 2012 року залишено без змін.

Не погоджуючись з оскаржуваним судовим рішенням, Каховський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, на підставі пункту 2.35 Плану роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2011 року, проведена планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності в Каховському міськрайонному центрі зайнятості за період з 01 січня 2009 року по 01 жовтня 2011 року, за результатами якої складено акт від 28 грудня 2011 року N 52-30/27 та 20 січня 2012 року надіслано на адресу Центру зайнятості вимоги про усунення фінансових порушень N 40-15/129.

Ревізією встановлено, що відповідно до наказу директора Херсонського обласного центру зайнятості N 250 від 29 жовтня 2009 р. "Про виділення коштів для виплати допомоги по частковому безробіттю", на підставі статей 24, 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", з урахуванням висновку комісії з питань фінансування виплат по частковому безробіттю Херсонського обласного центру зайнятості - виділено кошти по частковому безробіттю ЗАТ "ДСУ-12" для виплат по частковому безробіттю з 26 серпня 2009 року.

Відповідно до платіжних доручень Каховським міськрайонним центром зайнятості здійснено перерахування грошових коштів фонду на банківський рахунок ЗАТ "ДСУ-12" для здійснення виплат по частковому безробіттю за період з 26 серпня 2009 року по 21 лютого 2010 року на загальну суму 230654,38 грн., з них у 2009 році 155945,61 грн. виплати по частковому безробіттю за вересень-грудень 2009 року; у 2010 році 74708,77 грн. виплата по частковому безробіттю за грудень 2009 року на суму 667,13 грн., виплата по частковому безробіттю з 25 грудня 2009 року по 21 лютого 2010 року на суму 74041,64 грн.

Проведеною зустрічною звіркою в ЗАТ "ДСУ-12" встановлено, що відповідно до витягу з протоколу загальних зборів трудового колективу N 3 від 25 червня 2009 року, відповідно до пункту 12 Розділу 5 колективного договору на 2009 рік у зв'язку з фінансовими труднощами оголошено простій для Закритого акціонерного товариства в режимі неповного робочого часу з 26 серпня 2009 року з дотриманням вимог законодавства, повідомлено про початок простою, що може призвести до часткового безробіття.

Крім того, зустрічною звіркою підтверджено надходження на банківський рахунок ЗАТ "ДСУ-12" грошових коштів від Каховського міськрайонного центру зайнятості на виплату допомоги по частковому безробіттю та видачу працівникам товариства допомоги по частковому безробіттю на загальну суму 230654,38 грн.

Також судами попередніх інстанцій встановлено, що підпунктом 2.1 пункту 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 45-15/129 Каховський міськрайонний центр зайнятості було зобов'язано відобразити дебіторську заборгованості в сумі 67191,63 грн., провести претензійно-позовну роботу з ПрАТ "ДСУ-12" щодо повернення коштів (в разі відмови в добровільному порядку здійснити повернення грошових коштів), або стягнути кошти з відповідальних осіб шляхом проведення претензійно-позовної роботи.

Підпунктом 2.2 пункту 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 45-15/129 Каховський міськрайонний центр зайнятості зобов'язано відобразити дебіторську заборгованості в сумі 10720,42 грн., провести претензійно-позовну роботу з управлінням праці та соціального захисту населення Каховської міської ради щодо повернення зайво виплачених коштів на оплату праці безробітних, направлених в 2010 - 2011 роках на громадські роботи до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради, внаслідок завищення їх посадового окладу (ставки) понад посадові оклади, які встановлені законодавством (1200,00 грн. замість мінімальної заробітної плати за відповідні періоди).

Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування пункту 2 вимоги від 20 січня 2012 року N 450-15/129, суд першої інстанції виходив з того, що дії Каховського міськрайонного центру зайнятості по перерахуванню ЗАТ "ДСУ-12" в 2010 році коштів для виплати допомоги по частковому безробіттю є правомірними, а фінансування питання оплати праці безробітних, які працевлаштовані на громадські роботи, врегульовані Положенням про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2008 року N 839, відповідно до якого розмір оплати праці особам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати, а максимальний розмір такої оплати нормативно не обмежений. Закриваючи провадження в частині вимоги щодо визнання частково нечинним акта ревізії, суд першої інстанції виходив з того, що не може бути предметом оскарження в судовому порядку акт органу державної влади, який не породжує ніяких правових наслідків, тобто не створює прав та обов'язків для громадян та юридичних осіб.

Скасовуючи частково рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області, суд апеляційної інстанції виходив з того, що порушення з боку Каховського міськрайонного центру зайнятості дійсно мали місце, а відтак вимога підлягає виконанню.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Щодо стосується пункту 2.1 вимоги колегія судді зазначає наступне.

Пунктом 1 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" вставлено, що цей Закон набирає чинності з 01 січня 2001 року, крім статей 24 - 26, рішення про введення яких приймається, виходячи з економічних можливостей держави, щорічно Верховною Радою України під час затвердження розміру страхових внесків. Тобто, положення статей 24 - 26 можуть застосовуватись тільки протягом певного, чітко визначеного Верховною Радою України періоду.

Рішення про введенні в дію статей 24 - 26 вказаного Закону було прийнято Верховною Радою України Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення" від 25 грудня 2008 року, частиною 3 Прикінцевих положень якого встановлено термін дії цих статей Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" до 01 січня 2010 року.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що виплати допомоги по частковому безробіттю могли здійснюватися центром зайнятості лише до 01 січня 2010 року.

Що стосується пункту 2.2 вимоги колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 15 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2008 року N 839, кошти на організацію оплачуваних громадських робіт із зазначених у пункті 14 джерел фінансування можуть бути використані для: виплати основної та додаткової заробітної плати, визначеної відповідно до частини першої та частини другої статті 2 Закону України "Про оплату праці", сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах; оплати послуг з перевезення або проїзду до місця проведення робіт та у зворотному напрямку осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах (у разі потреби); придбання інвентарю (у разі потреби); оплати проживання у гуртожитку (у разі потреби).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в акті ревізії зазначається про перевищення витрат, пов'язаних із завищенням посадового окладу (тарифної ставки).

Відповідно до пункту 16 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2008 року N 839, оплата праці осіб, зайнятих на громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу за розцінками, тарифними ставками та посадовими окладами відповідно до законодавства і не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Під час визначення розміру оплати праці особам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах, роботодавець може використовувати положення відповідних галузевих угод. Роботодавці можуть встановлювати відповідні доплати до заробітної плати згідно із законодавством за власний рахунок.

Відповідно до пункту 1 Приміток Додатка N 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року N 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" посадові оклади (тарифні ставки) за розрядами Єдиної тарифної сітки визначаються шляхом множення окладу (ставки) працівника 1 тарифного розряду на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад (тарифна ставка) визначені у гривнях з копійками, цифри до 0,5 відкидаються, від 0,5 і вище - заокруглюються до однієї гривні.

Шляхом внесення змін до вказаного пункту Додатка N 1 постанови N 1298 Кабінетом Міністрів України визначались розмірі посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду, які складали у 2010 році: з 1 січня - 555 грн., з 1 квітня - 567 грн., з 1 липня - 570 грн., з 1 жовтня - 586 грн., з 1 грудня - 600 грн.; у 2011 році - з 1 січня - 613 грн., з 1 квітня - 625 грн., з 1 липня - 635 грн., з 1 вересня - 641 грн., з 1 жовтня - 660 грн., з 1 грудня - 704 грн.

Редакція цього пункту до 11 травня 2011 року передбачала, що для працівників, у яких посадові оклади менші ніж розмір мінімальної заробітної плати, посадові оклади (тарифні ставки) у штатному розписі установлюються на рівні мінімальної заробітної плати.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що при здійсненні витрат на оплату праці безробітних, працевлаштованих на громадські роботи до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради, Каховський міськрайонний центр зайнятості повинен був додержуватися приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року N 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" щодо максимального розміру посадового окладу для працівників 1 та 4 - 5 тарифних розрядів.

Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради на підставі частини третьої пункту 16 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року N 839, могло виплачувати цим працівниками заробітну плату в більшому розмірі, але за власний рахунок і без компенсації такого перевищення центром зайнятості.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову Державної фінансової інспекції в Херсонській області.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Каховського міськрайонного центру зайнятості залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:


Документи що посилаються на цей