КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

Про деякі питання державного регулювання
оплати праці працівників підприємств-монополістів

Відповідно до ст.8 Закону України "Про оплату праці" держава провадить регулювання фондів оплати праці працівників підприємств-монополістів згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Нині доцільність державного регулювання фонду оплати праці працівників суб'єктів господарювання, які є монополістами на ринках, обумовлено значними обсягами фінансових потоків, котрі забезпечуються такими суб'єктами, та метою запобігання монопольним проявам (насамперед необгрунтованому підвищенню цін і тарифів) з боку таких суб'єктів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 р. № 865 (далі - Постанова) затверджено Порядок визначення сум, що вносяться до державного бюджету підприємствами-монополістами у 2007 році та І кварталі 2008 року у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці (далі - Порядок). З метою підвищення економічної ефективності механізму регулювання фонду оплати праці підприємств-монополістів п.2 Постанови визначено, що в тримісячний строк Міністерство економіки разом з Міністерством фінансів, Антимонопольним комітетом та Державним комітетом статистики за погодженням з Національною комісією регулювання електроенергетики, Національною комісією з питань регулювання зв'язку, Міністерством регіонального розвитку та будівництва, Міністерством з питань житлово-комунального господарства, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством палива та енергетики і Міністерством промислової політики має розробити та затвердити перелік підприємств-монополістів, щодо яких запроваджується регулювання фонду оплати праці.

Відповідно до абзацу другого п.1 Порядку Перелік підприємств, щодо яких запроваджується регулювання фонду оплати праці, визначається згідно з положеннями ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" і ст.5 Закону України "Про природні монополії".

На 20 жовтня 2007 р. Перелік не затверджено, це означає, що на цю дату підстав для проведення регулювання відповідно до Порядку немає.

З метою підвищення рівня відповідності величини розрахункового фонду оплати праці показникам, що формують його величину, абзацом другим п.2 Порядку встановлено, що розрахунковий фонд оплати праці не може перевищувати величини розрахункового фонду оплати праці, відображеної в поданому органу державної податкової служби розрахунку за відповідний місяць 2006 р. і помноженої на індекси чисельності працівників, обсяг продукції (робіт, послуг), споживчих цін за звітний місяць, порівняно з відповідним місяцем 2006 р., та на частку від ділення розміру мінімальної заробітної плати у звітному місяці на її розмір у відповідному місяці 2006 р.

У додатках 1, 2 та 3 до Порядку відповідно наведено приклади варіантів розрахунку сум, що вносяться до державного бюджету підприємствами-монополістами; нові базові показники розміру середньої заробітної плати, що склався в 2006 р., та обсягу продукції (робіт, послуг), що застосовуються для визначення розрахункового фонду оплати праці, за видами економічної діяльності.

Застосування під час визначення розрахункової величини фонду оплати праці індексу споживчих цін за період з січня 2007 р. випливає з положення п.4 Порядку. Ним установлено, що величина фондів базової середньої основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат визначається виходячи з відповідної частини фонду оплати праці та середньої чисельності працівників облікового складу за 2006 р. Тобто зазначені фонди вже скориговано на індекс зміни споживчих цін у 2006 р. Відмінність, зокрема в застосуванні індексу споживчих цін, Порядку від попереднього полягає в тому, що останній поширював свою чинність лише на один рік.

Слід зазначити, що згідно з п.1 і 2 параграфа 47 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою від 18.07.2007 р. N 950, акти Кабінету Міністрів набирають чинності з моменту їхнього ухвалення, якщо інший строк набрання чинності не встановлено в таких актах. Датою видання акта є дата його ухвалення на засіданні Кабінету Міністрів. Постанови Кабінету Міністрів, що стосуються прав та обов'язків громадян, набирають чинності не раніше від дня їхнього опублікування.

У зв'язку з цим суму економії фонду оплати праці за попередній звітний період може бути лише розраховано в першому звітному місяці (період чинності нового Порядку), і не може бути використано в ньому, оскільки її розраховано відповідно до Порядку, який утратив чинність.

Відповідно до Загальних положень Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004- 2005 pp., підписаної 19.04.2004 р. (далі - Угода), вона є чинною з дня підписання і до укладення нової або перегляду цієї Угоди, а ухвалені за нею зобов'язання та домовленості є обов'язковими для виконання. Нині нової Угоди не підписано, тобто є чинною названа.

Проте слід зазначити, що згідно зі ст.5 Закону України "Про колективні договори і угоди" умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Тому виходячи з положення ст.8 Закону України "Про оплату праці", що "держава здійснює регулювання фондів оплати праці працівників під-приємств-монополістів згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України", норми Угоди можуть поширюватися на діяльність підприємств-монополістів лише в частині, що не суперечить зазначеному положенню цього Закону. У зв'язку з цим положення Угоди щодо встановлення на підприємствах мінімальної тарифної ставки робітника першого розряду (крім установ, закладів та організацій деяких галузей бюджетної сфери, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298) у розмірі не менш як 120% розміру мінімальної заробітної плати,встановленої цим Законом (п.2.2), чинне для підприємств-монополістів лише в рамках норм Порядку.

Суми, що вносяться до державного бюджету підприємствами-монополістами у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці, не включено до переліку податків та зборів, установленого розділом II Закону України "Про систему оподаткування", тому кваліфікувати Постанову як інструмент додаткового податкового тиску на фонд оплати праці немає підстав.

Регулювання фонду оплати праці провадиться з урахуванням впливу об'єктивних чинників: інфляції, зростання обсягів виробництва, законодавчого підвищення мінімальної заробітної плати, У тому місяці 2007 р. та першого кварталу 2008 р., в якому виплачується винагорода за вислугу років або за підсумками роботи в 2006 чи 2007 p., розрахункова величина основної частини фонду оплати праці збільшується у два рази. З метою стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць передбачено не зменшувати розрахунковий фонд оплати праці в разі зростання середньооблікової чисельності працівників порівняно з попереднім місяцем. Усе це дозволяє збільшувати фонд оплати праці підприємств-монополістів в об'єктивних межах.

Ураховуючи, що невиправдане зростання фонду оплати праці відповідно зменшує прибуток підприємства, в тому числі відрахування податку на прибуток, регулювання проводиться через вилучення в дохід державного бюджету частки перевищення фактичного фонду оплати праці, порівняно з розрахунковим, яка дорівнює ставці оподаткування прибутку.

У додатку 1 до Постанови наведено не загальнообов'язкову форму, а приклад розрахунку сум, що вносяться до державного бюджету під-приємствами-монополістами в 2007 р. та першому кварталі 2008 р. у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці (далі - приклад, розрахунок). Тому у,внесенні змін до Постанови після 31 грудня 2007 р. немає потреби.

Відповідно до абзацу п'ятого п. 3 Порядку підприємства,. що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, до складу розрахункової величини фонду оплати праці можуть зараховувати витрати, зазначені в додатку до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959, за винятком тих витрат, які згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, не включаються до фонду оплати праці.

Згідно з абзацом шостим п. 3 Порядку під час визначення розрахункового фонду заробітної плати застосовуються розміри мінімальної заробітної плати, встановлені законами України про Державний бюджет України на відповідний рік. Застосування в розрахунках інших розмірів мінімальної заробітної плати є порушенням законодавства про працю. Відповідно до абзацу сьомого п. 3 Порядку під час визначення розрахункової величини фонду оплати праці у звітному місяці частка від ділення розміру мінімальної заробітної плати на попередній її розмір у звітному місяці застосовується в разі наявності обох або будь-якої однієї із зазначених умов:

- якщо ставка тарифного розряду працівника найнижчої кваліфікації менша від розміру мінімальної заробітної плати;

- якщо впродовж звітного місяця ціни і тарифи на продукцію (послуги) підприємства не підвищувалися.

Згідно з останнім абзацом п.3 Порядку в тому місяці 2007 р. та першого кварталу 2008 р., в якому виплачується винагорода за вислугу років або за підсумками роботи у 2006 чи 2007 p., розрахункова величина основної частини фонду оплати праці збільшується у два рази.

Положення абзацу четвертого п.4 слід читати без слова "штатних".

Як уже зазначалося вище, абзацом другим п.2 Порядку запроваджено нову норму щодо регулювання. У зв'язку з цим збільшенню у два рази підлягає основна частина меншої з величин розрахункового фонду оплати праці, зазначених у рядках 32 та 42 додатка 1 до Порядку.

Відповідно до практики застосування Порядку в попередні роки в тому місяці 2007 р. та першого кварталу 2008 р., в якому виплачується винагорода за вислугу років або за підсумками роботи в 2006 чи 2007 р., у розрахунку суми, що вноситься до державного бюджету у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці, після рядка 42 доцільно додати рядок:

"розрахункова величина основної частини фонду оплати праці, яка додається до величини розрахункового фонду оплати праці, зазначеної у рядку 32 (або 42, якщо вона менша) у зв'язку з виплатою винагороди за вислугу років або за підсумками роботи у 2006 чи 2007 році".

На величину, зазначену в цьому рядку, потрібно на відповідну суму зменшити значення рядка 44 або 45. Також слід зазначити, що в першому кварталі 2008 р. базовим залишається 2006 р. (для розрахунку згідно з абзацом другим п.2 Порядку - відповідний місяць 2006 р.), тому з січня 2008 р. показник рядка 42 змін не потребує (тут і надалі - номери рядків прикладу додатка 1).

Слід звернути увагу, що показник рядка 39 зазначено у відсотках, тому для розрахунку значення показника рядка 42 підприємствам, які не застосовують індекс обсягу продукції, в рядку 39 слід зазначити число 100. У рядку 43 зазначається сума економії (різниця між звітним та розрахунковим фондом оплати праці) в попередньому місяці.

Відповідно до абзацу другого п.2 Порядку, як зазначалося вище, розрахунковою величиною фонду оплати праці вважається менше із значень показників, наведених у рядках 32 та 42.

У разі, якщо в рядку 32 значення показника менш ніж у рядку 42, як розрахункова величина фонду оплати праці застосовується рядок 32 і в подальших розрахунках використовується рядок 44, а рядок 45 не використовується.

Якщо в рядку 42 значення показника менш ніж у рядку 32, як розрахункова величина фонду оплати праці застосовується рядок 42 і в подальших розрахунках використовується рядок 45, а рядок 44 не використовується.

У цьому зв'язку рядки 44 та 45 водночас не використовуються.

У 2007 р. у розрахунках сум, що вносяться до державного бюджету підприємствами-монополістами, показники індексу споживчих цін за період з січня 2007 р. до звітного місяця включно порівняно з груднем 2006 р. (рядок 21), а також за звітний місяць порівняно з відповідним місяцем 2006 р. (рядок 40) окремих розрахунків не потребують: Держкомстат щомісяця публікує значення цих показників в експрес-випусках "Індекси цін", а також на Інтернет-сайті за адресою: http://www.ukrstat.gov.ua/, розділ "Статистична інформація", підрозділи: ціни і тарифи / індекси споживчих цін (індекси інфляції) / індекси споживчих цін на товари та послуги (до грудня попереднього року) або ... (до відповідного місяця попереднього року).

У першому кварталі 2008 p., оскільки Держкомстат публікуватиме відповідні індекси, порівняно з 2007 p.:

значення рядка 21 дорівнюватиме добутку опублікованих Держкомстатом індексів споживчих цін на товари та послуги за відповідний місяць першого кварталу 2008 р. до грудня 2007 р. та за грудень 2007 р. до грудня 2006 p.;

значення рядка 40 дорівнюватиме добутку опублікованих Держкомстатом індексів споживчих цін на товари та послуги за відповідний місяць першого кварталу 2008 р. до відповідного місяця 2007 р. та за відповідний місяць 2007 р. до відповідного місяця 2006 р.

Р.Дорошкевич, директор Департаменту розвитку
соціальної та гуманітарної сфери

“Праця і зарплата” № 41(573), листопад 2007
Передплатний індекс: 30214


Документи що посилаються на цей