ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
07.04.2005

Справа N 6/15-Н

Про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

(ухвалою Судової палати у господарських справах
Верховного Суду України від 23.06.2005
відмовлено у порушенні провадження з перегляду)

     Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя - Першиков Є.В.
судді: Савенко Г.В., Ходаківська І.П.
розглянувши касаційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної
державної податкової інспекції Хмельницької області
на постанову від 16.11.2004 р. Житомирського апеляційного
господарського суду
у справі N 6/15-Н господарського суду Хмельницької області
за позовом Кам'янської сільської ради
до Кам'янець-Подільської ОДПІ

     про   Визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

     За участю представників сторін:
позивача - не з'явилися
відповідача - Павлунішен С.М., за довіреністю

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 09 березня 2004 року у справі N 6/15-н, яке залишене без змін постановою від 16.11.2004 р. Житомирського апеляційного господарського суду, позов задоволено. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ N 0004472341/0 від 22.12.2003 р. Стягнуто з Кам'янець-Подільської ОДПІ на користь Кам'янської сільської ради 85 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита, 118 грн. 00 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Повернуто Кам'янській сільській раді з державного бюджету зайво сплачене згідно платіжного доручення N 260 від 29.12.2003 р. державне мито в сумі 48 грн. 33 коп.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Кам'янець-Подільська ОДПІ подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову від 16.11.2004 р. Житомирського апеляційного господарського суду та рішення господарського суду Хмельницької області від 09 березня 2004 року у справі N 6/15-н, і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних обставин.

Як вбачається з матеріалів справи, Кам'янець-Подільською ОДПІ проведено комплексну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства Кам'янською сільською радою за період з 01.12.2000 р. по 30.11.2003 р., про що складено акт N 912 10923422986332 від 18.12.2003 р.

Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) Кам'янською сільською радою не нараховано податок на додану вартість з операцій купівлі-продажу та оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення, в результаті чого сума заниженого ПДВ склала 13333,00 грн. (а.с. 15).

За результатами перевірки, на підставі зазначеного акту Кам'янець-Подільською ОДПІ 22.12.2003 р. прийнято податкове повідомлення-рішення N 0004472341/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання - 13333,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій по податку на додану вартість (а.с. 24).

Колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що відповідно до пункту 2.1 статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) платником податку на додану вартість є особа, обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) якої протягом будь-якого періоду з останніх дванадцяти календарних місяців перевищував 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначеним Законом ( 168/97-ВР ) встановлено перелік операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та, які не оподатковуються даним податком.

Не є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 3.2.2 пункту 3.2 статті 3 вказаного Закону ( 168/97-ВР ) операції з передачі орендодавцем майна орендарю за договорам оренди землі.

Відповідно до підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) звільняються від оподаткування операції з передачі земельних, ділянок, що знаходяться під об'єктами нерухомості, або незабудованої землі у разі, коли така передача дозволена згідно з положеннями Земельного кодексу України.

Рішенням Конституційного Суду України від 05.02.2004 р. N 2-рп/2004 дано тлумачення терміну "передача" в розумінні підпункту 5.1.17 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ), як набуття (перехід) права власності (права користування) на земельні ділянки, що знаходяться під об'єктами нерухомості, або незабудованої землі на підставі відповідних юридичних актів, у тому числі за договорами купівлі-продажу, коли така передача дозволена Земельним кодексом України ( 2768-14 ). При цьому встановлено, що даною нормою не охоплюється передача землі в оренду, оскільки відповідно до підпункту 3.2.2 пункту 3.2 статті 3 Закону такі операції звільненні від оподаткування податком на додану вартість.

Статтею 81 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) передбачені підстави набуття громадянами України права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими договорами.

Статтею 127 цього Кодексу ( 2768-14 ) передбачено, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (конкурс, аукціон), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок.

Відповідно до ст. 128 Земельного Кодексу України ( 2768-14 ) продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевим державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради. У заяві зазначається бажане місце розташування земельної ділянки, цільове призначення та її розмір.

До заяви додається:

- державний акт на право постійного користування землею або договір оренди землі;

- план земельної ділянки та документ про її надання у разі відсутності державного акта;

- свідоцтво про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності.

Рішення Ради міністрів Автономної республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, який підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації.

Вартість земельної ділянки визначається на підставі її грошової та експертної оцінки, яка проводиться за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено попередніми судовими інстанціями, за період з 01.05.2002 р. по 01.05.2003 р. громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками об'єктів нерухомого майна на земельних ділянках, що знаходились в їх користуванні на підставі договорів оренди земельної ділянки, звертались до Кам'янської сільської ради із заявами про викуп земельних ділянок, на яких розташовані дані об'єкти нерухомого майна. Враховуючи, що продаж таких земельних ділянок не потребує проведення конкурсу чи аукціону, позивач на підставі прийнятих ним рішень про продаж земельних ділянок укладав відповідні договори купівлі-продажу цих земельних ділянок з видачею державних актів на право власності на земельну ділянку (а.с. 31-127). Вартість земельних ділянок визначалась на підставі експертної грошової оцінки земельної ділянки, як того вимагає ст. 128 ЗК України ( 2768-14 ).

З огляду на викладене, попередні судові інстанції дійшли вірного висновку, що передача (в тому числі за договорами купівлі-продажу) земельних ділянок, які знаходяться під об'єктами нерухомості, або незабудованої землі дозволена згідно з положеннями Земельного кодексу України ( 2768-14 ).

Оскільки передача землі в оренду не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, а операції з передачі земельних ділянок під об'єктами нерухомості або незабудованої землі звільняються від оподаткування даним податком, податкове повідомлення-рішення від 22.12.2003 р. N 0004472341/0 прийнято Кам'янець-Подільською ОДПІ всупереч чинному законодавству і тому обґрунтовано визнано недійсним.

З урахуванням викладеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що постанова апеляційного суду відповідає вимогам чинного законодавства, і підстави для її зміни або скасування відсутні.

Відповідно до ст.ст. 85, 111-5 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) в судовому засіданні за згодою сторін оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-9, 111-7, 111-11 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ), Вищий господарський суд України ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області залишити без задоволення.

Постанову від 16.11.2004 р. Житомирського апеляційного господарського суду у справі N 6/15-Н господарського суду Хмельницької області залишити без змін.


Документи що посилаються на цей