КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
27 січня 2000 року N 17-у/2000
м. Київ

Справа N 2-15/2000

Ухвала
Конституційного Суду України
про відмову у відкритті конституційного провадження
у справі за конституційним поданням Президента України
щодо відповідності Конституції України
(конституційності) положень пункту 9 Постанови
Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного
майна України про роботу протягом жовтня-грудня
1996 року та січня-вересня 1997 року"

Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:

Скоморохи Віктора Єгоровича - головуючий,

Вознюка Володимира Денисовича,

Євграфова Павла Борисовича,

Козюбри Миколи Івановича,

Корнієнка Миколи Івановича,

Костицького Михайла Васильовича,

Мироненка Олександра Миколайовича,

Савенка Миколи Дмитровича,

Тимченка Івана Артемовича - суддя-доповідач,

Чубар Людмили Пантеліївни,

Шаповала Володимира Миколайовича,

Яценка Станіслава Сергійовича,

розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України ( 254к/96-ВР ) (конституційності) положень пункту 9 Постанови Верховної Ради України від 4 листопада 1997 року N 606/97-ВР "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року".

Заслухавши суддю-доповідача Тимченка І.А. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України установив:

1. Конституційне подання Президента України містить клопотання до Конституційного Суду України про визнання такими, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР ) (є неконституційними), положення пункту 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року" ( 606/97-ВР ), яким Фонд державного майна України та його регіональні відділення зобов'язано зупинити укладення договорів купівлі-продажу об'єктів державної власності, що приватизуються, до призначення Президентом України Голови Фонду.

Президент України вважає, що пункт 9 зазначеної Постанови ( 606/97-ВР ) Верховної Ради України суперечить положенням частини другої статті 6, частини другої статті 8, частини другої статті 19, пункту 36 частини першої та частини другої статті 85, пункту 7 частини першої статті 92 Конституції України ( 254к/96-ВР ).

2. Виходячи з наведеного та враховуючи правове обгрунтування, викладене в конституційному поданні Президента України, підставою для вирішення питання про відкриття конституційного провадження у цій справі є наявність спору щодо повноважень Верховної Ради України на прийняття зазначеної Постанови ( 606/97-ВР ) в частині, положення якої визначаються Президентом України як такі, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР ).

3. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 150 Конституції України ( 254к/96-ВР ), а також відповідно до пункту 1 статті 13, статей 39, 40, 71, 75 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ) вирішення питання, порушеного в конституційному поданні Президента України, підвідомче Конституційному Суду України.

Конституційне подання за формою та змістом відповідає положенням Конституції України ( 254к/96-ВР ), статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ), іншим умовам, передбаченим цим Законом ( 422/96-ВР ).

Проте 22 жовтня 1998 року Верховна Рада України прийняла Постанову за N 205-XIV "Про надання згоди на призначення Президентом України на посаду Голови Фонду державного майна України Бондаря О.М.", у відповідності з якою Указом Президента України від 26 жовтня 1998 року N 1180/98 призначено Голову Фонду державного майна України - Бондаря Олександра Миколайовича.

З огляду на те, що Президентом України в установленому Конституцією України ( 254к/96-ВР ) порядку призначено Голову Фонду державного майна України, і в зв'язку з цим пункт 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року" ( 606/97-ВР ) втратив чинність, підстав для відкриття конституційного провадження у даній справі немає.

4. Колегія суддів Конституційного Суду України з конституційних подань та звернень своєю Ухвалою відмовила у відкритті конституційного провадження у справі на підставі пункту 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ) - непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 39, 45, 50, 79 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ), Конституційний Суд України ухвалив:

1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України ( 254к/96-ВР ) (конституційності) пункту 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року" ( 606/97-ВР ) на підставі пункту 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ).

2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскарженою.


Документи що посилаються на цей