КИЇВСЬКА ОБЛАСНА РАДА ДВАДЦЯТЬ ТРЕТЬОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 06 вересня 2001 року N 297-17-XXIII
Про заходи щодо забезпечення безпеки
дорожнього руху на території Київської області
Розглянувши інформацію управління державтоінспекції головного управління МВС України в області (додається), обласна рада відмічає, що з часу введення у дію Закону України від 05.04.2001 N 2350-III "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення Правил дорожнього руху" аварійність на дорогах на території Київської області зросла на 21,5 %. Кількість громадян, які загинули в автопригодах, збільшилась на 42,7 %, травмованих - на 26,6%. Кількість дорожньо-транспортних пригод за участю дітей зросла на 18,0 %, наїздів на пішоходів - на 29,0 %. При цьому 64,0 % усіх дорожньо-транспортних подій скоєно власниками індивідуального транспорту.
Всього Державтоінспекцією Київської області за 8 місяців поточного року виявлено та припинено більше 72 тисяч грубих порушень Правил дорожнього руху, які суттєво впливають на аварійність, з них більше 6 тисяч порушень скоєно водіями, які керували транспортними засобами в нетверезому стані, більше 47 тисяч порушень пов'язано з перевищенням швидкісних режимів руху.
У зв'язку з виключенням частини 6 статті 265 (Вилучення речей і документів) Кодексу України про адміністративні правопорушення ліквідовано механізм заборони експлуатації транспортних засобів у випадку порушення водіями статті 130 (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані сп'яніння), частини 1 статті 121 (Порушення водіями правил експлуатації транспортних засобів, правил користування ременями безпеки або мотошоломами), статті 121-1 (Експлуатація водіями транспортних засобів, номери агрегатів яких не відповідають записам у реєстраційних документах) та відсторонення у відповідністю зі статтею 266 (Відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан сп'яніння) водіїв, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають в стані сп'яніння, від керування транспортними засобами.
Також у зв'язку із змінами, внесеними до Кодексу України про адміністративні правопорушення, виникла проблема щодо затримання транспортних засобів, пошкоджених у результаті дорожньо-транспортних пригод, через що неможливо долучати їх як речові докази до розгляду справ про адміністративне правопорушення.
Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" (202/98-ВР) виконання судових рішень покладено на державну виконавчу службу. Разом з тим, це положення входить у протиріччя із статтею 317 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ), у якій зазначається, що постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів внутрішніх справ, зазначеними у пункті 2 частини другої статті 222 цього Кодексу.
Не визначено діючим законодавством порядку і термінів надання інформації відповідним підрозділам внутрішніх справ про винесення судами постанов про позбавлення порушників Правил дорожнього руху права керування транспортними засобами, через що мають місце випадки отримання водіями-порушниками дублікатів посвідчень на право управління транспортним засобом.
Також не унормований Порядок розгляду адміністративних справ opn порушення Правил дорожнього руху іноземцями або особами без громадянства, у зв'язку з чим вони уникають відповідальності за скоєні порушення.
З метою створення безпечних умов життєдіяльності громадян, виходячи з необхідності зменшення аварійності на автодорогах області, зниження тяжкості їх наслідків, впровадження дієвого механізму впливу на порушників Правил дорожнього руху, на підставі статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) обласна рада вирішила :
1. Управлінню державтоінспекції головного управління МВС України в Київській області посилити контроль за дотриманням учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху.
2. Просити Верховну Раду України визнати таким, що втратив чинність, Закон України від 05.04.2001 N 2350-III "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення Правил дорожнього руху" в частині обмеження прав підрозділів державтоінспекції щодо притягнення порушників Правил дорожнього руху до адміністративної відповідальності.
3. Просити Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України привести у відповідність до Кодексу України про адміністративні правопорушення закони України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ), "Про міліцію" ( 565-12 ), Правила дорожнього руху України та відповідні нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України.
4. Направити дане рішення Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань законності і правопорядку.
Голова ради А.А.Засуха