ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
09.04.2003 N 5673/7/24-1117

Щодо набрання чинності Закону України від 20.02.2003 р. N 550-IV

ДПАУ повідомляє, що 26 березня 2003 року набрав чинності Закон України від 20.02.2003 р. N 550-IV "Про внесення змін до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 550).

Прийнятим Верховною Радою України Законом N 550 внесено значну кількість змін і доповнень до попередньої редакції Закону України від 21.12.2000 р. N 2181-III, спрямованих на вдосконалення окремих процедур, усунення неоднозначних трактувань, підвищення платіжної дисципліни та результативності заходів стягнення, що застосовуються до бюджетних боржників.

З метою своєчасного впровадження і забезпечення практичної реалізації положень Закону N 550 Державна податкова адміністрація України видала Розпорядження від 26.03.2003 р. N 126-р про приведення у відповідність із зазначеним Законом нормативно-правових актів (додається).

При використанні в роботі положень Закону N 550 слід звернути увагу на такі основні напрямки, обумовлені змінами.

Стаття 4

Більш повно конкретизовані права і обов'язки як платників податків, так і службових осіб контролюючих органів при здійсненні процедур подання і прийняття податкових декларацій.

Що стосується податкових роз'яснень, якщо раніше вони надавалися виключно центральним податковим органом України, то починаючи з 1 квітня поточного року, будь-які відповіді органів державної податкової служби всіх рівнів з питань оподаткування на запити зацікавлених осіб вважаються податковими роз'ясненнями.

Відповіді, що надаються на запити платників податків іншими, ніж податкові, контролюючими органами, стосовно податків, зборів (обов'язкових платежів), контроль за сплатою яких відноситься до їх компетенції, також вважаються податковими роз'ясненнями.

При цьому Державна податкова адміністрація України має право видавати узагальнюючі податкові роз'яснення, які використовуються усіма регіональними податковими органами і платниками податків та є пріоритетними по відношенню до будь-яких податкових роз'яснень, в тому числі й інших контролюючих органів.

Звертаємо увагу, що податкові роз'яснення, які були надані до 01.04.2003 р. і затверджені відповідним наказом ДПА України, набувають статусу узагальнюючого податкового роз'яснення та застосовуються в частині, що не суперечить Закону N 550.

Після зміненої редакції підпункту 4.1.4 пункту 4 статті 4 базовим податковим (звітним) періодом для податку на прибуток підприємств слід вважати календарний квартал. Тобто при застосуванні процедур Закону України N 2181-III, а саме визначення граничних термінів подання декларації з податку на прибуток, граничних термінів погашення податкових зобов'язань з податку на прибуток, обрахуванні штрафних санкцій за наслідками документальних перевірок з цього податку слід виходити з того, що базовий податковий (звітний) період для податку на прибуток підприємств дорівнює календарному кварталу.

Форми податкових декларацій і розрахунків з місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів) затверджуються наказами ДПА України. Оскільки ця норма набирає чинності з 1 січня 2004 року, то в 2003 році декларації, розрахунки і звіти з місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів) подаються за формою, затвердженою рішеннями органів місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" ( 56-93 ).

На законодавчому рівні закріплено поняття "камеральна перевірка".

У випадку, якщо за результатами камеральної перевірки здійснено донарахування суми податкового зобов'язання або застосовані штрафні санкції, платнику податків надсилається податкове повідомлення-рішення.

Стаття 5

Більш чітко визначено, що граничний строк сплати податкових зобов'язань, який припав на вихідний або святковий день, переноситься на перший робочий операційний (банківський) день, що слідує за таким вихідним або святковим днем. Під робочим операційним (банківським) днем слід розуміти день, протягом якого банки передбачають час для роботи з клієнтами і платники податків мають можливість подати до банку документи на переказ сум податкових зобов'язань до бюджетів.

Виправлено неузгодженість між абзацом п'ятим пп.5.2.2 та абзацом третім пп.5.3.1 статті 5, а саме:

граничним терміном сплати податкових зобов'язань, визначених податковими органами за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, по яких податкові повідомлення були вручені починаючи з 26.03.2003 р., буде тридцятий календарний день від дати вручення такого повідомлення платнику податків.

Стаття 7

Внесеними змінами конкретизовано, що рішення органів державної податкової служби на здійснення заходів щодо погашення податкового боргу вважається виконавчим документом, який підлягає обов'язковому виконанню, у тому числі й установами банків. Це надає можливість більш ефективно використовувати право податкових органів на безспірне стягнення коштів з рахунків в установах банків.

До джерел погашення віднесені суми заборгованості інших осіб перед платником податків, право на вимогу якої переводиться на орган стягнення, включаючи право на отримання основної суми депозиту або кредиту, а також доходу за ними. Тобто після розробки центральним податковим органом відповідного порядку державні податкові органи зможуть застосовувати заходи впливу на дебіторів-боржників.

Стаття 8

Розширено коло повноважень податкового керуючого в частині здійснення перевірок стану збереження активів, які перебувають в податковій заставі, та проведення опису активів для подальшої реалізації.

Узгодженню з податковим органом підлягають не тільки операції з продажу активів, які перебувають в податковій заставі, а і операції з купівлі платником податків інших активів. Такі операції здійснюються за цінами, що не є меншими за звичайні.

Стаття 14

Обмежено права платників податків щодо розстрочення (відстрочення) податкових боргів - передбачено здійснювати розстрочення (відстрочення) лише податкових зобов'язань.

Збільшено розмір плати за користування податковим кредитом до рівня пені, а саме 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

Стаття 16

Змінений порядок нарахування та сплати пені надає податковим органам право здійснювати розподіл сплачених платником податків коштів на суму, що спрямовується на погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями (штрафними санкціями) та на погашення пені у випадках, коли платник податків в порушення вимог Закону ( 550-15 ) не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або неправильно визначає її суму (не пропорційно сплаченій сумі податкового боргу).

Посилено відповідальність банків за несвоєчасне перерахування платежів до бюджету. Так, за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" ( 2346-14 ) банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону.

Стаття 17

Збільшено розмір штрафів, що застосовуються до платників податків у разі коли контролюючий орган самостійно донарахував суму податкового зобов'язання.

В той же час зменшено розмір штрафів до платників податків, які самостійно виявили факти недоплат у складі декларацій (розрахунків), і не застосовуються штрафи, визначені у п.17.2 статті 17, якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період.

У зв'язку з цим положення листа ДПА України від 11.11.2002 р. N 7412/7/11-1316 не поширюється на платників податків, що подали уточнюючі декларації (розрахунки) після 1 квітня 2003 року.

Змінений порядок застосування штрафу до платників податків, активи яких перебувають у податковій заставі, за відчуження таких активів без згоди державного податкового органу;

- застосовується штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами.

При цьому штрафна санкція застосовується по кожному випадку такого відчуження.

Звертаємо вашу увагу, що відповідно до Прикінцевих положень Закону N 550 окремі його норми набирають чинності поетапно.

Зазначене довести до підпорядкованих податкових органів для використання в роботі.

Заступник Голови В.Копилов

"Бізнес-Бухгалтерія. Право. Податки. Консультації",
N 21, 26.05.2003 р.


Документи що посилаються на цей