МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.01.2009 N 30
Про рішення щодо скарги товариства
з обмеженою відповідальністю
"Лізингова компанія "Інпромлізинг Україна"
Відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.2008 N 1017) (далі - Положення), наказу Міністерства економіки України від 14.04.2008 N 126 "Про затвердження Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю" наказую:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингова компанія "Інпромлізинг Україна" стосовно організації та здійснення комунальним підприємством "Київський метрополітен" процедури закупівлі за державні кошти послуг з фінансового лізингу (придбання вагонів) згідно з оголошенням N 24130 (ТРП) в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" N 31(329)/11.2008, що додається.
2. Задовольнити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингова компанія "Інпромлізинг Україна" частково та відмінити процедуру закупівлі за державні кошти комунальним підприємством "Київський метрополітен" послуг з фінансового лізингу (придбання вагонів).
3. Зобов'язати комунальне підприємство "Київський метрополітен":
скасувати протокол оцінки тендерних пропозицій від 15.01.2009 N 11;
розпочати нову процедуру закупівлі відповідно до чинного законодавства з урахуванням затвердженого висновку.
4. Департаменту державних закупівель довести цей наказ до відома товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингова компанія "Інпромлізинг Україна", комунального підприємства "Київський метрополітен" та акціонерного комерційного банку "Правекс-банк" протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Міністр економіки України Б.М.Данилишин
Затверджено
Наказ Міністерства
економіки України
23.01.2009 N 30
Висновок
щодо розгляду скарги товариства з обмеженою
відповідальністю "Лізингова компанія
"Інпромлізинг Україна" стосовно організації
та здійснення комунальним підприємством
"Київський метрополітен" процедури
закупівлі за державні кошти
послуг з фінансового лізингу
(придбання вагонів)
За результатом розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингова компанія "Інпромлізинг Україна" (далі - Скаржник) стосовно організації та здійснення комунальним підприємством "Київський метрополітен" (далі - Замовник) процедури закупівлі за державні кошти послуг з фінансового лізингу (придбання вагонів), на підставі наданих Скаржником та Замовником матеріалів, з урахуванням пояснень, наданих уповноваженими представниками Скаржника під час розгляду скарги, установлено.
Відповідно до пункту 24 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (далі - Положення), відповідно до якого було розпочато процедуру закупівлі, Замовник не повинен установлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
Згідно з пунктом 8.3 тендерної документації на закупівлю послуг з фінансового лізингу (придбання вагонів), затвердженої головою тендерного комітету Замовника 27.10.2008 (далі - тендерна документація), учаснику необхідно подати документальне підтвердження інших (додаткових) умов Замовника, зокрема, загального стажу роботи на ринку лізингових послуг не менше ніж 5 років, стажу надання лізингових послуг комунальним підприємствам не менше ніж 4 роки, досвіду надання фінансових лізингових послуг комунальним підприємствам на придбання рухомого складу. Зазначені вимоги створюють штучне обмеження та суттєво звужують коло учасників процедури закупівлі, ставлять їх у нерівні умови, оскільки цілком виключають можливість участі у процедурі закупівлі осіб, які не мають стажу надання фінансових лізингових послуг саме комунальним підприємствам тільки на придбання рухомого складу та не менше ніж 4 роки.
Відповідно до пункту 8.3 тендерної документації учаснику необхідно подати документальне підтвердження інших (додаткових) умов Замовника, зокрема: договір на поставку транспортних засобів із заводом-виробником або офіційним дилером (наявність відповідного договору) та ліцензію на виробництво даного завода-виробника. Водночас згідно з Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ), зокрема статтею 9, зазначений вид господарської діяльності (виробництво вагонів) не підлягає ліцензуванню. Таким чином, зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до учасників, які надають послуги з фінансового лізингу щодо придбання вагонів, зокрема вітчизняних заводів-виробників.
Згідно з підпунктом 2.1.1 Додатка 1 "Вагони метрополітену. Технічні вимоги" до тендерної документації вагони повинні відповідати вимогам ГОСТ Р 50850-96 "Вагоны метрополитена, общие технические требования", "Нормы государственной противопожарной службы МВД России" НПБ 109-96, введеним в дію 01.01.97. При цьому чинним законодавством України, зокрема Господарським кодексом України ( 436-15 ), Законом України "Про стандартизацію" ( 2408-14 ), Законом України "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" ( 3164-15 ), Декретом Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" ( 46-93 ) не передбачено обов'язкового застосування державних стандартів Російської Федерації у сфері господарювання в Україні. Крім того, "Нормы государственной противопожарной службы МВД России" НПБ 109-96 не є частиною українського законодавства та в Україні не застосовуються. Таким чином, зазначена вимога дискримінує учасників, які надають послуги з фінансового лізингу щодо придбання вагонів, під час виробництва яких не передбачається обов'язкове застосування вищезазначених нормативних документів, зокрема тих, які виробляються в Україні.
Таким чином, Скаржником доведено наявність з боку Замовника порушень установленого порядку проведення процедури закупівлі, які призвели до дискримінації Скаржника.
Відповідно до пункту 87 Положення, пункту 6 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 14.04.2008 N 126, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2008 за N 373/15064 (далі - Порядок), передбачено, що Замовник має право продовжити відповідну процедуру закупівлі після закінчення строку, на який її було зупинено. Рішенням Мінекономіки (лист від 12.01.2009 N 3302-24/3, що був надісланий Замовнику факсимільним та поштовим зв'язком) зупинено процедуру закупівлі за державні кошти послуг з фінансового лізингу (придбання вагонів). Однак Замовником у період зупинення процедури закупівлі, а саме: 15.01.2009 здійснено оцінку тендерних пропозицій (протокол від 15.01.2009 N 11, в якому передбачено відповідно до пункту 63 Положення визнати торги такими, що не відбулися, у зв'язку з тим, що ціна найбільш вигідної тендерної пропозиції перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі), а також надіслано учасникам процедури закупівлі повідомлення про результати проведення торгів (від 15.01.2009 N 15-ТК), що порушує вищезазначені вимоги пункту 87 Положення, пункту 6 Порядку.
Враховуючи викладене, та відповідно до пунктів 89 і 90 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.2008 N 1017) , пункту 11 Порядку скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Лізингова компанія "Інпромлізинг Україна" задоволено частково.
Директор департаменту державних закупівель В.А.Новик