КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ

Деякі питання плати за землю

ПИТАННЯ: У якому порядку вноситься орендна плата за орендовану земельну ділянку та з якого часу договір оренди набирає чинності?

ВІДПОВІДЬ: Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 р. № 2768-III (далі - Кодекс), згідно з яким усі землі України поділяються відповідно до їхнього цільового призначення.

Справляння плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулюються Законом України від 03.07.92 р. № 2535-ХІІ "Про плату за землю" (із змінами та доповненнями, далі - Закон №2535).

Кодексом і Законом №2535 установлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати і визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно із Законом №2535 (ст. 5) об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, яким земля передана у власність або надана в користування, в тому числі на умовах оренди.

Відповідно до ст.13 Закону №2535 підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Орендні відносини в Україні регулюються Законом України від 02.10.2003 р. №1211-IV "Про оренду землі" (із змінами та доповненнями, далі - Закон №1211), ст.1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, потрібною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

За статтею 13 Закону №1211 договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець може за плату передати oрендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зрбов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.21 Закону №1211 орендна плата за землю - це платіж, який орендар уносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю провадиться з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути менш ніж:

- для земель сільськогосподарського призначення - розмір земельного податку, що встановлюється Законом №2535;

- для інших категорій земель - трикратний розмір земельного податку, що встановлюється Законом №2535.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12% їхньої нормативної грошової оцінки. При цьому в разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлено більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Згідно з п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.98р. №2073 "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі" (далі - постанова №2073) державний орган земельних ресурсів у 20-денний термін перевіряє подані документи на відповідність чинному законодавству та за результатами перевірки готує висновок про державну реєстрацію або обґрунтований висновок про відмову в такій реєстрації і передає реєстраційну справу відповідному виконавчому комітету сільської, селищної чи міської ради за місцем розташування земельної ділянки для засвідчення факту державної реєстрації або відмови в такій реєстрації.

Відповідно до п.12 постанови №2073 факт державної реєстрації засвідчується в 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради або уповноваженої посадової особи.

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18 Закону №1211).

Згідно зі ст.14 Закону №2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку на 1 січня і до 1 лютого п. р. подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками по місяцях. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого п. p., у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації впродовж місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, впродовж 20 календарних днів місяця, наступного за звітним.

Облік громадян - платників земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності й нарахування відповідних сум проводиться щороку станом на 1 травня (ст. 16 Закону №2535).

За статтею 14 Закону №2535 нарахування сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянам проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня п. р. платіжне повідомлення про внесення платежу.

Податкове зобов'язання по земельному податку та орендній платі за землі державної й комунальної власності, визначене в податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця впродовж 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Відповідно до ст.24 Закону №1211 органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, зобов'язані до 1 лютого надавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, унесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зазначені зміни.

Згідно зі ст.18 Закону №1211 орендар земельної ділянки в п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності подає копію договору відповідному органу державної податкової служби.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 20.12.2005 р. №588 "Про затвердження форми податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності" затверджено форму податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181-III платник податків, що не подає податкової декларації в строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або затримання.

Ураховуючи викладене, платником орендної плати за землю до бюджету є орендар земель державної або комунальної власності на підставі укладеного з відповідним органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади договором оренди землі, який набирає чинності після його державної реєстрації.

Головний державний податковий ревізор-інспекпгор
Департаменту оподаткування фізичних осіб
Руслан БУРЛАКА

“Праця і зарплата” № 12 (640), 25 березня 2009
Передплатний індекс: 30214


Документи що посилаються на цей