НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
РІШЕННЯ
13.09.2006 N 693
Про розгляд проекту Закону України
"Про внесення змін до Закону України
"Про телебачення і радіомовлення"
Розглянувши розроблений Державним комітетом телебачення і радіомовлення України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (лист Держкомтелерадіо України від 22.05.2006 року N 2258/23/5-2), відповідно до ст. 24 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" ( 538/97-ВР ) Національна рада вирішила:
1. Не погодити запропонований Держкомтелерадіо України проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо сфери телебачення і радіомовлення" з підстав, що викладені в додатку до рішення.
2. Рішення направити до Державного комітету телебачення і радіомовлення України.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення В.Понеділка.
Голова Національної ради В.Шевченко
Відповідальний секретар В.Лясовський
Додаток
Зауваження та пропозиції
Національної ради України з питань
телебачення і радіомовлення до проекту
Закону України "Про внесення змін
до Закону України "Про телебачення і радіомовлення"
Запропонованими положеннями проекту передбачається, зокрема, внесення суттєвих змін до визначеного Законом порядку ліцензування телерадіомовлення. Йдеться про внесення змін до ст. 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 35 діючої редакції Закону ( 3759-12 ). Також проектом передбачається вилучення ст. 21 Закону (щодо Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору). При цьому не враховано, що ці норми є невід'ємною частиною норм законодавства про телебачення і радіомовлення, які регламентують загальний підхід держави до ліцензування телерадіомовлення. Вилучення або зміна цих норм значно ускладнить процес державного регулювання у цій сфері. Не є зрозумілою ініціатива щодо внесення змін до зазначених вище норм, що регулюють процес ліцензування, з боку органу, який не має відношення до ліцензування телерадіомовлення.
Запропонована редакція змін до ст. 7 Закону ( 3759-12 ) суперечить положенням Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" ( 538/97-ВР ), зокрема статтями 13, 14 та 15, що чітко визначають повноваження Національної ради, які не обмежуються лише ліцензуванням телерадіомовлення та контролем за дотриманням телерадіоорганізаціями умов ліцензії. Разом з тим, запропоновані Держкомтелерадіо зміни до повноважень цього органу (окрім розміщення державного замовлення на виробництво і розповсюдження теле- і радіопрограм, координації діяльності телерадіоорганізацій державної форми власності) суперечать чинному законодавству. Повноваження Держкомтелерадіо чітко і вичерпно окреслені Указом Президента "Про Положення про Державний комітет телебачення і радіомовлення України" ( 296/95 ).
Внесення змін до ст. 9 Закону ( 3759-12 ) також не може бути погоджене Національною радою. Запропонована редакція цієї норми є неприйнятною оскільки містить елементи цензури і суперечать ст. 5 Закону.
Чинні норми статей 13, 14, 18 Закону ( 3759-12 ) не потребують змін, оскільки враховують не тільки існуючі інтереси державного телерадіомовлення, але й перспективи його розвитку. Неможливість реорганізації державних телерадіоорганізацій в інші, крім громадських, закріплена чинною редакцію Закону, захищає від можливих зловживань при майбутній реорганізації цих підприємств. Норми п. 2 ст. 19 та п. 1, 2, 3 ст. 20 забороняють пряме бюджетне фінансування державних телерадіоорганізацій, сприяють раціональному використанню бюджетних коштів і заважають їх нецільовому використанню. Вилучення цих норм завдасть шкоди економічним інтересам держави.
Пропоноване внесення змін до п. 3 ст. 35 Закону ( 3759-12 ) виключає з переліку підстав для переоформлення ліцензії необхідність внесення змін до умов ліцензії у зв'язку із переходом від аналогового до цифрового мовлення. Слід вказати, що перехід від аналогового до цифрового мовлення, в тому числі порядок і строки впровадження такого переходу, є невід'ємною частиною процесу, скерованого Міжнародним союзом електрозв'язку і схваленого Кабінетом Міністрів України. Виключення цих норм, які є законодавчою складовою переходу на цифрове мовлення, є свідченням відсутності державницької позиції у керівництва Держкомтелерадіо і в майбутньому безумовно матиме негативні наслідки для України.
Запропоновані Держкомтелерадіо зміни до чинного Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ) абсолютно не відповідають меті, задекларованій у пояснювальній записці до проекту. Держкомтелерадіо не наведено жодної задовільної мотивації щодо внесення подібних змін.
Голова Національної ради В.Шевченко