АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА
від 22.09.2005 року

Справа № 22-7025-а

Про розгляд апеляційної скарги

Головуючий в I інстанції Т.

Доповідач Л.

22 вересня 2005 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Києва в складі:

головуючого Л.,

суддів М. і С.,

при секретарях К. і Г.,

з участю заявника К.

і представника суб'єкта оскарження М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою начальника Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва на рішення Оболонського районного суду м. Києва від 14 червня 2005 року в цивільній справі за скаргою К. на неправомірні дії начальника Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва,

встановила:

Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 14.06.2005 року скарга К. на неправомірні дії начальника Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва задоволена: дії суб'єкта оскарження, що виразилися в зволіканні перерахунку заявникові пенсії державного службовця і вилученні з довідки суми надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість визнані неправомірними з покладенням на суб'єкта оскарження обов'язку перерахувати заявникові пенсію на підставі довідки Управління справами апарату Верховної Ради України від 12.01.2005 р. за № 9-1-12/62, видати заявникові протягом 10 днів з часу набрання рішення суду законної сили довідки про встановлений після перерахунку розмір пенсії та здійснити доплату пенсії за період з 1.11.2004 р. по дату фактичної сплати.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.

Заявник К. отримує пенсію державного службовця.

12.01.2005 р. Управлінням справами апарату Верховної Ради України йому була видана довідка за № 9-1-12/62 про заробітну плату працюючого головного наукового консультанта, з посади якого заявник вийшов на пенсію, для перерахунку пенсії з 1.11.2004 р.

14.01.2005 р. заявник звернувся до суб'єкта оскарження із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України „Про державну службу” з 1.11.2004 р., в зв'язку з набранням чинності постанови КМ України від 4.11.2004 р. за № 1481.

Листом від 6.04.2005 р. суб'єкт оскарження повідомив про необхідність надання уточнюючої довідки з колишнього місця роботи без врахування надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість, яка заявникові фактично не встановлювалась.

Оскільки Управління справами апарату Верховної Ради України відмовилось надавати іншу довідку, суб'єкт оскарження здійснив перерахунок пенсії заявника без врахування надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість.

Оскільки норма ч. 4 підп.2 п. 4 постанови КМ України від 31.05.2000 р. № 865 суперечить положенню ст. 37-1 Закону України „Про державну службу”, суд прийшов до висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин норми закону, і визнав дії суб'єкта оскарження неправомірними.

Оскільки перерахунок пенсії заявника було здійснено з порушенням 30-денного строку, передбаченого Законом України „Про звернення громадян”, суд дійшов висновку про порушення права заявника на своєчасний розгляд порушеного питання про перерахунок пенсії.

В апеляційній скарзі начальник Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва просить рішення суду скасувати і постановити нове рішення про відмову в задоволенні скарги, посилаючись на те, що рішення суду постановлено з порушенням вимог матеріального закону. Зокрема, на думку суб'єкта оскарження, суд при вирішенні питання безпідставно не врахував норми постанови КМ України від 31.05.2000 р. № 865 із змінами внесеними постановою КМ України від 23.04.2003 р. №. 581.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник суб'єкта оскарження М. підтримала вимоги апеляційної скарги.

Заявник апеляційну скаргу не визнав.

Заслухавши доповідь судді Л., пояснення заявника і представника суб'єкта оскарження, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав:

Рішення суду підлягає скасуванню з постановленням нового рішення, оскільки при вирішенні справи суд неправильно застосував норми матеріального права.

Згідно ч. 3 ст. 248-7 ЦПК України 1963 р. - якщо оскаржувані рішення чи дії було вчинено відповідно до закону, в межах повноважень органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадової або службової особи і права, свободи чи законні інтереси заявника не було порушено, суд постановляє рішення про відмову в задоволенні скарги.

Задовольняючи скаргу, суд виходив з того, що К. довів факт неправомірних дій та бездіяльності з боку Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, та що відмова суб'єкта оскарження в перерахунку пенсії на підставі наданої довідки з колишнього місця роботи від 12.01.2005 р. за № 9-1-12/62 з урахуванням надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість не відповідає вимогам Закону України „Про державну службу”.

Проте з цим висновком суду погодитись не можна, оскільки він не ґрунтується на вимогах діючого законодавства.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що К. в 1997 р. вийшов на пенсію за віком як державний службовець з посади головного наукового консультанта апарату Верховної Ради України.

В січні 2005 р. він звернувся до суб'єкта оскарження із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України „Про державну службу” та довідки з місця роботи від 12.01.2005 р. за № 9-1-12/62.

Суб'єктом оскарження було здійснено перерахунок пенсії заявника на підставі наданої ним довідки з місця роботи від 12.01.2005 р. за № 9-1-12/62, але без врахування надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість.

Такі дії суб'єкта оскарження ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, виходячи з наступного.

Згідно ст. 37-1 Закону України „Про державну службу” - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. (Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом N 432-IV від 16.01.2003 р.)

Судом апеляційної інстанції встановлено, що Указом Президента України від 11.12.2001 р. № 1207/2001 „Про деякі заходи щодо зміцнення юридичних служб державних органів” з 1.12.2001 р. працівникам юридичних служб, до службових обов'язків яких входить здійснення правової експертизи нормативно-правових актів і проектів таких актів, підготовка і редагування нормативно-правових актів та їх візування як юриста чи виконавця, була встановлена надбавка за особливі умови проходження державної служби, складність, напруженість роботи - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням доплати за ранг державного службовця.

Таким чином, даний Указ Президента України було прийнято до набрання чинності Закону України від 16.01.2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".

Крім того, згідно ст. 3 прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На виконання вимог закону постановою КМ України від 23.04.2003 р. № 581 (яка діяла на час вирішення справи судом першої інстанції) постанова КМ України від 31.05.2000 р. N 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” була доповнена пунктом 4, згідно якого - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені, на час призначення (перерахунку) пенсії або за бажанням особи у період, передбачений абзацом першим пункту 1 цієї постанови. (Абзац четвертий підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1997 від 24.12.2003 р.).

Оскільки К. вийшов на пенсію за віком як державний службовець в 1997 р. і не отримував надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість, встановленої Указом Президента України від 11.12.2001 р. № 1207/2001, а названий указ Президента України було прийнято до набрання чинності Закону України від 16.01.2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", колегія суддів вважає, що висновок суду про неправомірність дій суб'єкта оскарження при перерахунку пенсії є помилковим.

Оскільки дія Закону України „Про звернення громадян” не поширюється на правовідносини щодо строків розгляду заяв про перерахунок пенсії, висновок суду про порушення суб'єктом оскарження норм цього закону також є помилковим.

Правомірність дій суб'єкта оскарження підтверджується встановленим в апеляційній інстанції фактом відсутності порушення прав і законних інтересів заявника, який на момент звернення до суду не мав передбаченого законом права на повторний перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за особливі умови проходження державної служби і напруженість, встановленої Указом Президента України від 11.12.2001 р. № 1207/2001.

З огляду на наведене, за відсутністю встановлення факту порушення прав і законних інтересів заявника та правових підстав для задоволення скарги, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні скарги заявника на неправомірні дії суб'єкта оскарження слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів

постановила:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва задовольнити.

Рішення Оболонського районного суду м. Києва від 14 червня 2005 року скасувати і постановити нове рішення, яким в задоволенні скарги К. на неправомірні дії начальника Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва відмовити.

Постанова набирає чинності негайно, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом безпосереднього звернення до суду касаційної інстанції.


Документи що посилаються на цей