ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

РІШЕННЯ
N 17-111/03 від 29.03.2001

Про необхідність усунення порушень вимог
Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98
"Про усунення обмежень, що стримують розвиток
підприємницької діяльності"
Луганською обласною державною адміністрацією

На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва встановив:

Головою Перевальської районної державної адміністрації було видано розпорядження від 07.11.2000 N 504 "Про заходи щодо утримання автомобільних доріг загального користування, доріг громадського користування, внутрішніх проїздів та пішохідних доріжок, залізничного транспорту в осінньо-зимовий період 2000 - 2001 років" (далі - Розпорядження). Аналіз Розпорядження виявив норми, які суперечать законодавству України та реалізація яких призводить до створення перешкод у здійсненні підприємницької діяльності.

1. Згідно з пунктом 3 Розпорядження дається вказівка закріпити за підприємствами району ділянки доріг загального користування згідно додатка N 2 для постійного цілодобового їх утримання в проїзному стані при ускладненні дорожньої обстановки.

Ця норма Розпорядження суперечить статті 2 Закону України від 18.09.91 N 1562-XII "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", згідно з якою витрати, пов'язані з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг, здійснюються за рахунок бюджетних та інших коштів для реалізації програм розвитку дорожнього господарства України з метою підвищення соціального рівня життя населення, особливо в сільській місцевості, забезпечення автомобільних перевезень пасажирів та вантажів, оздоровлення екологічної обстановки, створення на дорогах належних умов безпеки руху та сучасних елементів дорожнього сервісу, зменшення збитків через незадовільні дорожні умови.

Крім того, відповідно до частин 1 та 2 статті 3 цього Закону у Державному бюджеті України щорічно передбачаються видатки на фінансування робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг. Для цих цілей у складі Державного бюджету України створюється Державний дорожній фонд України.

При цьому статтею 5 цього Закону визначені джерела коштів, за які здійснюється утримання автомобільних доріг, і серед яких не передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють утримання автомобільних доріг за свій рахунок.

Таким чином, вимога щодо цілодобового утримання суб'єктами підприємницької діяльності ділянок доріг в проїзному стані суперечить нормам Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" ( 1562-12 ).

2. Пунктом 4 Розпорядження керівникам підприємств своїми наказами вказується закріпити дорожню техніку для зимового утримання проїздів і пішохідних доріжок.

Встановлення райдержадміністрацією обов'язку певним підприємствам щодо надання власного майна для певних потреб, зокрема, зимового утримання проїздів і пішохідних доріжок є втручанням у господарську діяльність промислових підприємств, організацій та установ і порушенням ряду норм Закону України від 27.03.91 N 887-XII "Про підприємства в Україні". Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України "Про підприємства в Україні" майно підприємства відповідно до законів України, статуту підприємства та укладених угод належить йому на праві власності і відповідно до частини 1 статті 27 цього ж Закону втручання в господарську та іншу діяльність підприємства з боку державних, громадських і кооперативних органів, політичних партій і рухів не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.

При цьому також були порушені пункти 1 та 4 статті 4 Закону України від 07.02.91 N 697-XII "Про власність", відповідно до яких власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном, а держава безпосередньо не втручається в господарську діяльність суб'єктів права власності. Крім цього, закріплення дорожньої техніки для зимового утримання проїздів і пішохідних доріжок може розглядатися як тимчасове вилучення майна підприємства із його користування, що суперечить частині 2 статті 13 Закону України "Про підприємства в Україні", ( 887-12 ) згідно з якою вилучення державою у підприємства його основних і оборотних коштів та іншого використовуваного ним майна здійснюється тільки у випадках, передбачених законами України. Таких випадків тимчасового вилучення дорожньої техніки у промислових підприємств, організацій та установ законодавчими актами України не передбачено.

4. Відповідно до пункту 5 Розпорядження керівники підприємств, які виділяють техніку для зимового утримання автомобільних доріг, зобов'язуються заключити договори з організаціями-власниками доріг. Зазначена норма Розпорядження суперечить частині 1 статті 21 Закону України "Про підприємства в Україні" ( 887-12 ), відповідно до якої підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

5. Незважаючи на те, що Розпорядження за своїм змістом є нормативно-правовим актом з питань підприємницької діяльності (регуляторним актом), його проект не був погоджений з представництвом Держпідприємництва України в Луганській області.

Тим самим були порушені вимоги пунктів 2 та 6 Положення про порядок підготовки проектів регуляторних актів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.2000 N 1182, якими передбачено, що проекти регуляторних актів, прийняття яких належить до компетенції місцевого органу виконавчої влади, погоджуються з відповідним територіальним органом Держпідприємництва України.

Зазначені дії Перевальської районної державної адміністрації є порушенням статті 1 Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", згідно з якою одним із заходів з дерегулювання є забезпечення послідовності та стабільності нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності, а також статті 3 Указу Президента України від 22.01.2000 N 89/2000 "Про запровадження єдиної державної регуляторної політики у сфері підприємництва", відповідно до якої одним з основних принципів впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності є системність, послідовність та координованість дій щодо розроблення, видання та виконання регуляторних актів.

У зв'язку з виявленням положень, які суперечать законодавству України та спричиняють додаткові перешкоди у розвитку підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва вирішив:

Запропонувати Луганській обласній державній адміністрації вжити заходів щодо скасування розпорядження голови Перевальської районної державної адміністрації від 07.11.2000 N 504 "Про заходи щодо утримання автомобільних доріг загального користування, доріг громадського користування, внутрішніх проїздів та пішохідних доріжок, залізничного транспорту в осінньо-зимовий період 2000 - 2001 років".

Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.

Голова О. Кужель


Документи що посилаються на цей