НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
03.08.2005 N 588
Про накладення штрафу на ВАТ "ЕК "Одесаобленерго"
за порушення ліцензійних умов з постачання
і передачі електричної енергії
Національна комісія регулювання електроенергетики України на відкритому засіданні 03.08.2005 розглянула питання про порушення Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ 13.06.1996 N 15/1, і Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, затверджених постановою НКРЕ 13.06.1996 N 15 (далі - ліцензійні умови з передачі та постачання електроенергії).
ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" (65029, м. Одеса, вул. Садова, 3, р/р N 26008236684 ВАТ "МТБ" м. Іллічівськ, МФО 328168, код ЄДРПОУ 00131713, тел. 8 (0482) 714-47-78, Голова правління ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" - Соколовський Едуард Степанович) здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на підставі ліцензії ПСр N 1030 та передачу електроенергії місцевими (локальними) електромережами на підставі ліцензії ПР N 85.
Відповідно до графіка планових перевірок на 2005 рік НКРЕ за участю представників Міністерства палива та енергетики, Держенергонагляду та Державної інспекції з експлуатації електростанцій та мереж здійснила перевірку ліцензованої діяльності ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за період 2004 року та I кварталу 2005 року, за результатами якої складено акт від 29.06.2005 N 6. Перевіркою встановлено наступні порушення ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії.
Розрахунки ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" з ДП "Енергоринок" за куповану електроенергію у 2004 році становили 96,7 %. За звітними даними за I півріччя 2005 року стан оплати Товариством за куповану в Оптовому ринку електроенергії (далі - ОРЕ) 96,4 %. Заборгованість ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" перед ДП "Енергоринок" на 01.07.2005 становила 1049590 тис. грн. Неповна оплата за куповану в ОРЕ електроенергію та наявність заборгованості перед ДП "Енергоринок" свідчить про порушення ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" пункту 2.7 ліцензійних умов з постачання електроенергії за регульованим тарифом.
Товариством під час перевірки надавалась неповна інформація, що є порушенням пункту 3.2.1 ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії. Так, надана неповна інформація щодо стану кабелів 0,4 - 10 кВ у м. Одесі, щодо наявності правових підстав для використання об'єктів державного майна, яке перебуває на балансі ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" і яке не ввійшло до статутного фонду Товариства (відповідно до письмового запиту від 19.05.2005 робочої комісії з перевірки), щодо переліку споживачів, з якими оформлені акти екологічної, аварійної та технологічної броні по Ізмаїльським ЕМ, а також щодо списання заборгованості споживачів за 2004 рік.
На підставі відповідних ліцензій ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" здійснює діяльність з курсового професійно-технічного навчання, підвищення кваліфікації в Регіональному спеціалізованому учбово-тренувальному центрі ВАТ "ЕК "Одесаобленерго", діяльність з надання послуг транспортних перевезень автомобільним транспортом Товариства та будівельну діяльність, що не погоджено в установленому порядку з НКРЕ та є порушенням пункту 2.6 ліцензійних умов з постачання та з передачі електричної енергії.
Інвестиційна програма на 2004 рік для ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" схвалена в обсязі 70403 тис. грн. (з ПДВ). Фактично Товариством освоєно коштів від передбаченого обсягу на 55%. Разом з тим, за звітними даними за I півріччя 2005 року виконання інвестиційної програми становило майже 100 % від запланованого обсягу на I півріччя.
Під час перевірки роботи ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" щодо оцінки своєчасності та повноти виконання приписів і зауважень Державної інспекції з експлуатації електростанцій і мереж та інспекції Держенергонагляду виявлені порушення вимог частини 1 статті 24 Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), пунктів 12.4.5, 12.4.15, 12.7.19, 5.5.7, 12.7.17, 12.7.20, 5.5.10, 5.6.1.1, 5.12.3, 5.13.3, 12.4.17 ПТЕЕС і М. Актом перевірки також зафіксовані порушення статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ( 2210-14 ); Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 N 441; вимог "Положення про спеціальну підготовку і навчання з питань технічної експлуатації об'єктів електроенергетики", затвердженого наказом Мінпаливенерго від 09.02.2004 N 75; Інструкції "Про порядок складання акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживачам", затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 19.01.2004 N 26; пунктів 2.10, 2.12, 2.23, 2.29, 7.23, 7.28, 8.10 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28; пунктів 3, 36, 37, 44, 53, 58 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357; пункту 1.1.26 ПУЕ; розділу 6,7 ПБЕЕ; пункту 5.3.1 ГКД 34.20.566-96, р. 13 ГКД 34.20.502-97, ГКД 34.03.304-99, ГКД 34.20.661-2003, ГКД 34.46.501-2003, пункту 1.6 ГНД 34.12.102-204; Порядку обмеження електроспоживання споживачів до рівня екологічної броні електропостачання або повного припинення їм електропостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 N 93; постанови НКРЕ від 08.08.2001 N 823 "Про створення консультаційних центрів та центрального методичного кабінету"; Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затвердженої постановою НКРЕ від 22.11.1999 N 1416. Недотримання зазначених нормативних документів вказує на порушення пункту 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пункту 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії.
Крім того, у 2004 році ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" було придбано за грошові кошти цінних паперів на загальну суму 43,8 млн. грн., у тому числі інвестиційні сертифікати пайового закритого недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду "Міжрегіональний венчурний фонд" на суму 38,6 млн. грн. та депозитні сертифікати - на суму 5,2 млн. У той же час, Товариство реалізувало за 2004 рік цінних паперів на загальну суму 28,8 млн. грн., у тому числі інвестиційних сертифікатів на суму 10,5 млн. грн., депозитних сертифікатів на суму 5,2 млн. грн. та простих векселів на суму 13,1 млн. грн., які були отримані в результаті обміну на інвестиційні сертифікати.
У балансі (Форма N 1) ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" на початок 2004 року відображена вартість інвестиційних сертифікатів у сумі 5161 тис. грн., яка складається з номінальної вартості - 5028 тис. грн. і премії - 133 тис. грн. Фінансові інвестиції на дату балансу відображаються по справедливій вартості згідно з пунктом 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 "Фінансові інвестиції". У зв'язку з цим, в балансі (форма N 1) за 2004 рік в розділі довгострокові фінансові інвестиції була відображена не номінальна вартість інвестиційних сертифікатів, а ринкова, яка становила 37768 тис. грн. і складається з фактичної вартості інвестиційних сертифікатів на момент придбання в сумі 26679 тис. грн. та дооцінки інвестиційних сертифікатів на дату балансу 31.12.2004 в сумі 11089 тис. грн. Оскільки згідно з випискою з реєстру власників іменних цінних паперів N 514 вартість чистих активів пайового закритого венчурного недиверсифікованого інвестиційного фонду "Міжрегіональний венчурний фонд" у розрахунку на 1 сертифікат становила 1600,39 грн., номінальна вартість інвестиційних сертифікатів на кінець року становила 23599 тис. грн., а премія - 14169 тис. грн. За поясненнями ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" операції з купівлі цінних паперів здійснювались з метою уникнення безпідставного списання коштів з поточних рахунків Товариства на суму понад 7,5 млн. грн. У подальшому продаж здійснювалася по мірі необхідності для фінансування заходів, передбачених інвестиційною програмою Товариства, та для оплати купованої на ОРЕ електроенергії.
Разом з тим, здійснення купівлі-продажу цінних паперів як іншого виду діяльності, крім ліцензованої, не було погоджено з НКРЕ, що є порушенням пункту 2.6 ліцензійних умов з постачання та з передачі електричної енергії. Закупівля цінних паперів без проведення відповідних тендерних процедур також є порушенням Порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ, затвердженого постановою НКРЕ України від 25.12.2002 N 1455, що в свою чергу свідчить про невиконання пункту 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пункту 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії.
Згідно з повноваженнями, наданими Указом Президента України від 21.04.1998 N 335/98 "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2000 N 1139 "Про порядок застосування санкцій за порушення законодавства про електроенергетику", Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 N 1312, Національна комісія регулювання електроенергетики України постановляє:
1. Накласти штраф у розмірі 85000 гривень на Відкрите акціонерне товариство "ЕК "Одесаобленерго" (65029, м. Одеса, вул. Садова, 3, р/р N 26008236684 ВАТ "МТБ" м. Іллічівськ, МФО 328168, код ЄДРПОУ 00131713, тел. 8 (0482) 714-47-78, Голова правління ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" - Соколовський Едуард Степанович) за порушення пунктів 2.6 і 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пунктів 2.6 і 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії у частині погодження з НКРЕ інших видів діяльності, не пов'язаних з ліцензованими, дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів та здійснення закупівель відповідно до Порядку придбання товарів, робіт та послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлені НКРЕ, затвердженого постановою НКРЕ від 25.12.2002 N 1455.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови (код бюджетної класифікації 23030300 "Адміністративні штрафи та інші санкції", ЄДРПОУ 23213460, р/р N 31113106500002, МФО 828011, символ звітності 106).
2. Зобов'язати ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" до 03.10.2005 усунути порушення:
пункту 2.6 ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії у частині погодження з НКРЕ інших видів діяльності, не пов'язаних з ліцензованими, відповідно до постанови НКРЕ від 16.07.2002 N 778 "Про затвердження Порядку розгляду НКРЕ питання обмеження ліцензіата з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та/або з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у здійсненні іншого, крім ліцензованого, виду діяльності";
пункту 2.7 ліцензійних умов з постачання електроенергії в частині належного проведення розрахунків з ДП "Енергоринок" за куповану електроенергію;
пункту 3.2.1 ліцензійних умов з постачання та передачі електроенергії в частині надання інформації, необхідної НКРЕ для виконання своїх обов'язків;
пункту 3.4.1 ліцензійних умов з постачання електроенергії та пункту 3.5.1 ліцензійних умов з передачі електроенергії в частині здійснення ліцензованої діяльності відповідно до чинного законодавства України та нормативних документів.
3. Розпочати процедуру перегляду тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом та на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами для ВАТ "ЕК "Одесаобленерго" з урахуванням нецільового та неефективного використання коштів.
Голова Комісії В.Кальченко