РАХУНКОВА ПАЛАТА
МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ
РІШЕННЯ
28.08.2007 N 02/510рш
Про залишення скарги без задоволення
Відповідно до статті 3-3 та частини 5 статті 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) (далі - Закон), на підставі скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Пластик Карта" (далі - Скаржник) (с. Нові Петрівці) від 02.08.2007 р. N 126/14 на дії Філії "Утел" Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" (далі - Замовник) (м. Київ) при проведенні процедури закупівлі за державні кошти USIM-карток для мережі UMTS (Універсальні абонентські Ідентифікаційні картки), Комісія ВСТАНОВИЛА:
Скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Пластик Карта" містить наступні вимоги:
Вжити заходів щодо проведення торгів без дискримінації жодного з учасників та без порушень Закону ( 1490-14 );
Зупинити процедуру проведення торгів;
Зобов'язати Замовника розробити тендерну документацію відповідно до вимог Закону ( 1490-14 );
Відмінити торги.
За результатами розгляду скарги, на підставі наданих матеріалів, було встановлено наступне.
Скаржник скаржиться на неправомірність складання Замовником тендерної документації, а саме: порушення у визначенні Замовником предмета закупівлі; дискримінаційні критерії оцінки тендерних пропозицій учасників торгів.
1. Щодо неправомірності визначення предмета закупівлі.
Предмет закупівлі визначається Замовником у відповідності до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 19.06.2007 р. N 01/7рш. Твердження Скаржника про те, що пакування необхідно віднести до предмета закупівлі, суперечить Порядку.
Замовник виклав в технічній частині тендерної документації вимоги щодо пакування USIM-карток, визначені в пунктах 6, 7 (додаток 4) тендерної документації. Поставка карток здійснюється на умовах DDP згідно з "Міжнародними правилами по тлумаченню торгових термінів Інкотермс 2000". При цьому пункт А.9 Правил передбачає, що продавець повинен забезпечити за свій рахунок пакування (за виключенням випадків, коли у даній галузі торгівлі зазвичай прийнято відправляти без упаковки товар, що є предметом договору), необхідне для поставки товару. Упаковка повинна мати відповідне маркування.
Враховуючи викладене, Замовник чітко визначив в тендерній документації предмет закупівлі і виклав вимоги щодо його пакування.
2. Щодо дискримінаційних критеріїв оцінки тендерних пропозицій учасників.
Критерії та методика оцінки викладені в новій редакції відповідно до затверджених змін до Тендерної документації від 25.07.2007 р. з урахуванням питань, викладених в запитах учасників.
Таким чином, встановлені Замовником методика та критерії оцінки тендерних пропозицій не містять ознак дискримінаційного характеру.
Враховуючи викладене вище, керуючись частиною 5 статті 37 Закону ( 1490-14 ) та на підставі пункту 9 Порядку розгляду скарг Комісія ВИРІШИЛА:
Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Пластик Карта" щодо оскарження процедури закупівлі за державні кошти USIM-карток для мережі UMTS (Універсальні абонентські Ідентифікаційні картки) залишити без задоволення.
Голова Комісії В.Копилов
Перший заступник Голови Комісії О.Ткаченко
Заступник Голови Комісії М.Мельничук
Секретар Комісії О.Костусєв