ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
03.12.2004 N 11054/6/17-3116

Щодо розгляду листа

ДПАУ розглянула питання, наведені у листі щодо визначення об'єкта оподаткування та утримання податку з доходів фізичних осіб, і повідомляє.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується Законом України від 22.05.2003 р. N 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон), яким визначені об'єкти оподаткування та платники податку, а також встановлені пільги. Визначення загального місячного оподатковуваного доходу з метою обчислення об'єкта оподаткування, утримання і сплати (перерахування) ПДФО здійснюється з урахуванням положень ст. 4 Закону.

Відповідно до пп. 4.3.1 ст. 4 Закону ( 889-15 ) до складу місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми державної адресної допомоги, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій, винагород та страхових виплат, які отримуються платником податку відповідно з бюджетів, ПФУ та фондів загальнообов'язкового держсоцстрахування згідно із законом.

З урахуванням роз'яснень Комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності (лист від 24.05.2004 р. N 06-10/10-640, доходи фізичних осіб, отримувані ними як допомога по вагітності та пологах, а також по догляду за малолітньою дитиною, при народженні дитини, відносяться до компенсаційних виплат, що отримуються фізичними особами за рахунок Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності відповідно до норм Закону від 18.01.2001 р. N 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон N 2240).

Таким чином, суми допомоги по вагітності та пологах, по догляду за малолітньою дитиною, при народженні дитини, що виплачуються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового соцстрахування у порядку та розмірах, встановлених Законом N 2240 ( 2240-14 ), не підлягають оподаткуванню і не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу на підставі пп. 4.3.1 ст. 4 Закону ( 889-15 ).

Стосовно другого питання листа повідомляємо, що Комітет ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності своїм листом від 03.11.2004 р. N 06-10/10-1229 з приводу застосування п. 3.5 ст. 3 Закону ( 889-15 ) роз'яснив таке. Відповідно до норм цього пункту (ст. 3 Закону), починаючи з 01.01.2004 р. при нарахуванні платнику податку (найманій особі) доходів у вигляді зарплати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої зарплати, зменшена на суму внесків (які згідно із законом справляються за рахунок доходу такої найманої особи) до ПФУ, Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового держсоцстраху України на випадок безробіття.

Разом з цим слід додати, що Законом України від 01.07.2004 р. N 1958-IV "Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", який набирає чинності з 01.01.2005 р., вносяться зміни, зокрема до п. 3.5 ст. 3, згідно з якими в цьому пункті слова "до Пенсійного фонду України чи внесків до фондів" замінено на слова "до Пенсійного фонду України та внесків до фондів", а пп. 4.3.1 ст. 4 Закону ( 889-15 ) після слова "компенсацій" доповнюється словами "(включаючи допомогу по вагітності та пологах)".

Заступник Голови С.Лекарь


Документи що посилаються на цей