ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА
14 серпня 2007 року
м. Київ

Справа № 1/10

Про визнання протиправними та скасування постанов

Колегія суддів:

Головуючий суддя Б.,

Судді: Б., В.,

Секретар М.,

За позовом Соціалістичної партії України до Центральної виборчої комісії 3-і особи Виборчий блок політичних партій “Блок Юлії Тимошенко” Блок “Наша Україна – Народна самооборона” про визнання протиправними та скасування постанов Центральної виборчої комісії № 62 від 03.08.07 р. та № 63 від 03.08.07 р.

Представники: …,

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправними та скасування постанов ЦВК № 62 від 03.08.07 р. “Про кількість кандидатур, які включаються до складу окружної виборчої комісії за поданням кожної депутатської фракції, яка була утворена у поточному скликанні Верховної Ради України” та № 63 від 03.08.07 р. “Про кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії за поданням кожної депутатської фракції, яка була утворена у поточному скликанні Верховної Ради України”, зобов’язання ЦВК розглянути питання щодо визначення кількості кандидатур, які включаються до складу окружних та дільничних виборчих комісій за поданням кожної депутатської фракції з урахуванням наявного у Верховній Раді України складу депутатських фракцій на час початку виборчого процесу.

09.08.07 р. до суду надійшла заява представника виборчого блоку “Блок Юлії Тимошенко”про залучення Блоку до участі по справі в якості 3-ї особи у випадку відкриття провадження з розгляду справи.

Ухвалою суду від 10.08.07 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 14.08.07 р. о 10.30.

Зазначеною ухвалою до участі по справі в якості 3-х осіб на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучено Виборчий блок політичних партій “Блок Юлії Тимошенко”, Блок “Наша Україна – Народна самооборона”.

Представники сторін та 3-х осіб повідомлені про час та місце слухання справи належним чином.

14.08.07 р. до судового засідання представником 3-ї особи (Блок НУ-НС) подано заперечення проти адміністративного позову.

Ухвалою суду від 14.08.07 р. закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду, про що сторонами подано відповідні заяви, долучені до матеріалів справи.

Також ухвалою на виконання вимог ч. 1 ст. 24 КАС України визначено колегію суддів для слухання справи в судовому засіданні: головуючий суддя Б., судді Б., В.

В судовому засіданні проводилася технічна фіксація судового процесу.

В судовому засіданні представником позивача подано клопотання про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Центральної виборчої комісії від 13.08.07 р. “Про утворення окружних виборчих комісій” до вирішення справи судом по суті.

В судовому засіданні 14.08.07 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

встановив:

Центральна виборча комісія (надалі - ЦВК) постановою № 62 від 03.08.07 “Про кількість кандидатур, які включаються до складу окружної виборчої комісії за поданням кожної депутатської фракції, яка була утворена у поточному скликанні Верховної Ради України” з метою утворення окружних виборчих комісій на позачергових виборах народних депутатів України 30.09.07 р. визначила, що до складу окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів № 1–225 включаються по три кандидатури від кожної депутатської фракції Партії регіонів, Соціалістичної партії України, Комуністичної партії України, а також по чотири та п’ять кандидатур почергово від кожної депутатської фракції “Блоку Юлії Тимошенко” і Блоку “Наша Україна” для кожної окружної виборчої комісії з дотриманням рівного представництва коаліції депутатських фракцій та опозиції (сукупності депутатських фракцій, які не входять до коаліції).

ЦВК постановою № 63 від 03.08.07 р. “Про кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії за поданням кожної депутатської фракції, яка була утворена у поточному скликанні Верховної Ради України” з метою утворення дільничних виборчих комісій на позачергових виборах народних депутатів України 30.09.07 р. визначила, що до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць територіальних виборчих округів № 1–225, а також до складу дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу від кожної депутатської фракції Партії регіонів, Соціалістичної партії України, Комуністичної партії України, “Блоку Юлії Тимошенко” та Блоку “Наша Україна” з дотриманням рівного представництва від кожної з них включаються кандидатури у визначеній кількості.

Позивач вважає зазначені постанови незаконними, прийнятими на порушення Конституції України та законів України, Регламенту Верховної Ради України з таких підстав.

Згідно ч. 5 ст. 83 Конституції України порядок роботи Верховної Ради України, так само як і порядок формування депутатських фракцій (коаліції депутатських фракцій) встановлюється Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.

В свою чергу, згідно Регламенту депутатські фракції формуються на партійній основі народними депутатами, обраними за списками політичних партій (виборчих блоків політичних партій), які за результатами виборів отримали депутатські мандати, і мають право формувати у Верховній Раді Україні лише одну депутатську фракцію.

02.06.07 р. міжпартійний з’їзд виборчого блоку “Блок Юлії Тимошенко”та міжпартійний з’їзд Блоку “Наша Україна” достроково припинили повноваження відповідно 129 та 66 народних депутатів України у зв’язку з їх виходом зі складу фракцій, тобто, депутатські фракції виборчих блоків названих партій припинили своє існування згідно ст. 59 і 60 Регламенту Верховної Ради України.

Факт дострокового припинення повноважень народних депутатів України за рішенням вищих керівних органів блоків політичних партій “Блок Юлії Тимошенко” та “Наша України” зафіксований також в Указі Президента України № 497/2007 від 05 червня 2007 року з наступними змінами і доповненнями “Про призначення позачергових виборів до Верховної Ради України у зв'язку з неповноважністю Верховної Ради України та достроковим припиненням її повноважень”, який до даного часу є чинним і у відповідності до якого почався виборчий процес.

Відповідно до приписів ч. 1 та 8 ст. 102-2 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України” та деяких інших законодавчих актів України (щодо порядку проведення позачергових виборів до Верховної Ради України та заміщення народних депутатів України, повноваження яких були достроково припинені)” кандидатури до складу окружних та дільничних виборчих комісій подаються від депутатських фракцій, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України. Подання щодо кандидатур від фракції підписується головою фракції, підпис якого засвідчується в Апараті Верховної Ради України або нотаріально.

Зазначений Закон прийнятий Верховною Радою України 01.06.07 р., перша офіційна публікація цього закону мала місце 02.06.07 р. (Офіційний вісник Президента України, 2007, № 12 (02.06.2007), Закон набув чинності 02.08.07 р.)

Враховуючи, що на час початку виборчого процесу фракцій політичних партій “Блок Юлії Тимошенко” і Блок “Наша Україна”так само як і голів фракцій, наділених правом підпису відповідних подань до ЦВК щодо внесення кандидатур до складу виборчих комісій, не існувало, позивач вважає, що встановлення норм представництва для названих вище фракцій не ґрунтується на приписах діючого законодавства.

Також позивач вважає, що при вирішенні питання про встановлення кількості кандидатур, які включаються до складу окружних та дільничних виборчих комісій за поданням кожної депутатської фракції, ЦВК повинна була виходити з наявного у Верховній Раді складу депутатських фракцій.

Відповідач-представник Центральної виборчої комісії – проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

ЦВК вважає безпідставним та таким, що не ґрунтується на нормах Закону України “Про вибори народних депутатів України”, твердження позивача, згідно з яким якщо на час початку виборчого процесу фракцій політичних партій “Блок Юлії Тимошенко” і Блок “Наша Україна” так само, як і голів фракцій, наділених правом підпису відповідних подань до ЦВК щодо внесення кандидатур до складу виборчих комісій, не існувало і не існує, встановлення норм представництва для названих вище фракцій не ґрунтується на приписах діючого законодавства.

Закон України “Про вибори народних депутатів України” не вимагає існування у Верховній Раді України депутатських фракцій, кандидатури від яких подаються до ЦВК та окружної виборчої комісії для утворення відповідно окружних та дільничних виборчих комісій на час початку виборчого процесу.

Згідно із ч. 1 ст. 102 Закону кандидатури до складу окружних виборчих комісій подаються від депутатських фракцій, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України.

Відповідно до листа керівника Апарату Верховної Ради України В.Зайчука від 03.05.07 р. № 05/3-18 25.05.06 р. у Верховній Раді України п'ятого скликання зареєстровано п'ять депутатських фракцій, сформованих на партійній основі народними депутатами України, обраними за списками політичних партій (виборчих блоків політичних партій), які за результатами виборів 2006 року отримали депутатські мандати, а саме: фракція Партії регіонів, фракція “Блок Юлії Тимошенко”, фракція Блоку “Наша Україна”, фракція Соціалістичної партії України та фракція Комуністичної партії України.

Отже, ЦВК при встановленні кількості кандидатур, які включаються до складу окружних та дільничних виборчих комісій за поданням кожної депутатської фракції, виходила з утворених у поточному скликанні Верховної Ради України депутатських фракцій.

Представник 3-ї особи-1 – “Блоку Юлії Тимошенко” - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

3-я особа підтримала позицію ЦВК, згідно якої ст. 102 Закону України “Про вибори народних депутатів України” визначає, що кандидатури до складу окружних виборчих комісій подаються від депутатських фракцій, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради, а не які існували на час початку виборчого процесу.

Крім того, 3-я особа наголошує на тому, що у зв'язку з неповноважністю Верховної Ради як органу згідно Указу Президента України “Про призначення позачергових виборів до Верховної Ради України у зв'язку з неповноважністю Верховної Ради України та достроковим припиненням її повноважень” №497/2007 від 05.06.07 р. із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 31.07.07 р. № 675/2007, на початок виборчого процесу не існувало вже жодної депутатської фракції. Фракції створюються у Верховній Раді України, і вони не можуть існувати без самої Верховної Ради.

3-я особа-2 – Блок “Наша Україна” - додатково до вищевикладених заперечень зазначила, що відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України “Про вибори народних депутатів України” усі партії (блоки) - суб'єкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом.

Позиція позивача щодо можливості подачі кандидатур до складу виборчих комісій лише тими фракціями, які існували (мали повноважний склад) на початок виборчого процесу, є такою, що порушує принцип рівного представництва коаліції депутатських фракцій та опозиції (сукупності депутатських фракцій, які не входять до коаліції), сформованих у Верховній Раді України поточного скликання, встановлений ч. 2 ст. 102 Закону України “Про вибори народних депутатів України”; конституційний принцип існування суспільного життя в Україні на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності, встановлений 4.1. ст. 15 Конституції України, та принцип політичного плюралізму та багатопартійності, встановлений п. 3 ч. 2 ст. 11 Закону України “Про вибори народних депутатів України”.

Проаналізувавши матеріали справи, пояснення представників сторін та 3-х осіб, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

У ч. 2 ст. 102-2 Закону України “Про вибори народних депутатів України” визначено, що кількість кандидатур, які включаються до складу окружної виборчої комісії за поданням кожної фракції, зазначеної у частині першій цієї статті, визначається ЦВК не пізніше наступного дня після початку виборчого процесу, виходячи із встановлених частиною першою статті 27 цього Закону обмежень кількісного складу комісій та з дотриманням рівного представництва коаліції депутатських фракцій та опозиції (сукупності депутатських фракцій, які не входять до коаліції), сформованих у Верховній Раді України поточного скликання, і рівної кількості кандидатур від кожної фракції окремо у межах представництва коаліції та опозиції.

У ч. 9 ст. 102-2 Закону України “Про вибори народних депутатів України” визначено, що кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії від кожної фракції, зазначеної у частині першій цієї статті, визначається ЦВК не пізніш як за сорок днів до дня виборів, виходячи із встановлених частиною сьомою цієї статті обмежень кількісного складу комісій та з дотриманням рівного представництва від кожної фракції.

Відповідно до приписів ч. 1 та 8 ст. 102-2 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України” та деяких інших законодавчих актів України (щодо порядку проведення позачергових виборів до Верховної Ради України та заміщення народних депутатів України, повноваження яких були достроково припинені)” кандидатури до складу окружних та дільничних виборчих комісій подаються від депутатських фракцій, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України.

Зазначена норма Закону чітко визначає, хто може бути суб’єктом подання кандидатур до складу окружних та дільничних виборчих комісій: це депутатські фракції, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України.

Суд погоджується з відповідачем і 3-ми особами, які акцентували увагу на тому, що Закон визначає лише одну вимогу до депутатської фракції, що може бути суб’єктом подання кандидатур – її утворення у поточному скликанні Верховної Ради України. Будь-яких інших критеріїв до депутатських фракцій, в тому числі, щодо строку існування або факту існування на момент початку виборчого процесу, Законом не передбачено.

Положення Закону “фракцій, які були утворені”треба розуміти буквально, тобто у тому часі в якому законодавцем викладено вимогу Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 83 Конституції України порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією та Регламентом Верховної Ради України.

Згідно ст. 57 Регламенту Верховної Ради України депутатські фракції формуються на першій сесії Верховної Ради нового скликання до розгляду питань про обрання Голови Верховної Ради України, створення органів Верховної Ради.

Як випливає з копії листа Керівника Апарату Верховної Ради України № 05/3-18 від 03.05.07 р. до ЦВК, 25.05.06 р. у Верховній Раді України було зареєстровано 5 депутатських фракцій - Партії регіонів, Соціалістичної партії України, Комуністичної партії України, “Блоку Юлії Тимошенко” і Блоку “Наша Україна”. Проти факту утворення вказаних фракцій у поточному скликанні Верховної Ради України позивач не заперечує.

Натомість, позиція позивача будується виключно на тлумаченні терміну “депутатська фракція” без врахування уточнення, що міститься безпосередньо у ч. 1 та 8 ст. 102-2 Закону - депутатські фракції, які були утворені у поточному скликанні Верховної Ради України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Виходячи з аналізу положень законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті постанов № 62, 63 від 03.08.07 р.:

- обґрунтовано врахував факт утворення у поточному скликанні Верховної Ради України 5 депутатських фракцій - Партії регіонів, Соціалістичної партії України, Комуністичної партії України, “Блоку Юлії Тимошенко”, Блоку “Наша Україна”;

- право зазначених фракцій мати своїх представників у окружних, дільничних виборчих комісіях;

- визначив кількість кандидатур, які включаються до складу окружної, дільничної виборчої комісії з дотриманням рівного представництва коаліції депутатських фракцій та опозиції;

- прийняв оскаржувані постанови у строк, визначений законом;

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чч. 1, 2, 8, 9 ст. 102-2 Закону України “Про вибори народних депутатів України”;

- з метою, з якою це повноваження надано, тобто для забезпечення утворення окружних, дільничних виборчих комісій; з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваних постанов;

- неупереджено; добросовісно; розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

Стосовно клопотання представника позивача про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Центральної виборчої комісії від 13.08.07 р. “Про утворення окружних виборчих комісій” до вирішення справи судом по суті суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 117 КАС України суд може забезпечити адміністративний позов двома способами: зупиненням рішення суб’єкта владних повноважень, чи його окремих положень, що оскаржуються, а також забороною вчиняти певні дії.

В даному випадку позивач просить забезпечити адміністративний позов шляхом зупинення дії рішення суб’єкта владних повноважень від 13.08.07 р. “Про утворення окружних виборчих комісій”, що не є предметом оскарження.

Зазначений факт виключає можливість вжиття заходів до забезпечення позову в даному випадку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 117, 118, 160-163, 172, 177 КАС України, суд, -

постановив:

1. В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування постанов ЦВК № 62 від 03.08.07 р. “Про кількість кандидатур, які включаються до складу окружної виборчої комісії за поданням кожної депутатської фракції, яка була утворена у поточному скликанні Верховної Ради України” та № 63 від 03.08.07 р. “Про кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії за поданням кожної депутатської фракції, яка була утворена у поточному скликанні Верховної Ради України”, зобов’язання ЦВК розглянути питання щодо визначення кількості кандидатур, які включаються до складу окружних та дільничних виборчих комісій за поданням кожної депутатської фракції з урахуванням наявного у Верховній Раді України складу депутатських фракцій на час початку виборчого процесу відмовити.

2. В задоволенні клопотання про забезпечення позову відмовити.

3. Постанова може бути оскаржена в порядку і в строки, передбаченому ст. 177 КАС України, у дводенний строк з дня проголошення до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий

Судді


Документи що посилаються на цей