КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія VI скликання
РІШЕННЯ
19.02.2009 N 52/1107
Про розгляд протесту Прокуратури м. Києва на рішення Київської міської ради
від 30.10.2008 N 560/560 "Про внесення змін до рішення Київради
від 17.01.2008 N 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік"
Розглянувши протест Прокуратури м. Києва на рішення Київської міської ради від 30.10.2008 N 560/560 "Про внесення змін до рішення Київради від 17.01.2008 N 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік", відповідно до статей 1, 2, 3, 19, 78, 52, 54, 55, 75, 78 Бюджетного кодексу України, статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Київської міської ради від 01.07.2008 N 8/8 "Про затвердження Регламенту Київської міської ради" Київська міська рада вважає неможливим його задоволення з нижченаведених підстав.
Статтею 54 Бюджетного кодексу України передбачено можливість скорочення видатків загального фонду Державного бюджету України в разі недоотримання доходів загального фонду Державного бюджету України більше ніж на 15 відсотків від суми, передбаченої розписом державного бюджету на відповідний період. При цьому при проведенні скорочення затверджених бюджетних призначень статтею 55 забороняється змінювати обсяг захищених статей видатків бюджету. Перелік захищених статей видатків Державного бюджету України визначається законом про Державний бюджет України.
Пункт 7 статті 78 Кодексу встановлює, що зміни до місцевого бюджету можуть вноситись також у разі 15-відсоткового недоотримання доходів загального фонду місцевого бюджету. Пункт 8 цієї ж статті передбачає й інші підстави для внесення змін до місцевого бюджету з урахуванням положень статті 52 Кодексу. Щодо внесення змін до місцевого бюджету в частині скорочення видатків, передбачених статтею 55, тобто захищених статей, заборона в Кодексі відсутня. Отже, при внесенні змін до міського бюджету м. Києва Київська міська рада керується статтями 78 та 52 Бюджетного кодексу України та самостійно визначає перелік статей видатків, які потребують коригування.
По галузі "Охорона здоров'я":
При плануванні потреби галузі в коштах на оплату теплоенергоносіїв передбачалось можливе підвищення тарифів на 6,8 % порівняно з минулим роком. Зазначеного підвищення на момент прийняття рішення N 560/560 не сталось. Тобто фактична економія коштів, які були заплановані на оплату комунальних послуг, склала 6,8 %.
Необхідно відмітити те, що бюджетні зобов'язання по розрахунках за комунальні послуги беруться за фактично надані послуги, тобто після виставлення рахунків. Отже, скорочення планових призначень під фактично взяті зобов'язання жодним чином не мало негативних наслідків для галузі.
Слід зазначити, що головним розпорядником коштів, за його інформацією, було проведено низку заходів, спрямованих на ефективне використання фінансових та матеріальних ресурсів, а саме:
- економія електроенергії,
- економія тепла,
- економія використання води,
- ефективне використання засобів зв'язку,
- ефективне використання лікарняних ліжок,
- відпустка працівників без збереження заробітної плати.
Зазначений аналіз головним розпорядником був проведений по всіх установах галузі. Економія коштів склала 20860,5 тис. грн.
Крім того, економія коштів склалась в зв'язку з більш пізнім, ніж планувалось, введенням в дію Київського міського центру серця. Зазначений заклад планувався до відкриття в I кварталі 2008 року, фактично розпочав роботу з II кварталу 2008 року.
Тобто скорочення видатків на оплату комунальних послуг по галузі було цілком обґрунтованим.
Отже, рішенням Київради від 30.10.2008 N 560/560 були скориговані видатки по галузі, які фактично не планувалось витратити, та такі, що були зекономлені.
Протягом року поточні видатки по галузі були збільшені на загальну суму 50367,0 тис. грн. Рішенням N 560/560 проводилось коригування уточнених показників бюджету, що відобразилось у зменшенні поточних видатків по галузі на загальну суму 48948,2 тис. грн. Але зазначене коригування не порушило вимог статті 55 Бюджетного кодексу, оскільки затверджені рішенням Київради від 17.01.2008 N 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік" видатки фактично скорочені не були, а, навпаки, збільшились на суму 1419,1 тис. грн. Видатки на заробітну плату рішенням N 560/560 не змінювались.
По галузі "Освіта":
Рішенням від 17.01.2008 N 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік" по галузі "Освіта" в загальному фонді було затверджено видатки в сумі 319672,4 тис. грн., в тому числі поточні видатки в сумі 306872,4 тис. грн. Протягом року поточні видатки по галузі були збільшені на загальну суму 4291,46 тис. грн.
Коригування показників видатків на оплату комунальних послуг на суму 74,7 тис. грн. відбулось по результатах проведеного аналізу фактичних нарахувань по оплаті комунальних послуг та енергоносіях за 9 місяців 2008 року по галузі та з врахуванням можливого підвищення тарифів на 6,8 % порівняно з минулим роком, якого фактично не відбулось. Видатки на заробітну плату рішенням N 560/560 не змінювались.
Вважаємо, що при підготовці проекту рішення "Про внесення змін до рішення Київради від 17.01.2008 N 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік", яке було прийнято Київською міською радою 30.10.2008, повною мірою дотримано всіх вимог бюджетного законодавства.
Окрім того, протест Прокуратури м. Києва містить твердження, що рішення Київської міської ради від 30.10.2008 N 560/560 прийняте в порушення вимог Конституції України, Бюджетного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік". Необхідно зазначити, що ці акти не регламентують процес прийняття Київською міською радою рішень. Порядок розгляду та прийняття рішень на пленарному засіданні Київради встановлено рішенням Київради від 01.07.2008 N 8/8 "Про затвердження Регламенту Київської міської ради" відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Прийняття Київрадою рішення, що опротестовується, здійснювалось у чіткій відповідності до Регламенту, жодних порушень якого не було встановлено.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 2, 3, 19, 52, 54, 55, 75, 78 Бюджетного кодексу України, статтями 26, 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 21 Закону України "Про прокуратуру", Київська міська рада вирішила:
1. Відхилити протест Прокуратури м. Києва від 23.12.2008 N 07/1-328вих-08 на рішення Київської міської ради від 30.10.2008 N 560/560 "Про внесення змін до рішення Київради від 17.01.2008 N 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік".
2. Доручити заступнику міського голови - секретарю Київради про наслідки розгляду протесту повідомити Прокуратурі м. Києва у встановленому порядку.
Київський міський голова Л.Черновецький