МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ ТА З ПИТАНЬ
ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.02.2005 N 43
Про рішення щодо скарги товариства
з обмеженою відповідальністю "Славія-Фарм"
Відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ), наказу Міністерства економіки України від 04.12.2000 N 264 "Про затвердження Порядку розгляду скарг учасників процедур державних закупівель щодо організації та здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти" наказую:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Славія-Фарм" стосовно організації та здійснення процедури закупівлі Управлінням у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Рівненської обласної державної адміністрації медикаментів вітчизняного та імпортного виробництва (додається).
2. Задовольнити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Славія-Фарм" і визнати недійсними результати процедури закупівлі медикаментів вітчизняного та імпортного виробництва відповідно до висновку, що додається.
3. Управлінню у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Рівненської обласної державної адміністрації усунути виявлені порушення згідно з висновком, що додається, та провести нову процедуру закупівлі.
4. Управлінню методології, правового забезпечення та контролю у сфері державних закупівель довести цей наказ до відома Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Рівненської обласної державної адміністрації і товариства з обмеженою відповідальністю "Славія-Фарм" протягом п'яти робочих днів з дня його підписання.
Перший заступник Міністра - керівник апарату О.Діденко
Затверджено
Наказ Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України
18.02.2005 N 43
Висновок
щодо розгляду скарги товариства з обмеженою
відповідальністю "Славія-Фарм" стосовно організації
та здійснення Управлінням у справах захисту
населення від наслідків аварії на ЧАЕС Рівненської
обласної державної адміністрації процедури
закупівлі медикаментів вітчизняного
та імпортного виробництва
За результатом розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Славія-Фарм" (далі - Скаржник) стосовно організації та здійснення Управлінням у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Замовник) процедури закупівлі медикаментів вітчизняного та імпортного виробництва і на підставі наданих Скаржником та Замовником матеріалів установлено, що тендерна документація, яка надавалася Замовником учасникам, не відповідає вимогам Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) (далі - Закон), а саме:
у підпункті 22.3 тендерної документації зазначено чотири критерії для визначення найкращої тендерної пропозиції, але відсутня питома вага кожного з них та методика їх оцінки. Відсутність питомої ваги цих критеріїв при загальній оцінці тендерних пропозицій та методики оцінки для визначення найкращої тендерної пропозиції унеможливлює об'єктивний вибір переможця;
визначення критеріїв "відповідність асортименту вимогам Замовника" і "відповідність Оферента кваліфікаційним вимогам Замовника" суперечать частині першій статті 27 Закону ( 1490-14 ), де йдеться про те, що тендерні пропозиції, які не відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації, повинні відхилятись Замовником;
критерій "найвигідніша тендерна пропозиція з урахуванням різних критеріїв її оцінки..." зазначено узагальнено і некоректно: наведено перелік критеріїв для визначення найкращої тендерної пропозиції, але не вказано, яким чином за цими критеріями Замовник буде оцінювати пропозиції;
відсутня інформація щодо кількості товару, що закуповується, та строків його поставки;
тендерна документація не містить основних умов, які будуть включені до договору про закупівлю;
у підпунктах 7.1 і 7.2 тендерної документації зазначається, що ціна тендерної пропозиції повинна включати вартість самого товару та витрат на транспортування (доставку). Однак місце доставки товару вказано неконкретно, а саме: Рівненська область. Крім того, у цих підпунктах Замовник зазначив, що місце доставки товару буде вказано при укладенні договору з учасником. Отже, у тендерній документації відсутня докладна методика розрахунку ціни тендерної пропозиції;
частина перша розділу "Інструкції оферентам" тендерної документації містить загальну назву предмета закупівлі: "медикаменти вітчизняного та імпортного виробництва" з посиланням на додаток 3 щодо конкретизації найменувань медикаментів, які пропонуються для тендеру. Однак у цьому додатку не наведено конкретного переліку продукції, що закуповується, а лише зазначено наказ Міністерства охорони здоров'я України від 14.04.2003 N 169, який містить перелік лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, що можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров'я;
підпункт 6.2 сформульовано некоректно: тендерні пропозиції, які не відповідають повністю або частково вимогам, повинні, а не "можуть" бути відхилені;
у підпункті 13.3 Замовнику слід більш чітко зазначити можливість подання альтернативної тендерної пропозиції (якщо Замовник допускає її подання), зважаючи на те, що цей підпункт суперечить підпункту 13.4 у частині надання альтернативних пропозицій. Крім того, невідомо, яким чином і за якими показниками учасники процедури закупівлі мають визначати, чи вважається вона "більш вигідною для Замовника";
пункт 23 тендерної документації порушує вимоги статті 11 Закону ( 1490-14 ), де визначено вичерпний перелік підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі. Розширення переліку не допускається;
підпункт 4.1 додатка N 1 "Кваліфікаційні вимоги" тендерної документації містить вимогу стосовно надання учасниками процедури закупівлі інформації і документів про заходи щодо забезпечення гарантії якості, екологічної безпеки. У цьому підпункті Замовник повинен конкретизувати перелік документів, які учасник має надати у складі тендерної пропозиції.
До того ж, протокол розкриття тендерних пропозицій від 21.01.2005 N 1 не відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 20.05.2003 N 129 "Про затвердження форм звітів про результати здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти та інструкцій щодо їх заповнення", що є порушенням частини третьої статті 26 Закону ( 1490-14 ).
З урахуванням зазначеного та згідно із статтею 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) скарга товариства з обмеженою відповідальністю "Славія-Фарм" стосовно організації та здійснення Управлінням у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Рівненської обласної державної адміністрації процедури закупівлі медикаментів вітчизняного та імпортного виробництва визнається задоволеною.
Директор департаменту з питань координації
державних закупівель та державного замовлення Р.Колишко