ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
15.09.2009 N 9112/6/23-7015/846
Редакції журналу "БАЛАНС"
Щодо обмеження граничної суми готівкових розрахунків
між суб'єктами господарювання за сільськогосподарську продукцію
Державна податкова адміністрація України розглянула лист редакції журналу "БАЛАНС" від 07.08.2009 р. N 69 з питань обмеження граничної суми готівкових розрахунків між суб'єктами господарювання за сільськогосподарську продукцію і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637, гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Постановою Правління Національного банку України від 09.02.2005 р. N 32 "Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку" (далі - Постанова N 32) встановлено граничну суму готівкового розрахунку відповідно до пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні у розмірі 10000 гривень.
Зазначені обмеження не поширюються на розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції. Перелік товарів, що належать до цієї продукції (далі - сільськогосподарська продукція), визначений Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України" ( 1877-15 ), чинний Верховна Рад.
У разі здійснення підприємствами готівкових розрахунків з іншими підприємствами (підприємцями) понад установлену граничну суму кошти в розмірі перевищення встановленої суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі на кінець дня платника готівки одноразово в день здійснення цієї операції, з подальшим порівнянням одержаної розрахункової суми із затвердженим лімітом каси.
Відповідно до пункту 2.15 статті 2 Закону України від 24.06.2004 р. N 1877 "Про державну підтримку сільського господарства України" (далі - Закон N 1877) сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТЗЕД ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 ) згідно із Законом України "Про Митний тариф України" ( 2371-14 ), якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).
Отже, обмеження щодо граничної суми готівкових розрахунків, які встановлені Постановою N 32, не поширюється на такі розрахунки суб'єктів господарювання між собою під час закупівлі у виробників сільськогосподарської продукції.
<...>
Разом з тим у разі проведення готівкових розрахунків між суб'єктами господарювання за товари, які відповідно до Закону N 1877 не відносяться до сільськогосподарських товарів, на такі розрахунки поширюються обмеження, встановлені Постановою N 32.
Заступник Голови С.Чекашкін
* * *
УКРАЇНСЬКИЙ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ЖУРНАЛ "БАЛАНС"
Запит
Державній податковій
адміністрації України
Департаменту податкового
контролю юридичних осіб
До редакції українського бухгалтерського видання "БАЛАНС" від платників податків з різних регіонів України надходять запитання щодо граничної суми готівкових розрахунків між суб'єктами господарювання за сільськогосподарську продукцію.
Редакція видання "БАЛАНС" звертається із проханням надати роз'яснення щодо порядку застосування обмеження граничної суми готівкових розрахунків між суб'єктами господарювання за сільськогосподарську продукцію для однакового розуміння всіма зацікавленими платниками податків та фахівцями податкових органів і покращення порозуміння та партнерських взаємовідносин між ними.
Суть питання
Пунктом 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. N 637 (далі - Положення N 637), установлено обмеження щодо граничної суми готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем). Протягом одного дня сума таких розрахунків за одним або кількома платіжними документами не може перевищувати 10000 грн.
Зазначені обмеження не поширюються на розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції. Перелік товарів, що належать до цієї продукції, визначено Законом України від 24.06.2004 р. N 1877-IV "Про державну підтримку сільського господарства України".
З 15.07.2009 р. до переліку товарів, що належать до сільськогосподарської продукції, Законом України від 04.06.2009 р. N 1447-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів державного регулювання ринку сільськогосподарської продукції" внесено зміни.
Чи поширюється з урахуванням указаних змін обмеження суми готівкових розрахунків на закупівлю товарів, зазначених у групах 1 - 24 УКТЗЕД ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 ), у суб'єктів господарювання, які не є виробниками цих товарів?
Головний редактор журналу "БАЛАНС" І.Шевченко