КИЇВСЬКА ОБЛАСНА РАДА ДВАДЦЯТЬ ТРЕТЬОГО СКЛИКАННЯ

РІШЕННЯ

Про конституційне подання щодо офіційного
тлумачення Конституції України та законів України
стосовно вирішення питань адміністративно-територіального устрою

Заслухавши і обговоривши інформацію заступника голови обласної ради Грєхова А. С. щодо тлумачення існуючого законодавства, яке регулює питання адміністративнотериторіального устрою в державі, відповідно до статей 39, 41, 42 Закону України Про Конституційний Суд України обласна рада вирішила:

1. Звернутися до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України стосовно вирішення питань адміністративно-територіального устрою (додається).

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів та з питань законності і правопорядку.

Голова ради А. А. Засуха

м.Київ
від 05 квітня 2001 року
N 277-16-XXIII

Конституційний Суд України

Конституційне подання
щодо офіційного тлумачення Конституції України
та законів України стосовно вирішення питань
адміністративно-територіального устрою

Конституційне подання вноситься відповідно до статей 39, 41 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Орган, який направляє конституційне подання - Київська обласна рада XXIII скликання.

Представником за законом Київської обласної ради при розгляді даного подання в Конституційному Суді України визначений заступник голови обласної ради Грєхов Анатолій Станіславович.

Відповідно до рішення шістнадцятої сесії від 05.04.2001 N 277-16-XXIII "Про конституційне подання щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України стосовно вирішення питань адміністративно-територіального устрою" Київська обласна рада звертається до Конституційного Суду України з проханням дати офіційне тлумачення Конституції України та законів України стосовно вирішення питань адміністративно-територіального устрою.

Підставою для такого звернення стало прийняття сесією Київської міської ради 1 березня цього року рішення про подання до Верховної Ради України, в якому йдеться про включення до меж міста Києва с. Новосілки Києво-Святошинського району і міста Вишгород, які на сьогодні входять до складу Київської області. Одночасно, за підтримки Київського міського голови Омельченка О. О. певними групами ведеться робота щодо приєднання до міста Києва інших населених пунктів Київської області - міст Бровари, Ірпінь, селищ міського типу Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське.

Докладне вивчення цього питання і відповідної нормативно-правової бази стосовно вирішення питань адміністративно-територіального устрою засвідчило, що в існуючому законодавстві є певні прогалини і неточності, які потребують офіційного тлумачення Конституційного Суду України.

Так, згідно із статтями 132, 133 Конституції України територіальний устрій України грунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів, з урахування їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.

Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.

До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь.

Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.

Згідно з пунктом 13 статті 92 Конституції України виключно законами України визначається територіальний устрій України.

Таким чином, до компетенції Верховної Ради України з питань адміністративно-територіального устрою належить прийняття відповідного Закону, а також згідно з пунктом 29 статті 85 Конституції утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів.

З іншого боку, відповідно до пункту 41 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1997, N 24, ст.170) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами а в пункті 26 частини 1 статті 43 цього ж Закону зазначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і в порядку, визначених законом.

З огляду на те, що на сьогодні закон про адміністративно-територіальний устрій України не прийнятий, на думку Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України відповідно до пункту 1 Розділу XV "Перехідні положення" Конституції України при вирішенні питань адміністративно-територіально необхідно керуватися Конституцією України та чинними правовими актами у частині, що не суперечить Конституції України.

Зокрема, Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 N 1654-X (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1981, N 12, ст. 179), яке регламентує порядок утворення і ліквідації областей, районів, районів у містах і сільрад, встановлення і зміни їх меж, віднесення населених пунктів до категорії міст і селищ міського типу, встановлення, зміни меж і підпорядкованості населених пунктів тощо.

Згідно з пунктом 2 вказаного Положення "Встановлення і зміна меж, встановлення і перенесення адміністративних центрів областей проводяться Президією Верховної Ради Української РСР за поданням виконавчих комітетів відповідних обласних Рад народних депутатів".

Згідно з абзацом 2 пункту 3 цього ж Положення "Зміна меж районів проводиться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів".

Згідно з пунктом 5 вищезазначеного Положення "Віднесення населених пунктів до категорії міст республіканського, обласного, районного підпорядкування, встановлення і зміна їх меж, а також зміна їх підпорядкованості проводяться Президією Верховної Ради Української РСР за поданням виконавчих комітетів відповідних обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад народних депутатів".

Зважаючи на те, що в обласних радах на сьогодні немає виконавчих комітетів, а також на відсутність такого органу як Президія Верховної Ради, на думку Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України, розгляд питань, пов'язаних із зміною меж областей і підпорядкованості міст обласного і районного значення повинен проводитись Верховною Радою України за поданням відповідної обласної ради.

Законом України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 33, ст. 443) визначено (частина 2 статті 6), що виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративнотериторіальних одиницях вирішуються питання про найменування або перейменування сільрад, селищ, міст, районів, областей; питання про об'єднання в одну однойменних адміністративнотериторіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах.

У статті 140 Конституції України та статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" дається визначення поняття "територіальна громада" :

"територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;". I отже, територіальна громада не може об'єднувати жителів кількох міст, чи міста і селища, міста і села тощо.

Закон України "Про столицю України - місто-герой Київ" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1999, N 11, ст. 79) у статті 2 визначив, що систему адміністративнотериторіального устрою міста Києва складають райони в місті.

Звідси слідує, що в межах міста не може бути ніяких інших адміністративно-територіальних одиниць крім районів у місті.

I отже, приєднання до міста Києва інших населених пунктів можливе лише за умови ліквідації їх як окремих адміністративно-територіальних одиниць тобто поглинання їх містом Києвом.

У зв'язку з вище викладеним, просимо дати роз'яснення з таких питань:

чи можна при вирішенні питань адміністративнотериторіального устрою керуватись Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 N 1654-X, яке не є Законом України як того вимагається пунктом 13 статті 92 Конституції України, пунктом 41 частини 1 статті 26 та пунктом 26 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";

у разі, коли Положення діє, то чи відповідає Конституції України порядок встановлення меж областей, визначений пунктом 2 вказаного Положення, і якими нормативними актами треба керуватись при вирішенні цих питань;

чи треба проводити місцевий референдум для вирішення питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які не мають спільного адміністративного центру (наприклад, як міста Вишгород і Київ);

чи відповідає Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" об'єднання в одну територіальну громаду декількох міст, міста і селища тощо;

чи можуть бути в адміністративному підпорядкуванні міста інші населені пункти.

До Подання додаються :

1. Копія Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 N 1654-X (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1981, N 12, ст. 179).

2. Копія листа Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України від 16.03.2001 N 06-2/11-514.

Прийнято на шістнадцятій сесії Київської обласної ради
05 квітня 2001 року


Документи що посилаються на цей