ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
N 17-99/12 від 25.12.2000
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента
України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що
стримують розвиток підприємницької діяльності" Донецькою
обласною державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВСТАНОВИВ:
Головою Донецької обласної державної адміністрації затверджене розпорядження від 20.01.2000 N 45 "Про державне регулювання цін на хліб і хлібобулочні вироби" (із змінами, внесеними розпорядженням від 16.06.2000 N 366) (далі - Розпорядження).
Відповідно до преамбули Розпорядження воно видане з метою посилення контролю за формуванням і застосуванням економічно обгрунтованих цін на хліб і хлібобулочні вироби, недопущенням їх зростання, стабілізації ринку хліба та соціального захисту населення, згідно зі статтею 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ( 507-12 ) (із змінами до нього).
Аналіз Розпорядження виявив норми, які не узгоджуються із законодавством України та реалізація яких може призвести до створення перешкод для розвитку підприємницької діяльності.
1. Згідно з пунктом 1 Розпорядження встановлений для суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності, які займаються виробництвом хліба та хлібобулочних виробів, граничний розмір рентабельності до 10 відсотків до собівартості вищевказаної продукції з борошна пшеничного першого, другого гатунків та ржаного, із суміші борошна пшеничного першого і вищого (в кількості до 50 відсотків) гатунків, хліба і хлібобулочних виробів для діабетиків.
Пунктом 2 Розпорядження встановлений граничний рівень торговельної (у т. ч. постачальницько-збутової) надбавки у розмірі до 15 відсотків до оптово-відпускних цін хліба і хлібобулочних виробів (крім здобних), які реалізуються суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності (з урахуванням транспортних витрат).
Ці норми суперечать положенням Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.90 N 507-XII та інших нормативно-правових актів.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ( 507-12 ) державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних цін і тарифів.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (507-12) Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Повноваження місцевих державних адміністрацій щодо державного регулювання цін і тарифів, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (із змінами та доповненнями) та постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.95 N 135 "Про Положення про державне регулювання цін (тарифів) на продукцію виробничо-технічного призначення, товари народного споживання, роботи і послуги монопольних утворень".
Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 та пункти 12, 13, 14 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 містять перелік продукції, товарів і послуг, щодо яких місцеві державні адміністрації мають повноваження регулювати ціни і тарифи. В цьому переліку відсутні повноваження місцевих державних адміністрацій щодо встановлення граничних розмірів рентабельності та граничних рівнів торговельної надбавки на хліб та хлібобулочні вироби.
В пунктах 1 і 2 Розпорядження не зазначається, що граничні рівні торговельної надбавки запроваджуються на продукцію, яка реалізується підприємствами торгівлі - монопольними утвореннями, у порядку, встановленому Положенням про державне регулювання цін (тарифів) на продукцію виробничо-технічного призначення, товари народного споживання, роботи і послуги монопольних утворень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.95 N 135.
В частині другій статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (507-12) (на яку є посилання в преамбулі Розпорядження) вказується, що в разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів.
Проте необхідно зазначити, що відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ( 507-12 ) повноваження щодо визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, має лише Кабінет Міністрів України.
Тому лише Кабінет Міністрів України відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ( 507-12 ) має повноваження приймати рішення про тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів, раніше виведених з-під контролю, у разі їх надмірного зростання.
Необхідно зауважити, що останній раз Кабінет Міністрів України приймав рішення про повернення до державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби шляхом затвердження постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.94 N 659 "Про державне регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби і комбікорми". Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.96 N 499 "Про внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 1995 р. N 109" державне регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби було скасоване.
2. Положеннями Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 N 586-XIV не передбачені повноваження місцевих державних адміністрацій щодо державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби.
Згідно з частиною другою статті 14 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 N 586-XIV Кабінет Міністрів України в межах, визначених законами України, може передавати місцевим державним адміністраціям окремі повноваження органів виконавчої влади вищого рівня. Водночас актами законодавства України жодному органові виконавчої влади не надані повноваження щодо регулювання цін і тарифів на хліб та хлібобулочні вироби.
В статті 29 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (586-14) вказується, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм обласними і районними радами відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) в обсягах і межах, передбачених статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Однак в статті 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) відсутні повноваження щодо регулювання цін і тарифів на хліб та хлібобулочні вироби, відповідно, вони не можуть бути делеговані Донецькій облдержадміністрації Донецькою облрадою.
Таким чином, встановивши в пунктах 1 і 2 Розпорядження граничні розміри рентабельності до 10 відсотків до собівартості хліба і хлібобулочних виробів для виробників та граничні рівні торговельної надбавки до 15 відсотків до оптово-відпускних цін хліба і хлібобулочних виробів (крім здобних), які реалізуються суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності, Донецька обласна державна адміністрація перевищила свої повноваження, встановлені законами України.
Тим самим були порушені вимоги частини другої статті 6 Конституції України ( 254к/96-ВР ), відповідно до якої органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, та частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, пунктами 1 і 2 Розпорядження були порушені вимоги статті 15 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.91 N 698-XII, згідно з якою державні органи і службові особи можуть давати підприємцям вказівки тільки відповідно до своєї компетенції, встановленої законодавством.
3. Встановлення пунктом 1 і 2 Розпорядження граничних розмірів рентабельності до 10 відсотків до собівартості хліба і хлібобулочних виробів для виробників та граничних рівнів торговельної надбавки до ціни виробника може призводити до додаткових обмежень при продажі цих товарів порівняно з продажем інших харчових товарів.
Встановлення Донецькою облдержадміністрацією відповідно до пунктів 1 і 2 Розпорядження державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби спрямоване на зменшення можливих рівнів рентабельності для виробників та торговельної надбавки на ці товари. Відповідно, внаслідок зменшення рівнів рентабельності для виробників та торговельної надбавки можливе зменшення сукупного обсягу прибутку підприємців від виробництва та продажу хліба і хлібобулочних виробів, а отже зменшиться обсяг податкових надходжень до державного бюджету України від стягнення податку на прибуток підприємств.
Крім того, в пункті 5 Розпорядження дається вказівка Державній інспекції з контролю за цінами по Донецькій області, Державній податковій адміністрації у Донецькій області, управлінню у справах захисту прав споживачів здійснювати перевірки віднесення витрат на собівартість виробництва хліба і хлібобулочних виробів та правильності формування цін на вказану продукцію на підприємствах і в організаціях області.
Як наслідок, запровадження державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби може призвести до виробничих витрат суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаних з необхідністю додержання вимог пунктів 1 і 2 Розпорядження, а також до збільшення кількості перевірок суб'єктів підприємницької діяльності. Це суперечить статті 1 Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", згідно з якою заходи з дерегулювання повинні включати лімітування перевірок та контролю за діяльністю суб'єктів підприємництва.
У зв'язку з виявленням положень, що не узгоджуються з положеннями законодавства України та можуть створити перешкоди для розвитку підприємництва, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
Запропонувати голові Донецької обласної державної адміністрації в місячний термін скасувати розпорядження від 20.01.2000 N 45 "Про державне регулювання цін на хліб і хлібобулочні вироби" (із змінами, внесеними розпорядженням від 16.06.2000 N 366).
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Голова О.Кужель