Хотіли як краще - вийшло як завжди. Врожайна банківська осінь

Паніка в банківській сфері через світову економічну кризу, що нібито вибухнула, вже приносить свої “плоди”. Чого варта Постанова НБУ № 319, що має стабілізувати ситуацію в Україні, яка у підсумку наробила стільки галасу і плутанини.

Справа не лише в паніці “депозитної” заборони. Затримки у кілька днів безготівкових розрахунків спричинили штрафи і пені, контрагенти переглядають договори, транспортні компанії виставляють неустойки і штрафи, розмитнення дало збої, і це ще не усе.

Почнемо з того, що НБУ не виконав вимоги Закону № 679, де передбачено, що нормативно-правові акти Національного банку підлягають обов'язковій державній реєстрації у Мін'юсті України і набирають чинності згідно із законодавством України. Тому законність Постанови № 319, що не пройшла реєстрацію у Мін'юсті, - під великим питанням, що може бути вагомим аргументом у деяких судових спорах.

1. Деякі банки стали тлумачити окремі положення Постанови № 319 неоднозначне. Підпункт 4.4 трактувався як заборона передоплати всіма суб'єктами господарювання. Сьогодні мало хто здійснює поставку сировини та обладнання без передоплати, імпортери за ЗЕД-договорами працюють на умовах передоплати, аналогічна ситуація й в інших сферах підприємницької діяльності. Трактуючи таким чином, банки могли б просто заблокувати діяльність суб'єктів господарювання.

А тлумачення пп. 2.1 цієї Постанови нібито передбачає обмеження кредитування всіх суб'єктів економіки.

Наведемо первісний варіант цього пункту: “2. У сфері проведєння активно-пасивних операцій банки:

2.1. З 13.10.2008 р. зобов'язані обмежити здійснення активних операцій в обсягах, досягнутих кожним з них на цю дату. Такі обмеження не поширюються на операції з державними цінними паперами, депозитними сертифікатами Національного банку України та операції на міжбанківському ринку. Надання кредитів в іноземній валюті контрагентам, що не мають валютної виручки, обмежити обсягами заборгованості за ними, що склалася на цю дату.”

Різні трактування окремих положень Постанови № 319 спричинили необхідність надання роз'яснення.

За словами Глави ради НБУ П. Порошенко “...це вимагає негайного роз'яснення, яким ми чітко передбачаємо, що авансова оплата обмежена і заборонена лише у разі, коли здійснюється так званий “імпорт без імпорту”, коли в рамках спекулятивних операцій певні суб'єкти господарювання сплачують за кордон гроші і потім не завозять товари і, повертаючи передоплату, грають на курсовій різниці. На сьогоднішній день до відповідних суб'єктів будуть застосовуватися дуже серйозні санкції. До банків ці санкції будуть застосовуватися в тому числі й у рамках валютного контролю, і тут обмеження будуть досить жорсткими.”

Таким роз'ясненням виявилася чергова Постанова № 328, яка набула чинності 16.10.2008 р.

Розглянутий пп. 2.1 тепер виглядає інакше: “2. У сфері проведення активно-пасивних операцій банки:

2.1. Можуть надавати кредит в іноземній валюті контрагентам, що не мають валютної виручки, в межах обсягів заборгованості у них, що склалася на цю дату. Всі інші кредити банки можуть надавати у встановленому порядку за наявності відповідних ресурсів.”

2. Також відбулися зміни у Постанові № 319 завдяки наступним Постановам № 340 і № 353. Змін зазнали майже всі пункти Постанови. Змінена редакція діє з 05.11.2008 р.

Тепер пп. 4.2 Постанови № 319 встановлено, що на готівковому валютному ринку України уповноважені банки встановлюють курс продажу готівкової іноземної валюти не вище офіційного курсу гривні до іноземних валют, установленого Нацбанком України.

Ціна купівлі готівкової іноземної валюти може встановлюватися банками в межах 3,0% нижче ціни продажу готівкової іноземної валюти.

Уповноважені банки протягом робочого дня не повинні змінювати курси купівлі та продажу наявних іноземних валют за гривні.

Уповноважені банки зобов'язані придбану протягом робочого дня готівкову іноземну валюту продати у цей же день. У разі відсутності попиту на готівкову іноземну валюту її продаж повинен бути скоригований на наступний робочий день відповідним курсом продажу готівкової іноземної валюти за гривні убік зниження.

Уповноважені банки встановлюють розмір авансу в готівковій іноземній валюті та готівкових гривнях і до початку робочого дня, включаючи вихідні та святкові дні, забезпечують каси і власні пункти обміну іноземної валюти коштами у обсязі, достатньому для здійснення операцій з купівлі та продажу готівкової іноземної валюти.

Також у цьому підпункті зазначено, що банки повинні вжити організаційно-правових заходів для того, щоб з 1 січня 2009 року перейти на торгівлю готівковою іноземною валютою виключно через власні каси, тобто окремі обмінні пункти повинні бути закриті.

3. Подбав Нацбанк і про виконання розрахункових документів зі сплати платежів до бюджету у своєму Листі № 25-111/2349-14717: “Зважаючи на те, що наприкінці місяця здійснюється найбільша кількість платежів до Державного бюджету України, банкам 29, 30 і 31 жовтня ц.р. забезпечити перерахування коштів до бюджетів всіх рівнів у день надання платіжних доручень клієнтів”.

Що мають платники податків від такого плодовитого НБУ?

Податковими органами деяким платникам податків були автоматично нараховані штрафні санкції за прострочення сплати податкових платежів до бюджету з вини банків, які керувалися першою редакцією п. 2.4 Постанови № 319. Згідно з цим підпунктом переведення грошей здійснювалося тільки наступного дня. Крім цих штрафів, на підприємства чекають штрафи і від контрагентів, оскільки чимало договорів поставки, купівлі-продажу складені так, що затримка в один день має свої наслідки.

За порушення строків перерахування податків, зборів до бюджетів або державних цільових фондів з вини банку пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону № 2181 передбачено, що такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати у розмірах, установлених пп. 16.4.1, та штрафні санкції, установлені пп. 17.1.7 цього Закону. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів.

З цього питання ДПАУ ще раніше надала податкове роз'яснення. Згідно з Наказом № 29: “Платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне чи неповне зарахування платежу до бюджету з вини банку, включаючи нараховану пеню і штрафні санкції. У той же час Закон не звільняє платника податків від обов'язку сплатити суму узгодженого податкового зобов'язання у випадках, коли така сума не сплачена до бюджету, в тому числі з вини банку”.

Отже, платника податків своєчасність виконання банком його доручення про перерахування сум податку до бюджету може не турбувати. Однак лише в тому випадку, коли він сам подав банку доручення вчасно, тобто, беручи до уваги встановлені нормами Закону № 2181 та положеннями договору щодо виконання банком своїх зобов'язань. Не може вважатися своєчасним подання платіжного доручення в останній день сплати податків, якщо платник точно знає, що, наприклад, за умовами підписаного з банком договору платіж буде здійснений тільки наступного дня.

4. З 4 листопада 2008 р. набула чинності Постанова № 153, зареєстрована у Мін'юсті 05.08.2008 р. №722/15413. Доповнення до неї -роз'яснювальний Лист № 13-116/4931-15071. Цією Постановою внесено зміни до деяких законодавчих актів Національного банку. За новими правилами тепер будуть здійснюватися операції з купівлі-продажу іноземної валюти на внутрішньому і міжбанківському ринках. Уведено вимоги по задоволенню банками заявок клієнтів на купівлю-продаж інвалюти тільки через міжбанківський валютний ринок. Валютний ринок буде більш жорстко контролюватися з боку НБУ.

Зміни правил діяльності міжбанківського ринку передбачають таке:

- банки повинні виходити на ринок із заявками на купівлю-продаж іноземної валюти в сумі та за курсом, установленими клієнтом. При цьому НБУ буде встановлювати офіційний курс гривні до іноземних валют за результатами торгів на міжбанку;

- якщо заявка клієнта не була виконана протягом торгової сесії за курсом, установленим клієнтом, її виконання переноситься на наступний день; Національний Банк повинен повідомляти учасникам ринку індикативний курс своєї інтервенції.;

- банк може виступати на прямому міжбанку одночасно як покупець і як продавець у разі купівлі за власні кошти у його клієнтів іноземної валюти на загальну суму, що не перевищує $100 тис., протягом одного робочого дня.

Банкіри вважають, що нові правила значно ускладнять роботу банків. Система підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України, до якої треба ввести всі заявки із зазначенням суми та курсу - це шлях у безвихідь.

5.1 ще одне нововведення. З метою вдосконалення бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України, Нацбанк видав Постанову № 297, зареєстровану в Мін'юсті України 21.10.2008р. №1001/15692, яка набула чинності 01.11.2008р. Цією Постановою Нацбанк відкоригував Правила бухобліку операцій з використанням платіжних карток, затверджені постановою Правління НБУ від 08.04.2005 р. № 123 та Інструкцію про застосування Плану рахунків бухобліку банків України, затверджену постановою Правління НБУ від 17.06.2008 р. № 280.

Змін зазнали Правила бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України.

Відповідно до змін, тепер банко-мати перейменовані на програмно-технічні комплекси самообслуговування - ПТКС.

Також затверджені нові правила відображення в бухобліку заготівок платіжних карток, персоніфікованих платіжних карток і конвертів з ПІН-кодами, та відображення надання кредиту фізичним особам з використанням платіжних карток за кредитною схемою без зарахування коштів на карткові рахунки.

Список використаних документів

Закон № 679 - Закон України від 20.05.1999 р. № 679-ХІУ “Про Національний банк України”

Закон № 2181 - Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами”

Постанова № 153 - Постанова Правління НБУ від 02.06.2008р. № 153 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”

Постанова № 297 - Постанова Правління НБУ від 30.09.2008 р. № 297 “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”.

Постанова № 319 - Постанова Правління НБУ від 11.10.2008 р. № 319 “Про додаткові заходи щодо діяльності банків”

Постанова №328 - Постанова Правління НБУ від 16.10.2008р. №328 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 11.10.2008р. №319”

Постанова № 340 - Постанова Правління НБУ від 29.10.2008 р. № 340 “Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 11.10.2008р. №319”

Постанова № 353 - Постанова Правління НБУ від 05.11.2008 р. № 353 “Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 11.10.2008р. №319”

Наказ № 29 — Наказ ДПАУ від 17.01.2002 р. № 29 “Податкове роз'яснення положень підпункту 16.5.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі несплати платежу до бюджету (державний цільовий фонд) з вини банку у разі ліквідації такого банку””

Лист № 25-111/2349-14717 - Лист НБУ від 28.10.2008 р. № 25-111/2349-14717 “Про виконання розрахункових документів зі сплати платежів до бюджету”

Лист № 13-116/4931-15071 - Лист НБУ від 31.102008 р. № 13-116/4931-15071 “Щодо деяких аспектів здійснення з 04.11.2008 р. операцій з купівлі-продажу іноземної валюти"

“Консультант бухгалтера” № 46 (482) 17 листопада 2008 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)


Документи що посилаються на цей