КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА
18.03.2009

Про скасування окремих положень постанов

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - Бєлової Л.В., суддів: Мамчур Я.С., Попович О.В., при секретарі - Бондар С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_1 на постанову Печерського районного суду м. Києва від 6 червня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України (3-я особа: Національна комісія регулювання електроенергетики України) про скасування окремих положень постанов, встановив:

У березні 2007 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України про скасування окремих положень постанов.

16 квітня 2007 року у судовому засіданні суду першої інстанції задоволено клопотання відповідача - Кабінету Міністрів України, залучено до участі в якості 3-ої особи Національну комісію регулювання електроенергетики України (а. с. 26).

Постановою Печерського районного суду м. Києва від 6 червня 2007 року в позові ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, позивачем подано заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову

Печерського районного суду м. Києва від 6 червня 2007 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 198 КАС України ( 2747-15 ) за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Ухвалюючи постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, у зв'язку з тим, що судом не було встановлено невідповідності оскаржуваних актів вимогам чинного законодавства, а також порушень прав позивача, які б підлягали захисту.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду погоджується, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 1420 "Про ціни на природний газ, що використовуються підприємствами комунальної теплоенергетики для надання послуг з опалення та гарячого водопостачання населенню, та запровадження соціально орієнтованих диференційованих цін на природний газ для населення", постанову N 1697 від 08.12.2006 р. "Про заходи щодо подальшого вдосконалення механізму забезпечення природним газом вітчизняних споживачів" (із змінами), затверджено Тимчасовий порядок установлення роздрібних цін на природний газ для потреб населення, окремі положення яких позивач просить визнати незаконним та нечинними.

Відповідно до п. 2 роз'яснення Вищого господарського суду України N 02-5/35 від 26.01.2000 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Відповідно до ст. 171 КАСУ ( 2747-15 ) правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів та розпоряджень Президента України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Частиною 5 даної статті передбачено, що суд може визнати нормативно-правовий акт незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, повністю або в окремій його частині.

Відповідно до п. 2 статті 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ), Кабінет Міністрів України забезпечує проведення цінової політики.

Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ( 507-12 ) передбачено, що до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено забезпечення здійснення державної політики цін, визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, а також визначення повноважень органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу того, що оскаржувані постанови прийняті Кабінетом Міністрів України в межах його компетенції, судом першої інстанції не встановлено невідповідності оскаржуваних актів вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Відповідно до статті 200 КАС України ( 2747-15 ) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суду першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України ( 2747-15 ), суд ухвалив:

Апеляційну позивача - ОСОБА_1 на постанову Печерського районного суду м. Києва від 6 червня 2007 року - залишити без задоволення.

Постанову Печерського районного суду м. Києва від 6 червня 2007 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий, суддя

Судді:


Документи що посилаються на цей