РАХУНКОВА ПАЛАТА
МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ
РІШЕННЯ
23.10.2007 N 02/784рш
Про залишення скарги без задоволення
Відповідно до статті 3-3 та частини 5 статті 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ( 1490-14 ) (далі - Закон), на підставі скарги ТОВ "Українські комерційні автомобілі" (далі - Скаржник) (м. Київ) від 08.08.2007 року N 648/05 на дії Севастопольської міської державної адміністрації (далі - Замовник) (м. Севастополь) при проведенні процедури закупівлі за державні кошти тролейбусів, Комісія ВСТАНОВИЛА:
Скарга ТОВ "Українські комерційні автомобілі" містить наступну вимогу:
- відмінити торги.
За результатами розгляду скарги, на підставі наданих матеріалів, було встановлено наступне.
Скаржник скаржиться, що тендерна документація не відповідає вимогам Закону ( 1490-14 ), оскільки технічна частина, на думку Скаржника, містить порушення вимог Закону та дискримінаційні умови до учасників.
Скаржник вважає що, Замовник порушив вимоги Закону ( 1490-14 ), зазначивши в технічній специфікації посилання на конкретну торгівельну марку.
Крім того, Скаржник вважає, що зазначення вимоги щодо тролейбусів, які повинні бути обладнані контакторно-реостатною системою управління тяглового двигуна, з обов'язковим розміщенням пуско-гальмівних опорів на даху, є система технічно застаріла, і тому суперечить вимогам щодо використання субвенцій, встановленим постановою КМУ N 350 від 1 березня 2007 р.
Також Скаржник вважає неправомірною вимогу щодо підлоги тролейбуса яка повинна бути 800-830 мм від рівня дороги.
З пояснень Замовника було з'ясовано, що оскарження Скаржника є безпідставними, оскільки вимоги щодо основних умов тендерної документації, яка готується замовником і надається учасником при проведенні процедури відкритих торгів із зменшенням ціни, викладені в ст. 21 Закону ( 1490-14 ).
Керуючись ст. 21 Закону ( 1490-14 ), Замовник включив в тендерну документацію "технічне завдання", в якому передбачався детальний опис предмету закупівлі (тролейбусів), що закуповується з викладенням об'єктивних та якісних характеристик. Так, зокрема, в п. 6 Технічного завдання передбачено, що тролейбус, який пропонується учасникам до постачання, повинен бути оснащений ведучим мостом виробництва RABA (Угорщина), або виробництва ZF (Німеччина), а також передньою віссю виробництва МААЗ (Україна) або ZF (Німеччина).
При цьому ч. 3 ст. 21 Закону ( 1490-14 ) забороняє включати в тендерну документацію посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмету закупівлі, джерело його погодження або виробника.
Уданому випадку предметом закупівлі є тролейбуси в кількості 10 (десять) одиниць.
Що стосується вимоги рівня підлоги тролейбуса, то за змістом постанови КМ України від 01.03.2007 р. N 350 Замовники не обмежені в праві закуповувати тролейбуси з високим рівнем підлоги.
Отже, Замовник не порушив вимоги Закону ( 1490-14 ) діями, на які скаржиться Скаржник.
Враховуючи викладене вище та на підставі пункту 9 Порядку розгляду скарг, Комісія ВИРІШИЛА:
Скаргу ТОВ "Українські комерційні автомобілі" на дії Севастопольської міської державної адміністрації при проведенні процедури закупівлі за державні кошти тролейбусів залишити без задоволення.
Голова Комісії В.Копилов
Перший заступник Голови Комісії О.Ткаченко
Заступник Голови Комісії М.Мельничук
Секретар Комісії С.Стефановський