ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
26 вересня 2006 року
м. Київ
Про стягнення з бюджету помилково сплаченого
податку з доходів найманих працівників
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого: Д.,
Суддів: Ш., Д.,
при секретарі: П.,
за участю представника відповідача: О., Л.,
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу Рівненської об’єднаної державної податкової інспекції Рівненської області (правонаступником якої є Державна податкова інспекція у м. Рівне) на рішення господарського суду Рівненської області від 06.10.2005 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. у справі N 2/182 за позовом приватного підприємця К. до Рівненської об’єднаної державної податкової інспекції Рівненської області та Відділення державного казначейства України у м. Рівне про стягнення з бюджету помилково сплаченого податку з доходів найманих працівників, - встановила:
У серпні 2005 року приватний підприємець К. (далі – ПП К.) звернувся до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Рівненської об’єднаної державної податкової інспекції Рівненської області (далі - Рівненська ОДПІ) та Відділення державного казначейства України у м. Рівне (далі – ВДК України у м. Рівне) про стягнення з бюджету помилково сплаченого податку з доходів найманих працівників у розмірі 5272 грн.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 06.10.2005 року позов задоволено, зобов’язано ВДК України у м. Рівне повернути з бюджету ПП К. помилково сплачені суми квитанціями від 07.08.2002 р. N 172 - 2707 грн., від 07.08.2002 р. N 170 – 2565 грн. прибуткового податку з громадян по коду 11010200.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. вказане судове рішення змінено в частині застосування процесуальних норм, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, та застосувати норми, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України.
На зазначені судові рішення надійшла касаційна скарга Рівненської ОДПІ, в якій ставиться питання про їх скасування та постановлення нового рішення про відмову в задоволення позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, не вбачає порушення судами норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішень, і тому вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін з наступних підстав.
Судами вірно встановлено, що за наслідками перевірки діяльності позивача за період з 01.01.01 р. по 01.10.02 р. (акт від 15.11.02 р.) ПП К. було донараховано прибутковий податок з громадян по коду 11010100 на загальну суму 90 094,20 грн., згідно податкового повідомлення-рішення N 0003/32640/0/26-2 від 06.12.2002 р., яке в свою чергу було визнане недійсним: рішенням господарського суду Рівненської області від 30.06.04 р. по справі N 10/200. Рішення господарського суду Рівненської області було залишено без змін згідно постанови Львівського апеляційного суду від 09.09.2004 р., яка в свою чергу була залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 03.02.2005 р.
В акті перевірки від 30.04.2003 р. за період діяльності підприємця з 01.10.2002 р. по 31.03.2003 р. на стор. 1 зазначено, що у підприємця найманих працівників не було.
З 01.04.2003 р. по даний час підприємець не здійснює фінансово-господарської діяльності, звіти в Рівненську ОДПІ подає з прочерками.
Відповідно до підпункту 15.3.1 пункту 15.3. статті 15 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. N 2181 (із змінами та доповненнями) заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Порядок застосування норм цього пункту встановлюється центральним податковим органом (підпункт 15.4.3 пункт 15.4 статті 15 цього Закону).
Положеннями Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 12.05.1994 р. N 37 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09.2001 р. N 342), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.05.1994 р. за N 114/323, та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 р. N 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 р. за N 843/11123, на органи державної податкової служби покладено обов’язок з оперативного обліку та контролю платежів до бюджету, у тому числі платежів, які помилково сплачені.
Відповідно до пункту 3 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.02.2005 р. N 58/78/22, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2005 р. за N 247/10527, поверненню з бюджету підлягають: надміру сплачені податки, збори (обов’язкові платежі); помилково сплачені податки, збори (обов’язкові платежі). Пунктом 5 Порядку встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі (пункт 6 Порядку). Пунктом 7 передбачено, що орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки (додаток 1), два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету (додаток 2), та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам (додаток 3). Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів). За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що за результатами діяльності ПП К. за період з 01.01.2001 р. по 31.03.2003 р. і по даний час позивач не мав сплачувати будь-які кошти по коду 11010100, також він неодноразово звертався до Рівненської ОДПІ із заявами про повернення помилково сплачених сум по коду 11010100 у розмірі 5272 грн., а тому кошти в сумі 5272 грн., що рахуються в переплаті по даному коду, являються помилково сплаченими і підлягають поверненню згідно заяви платника.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що порушень судами норм матеріального чи процесуального права, при вирішенні цієї справи, не допущено, правова оцінка обставин по справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 212, 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, – ухвалила:
Касаційну скаргу Рівненської об’єднаної державної податкової інспекції Рівненської області (правонаступником якої є Державна податкова інспекція у м. Рівне) залишити без задоволення, а рішення господарського суду Рівненської області від 06.10.2005 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. у справі N 2/182 за позовом приватного підприємця К. до Рівненської об’єднаної державної податкової інспекції Рівненської області та Відділення державного казначейства України у м. Рівне про стягнення з бюджету помилково сплаченого податку з доходів найманих працівників – без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді