КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Департамент оподаткування фізичних осіб
Порядок сплати податку з власників транспортних засобів
громадянами при першій реєстрації в Україні, реєстрації,
перереєстрації та проходженні технічного огляду
транспортних засобів у 2009 році
Громадяни, які мають зареєстровані згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, або лише мають намір стати автовласниками та проводять реєстрацію придбаних транспортних засобів, автоматично підпадають під дію Закону № 1963-ХІІ і стають платниками податку з власників транспортних засобів (транспортного податку).
Стаття 1 Закону № 1963-ХІІ саме й визначає, хто і за яких умов буде платником податку. Так, згідно з нормами цієї статті платниками податку з власників транспортних засобів є, зокрема, громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Найчастіше у власності фізичних осіб є легкові та вантажні автомобілі, мотоцикли, рідше - трактори й автобуси, іноді - яхти та інші плавучі засоби для дозвілля. Всі ці транспортні засоби відповідно до чинного законодавства (ст. 2 Закону № 1963-ХІІ) є об'єктами оподаткування.
Сплата податку з власників транспортних засобів фізичними особами на відміну від юридичних осіб, які сплачують податок щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (за транспортні засоби, які обліковані юридичними особами станом на 1 січня поточного року), та перед реєстрацією придбаних транспортних засобів, має деякі суттєві особливості (ст. 5 Закону № 1963-ХІІ), а саме:
податок сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щороку або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.
Статтею 5 Закону № 1963-ХІІ також визначено, що фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Таким чином, у разі якщо для транспортного засобу передбачено термін проходження техогляду - один раз на два роки, у 2009 р. громадяни - власники транспортних засобів зобов'язані надати органу, який проводить техогляд транспортного засобу, документ про сплату податку з власників транспортних засобів за рік, що передує техогляду (2008 p.), та за рік, в якому здійснюється техогляд (2009 p.), або за два роки разом.
Багато запитань у платників виникає щодо вимог закону відносно пред'явлення документів про сплату податку при знятті з» обліку транспортного засобу, а саме за який період необхідно сплатити податок у цій ситуації. При знятті з обліку транспортного засобу податок повинен сплачуватися за кількість місяців поточного року, протягом яких транспортний засіб було зареєстровано, включаючи місяць зняття з обліку. Наприклад, якщо фізична особа знімає транспортний засіб з обліку в лютому, необхідно пред'явити квитанцію про сплату податку за попередній рік, якщо автомобіль було зареєстровано в попередньому році, та за два місяці поточного року, протягом яких транспортний засіб був у власності. Платники податку, звільнені від сплати цього податку, повинні надати відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Розглянемо детальніше, яким чином громадяни - власники автомобілів повинні обраховувати податок з власників транспортних засобів, та умови, за яких громадяни можуть бути звільнені від сплати цього податку.
Насамперед, визначимося з деякими термінами, які вживаються у чинних нормативних документах стосовно оподаткування транспортних засобів, (автомобілів).
Під першою реєстрацією в Україні потрібно розуміти реєстрацію транспортного засобу (автомобіля), яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Під транспортним засобом, що використовувався у контексті цього закону розуміють транспортні засоби, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, у тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі (п. 1 додаткової примітки до групи 87 розділу XVII Закону № 2371-III).
Новими транспортними засобами вважаються засоби, що не мають актів державної реєстрації уповноважених органів, які дають право на їх експлуатацію, тобто які раніше ніколи не були зареєстровані в Україні.
УКТ ЗЕД - Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності, в якій товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Датою початку користування (введення в експлуатацію) транспортними засобами, що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, вважається дата їх першої реєстрації, визначена в реєстраційних документах, які видані уповноваженими державними органами та дають право їх експлуатувати на постійній основі. У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортного засобу датою початку користування вважається перший день першого місяця року, зазначеного в ідентифікаційному номері транспортного засобу, а за відсутності в ідентифікаційному номері року виготовлення - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Згідно зі ст. 6 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів за транспортні засоби, які реєструються протягом року, фізичними особами обчислюється в порядку, аналогічному для юридичних осіб, за ставками, визначеними в ст. 3 цього Закону. Тобто при сплаті податку за придбані протягом року транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок потрібно обчислювати пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. Таким чином, при купівлі та реєстрації в жовтні автомобіля, який уже було зареєстровано в Україні, податок необхідно сплатити за три місяці, а у випадку першої реєстрації в Україні в цьому місяці необхідно сплатити суму податку за рік. Слід зауважити, що перерахунок податку у разі зняття фізичною особою протягом року транспортного засобу з реєстрації даним законом не передбачено.
Ставки податку встановлюються на рік і визначаються в гривнях зі 100 см3 об'єму циліндрів двигуна для автомобілів, обладнаних двигуном внутрішнього згорання; для автомобілів, обладнаних електродвигуном, ставки податку визначаються також у гривнях з 1 кВт (Вт - одиниця виміру потужності електродвигуна, літера «к» означає 10 у степені 3, отже 1 кВт = 1000 Вт); для водних транспортних засобів ставки визначено у гривнях зі 100 см довжини водного транспортного засобу.
Зазначеним Законом не передбачено прогресивного оподаткування транспортних засобів, оскільки останні мають незмінний об'єкт оподаткування (об'єм циліндрів або потужність двигуна чи довжину транспортного засобу) і тверді ставки податку на рік (зі 100 см3 об'єму циліндрів двигуна або з 1 кВт потужності двигуна чи зі 100 см довжини транспортного засобу) залежно від виду транспортного засобу.
Сума самого податку обчислюється стосовно кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування і ставки податку.
Обрахування транспортного податку здійснюється власником автомобіля самостійно та за ставками, встановленими ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, і їх розмір залежить від певних параметрів транспортних засобів (автомобілів), а саме від:
кодів за УКТ ЗЕД, до яких відноситься той чи інший автомобіль;
строку використання автомобіля;
об'єму циліндрів двигуна або потужності двигуна, який встановлено на автомобілі.
Як правило, при обрахуванні суми податку з власників транспортних засобів, яку необхідно сплатити при реєстрації та технічному огляді належних їм транспортних засобів, власники транспортних засобів не звертають уваги на те, що ставки, визначені в ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, поділено: окремо для випадків першої реєстрації та окремо - для звичайної реєстрації та технічного огляду. Тим самим громадяни припускаються грубої помилки та вводять в оману себе та інших автовласників стосовно того, що ставка при обрахуванні податку при проходженні технічного огляду залежить від часу, протягом якого використовувався транспортний засіб.
Дійсно, ставки податку з власників автомобілів диференціюються залежно від об'єму циліндрів двигуна та строку використання автомобіля. Так, що більші об'єми циліндрів двигуна та/або строк використання автомобіля, то вища ставка транспортного податку. І це справедливо, оскільки що більший об'єм циліндрів двигуна, то потужнішим є транспортний засіб і, зрозуміло, він більше зношує покриття доріг. Але це стосується лише тих транспортних засобів, які вперше реєструються в Україні (нові транспортні засоби та транспортні засоби, що були в користуванні та ввозяться на митну територію України).
При проведенні реєстрації, перереєстрації та черговому технічному огляді транспортних засобів, які вже були раніше зареєстровані в Україні, при обрахуванні податку на відміну від першої реєстрації застосовуються значно менші ставки податку, які не залежать від строку використання автомобілів.
Податок з власників наземних транспортних засобів сплачується фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя. Податок з власників водних транспортних засобів спрямовується до місцевих бюджетів за місцем реєстрації таких транспортних засобів.
Якщо громадянин - власник транспортного засобу має право на пільгу, для її отримання йому необхідно пред'явити органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічний огляд транспортних засобів, відповідний документ, який підтверджує це право. Тільки в такому випадку власник транспортного засобу звільняється від сплати податку як за поточний, так і за попередні роки, якщо зазначений транспортний засіб протягом цього періоду було зареєстровано на його ім'я.
Відповідно до ст. 4 Закону № 1963-ХІІ від сплати податку звільняються:
1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 та частина третя ст. 12 Закону № 796-ХІІ), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;
2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів;
з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше 5 календарних днів;
у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;
3) особи, зазначені у пунктах 3 та 4 ст. 14 Закону № 796-ХІІ. до їх відселення та протягом трьох років після переселення із зони гарантованого добровільного відселення чи зони посиленого радіоекологічного контролю, а саме:
учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:
у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - від 1 до 5 календарних днів;
у зоні відчуження в 1987 р. - від 1 до 14 календарних днів;
у зоні відчуження в 1988 - 1990 pp. - не менше 30 календарних днів;
на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 p., а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які:
постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій;
постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3;
особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Підставою для надання пільг особам, зазначеним у пунктах 1 та 4 ст. 14 Закону № 796-ХІІ (до зазначених осіб відносяться громадяни, віднесені до категорій 1 та 4), є посвідчення* встановленого зразка;
4) особи, зазначені у статтях 4 - 11 Закону № 3551-ХІІ.
Стосовно осіб, зазначених у статтях 4-11 Закону № 3551-ХІІ, то у зв'язку із введенням з 1 січня 1994 р. в дію цього Закону до виготовлення нових бланків посвідчень ветеранів війни Мінсоцзахисту України та Генеральний штаб Збройних Сил України спільним листом № 05-250/4-04, № 115/5/8978 визначили Перелік документів, що підтверджують право на пільги, передбачені цим Законом, та на підставі одного з яких вони надаються.
Відповідно до ст. 18 Закону № 3551-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою № 302 затвердив Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (далі - Положення № 302), яким встановлено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551-ХІІ, на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з Положенням № 302 посвідчення ветеранам війни (учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни), особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-ХІІ, та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, видаються на підставі одного з документів, зазначених у вищенаведеному Переліку спільного листа Мінсоцзахисту України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Оскільки згідно з Положенням № 302 посвідчення інвалідів війни, учасників війни та прирівняних до них осіб, видані відповідними органами колишнього СРСР, союзних республік, які існували на його території, України та інших незалежних держав, що утворилися на його території, за зразками, що діяли на 1 січня 1992 p., залишаються на збереженні у ветеранів війни, то у випадку, якщо ці громадяни не отримали відповідних нових посвідчень, пільги зазначеним громадянам можуть надаватися на підставі одного з документів, перелічених у вищезазначеному спільному листі Мінсоцзахисту України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Особам, які мають право на отримання кількох посвідчень відповідно до Закону № 3551-ХІІ, видається лише одне посвідчення - за їх вибором.
У разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом № 3551-ХІІ, видане їй раніше посвідчення вилучається органом, який його видав;
5) особи, зазначені у статтях 6 та 8 Закону № 3721-ХП (ветерани праці та особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною).
Відповідно до Закону № 3721-ХІІ такими визнаються громадяни, які сумлінно працювали в народному господарстві, державних установах, організаціях та об'єднаннях громадян, мають трудовий стаж (35 років - жінки і 40 років - чоловіки) і вийшли на пенсію, а також інші громадяни, які визнаються ветеранами праці згідно із підпунктами «а», «б» і «в» цієї статті (громадяни, яким призначено пенсії на пільгових умовах; пенсіонери, нагороджені медаллю «Ветеран праці»; інваліди І і II груп, які одержують пенсії по інвалідності, загальний трудовий стаж яких становить не менше 15 років).
Особами, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вважаються Герої Соціалістичної Праці та повні кавалери ордена Трудової Слави (документи, які підтверджують присвоєння звання Героя Соціалістичної Праці та повних кавалерів ордена Трудової Слави та засвідчують особу нагородженого - книжка Героя Соціалістичної Праці, орденська книжка).
Щодо можливості віднесення ветеранів військової служби до ветеранів праці, то відповідно до роз'яснення Правового управління Міноборони України (лист від 13.04.2000 р. № 204/2/507) при вирішенні цього питання слід керуватися ст. 6 Закону № 3721-ХІІ.
Таким чином, якщо ветеран військової служби одночасно має трудовий стаж, передбачений у ст. 6 цього Закону (тобто до вступу на військову службу чи після звільнення в запас або відставку працював у вищезазначених установах та організаціях), то він може бути визнаний у встановленому порядку ветераном праці та користуватися відповідними пільгами.
Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчення і нагрудного знака «Ветеран праці», затвердженого постановою № 521, документом, що підтверджує статус ветерана праці, на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації, є відповідне посвідчення.
Обчислення трудового стажу, необхідного для визнання громадян ветеранами праці, здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 1788-ХІІ.
Посвідчення і нагрудний знак видаються ветеранам праці за місцем проживання органами, що призначають пенсії (для військових пенсіонерів - військовими комісаріатами);
6) інваліди незалежно від групи інвалідності (особи зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм або з уродженими дефектами, що призводять до обмеження життєдіяльності та необхідності в соціальній допомозі і захисті). Підставою для надання пільги є пенсійне посвідчення або довідка лікарняно-трудової експертної комісії.
Що стосується питань, які виникають при розгляді можливості надання пільги одному з батьків, які доглядають дитину-інваліда або інваліда з дитинства, забезпечення автомобілем здійснюється відповідно до постанови № 999. Забезпечення автомобілями інвалідів за місцем проживання і реєстрації здійснюється Мінпраці та соцполітики Автономної Республіки Крим, головними управліннями праці та соціального захисту населення обласних, Головним управлінням соціального захисту населення Київської міської і управлінням праці та соціального захисту населення Севастопольської міської держадміністрацій.
Підставою для забезпечення інвалідів автомобілями є висновок обласної, центральної міської у містах Києві та Севастополі, республіканської в Автономній Республіці Крим медико-соціальної експертної комісії про наявність у інваліда медичних показань для забезпечення автомобілем і наявність або відсутність протипоказань до керування ним.
Перелік медичних показань для забезпечення інвалідів автомобілями затверджується Міністерством охорони здоров'я України за погодженням з Мінпраці та соціальної політики України.
Відповідно до цього порядку реєстраційні документи на автомобіль оформлюються на інвалідів, а недієздатним інвалідам і дітям-інвалідам - на їх законних представників.
У реєстраційних документах на автомобіль підрозділом МВС робиться відмітка про видачу автомобіля головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права керування ним без дозволу головного управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
У реєстраційних документах на автомобіль підрозділом МВС робиться відмітка про видачу автомобіля головним управлінням соціального захисту, передачу права керування автомобілем члену сім'ї (у разі потреби), а також про заборону відчуження автомобіля.
Отже, якщо автомобіль видано для обслуговування інваліда одному з батьків, які доглядають дитину-інваліда або інваліда з дитинства, то за наявності у такого інваліда документа, що підтверджує інвалідність, довідки про медичні показання для забезпечення автомобілем з ручним або із звичайним керуванням та висновку щодо протипоказань на керування транспортними засобами податок з власника такого транспортного засобу не справляється.
Пільги відповідно до пунктів «а» та «б» ст. 4 Закону № 1963-ХІІ надаються зазначеним у цих пунктах категоріям громадян відносно одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см3 чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Отже, пільга фізичним особам щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів надається визначеним у пунктах «а» та «б» ст. 4 Закону № 1963-ХІІ категоріям громадян за один легковий автомобіль або мотоцикл чи човен моторний, що відповідають вказаним у ст. 4 Закону № 1963-ХІІ параметрам (умовам).
Пільг для громадян, котрі мають у власності інші, ніж зазначено у ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, транспортні засоби, Законом не передбачено, тому такі громадяни повинні сплачувати податок у порядку і розмірах, установлених цим Законом.
Крім того, громадяни, у власності яких є легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, взяті на облік в Україні до 1990 р. включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см3 до 1990 р. випуску включно, звільняються від сплати податку на 50% щодо одного із зазначених автомобілів.
Для отримання пільги потрібно, щоб легковий автомобіль було зареєстровано в Україні до 1990 р. включно. Якщо легковий автомобіль до 1990 р. в Україні не обліковувався, а був увезений та зареєстрований, наприклад, у 1994 p., то власнику такого автомобіля право на пільгу не надається. Пільга надається останньому власнику легкового автомобіля, якщо цей автомобіль до 1990 р. включно було зареєстровано в Україні за будь-яким власником. Щодо вантажних автомобілів, то зазначена пільга надається незалежно від країни виробництва та дати реєстрації такого транспортного засобу в Україні.
Слід зазначити, що вказана пільга надається щодо одного легкового автомобіля або одного вантажного автомобіля - за вибором платника податку.
Пільги, визначені ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, придбаних за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та безоплатно переданих інвалідам відповідно до законодавства України.
Законом № 1963-ХІІ також передбачено, що органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень мають право приймати рішення щодо звільнення від сплати податку осіб, які мають посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, щодо одного легкового автомобіля (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см3 або одного вантажного автомобіля (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см3 на одну особу, крім транспортних засобів, які вперше реєструються в Україні.
Отже, для громадян, у власності яких є транспортні засоби, які відповідно до чинного законодавства повинні проходити державний технічний огляд у 2009 p., граничний термін сплати податку з власників транспортних засобів - 30 червня 2009 р. (вівторок).
У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, реєстрація, перереєстрація і технічний огляд транспортних засобів не проводяться.
У разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується відповідними документами органів, якими порушено відповідну кримінальну справу.
Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації транспортного засобу.
Державний технічний огляд транспортних засобів
Оскільки сплата податку з власників транспортних засобів тісно пов'язана з державним технічним оглядом, а технічний огляд - зі сплатою податку з власників транспортних засобів, пропонуємо читачам ознайомитися з порядком його проходження у 2009 р.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 34 Закону № 3353-ХІІ, який регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання, державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами ДАІ МВС України, а їх порядок затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок реєстрації та обліку транспортних засобів, що здійснюються органами ДАІ МВС України, затверджено постановою № 1388.
Державний технічний огляд транспортних засобів в Україні проводиться відповідно до ст. 35 Закону № 3353-ХІІ, якою визначено, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі, а також причепи (напівпричепи) до них підлягають обов'язковому державному технічному огляду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова № 606).
Перевірка технічного стану транспортних засобів проводиться виключно акредитованими в установленому порядку суб'єктами господарювання, які мають відповідну ліцензію.
Чинним законодавством забороняється експлуатація транспортних засобів, що не пройшли обов'язкового чергового державного технічного огляду, а на кожний транспортний засіб, що пройшов державний технічний огляд і визнаний технічно справним, видається талон про проходження державного технічного огляду.
Розглянемо детальніше порядок проходження державного технічного огляду авто- мототранспорту в 2009 p., оскільки саме ця техніка в переважній кількості знаходиться у користуванні фізичних осіб.
Насамперед слід зазначити, що у 2009 р. в Україні державний технічний огляд колісних транспортних засобів проводитиметься за новими правилами, регламентованими двома нормативними документами - постановами Кабінету Міністрів України.
Так, з 1 січня 2009 р. набрав чинності Порядок проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів, затверджений постановою № 606.
Водночас згідно з постановою № 607 проведення перевірки технічного стану колісних транспортних засобів під час державного технічного огляду та видача протоколів перевірки технічного стану здійснюється також окремими акредитованими (атестованими) господарюючими суб'єктами, що отримали повноваження від Департаменту ДАІ МВС України, та внесеними до реєстру таких суб'єктів.
На що необхідно звернути увагу при проходженні державного технічного огляду у 2009 р.
1. Техогляд транспортних засобів - це комплекс заходів державного контролю за їх технічним станом, правомірністю експлуатації, сплатою власниками транспортних засобів податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та штрафів за адміністративні правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху (функції перевірки технічного стану транспортних засобів покладено виключно на спеціально уповноважених суб'єктів господарювання - юридичних або фізичних осіб - підприємців, уповноважених в установленому порядку на проведення перевірки технічного стану засобу під час техогляду та внесення до реєстру ДАІ. При цьому ДАІ МВС України продовжує виконувати функції з організації проведення державного технічного огляду, здійснення при цьому контролюючих функцій держави з наступним оформленням результатів техогляду у підрозділах ДАІ).
2. Техогляд транспортного засобу проводиться за місцем його постійної або тимчасової реєстрації, причому місце та графік проведення визначаються відповідним підрозділом ДАІ.
Для проведення державного технічного огляду транспортний засіб подається до підрозділу ДАІ за місцем постійної або тимчасової його реєстрації у справному та укомплектованому стані. Засіб повинен укомплектовуватися медичною аптечкою відповідного типу, знаком аварійної зупинки або миготливим червоним ліхтарем, що відповідають вимогам відповідних стандартів, та вогнегасником.
При цьому для проведення техогляду працівникові ДАІ подаються такі документи:
паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, - для фізичних осіб, копії довідки з ЄДРПОУ та документа, що підтверджує факт закріплення транспортного засобу за водієм, - для юридичних осіб;
протокол перевірки технічного стану, виданий суб'єктом господарювання не раніше 45 діб до дати проведення техогляду, або міжнародний сертифікат технічного огляду, виданий центром технічного огляду для транспортних засобів, що виконують міжнародні перевезення вантажів та пасажирів, причому перевірка технічного стану нових транспортних засобів не проводиться та протокол не вимагається;
Згідно з новими правилами перевірка технічного стану транспортного засобу - процес установлення відповідності технічних, екологічних характеристик, характеристик енергозбереження, безпечності конструкції та технічного стану транспортного засобу вимогам законодавства у сфері безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
Перевірка технічного стану транспортного засобу проводиться суб'єктами господарювання у пункті технічного контролю незалежно від місця його реєстрації відповідним підрозділом ДАІ.
За результатами перевірки суб'єкт господарювання видає власникові транспортного засобу або уповноваженій ним особі протокол перевірки технічного стану, засвідчений підписом його посадової особи та скріплений печаткою.
Будьте уважні! Здійснювати перевірку технічного стану транспортного засобу під час технічного огляду мають право виключно суб'єкти господарювання - юридичні або фізичні особи - підприємці, уповноважені в установленому порядку на проведення перевірки технічного стану транспортного засобу під час техогляду та внесені до реєстру ДАІ.) свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, його технічний паспорт і технічний талон, тимчасовий реєстраційний талон транспортного засобу;
посвідчення водія, що дає право керувати транспортним засобом відповідної категорії, та талон до нього;
медична довідка щодо придатності водія до керування транспортним засобом відповідної категорії;
поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або документ, що підтверджує право на звільнення від страхування;
квитанція про сплату податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та, у разі наявності, документ, що підтверджує право на пільги щодо сплати такого податку (юридичними особами додатково подається розрахунок податку з власників транспортних засобів);
на транспортні засоби, що працюють на газовому паливі, додатково подається документ, що підтверджує проведення випробовування газової паливної системи в порядку і строк, установлені для даного виду обладнання та його комплектації.
У разі відсутності будь-якого документа, визначеного цим пунктом, техогляд не проводиться.
3. Техогляд транспортних засобів незалежно від форми власності проводиться з такою періодичністю:
два рази на рік - транспортні засоби, призначені для перевезення пасажирів із кількістю місць для сидіння більш як дев'ять з місцем водія включно, та спеціалізовані транспортні засоби для перевезення небезпечних вантажів (відповідно до класифікації транспортних засобів за категоріями М2, М3, N1, N2, N3, О2, О3, О4**);
один раз на рік - транспортні засоби, призначені для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою понад 3,5 т, а також спеціальні та спеціалізовані транспортні засоби, зокрема автокрани, таксі, автомобілі швидкої медичної допомоги тощо (відповідно до класифікації засобів за категоріями М1, N1 N2, N3, О3, О4);
один раз на два роки - транспортні засоби, призначені для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більш як дев'ять з місцем водія включно та для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою до 3,5 т, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби (відповідно до класифікації транспортних засобів за категоріями L, М1 N1, О1, О2) у такому порядку:
у рік, який закінчується на непарну цифру, - транспортні засоби, остання цифра року випуску яких непарна;
у рік, який закінчується на парну цифру і нуль, - транспортні засоби, остання цифра року випуску яких парна або нуль.
Допускається проведення техогляду причепів, причепів-розпусків та напівпричепів незалежно від року їх випуску одночасно з тягачем.
У 2009 р. техогляд транспортних засобів проводиться ДАІ в такі строки:
з 15 січня по 15 грудня - для тих транспортних засобів, техогляд яких проводиться один раз на два роки або один раз на рік;
з 15 січня по 30 червня та з 1 липня по 15 грудня - для тих транспортних засобів, техогляд яких проводиться два рази на рік, у два періоди.
Працівник ДАІ видає талон про проходження техогляду (далі - талон), який відповідає вимогам стандарту, на кожний справний та укомплектований відповідно до призначення транспортний засіб за наявності вищезазначених документів та у разі відсутності даних про їх можливе протиправне використання або несплату штрафу за адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху і ставить на талоні свій підпис та особистий штамп. Окремо слід зазначити, що талон техогляду буде дійсним до терміну, що зазначений у ньому під час проходження попереднього технічного огляду.
Талон закріплюється в правому нижньому кутку вітрового скла транспортного засобу. У разі коли у конструкції транспортного засобу вітрове скло не передбачено, талон зберігається у власника разом з реєстраційними документами. У реєстраційному документі старого зразка (технічному паспорті) працівник ДАІ робить також запис «Техогляд проведено» і ставить свій підпис та особистий штамп.
Слід зазначити, що експлуатація транспортних засобів, які не пройшли обов'язкового чергового державного технічного огляду, забороняється.
Особи, які експлуатують транспортні засоби, що не пройшли технічного огляду в установлені строки, несуть адміністративну відповідальність згідно з чинним законодавством (відповідно до частини першої ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення за керування транспортними засобами, що мають несправності гальмової системи, рульового управління, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація їх забороняється, або переобладнаними з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, або такими, що своєчасно не пройшли державного технічного огляду, накладається штраф від 20 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 - 425 грн.);
крім того, за керування транспортними засобами без талона про проходження державного технічного огляду чи з талоном, що не налетить цьому транспортному засобу або не відповідає вимогам стандарту, накладається штраф від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 - 255 грн.).
У разі повторного протягом року вчинення зазначеного порушення передбачено накладення штрафу від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 - 510 грн.) або громадські робото на строк від 30 до 40 годин, з сплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Реєстрація та перереєстрація транспортного засобу
У разі якщо фізична особа придбала автомобіль, потрібно здійснити реєстрацію чи перереєстрацію транспортних засобів та сплатити податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом. Транспортний засіб, що належить декільком фізичним особам (співвласникам), право власності яких на цей засіб підтверджується відповідним документом, за письмовою згодою співвласників, справжність підписів яких засвідчено нотаріусом, реєструються за одним із них. У графі «Особливі відмітки» свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) щодо іншого співвласника робиться відповідний запис.
Транспортні засоби, що належать фізичним особам, реєструються за місцем їх постійного або тимчасового проживання.
За письмовою заявою власника транспортного засобу - фізичної особи про надання права керування цим транспортним засобом іншій фізичній особі (за умови пред'явлення документів, що посвідчують особу власника та цю особу) реєстраційно-екзаменаційними підрозділами ДАІ видається тимчасовий реєстраційний талон на термін, зазначений у заяві. При цьому в графі «Особливі відмітки» тимчасового реєстраційного талона робиться запис «Дійсний до______за наявності свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) серія____№_____».
Заява подається власником транспортного засобу особисто або уповноваженою ним особою.
Власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (перереєстрації). Термін реєстрації може бути продовжено у разі неможливості власника транспортного засобу (хвороба, відрядження, інші поважні причини) вчасно її здійснити.
Експлуатація транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАІ, а також без номерного знака «Транзит» забороняється.
Відповідно до частини п'ятої ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення за керування транспортними засобами, не зареєстрованими або не перереєстрованими в установленому порядку, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, передбачено накладення штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 - 255 грн.).
У разі повторного протягом року вчинення зазначеного порушення передбачено накладання штрафу від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 - 510 грн.) або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, з сплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Транспортні засоби, що належать іноземним громадянам та особам без громадянства, які їдуть в Україну на відпочинок за путівками чи на лікування, що підтверджується відповідними документами, тимчасовій реєстрації в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах ДАІ на підтверджений Держмитслужбою України термін не підлягають. Зазначений термін повинен бути не менший, ніж термін дії путівки або іншого документа (з урахуванням часу перебування в дорозі).
Реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС України, Мін'юстом України, Держпромполітики України, Держмитслужбою України та Фондом держмайна України, і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не приймаються до реєстрації транспортні засоби, зібрані (складені) з вузлів та агрегатів серійних транспортних засобів без дотримання вимог Закону України «Про дорожній рух».
Правомірність придбання транспортних засобів, вузлів і агрегатів, які мають ідентифікаційні номери, підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами - виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах.
Реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. Реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими. Реєстрація транспортних засобів також скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його вузлів та агрегатів.
Перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі зміни їх власника, місця стоянки, місцезнаходження, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичної особи, яка є власником транспортного засобу, а також кольору, марки або моделі транспортного засобу внаслідок переобладнання чи заміни двигуна або кузова, інших вузлів та агрегатів, що мають ідентифікаційні номери.
Перереєстрація транспортного засобу проводиться працівниками реєстраційно-екзаменаційних підрозділів ДАІ при зміні реєстраційних даних, які зазначені у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, з урахуванням вимог Правил, затверджених постановою № 1388.
У разі перереєстрації транспортного засобу свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) підлягає заміні на загальних підставах.
При зміні прізвища, імені чи по батькові власника транспортного засобу (фізичної особи), або зміні місця проживання у межах території обслуговування реєстраційно-екзаменаційними підрозділами ДАІ проводиться перереєстрація транспортного засобу із заміною свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) на підставі копій документів, що підтверджують зміни.
Оскільки у разі відсутності документів про сплату податку реєстрація, перереєстрація і технічний огляд транспортних засобів не повинні проводитися, органи реєстрації та проведення технічного огляду (Державтоінспекція, Держтехнагляд України, Держфлотнагляд України інші) повинні контролювати сплату податку перед проведенням технічного огляду, реєстрацією та перереєстрацією транспортних засобів.
Станом на 1 вересня ДАІ, Держтехнагляд України, Держфлотнагляд України надають податковим органам списки громадян, транспортні засоби яких не пройшли техогляд у встановлені строки. На підставі цих даних податкові органи здійснюють заходи щодо стягнення податку, оскільки у ст. 6 Закону № 1963-ХІІ зазначено, що у разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більше як за три попередніх роки.
Громадяни, які з будь-яких причин своєчасно не сплатили податок з власників транспортних засобів, притягуються податковим органом до сплати після перевірки, прийняття відповідного рішення-повідомлення та узгодження податкового зобов'язання.
Після отримання громадянином податкового рішення-повідомлення про нарахування податку, податкове зобов'язання повинно бути сплачено протягом 10 календарних днів від дня отримання такого повідомлення.
У разі коли платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги та застосовує такі санкції:
за прострочення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу (податкове зобов'язання, включаючи суму штрафних санкцій за їх наявністю, узгоджене платником податків або встановлене судом, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання) відповідно до пп. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону № 2181-III нараховується пеня у розмірі 120% річних облікової ставки Нацбанку України, що діє на день виникнення податкового боргу (його частини) або на день його (його частини) погашення (залежно від того, яка величина є більшою), за кожен календарний день прострочення у його сплаті.
За несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених Законом № 2181-III, платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
*Посвідчення, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-ХІІ, затверджене постановою № 51.
**Класифікація колісних транспортних засобів за категоріями:
М - колісні транспортні засоби з двигуном (пасажирські автомобілі, їхні модифікації, автобуси, тролейбуси, пасажирські автопоїзди), що призначені для перевезення пасажирів і мають або принаймні чотири колеса, або три колеса і максимальну масу, яка перевищує 1 т;
M1 - колісні транспортні засоби, що мають не більше ніж 8 місць для сидіння, крім водія;
М2 - колісні транспортні засоби, що мають понад 8 місць для сидіння, крім місця водія, з повною масою до 5 т;
М3 - колісні транспортні засоби, що мають понад 8 місць для сидіння, крім місця водія, з повною масою понад 5 т;
N - колісні транспортні засоби з двигуном (вантажні автомобілі, автомобілі-тягачі, а також їхні шасі із змонтованим на них устаткуванням), які призначені для перевезення вантажів і мають або принаймні чотири колеса, або три колеса і максимальну масу, яка перевищує 1 т;
N1 - колісні транспортні засоби з повною масою до 3,5 т;
N2 - колісні транспортні засоби з повною масою від 3,5 до 12 т;
N3 - колісні транспортні засоби з повною масою понад 12 т;
О - колісні транспортні засоби без двигуна (причепи, напівпричепи);
O1 - колісні транспортні засоби з повною масою до 0,75 т;
О2 - ті самі (причепи та напівпричепи, за винятком причепів категорії O1), з повною масою до 3,5 т;
О3 - ті самі з повною масою від 3,5 до 10 т;
О4 - ті самі з повною масою понад 10 т;
L - самохідні колісні транспортні засоби (мототранспортні засоби), що мають менше ніж чотири колеса (мопеди, мотоцикли, мототрицикли), чотири колеса (мотоквадрацикли).
(Класифікація дорожніх транспортних засобів за категоріями відповідно до ДОТУ 3649 -97).
Павло РЯБОКЛЯЧ,
головний державний
податковий ревізор-
інспектор відділу
адміністрування
майнових податків
“Вісник податкової служби України” № 13 квітень 2009
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).