ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
23.10.2008 N 5/363
Про визнання протиправним та скасування розпорядження
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого, судді - Кочана В.М., суддів Ковзеля П.О., Винокурова К.С., секретаря судового засідання Стріхи В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Б.С.С. до Кабінету Міністрів України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування розпорядження N 461-р від 19.03.2008 р., визнання протиправним та скасування наказу про звільнення з посади, поновлення на посаді, ВСТАНОВИВ:
Б.С.С. звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України N 461-р від 19.03.2008 р. про звільнення його з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України; визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про звільнення його з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України; поновити на посаді заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України з 20 березня 2008 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив, що Б.С.С. працював на посаді заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України з 23 квітня 2007 р. На зазначену посаду він був призначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.04.2007 р. N 215-р.
19 березня 2008 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України N 461-р позивач був звільнений з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України.
Відповідно до вказаного розпорядження ( 461-2008) та п. 49 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту ( 629-2005), наказом Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 20.03.2008 року N 164 позивач зарахований у розпорядження Міністра з 20 березня 2008 р.
Підставою для винесення розпорядження N 461-р стало поновлення на посаді працівника, який раніше виконував цю роботу (пункт 6 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю ( 322-08 ).
У зв'язку з хворобою, отриманою внаслідок виконання позивачем посадових обов'язків по гасінню пожежі, позивач з 28.01.2008 по липень 2008 року знаходився на стаціонарному та амбулаторному лікуванні.
Таким чином, на момент видачі оскаржуваних розпоряджень та наказу позивач був тимчасово непрацездатним, а тому у відповідності до ст. 40 КЗпП України ( 322-08 ) він не міг бути звільненим з посади.
Оскільки звільнення позивача з посади проведено з порушенням вимог законодавства про працю, позивач підлягає поновленню на посаді, яку обіймав до звільнення.
Представник КМ України проти задоволення позовних вимог заперечив і пояснив наступне.
Відповідно до Положення про Державний департамент пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 N 500, Держпожбезпеки є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та підпорядковується йому.
Держпожбезпеки очолює начальник, який має чотирьох заступників, які призначаються на посаду і звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, погодженим з начальником Держпожбезпеки.
Розгляд питання щодо призначення та звільнення з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки регулюється Порядком розгляду питань, пов'язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади, торгівельно-економічних місій у складі закордонних дипломатичних установ України, державних підприємств та їх об'єднань, керівників самостійних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 N 880.
15.03.2008 до Кабінету Міністрів України була внесена пропозиція (подання) Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо звільнення Б.С.С. з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки згідно з пунктом 6 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України ( 322-08 ).
Відповідно до пункту 14 Порядку ( 880-2007 ) разом із поданням до Кабінету Міністрів України було подано проект рішення про звільнення Б.С.С. із займаної посади, завізований керівником відповідного органу та погодженим з начальником Держпожбезпеки.
Представник відповідача вважає, що видання оскаржуваного розпорядження було здійснено Урядом відповідно до статті 113, 117 Конституції України ( 254к/96-ВР ), положень Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ) і ніяким чином не порушило трудові права та інтереси позивача у справі.
Крім того, розпорядження ( 461-2008 ) видано з додержанням процедури його прийняття, містить підставу звільнення, передбачену законодавством, отже є обґрунтованим, безстороннім та добросовісним.
Вислухавши пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до Положення про Державний департамент пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 N 500, Держпожбезпеки є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та підпорядковується йому.
Держпожбезпеки очолює начальник, який має чотирьох заступників, які призначаються на посаду і звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, погодженим з начальником Держпожбезпеки.
Розгляд питання щодо призначення та звільнення з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки регулюється Порядком розгляду питань, пов'язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади, торгівельно-економічних місій у складі закордонних дипломатичних установ України, державних підприємств та їх об'єднань, керівників самостійних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 N 880.
В судовому засіданні встановлено, що позивач Б.С.С. працював на посаді заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України з 23 квітня 2007 р. На вказану посаду позивач був призначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.04.2007 р. N 215-р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2008 року по справі N 5/351 визнано протиправним та скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України N 214-р від 23 квітня 2007 року про звільнення Б.М.Р. з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки; визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 23 квітня 2007 року N 167 про оголошення розпорядження Кабінету Міністрів України N 214-р від 23 квітня 2007 року та зарахування Б.М.Р. у розпорядження Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи; поновлено Б.М.Р. на посаді заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з 23 квітня 2007 року.
Відповідно до ст. 256 КАС України ( 2747-15 ) постанову в частині поновлення Б.М.Р. на посаді заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з 23 квітня 2007 року було звернуто до негайного виконання та видано виконавчий лист.
19 березня 2008 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України N 461-р позивач був звільнений з посади заступника начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України.
Підставою для винесення розпорядження N 461-р стало поновлення на посаді працівника (Б.М.Р.), який раніше виконував цю роботу (пункт 6 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю) ( 322-08 ).
Відповідно до вказаного розпорядження ( 461-2008 ) та п. 49 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту ( 629-2005 ), наказом Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 164 від 20.03.2008 року позивач зарахований у розпорядження Міністра з 20 березня 2008 р.
Відповідно до частини третьої ст. 40 Кодексу законів про працю ( 322-08 ) дійсно не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 статті 40 КЗпП), а також у період перебування працівника у відпустці.
За змістом статті 40 КЗпП України ( 322-08 ) законодавець не допускає саме розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період тимчасової непрацездатності працівника.
В той же час суд зазначає, що між позивачем та Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи трудовий договір відсутній, оскільки позивач проходить військову службу у відповідності до Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту ( 629-2005-п ).
Оскільки в Положенні ( 629-2005 ) про проходження служби не передбачено підстави звільнення особи з посади у зв'язку з поновленням на посаді працівника, який раніше займав таку посаду, відповідач змушений застосовувати положення ст. 40 Кодексу законів про працю України ( 322-08 ).
Звідси, суд вважає, що звільнення позивача з посади не є припиненням з ним трудового договору, а тому твердження позивача про незаконність оскаржуваних розпорядження та наказу з підстав винесення їх в період його тимчасової непрацездатності на увагу не заслуговує.
Таким чином, в стосунках з позивачем відповідачі діяли в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, з урахуванням всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, бесторонньо та розсудливо, а тому позовні вимоги є необгрунтованими.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ), суд ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий, суддя В.М.Кочан
Судді: К.С.Винокуров П.О.Ковзель