КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
06.11.2014
Справа N 875/388/14
Про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії
06 листопада 2014 року Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., за участю: позивача - ОСОБА_1; представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3; представників відповідача - Байдан С.М., Савяк Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, встановив
У поданій до суду 04 листопада 2014 р. позовній заяві ОСОБА_1 зазначав, що постановою Вищого адміністративного суду України від 26 жовтня 2014 р. Центральну виборчу комісію зобов'язано вчинити дії щодо його реєстрації кандидатом у народні депутати України за списком партії "Народний фронт" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р.
Посилаючись на те, що всупереч згаданому рішенню відповідач відмовив у розгляді документів щодо реєстрації ОСОБА_1, позивач просив скасувати постанову N 2112 від 01.11.2014 р. та зобов'язати Центральну виборчу комісію виконати постанову Вищого адміністративного суду України.
Позивач та його представники у судовому засіданні позовні вимоги підтримали і просили їх задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали та пояснили, що фактично Вищий адміністративний суд України ухвалив судове рішення після початку голосування. При цьому, на момент прийняття спірної постанови голосування вже закінчилось, а відтак Центральна виборча комісія законно відмовила у розгляді документів щодо реєстрації ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд приходить до наступного.
Указом Президента України "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" від 27 серпня 2014 р. N 690/2014 позачергові вибори до Верховної Ради України призначено на 26 жовтня 2014 р.
18 вересня 2014 р. Політичною партією "Народний фронт" до Центральної виборчої комісії подано документи щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України, висунутих 14 вересня 2014 р. на VІ позачерговому з'їзді цієї партії та включених до виборчого списку вказаної партії, в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р.
За даними виборчого списку кандидатів у народні депутати від політичної партії "Народний фронт" ОСОБА_1 включено до цього списку під N 57.
23 вересня 2014 р. Центральна виборча комісія прийняла постанову N 1084 "Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1.".
Названу постанову Політична партія "Народний фронт" оскаржила в судовому порядку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2014 р., залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.10.2014 р., у задоволенні позову відмовлено.
15 жовтня 2014 р. Політична партія "Народний фронт" звернулась до суду із заявою про перегляд постанови від 29.09.2014 р. за нововиявленими обставинами.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2014 р., залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.10.2014 р., у перегляді судового рішення за нововиявленими обставинами відмовлено.
23 жовтня 2014 р. Політична партія "Народний фронт" повторно звернулась до суду із заявою про перегляд постанови від 29.09.2014 р. за нововиявленими обставинами.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2014 р. зазначену заяву залишено без задоволення.
26 жовтня 2014 р. об 01 год. 40 хв. Вищий адміністративний суд України ухвалив постанову, якою задовольнив апеляційну скаргу Політичної партії "Народний фронт", скасував ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2014 р. та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2014 р., задовольнив позов, скасував постанову Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 р. N 1084 "Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1." та зобов'язав відповідача вчинити дії щодо реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого 14 вересня 2014 р. політичною партією "Народний фронт" на VI позачерговому з'їзді партії, включеного до виборчого списку цієї партії під N 57 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р.
На виконання названого рішення суду Центральна виборча комісія прийняла постанову від 01.11.2014 р. N 2112 "Про виконання судового рішення".
Цією постановою відповідач відмовив у розгляді документів, поданих політичною партією "Народний фронт" щодо реєстрації ОСОБА_1, висунутого 14 вересня 2014 р. на VI позачерговому з'їзді цієї партії та включеного до виборчого списку вказаної партії під N 57 в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" від 30 червня 2004 р. N 1932-IV Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Пунктом 9 частини 2 статті 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 р. N 4061-VI (надалі за текстом - "Закон N 4061-VI") до повноважень Центральної виборчої комісії віднесено реєстрацію кандидатів у депутати.
Згідно частини 10 статті 107 Закону N 4061-VI подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України або рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за двадцять п'ять днів до дня голосування.
Відповідно до статті 55 Конституції України (254к/96-ВР) права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Стаття 124 Конституції України передбачає таке: "...судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України".
Ухвалюючи рішення у справі Деркач та Палек проти України Європейський суд з прав людини зазначив, що "право на суд" було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Отже, виконання судового рішення має розглядатися як невід'ємна частина "судового процесу".
Відповідно до наданих відповідачеві Законом N 4061-VI повноважень Центральна виборча комісія може прийняти рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати.
За змістом частини 4 статті 54 Законом N 4061-VI Центральна виборча комісія не приймає документи кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, лише у випадку, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 58 цього Закону.
Однак, у даній правовій ситуації факт своєчасності подачі відповідних документів Політичною партією "Народний фронт" сторонами не заперечується та підтверджено судовим рішенням.
Разом з тим, в порушення наведених законодавчих приписів відповідач постановою від 01.11.2014 р. N 2112 "Про виконання судового рішення" відмовив у розгляді документів щодо реєстрації ОСОБА_1 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р., що несумісно, як із вимогами чинного законодавства України, так і з "правом на суд", передбаченим статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог у цій частині.
Твердження відповідача про те, що постанова від 26.10.2014 р. була ухвалена після початку голосування судом не приймається як доказ, оскільки Київський апеляційний адміністративний суд не наділений повноваженнями ревізувати рішення Вищого адміністративного суду України.
Водночас, вимога про зобов'язання Центральної виборчої комісії виконати постанову Вищого адміністративного суду України не є встановленим способом захисту порушеного права в адміністративному судочинстві, а відтак задоволенню не підлягає.
У зв'язку з несплатою судового збору на момент вирішення справи, відповідно до приписів Закону України "Про судовий збір" та правил розподілу судових витрат з позивача підлягає стягненню в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 36 грн. 54 коп.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, постановив
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати постанову Центральної виборчої комісії "Про виконання судового рішення" N 2112 від 01.11.2014 р.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.