КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Касові ордери та довіреності тепер не “суворі”
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 р. № 381 “Про внесення зміни у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 283 та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від б червня 2007 р. № 809” (далі - постанова № 381) з номенклатури бланків цінних паперів і документів суворого обліку вилучено бланки доручення на видачу майна (довіреність) та ордери касові (прибуткові та видаткові).
Нагадаємо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 р. № 283 “Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку” до номенклатури бланків цінних паперів і документів суворого обліку віднесено доручення на видачу майна (довіреність), а з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 р. № 809 “Про доповнення додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 р. № 283”, яка набрала чинності з 01.01.2008 p.,- бланки касових ордерів (прибуткові та видаткові).
Тобто з 1 січня 2008 р. підприємства (підприємці) мали використовувати для оформлення касових операцій прибуткові (форма КО-1) або видаткові (форма КО-2) касові ордери, що вимагало обліку їх одержання, зберігання та використання як бланків суворої звітності (обліку).
Виготовлення прибуткових та видаткових касових ордерів у вигляді документів суворого обліку було запроваджено з метою посилення контролю за веденням касових операцій та належного оприбуткування готівкових коштів за допомогою касових ордерів під час здійснення готівкових розрахунків у касах суб'єктів господарювання та підвищення прозорості готівкових операцій і скорочення обсягів тіньового обігу готівки.
Водночас використання касових ордерів та довіреностей як документів суворої звітності створює суттєві організаційні перешкоди, призводить до збільшення витрат, а отже, зростання цін для кінцевого споживача продукції.
Враховуючи вищенаведене, прийняття постанови № 381, якою скасовано зазначені норми, дасть змогу зняти додаткове організаційне та фінансове навантаження на вітчизняні підприємства та позитивно вплине на кінцеву ціну продукції для споживачів.
Окрім того, слід очікувати, що найближчим часом Мінфін України внесе зміни до Інструкції про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затвердженої наказом Мінфіну України від 16.05.96 р. № 99, якою визначено, що бланки довіреностей (додатки 1 та 4) є документами суворої звітності.
Постанова № 381 набрала чинності з 17 квітня 2008 р.
Оксана СКІЧКО
“Вісник податкової служби України” № 18-19 травень 2008
Передплатні індекси - 22599 (укр.), 22600 (рос.)