ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПО М. КИЄВУ І КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Управління організації бухгалтерського обліку,
фінансів та звітності
ЛИСТ
N 07-306/2713 від 10.02.2004
Банкам - юридичним особам
Київського регіону
Щодо порядку подання річного фінансового звіту
за 2004 рік на паперових носіях
Для забезпечення якісного і своєчасного складання та надання Головному управлінню річного фінансового звіту за 2004 рік на паперових носіях відповідно до Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.12.2004 N 598 (далі - Інструкція), роз'яснень Національного банку, доведених листом від 31.12.2004 N 12-111/1925-13803, повідомляємо наступне:
1. Річна фінансова звітність, складена на паперових носіях, подається особисто головним бухгалтером банку або його заступником разом з аудиторським висновком.
2. В супроводжувальному листі до річного фінансового звіту, який складається на ім'я заступника начальника Головного управління Галянт О.О. та підписується керівником банку, зазначається:
а) склад річної фінансової звітності:
- загальна інформація про діяльність банку;
- баланс;
- звіт про фінансові результати;
- звіт про власний капітал;
- звіт про рух грошових коштів;
- примітки до звітів (в т.ч. примітка 1 "Облікова політика");
б) інформація про неподання окремих приміток (у зв'язку із відсутністю відповідних даних);
в) пояснення, у разі необхідності, за розбіжностями, які виникали між даними файлів 02 та 25 (крім різниць за рахунками класів 6 та 7, груп 380, 504, розділу 39).
3. Дані річного фінансового звіту банків - юридичних осіб на паперових носіях мають відповідати даним файлів 82, В9, С1 з урахуванням даних за окремими рахунками файлів 23 та 24.
Банки, які здійснювали річні коригуючі проводки, подають на паперових носіях форми річного звіту з їх урахуванням. При цьому, суми річних коригуючих проводок повинні включатися у файли А4 та 81 відповідно до вимог Положення про формування коригуючих проводок, що здійснюються банками України.
4. Всі форми річної фінансової звітності (звіти, примітки) та загальна інформація про діяльність банку підписуються керівником та головним бухгалтером, із зазначенням прізвища та ініціалів (які уповноважені на підписання документів згідно заявлених зразків підписів наданих до Головного управління) та зазначаються дані щодо виконавця та його номера телефону.
5. У загальній інформації про діяльність банку надається інформація з питань, перелічених у п. 1.2 глави 1 розділу 2 Інструкції. При здійсненні опису характеристики банківської діяльності (злиття банків, припинення окремих видів діяльності тощо) та особливостей управління банком (істотна участь, т.і.) необхідно обов'язково надавати інформацію про наявність (відсутність) таких подій.
У примітці 1.1 "Загальна інформація про діяльність банку" надається інформація, передбачена п. 3.4 "а" глави 3 розділу 2 Інструкції .
6. Звіти на паперових носіях складаються у тис. грн., за винятком показників прибутковості акцій Звіту про фінансові результати. Округлення даних звітних файлів (23, 24, 82, В9, С1) до тис. грн. проводиться із збереженням підсумків звітних форм (наприклад: підсумок активів звіту "Баланс" повинен дорівнювати сумі зобов'язань та власного капіталу).
Якщо розраховані суми від'ємні, то вони відображаються у дужках і віднімаються під час розрахунку.
В графі "Звітний рік" проставляється 2004 рік, у графі "Попередній рік" - 2003 рік.
7. Звіт про фінансові результати, Баланс, Звіт про власний капітал, Звіт про рух грошових коштів складаються за формою додатків NN 3, 6, 12, 8 або 9 Інструкції , із зазначенням назви банку, що надає звіт, одиниці виміру, звітного періоду - на 31 грудня 2004 року (на кінець дня).
8. Звертаємо увагу на необхідність розшифровки статей "Інші" в примітках, якщо суми складають більше ніж 5 відсотків від загальних сум у відповідності з їх категорією (активи, зобов'язання, доходи та витрати відповідно), згідно п. 1.6 глави 1 розділу I Інструкції .
9. У зв'язку із запитами банків роз'яснюємо наступне:
9.1. Перед формуванням приміток до річного фінансового звіту необхідно здійснювати розрахунок показників за даними файлів 02, 14, 24, 25, А4 (роз'яснення Національного банку від 04.02.2005 N 24-622/43, від 12.01.2005 N 24-622/10, від 29.12.2004 N 24-617/241).
9.2. При формуванні примітки 6 "Кредити та заборгованість клієнтів" :
- у рядку 7 таблиці 6.1 "Кредитний портфель банку" зазначаються кредити, забезпеченням зобов'язань за якими є іпотека, згідно визначення терміну "іпотека" в Законі України "Про іпотеку" ( 898-15 ). Аналогічно зазначаються дані за попередній рік - при класифікації іпотечних кредитів також враховуються кредити, що надані до набуття чинності цього Закону;
- таблиця 6.2 "Рух резервів під заборгованість за кредитами" складається з урахуванням даних файла 23;
- у таблиці 6.4 "Кредити, за якими не нараховуються відсотки" , якщо дані рядка 3 колонки 6 не відповідають сумі залишків за позабалансовими рахунками 9602 та 9603 (наприклад: якщо за цими рахунками наявні залишки щодо нарахованих, але не отриманих доходів за розрахунково-касове обслуговування тощо), то необхідно надати пояснення таких розбіжностей під зазначеною таблицею. Одночасно звертаємо увагу, що в Інструкції другий абзац пояснень після таблиці 6.4 стосується розшифровки тільки додаткової інформації до примітки 6 (щодо стандартної заборгованості).
9.3. Дані за попередній рік щодо портфеля цінних паперів на інвестиції (який скасовано), сформовані програмою NEWSTAT, слід проконтролювати на відповідність відображення у тих портфелях цінних паперів, до яких вони були віднесені після проведеної у січні 2004 року їх перекласифікації/інвентаризації - у відповідних рядках звіту Баланс та відповідних примітках (зноска 7 до примітки 7, аналогічно балансу квартальної фінансової звітності за 4 квартал 2004 року.
9.4. У таблиці 8.1 примітки 8 Інструкції , при підрахунку підсумків за рядком 7 "Балансова вартість" щодо асоційованих компаній, необхідно враховувати дані рядка 2 (+/-), а за рядком 14 "Балансова вартість" щодо дочірніх компаній - дані рядка 9 (+/-).
9.5. У примітці 20 "Торговельний дохід" , якщо банк здійснює окремий облік реалізованого та нереалізованого результатів від торгівлі іноземною валютою, дані за рядком 3 "Усього" повинні відповідати залишку рахунку 6204 у балансі банку (тобто даним фінансового обліку).
9.6. У примітці 27.1 "Розрахунок середньорічної кількості простих акцій в обігу" нумерація колонок повинна зазначатися таким чином:
- колонка 1 - "Дата";
- колонка 2 - "Найменування статті" і т.п.
9.7. У примітці 24 "Чисті витрати на формування резервів" Інструкції у методиці підрахунку даних за рядком 10 пропущено рядок 6, NEWSTAT формує підсумок примітки правильно.
9.8. У примітці 28 "Потенційні зобов'язання банку на кінець року" друга таблиця приміток 28.1 та 28.2 складається у розрізі видів активів, які надані під заставу (цінні папери, основні засоби тощо). При цьому, якщо дані за окремим видом актива складають значну суму, рекомендуємо деталізувати розріз надання інформації до груп, на розсуд банку (наприклад: вид активу - основні засоби, група - транспортні засоби).
9.9. У примітці 30 "Ризик ліквідності":
- таблицю 30.1 "Ризик ліквідності за звітний рік" , яка складається згідно з формою N 631 "Звіт про структуру активів та пасивів за строками" необхідно подавати в тис. грн. (за даними файлу А7, з урахуванням коригуючих проводок за грудень або річних);
- таблицю 30.2 "Ризик ліквідності за попередній рік" дозволяється подавати без переобрахування статей (аналогічно таблиці 30.1 річного фінансового звіту за 2003 рік), в тис. грн.
9.10. У примітці 32 "Операції пов'язаних сторін" за рядками 1 та 7 щодо загальних сум, зазначаються дані про всі надані кредити та залучені депозити (у т.ч. міжбанківські).
9.11. Примітці "Рахунки довірчого управління" , яка входить до складу річної фінансової звітності (відповідно до останнього абзацу додатка 15 Інструкції , але не має порядкового номера, рекомендуємо присвоїти порядковий N 33 та у колонці 3 цієї примітки зазначати "На 01.01.2005", колонці 4 - "на 01.01.2004" відповідно (як у документі, сформованому програмою NEWSTAT).
9.12. У Звіті про власний капітал банки, які не є акціонерними (ТОВ та кооперативні), статутний капітал яких складається з паїв, у разі збільшення внесків до зареєстрованого статутного капіталу у звітному році, відповідні дані зазначають за рядком 15 звіту - "Внески за акціями нового випуску".
10. Одночасно із річним фінансовим звітом на паперових носіях банки надають:
10.1. Форми звітності (у копійках) по банку - юридичній особі, за станом на 01.01.2005, що формуються АРМ "Статзвітність" із звітних файлів 02, 25, А7:
- форма N 10 "Оборотно-сальдовий баланс банку" (з файлу 02 - з коригуючими проводками за грудень 2004 року, проведеними у січні 2005 року та залишками за рахунками класів 6 та 7);
- форма N 10 "Оборотно-сальдовий баланс банку" (з файлу 25 - без залишків за рахунками класів 6 та 7);
- форма 550 "Обороти за рахунками в іноземній валюті" (з файлу 25);
- форма 631 "Звіт про структуру активів та пасивів за строками" (з файлу А7).
10.2. Банки, які здійснили річні коригуючі проводки, подають:
10.2.1. Переобраховані додаткові форми (замість форм, перелічених у п. 10.1 листа), що формуються з файлів А4, 81 та А7:
- форма N 10 "Оборотно-сальдовий баланс банку" (з файлу А4 - з коригуючими проводками за 2004 рік, проведеними у лютому - березні 2004 року та залишками за рахунками класів 6 та 7);
- форма N 10 "Оборотно-сальдовий баланс банку" (з файлу 81 - без залишків за рахунками класів 6 та 7);
- форма 550 "Обороти за рахунками в іноземній валюті" (з файлу 81);
- форма 631 "Звіт про структуру активів та пасивів за строками" (з файлу А7).
10.2.2. Документи з розрахованих показників, за підписом головного бухгалтера банку:
- "Зведений балансовий звіт" (з файлів А4 та 81);
- "Річні коригуючі обороти по балансових рахунках КБ" (з файлів А4 та 81).
10.3. Повідомлення (довідки) про проведену роботу щодо отримання в письмовій формі підтверджень залишків особових рахунків за всіма рахунками юридичних осіб за станом на 01.01.2005.
Заступник начальника Головного управління О.О.Галянт