ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
24 серпня 2007 року
м. Київ
Справа № А-45/07
Про скасування повністю постанови Центральної
виборчої комісії
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: С.,
Суддів: В., К.,
при секретарі судового засідання: К.,
за участю представників позивача та відповідача; третьої особи – не з’явились,
розглянувши апеляційну скаргу Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.08.2007 у справі № 3/35 за позовом Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” до Центральної виборчої комісії третя особа Президент України про скасування повністю постанови Центральної виборчої комісії від 13.08.2007 враховуючи додатки №№ 1-27 до неї з кількісним складом членів окружних виборчих комісій в областях, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя; зобов’язання Центральної виборчої комісії у п’ятиденний термін постановою утворити окружні виборчі комісії згідно вимог Конституції України з врахуванням виборчих прав громадян України, –
встановив:
16.08.2007 Голова Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центральної виборчої комісії (далі – ЦВК), в якому просить: 1) постановити рішення, яким скасувати повністю постанову ЦВК від 13.08.2007 № 99 враховуючи додатки №№ 1-27 до неї з кількісним складом членів окружних виборчих комісій в областях, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя; 2) зобов’язати ЦВК у п’ятиденний термін постановою утворити окружні виборчі комісії згідно вимог Конституції України з врахуванням виборчих прав громадян України.
Позовні вимоги Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” мотивовано тим, що постанова ЦВК “Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з позачергових виборів народних депутатів України 30.09.2007 ” від 13.08.2007 № 99 порушує його конституційне право на участь у виборах та представництво у виборчих комісіях позивача на рівні з іншими політичними партіями (блоками).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.08.2007 у справі № 3/35 у задоволенні позовних вимог Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” відмовлено в повному обсязі.
Голова Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” не погоджуючись з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.08.2007 звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати, постановити нове рішення, яким скасувати постанову ЦВК від 13.08.2007 № 99 враховуючи додатки №№ 1-27 до неї з кількісним складом членів окружних виборчих комісій в областях, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя; зобов’язати ЦВК у п’ятиденний термін постановою утворити окружні виборчі комісії згідно вимог Конституції України з врахуванням виборчих прав громадян України, зокрема особисто позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що апеляційна скарга Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Так, судом першої інстанції встановлено, що 13.08.2007 ЦВК на підставі подання депутатських фракцій, які були утворені у поточному складі Верховної Ради України прийнято постанову “Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з позачергових виборів народних депутатів України 30.09.2007” № 99 (далі – Постанова). Додатками №№ 1-27 до зазначеної Постанови затверджено список осіб, делегованих від зазначених фракцій до складу окружних виборчих комісій.
Також встановлено, що у Верховній Раді України п’ятого скликання зареєстровано п’ять депутатських фракцій, сформованих на партійній основі народними депутатами України, обраними за списками політичних партій (виборчих блоків політичних партій), які за результатами виборів 2006 року отримали депутатські мандати, а саме: фракція Партії регіонів, фракція “Блок Юлії Тимошенко”, фракція Блоку “Наша Україна”, фракція Соціалістичної партії України та фракція Комуністичної партії України.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” ЦВК за своїм статусом, як постійно діючий колегіальний державний орган, наділена повноваженнями щодо організації і підготовки виборів народних депутатів України.
За змістом п. 19 ст. 19 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” до повноважень ЦВК, крім наведених в цій нормі, віднесені також повноваження передбачені Законом України “Про вибори народних депутатів України”.
Статтею 27 Закону України “Про вибори народних депутатів України” за ЦВК закріплено загальні повноваження щодо утворення окружних виборчих комісій, а ч. 1, ч. 2 ст. 102-2 цього Закону визначені особливості утворення виборчих комісій на позачергових виборах.
Так, згідно з ч. 1 ст. 102-2 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, окружні виборчі комісії утворюються Центральною виборчою комісією не пізніш як на дванадцятий день після початку виборчого процесу. Кандидатури до складу окружних виборчих комісій подаються від депутатських фракцій, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України.
Відповідно до ч. 2 ст. 102-2 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, кількість кандидатур, які включаються до складу окружної виборчої комісії за поданням кожної фракції, зазначеної у частині першій цієї статті, визначається ЦВК не пізніше наступного дня після початку виборчого процесу, виходячи із встановлених ч. 1 ст. 27 Закону України “Про вибори народних депутатів України” обмежень кількісного складу комісій та з дотриманням рівного представництва коаліції депутатських фракцій та опозиції (сукупності депутатських фракцій, які не входять до коаліції), сформованих у Верховній Раді України поточного скликання, і рівної кількості кандидатур від кожної фракції окремо у межах представництва коаліції та опозиції.
Вищий адміністративний суд України звертає увагу на те, що наділивши депутатську фракцію правом подання кандидатур до складу виборчих комісій та виклавши вимогу до існування фракцій у поточному складі парламенту, законодавець не передбачив таку можливість для політичних партій (блоків політичних партій), які не представлені фракціями у Верховній Раді України, а Центральну виборчу комісію не уповноважив аналізувати виборчий закон на предмет його відповідності Конституції України, та керуватися при формуванні комісій іншими, не передбаченими чинним законодавством критеріями.
При цьому, визначення чинним законодавством особливостей формування окружних виборчих комісій на позачергових виборах Верховної Ради України за поданням фракцій, які були утворені у поточному складі парламенту не може розцінюватися як порушення права інших політичних партій на участь у виборах, оскільки зазначені положення ч. 1 ст. 102-2 Закону України “Про вибори народних депутатів України” не визнані неконституційними відповідно до вимог ст. 152 Конституції України, а отже, на думку судової колегії, є обов’язковими для виконання учасниками відповідних правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, на думку судової колегії, суд першої інстанції перевіривши, згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, постанову ЦВК “Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з позачергових виборів народних депутатів України 30.09.2007” від 13.08.2007 № 99 на предмет прийняття її на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на яке спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, – дійшов вірного висновку про відповідність дій ЦВК зазначеним вимогам, відмовивши у задоволенні позовних вимог Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” в повному обсязі.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку про те, що суд першої інстанції повно з’ясував обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.08.2007 у справі № 3/35 Вищим адміністративним судом України не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 184-206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
ухвалив:
Апеляційну скаргу Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.08.2007 у справі № 3/35 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.08.2007 у справі № 3/35 за позовом Голови Виборчого блоку політичних партій “Вільні демократичні вибори за народ України” до ЦВК про скасування повністю постанови ЦВК від 13.08.2007 враховуючи додатки №№ 1-27 до неї з кількісним складом членів окружних виборчих комісій в областях, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя; зобов’язання Центральної виборчої комісії у п’ятиденний термін постановою утворити окружні виборчі комісії згідно вимог Конституції України з врахуванням виборчих прав громадян України залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та не може бути оскаржена.
Головуючий
Судді