МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
РІШЕННЯ
N СП-42/2002/52-48 від 19.06.2002
м.Київ
Про застосування попередніх спеціальних заходів
щодо імпорту в Україну цементу походженням з
Російської Федерації
Відповідно до Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" ( 332-14 ) (далі - Закон) Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (далі - Комісія) заслухала інформацію Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції (далі - Міністерство) щодо ухвали судді Печерського районного суду м. Києва Умнової О.В. від 27.05.02 про зупинення виконання рішення Комісії "Про застосування попередніх спеціальних заходів щодо імпорту в Україну цементу походженням з Російської Федерації" від 07.03.02 N СП-33/2002/52-48 (далі - Рішення Комісії) та встановила, що:
1. Відповідно до статті 22 Закону ( 332-14 ) рішення Комісії набирають чинності не раніше дня опублікування цих актів у газеті "Урядовий кур'єр".
Рішення Комісії опубліковано у газеті "Урядовий кур'єр" 20 березня 2002 року N 53, тобто, відповідно до вищезазначеної норми Закону ( 332-14 ) набрало чинності з цієї дати.
Згідно з частиною третьою статті 19 Закону ( 332-14 ) рішення про застосування спеціальних заходів може бути оскаржено в суді протягом місяця від дати запровадження цих заходів. Тобто останнім днем подання скарги було 20 квітня 2002 року.
Причому, згідно з статтею 4 Закону ( 332-14 ) право на вчинення дій втрачається після закінчення строків, які встановлені цим Законом.
Суддя Печерського районного суду м. Києва О.Умнова прийняла до провадження у травні скаргу громадян Коваленка О.П. та Блоцього О.В. на Рішення Комісії, яке на їх думку є таким, що порушує їх конституційне право на працю.
2. Згідно з частиною другою статті 248-1 ЦПК України ( 1502-06 ) до суб'єктів оскарження, рішення, дії або бездіяльність яких може бути оскаржено до суду, належать;
- органи державної виконавчої влади та їх службові особи;
- органи місцевого самоврядування та їх службові особи;
- керівники установ, організацій, підприємств і їх об'єднань-незалежно від форм власності;
- керівні органи і керівники об'єднань громадян;
- службові особи, які виконують організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські обов'язки або виконують такі обов'язки за спеціальними повноваженнями.
Причому цей перелік, згідно з положеннями вказаної статті ЦПК України ( 1501-06, 1502-06, 1503-06 ), є вичерпним.
Згідно з функціями, визначеними у статті 9 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" ( 959-12 ), частині першій статті 7 Закону ( 332-14 ) та статті 3 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" ( 330-14 ), Комісія є колегіальним органом оперативного державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і не входить до переліку суб'єктів оскарження, зазначених у частині другій статті 248-1 ЦПК України ( 1502-06 ).
Суддя Печерського районного суду м. Києва Умнова О.В. прийняла до провадження скаргу громадян Коваленка О.П. та Блоцього О.В. на Рішення Комісії у порядку статті 248-1 ЦПК України ( 1502-06 ).
3. Частиною першою статті 232 ЦПК України ( 1502-06 ) встановлений вичерпний перелік питань, по яких постановляються ухвали суду першої інстанції. Це, зокрема, такі:
- питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції;
- різні клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі;
- питання про відкладення розгляду справи;
- питання про зупинення або закриття провадження у справі;
- залишення заяви без розгляду. У цьому переліку відсутнє питання щодо зупинення виконання рішень державних органів.
Суддя Печерського районного суду м. Києва Умнова О.В. постановила ухвалу "зупинити виконання рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 7 березня 2002 року N СП-33/2002/52-48 "Про застосування попередніх спеціальних заходів щодо імпорту в Україну цементу походженням з Російської Федерації" з посиланням на статті 248-4 ЦПК України ( 1502-06 ).
4. Вищезазначена ухвала підписана суддею Печерського суду м. Києва Умновою О.В. одноособово у порядку, визначеному частиною другою статті 233 ЦПК України ( 1502-06 ). Вимоги щодо відомостей, які повинні містити такі ухвали, встановлені у частині другій статті 234 ЦПК України. Вони повинні містити такі відомості:
- суть питання, розв'язуваного ухвалою;
- мотиви, по яких суд прийшов до своїх висновків, і закон, яким керувався суд, постановляючи ухвалу;
- висновок суду.
Як випливає із змісту ухвали, вона не містить мотивів, беручи до уваги які суд дійшов своїх висновків та висновку суду.
5. Згідно з частиною другою статті 248-4 ЦПК України ( 1502-06 ) скарга подається за місцезнаходженням суб'єкта оскарження. Як видно із зазначеної вище ухвали судді Печерського суду м. Києва Умнової О.В., суб'єктом оскарження є Комісія.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" ( 330-14 ) засідання Комісії проводяться за адресою Міністерства.
Частиною третьою статті 248-4 ЦПК України ( 1502-06 ) встановлено, що про подання скарги суд повідомляє державний орган не пізніше наступного дня після її прийняття.
Повідомлення Печерського районного суду м. Києва про прийняття скарги на Рішення Комісії надійшло до Міністерства 3 червня.
6. Відповідно до статті 11 Закону ( 332-14 ) у ході розслідування Комісія може прийняти рішення про застосування попередніх спеціальних заходів. Попередні спеціальні заходи застосовуються шляхом запровадження справляння спеціального мита.
Статтею 16 Закону ( 332-14 ) визначено два види спеціальних заходів:
1) обмеження строку дії дозволів на імпорт;
2) запровадження режиму квотування імпорту в Україну.
Згідно з частиною третьою статті 19 Закону ( 332-14 ) може бути оскаржено у суді рішення Комісії про застосування спеціальних заходів, тобто рішення, яким обмежуються строки дії дозволів на імпорт (у разі Їх встановлення), або ж рішення, яким запроваджується режим квотування імпорту.
Суддя Печерського районного суду м. Києва Умнова О.В. прийняла до провадження скаргу на Рішення Комісії, яким тимчасово запроваджено (строком на 4 місяці) спеціальне мито на імпорт цементу з Російської Федерації, що не є спеціальним заходом у розумінні частини 1 статті 16 Закону ( 332-14 ).
Ураховуючи викладене вище, на підставі звернення національного товаровиробника - Українського концерну підприємств та організацій цементної та азбоцементної промисловості "Укрцемент", та попереднього висновку Міністерства про те, що національні інтереси потребують застосування попередніх спеціальних заходів, а також з урахуванням матеріалів, наданих Міністерству національним товаровиробником, Держмитслужбою, Держкомстатом та, керуючись положеннями статті 11 Закону ( 332-14 ), з метою запобігання заподіянню шкоди національному товаровиробнику Комісія ВИРІШИЛА:
1. Застосувати попередні спеціальні заходи щодо імпорту в Україну цементу походженням з Російської Федерації, який класифікується згідно з УКТ ЗЕД ( 2371а-14 ) за кодом 2523 29 00 і має такий опис:
"- портландцемент інший" (далі - товар).
2. Установити, що:
2.1. попередні спеціальні заходи застосовуються шляхом запровадження справляння спеціального мита щодо імпорту в Україну товару, зазначеного 8 пункті 1 цього рішення;
2.2. розмір ставки спеціального мита становить 41 відсоток;
2.3. спеціальне мито справляється у відсотках від митної вартості товару, яка розраховується відповідно до базисних умов поставки DAF - кордон України.
2.4. сплата спеціального мита здійснюється в порядку, визначеному частиною третьою статті 11 Закону ( 332-14 );
2.5. спеціальне мито справляється митними органами України незалежно від сплати інших податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі мита, митних податків і зборів тощо, які справляються при імпорті в Україну товарів;
2.6. попередні спеціальні заходи застосовуються з 27 травня - дня постановлення суддею Печерського районного суду м. Києва Умновою О.В. ухвали про зупинення виконання Рішення Комісії, і діють до 1 серпня 2002 року;
2.7. застосування попередніх спеціальних заходів не повинно створювати перешкод для здійснення митного оформлення товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування;
2.8. ввезення на митну територію України товару без сплати спеціального мита та сертифікату походження забороняється.
3. Доручити:
3.1. Міністерству продовжити спеціальне розслідування та в установленому порядку подати на розгляд Комісії звіт "Про результати спеціального розслідування щодо імпорту в Україну цементу походженням з Російської Федерації";
3.2. Держмитслужбі видати відповідні акти на виконання рішення Комісії;
3.3. Міністерству забезпечити опублікування цього рішення в газеті "Урядовий кур'єр";
3.4. Міністерству і Держмитслужбі вживати всіх необхідних заходів для запобігання імпорту в Україну товару в обхід застосованих попередніх спеціальних заходів;
3.5. МЗС України нотифікувати компетентні органи Російської Федерації про це Рішення.
4. Рішення Комісії набирає чинності з дня його опублікування.
"Урядовий кур'єр", N 118, 3 липня 2002 р.