ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
14 січня 2009 року
м. Київ

Справа N К-13514/08

Про визнання дій протиправними та
зобов’язання провести перерахунок пенсії

Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого:  судді Бим М.Є. 
суддів:  Гончар Л.Я., Харченка В.В., Чалого С.Я., Шкляр Л.Т. 
при секретарі:  Сірик Ю.В. 

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Старобешевському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2008 року у справі N2-а-8255/08 за позовом А. до управління Пенсійного фонду України в Старобешевському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок пенсії, - встановила:

У березні 2008 року А. звернувся до суду з позовом до УПФУ в Старобешевському районі про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії з 01.10.2006р., як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року позов задоволено в повному обсязі.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2008 року рішення суду першої інстанції змінено та зобов’язано відповідача провести перерахунок пенсії з 01.11.2006р.

У касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права. Зазначає, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, визначена постановами Кабінету Міністрів України, які є обов’язковими для виконання відповідно до вимог ст. 117 Конституції України.

У запереченнях на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові рішення, як законні та обґрунтовані, без змін.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на них, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з утратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІII групи, щодо котрих установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 Закону N 796-XII особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам IIІ групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон N 1058-IV) визначено виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням Серії А N 441259.

Позивачу встановлена ІІІ група інвалідності, пов’язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК Серії ДОН-04 N018102.

Позивач 23 вересня 2006 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, передбаченої ст. 54 Закону N 796-XII.

Відповідач листом від 28.09.2006р. N0808/01-13/03 відмовив в проведенні перерахунку пенсії.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523, положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону N 796-XII.

Згідно ч.3 ст. 67 Закону N 796-XII у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Так, ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 350 гривень, з 1 квітня - 359 гривень, з 1 жовтня - 366 гривень.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у редакції Закону України від 15.03.2007 р. N 749-V, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Установлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Також слід зазначити, що Конституційний Суд України у рішенні від 22.05.2008р. "У справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України)" дійшов висновку про те, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених наведеними вище статтями Законів, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком та вірно зобов’язав відповідача провести перерахунок пенсії з 01.11.2006р.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, - ухвалила:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Старобешевському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року, змінену постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2008 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.


Документи що посилаються на цей