КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Департамент оподаткування фізичних осіб
Оподаткування фізичних осіб
Оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється згідно із Законом № 889-ІV.
Підпунктом 5.1.1 п. 5.1 ст. 5 цього Закону визначено, що платник податку має право на податковий кредит за наслідками звітного податкового року. Підстави для нарахування податкового кредиту із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації.
До складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат. Зазначені документи не надсилаються до податкового органу, але зберігаються платником податку протягом строку, достатнього для проведення податковим органом податкової перевірки щодо нарахування такого податкового кредиту.
Статтею 5 Закону № 889-ІV визначено перелік витрат, дозволених до включення до складу податкового кредиту, та обмеження права на нарахування податкового кредиту.
ПИТАННЯ 1. З якого часу можна буде застосовувати ставку податку в розмірі 10% від об'єкта оподаткування з доходів шахтарів ?
ПИТАННЯ 2. У яких випадках потрібно застосовувати 15-відсоткову ставку податку з доходів фізичних осіб до нерезидентів, а в яких - подвійний розмір ставки (30%) ?
ПИТАННЯ 3. Чи може скористатися правом на податковий кредит фізична особа протягом 2009 р. за умови, що відомості про місце проживання із зазначенням адреси внесено до паспортного документа у 2008 р. ?
ПИТАННЯ 4. Чи підлягає обкладанню податком з доходів фізичних осіб одноразова грошова допомога, яка виплачується посадовим особам місцевого самоврядування у разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування, у зв'язку з виходом на пенсію? Якщо так, то хто в цьому випадку виконує функцію податкового агента ?
ПИТАННЯ 5. Який розмір податкової соціальної пільги встановлено для вдови, що виховує дитину до 18 років ? Який порядок її отримання ?
ПИТАННЯ 6. Підприємство на підставі заяви працівника застосовує до нарахованих доходів податкову соціальну пільгу. Але згодом з'ясувалося, що працівник є приватним підприємцем. Які дії має вчинити підприємство та які штрафні санкції застосовуються до працівника ?
ВІДПОВІДЬ 1. Статтею 4 Закону № 345-VI установлено, що ставка податку з доходів шахтарів становить 10% від заробітної плати та інших доходів, що отримують за місцем основної роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Водночас змін до Закону № 889-ІV щодо встановлення ставки 10% податку для оподаткування доходів шахтарів Законом № 345-VI внесено не було.
Відповідні зміни внесено до п. 7.4 ст. 7 та п. 9.13 ст. 9 Закону № 889-ІV Законом № 1564-VI. які набирають чинності з 1 січня 2010 р. Тобто з 1 січня 2010 р. доходи у вигляді заробітної плати, інших виплат і винагород, нарахованих (виплачених) платникам податків відповідно до умов трудового договору працівникам, зазначеним у п. 7.4 ст. 7 цього Закону, оподатковуються за ставкою 10% за правилами, встановленими цим Законом. Ставка податку становитиме 10% від об'єкта оподаткування з доходів шахтарів - працівників, які добувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, зайнятих на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначене, оподаткування доходів шахтарів, одержаних протягом 2009 р. у вигляді заробітної плати, інших виплат і винагород, нарахованих (виплачених) таким платникам податку відповідно до умов трудового договору, здійснюється за ставкою, встановленою п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-ІV, у розмірі 15%, а починаючи з 01.01.2010 р. - 10%.
ВІДПОВІДЬ 2. Згідно із Законом № 889-ІV фізична особа - нерезидент - це фізична особа, яка не є резидентом України (пп. 1.20.2 п. 1.20 ст. 1).
Статтею 8 КЗпП встановлено, що трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються законодавством держави, в якій здійснене працевлаштування (наймання) працівника, та міжнародними договорами України.
Наказом № 581 затверджено примірні форми Заяви фізичної особи - іноземця про самостійне визначення резидентського статусу та повідомлення працедавця про самостійне визначення резидентського статусу фізичною особою - іноземцем.
Після одержання працедавцем повідомлення податкового органу іноземець набуває статусу податкового резидента України, і доходи, одержані ним від працедавця за виконання трудової функції (заробітна плата), оподатковуються у загальному порядку, встановленому Законом № 889-ІV, за ставкою, визначеною у п. 7.1 ст. 7 цього Закону (15%).
В інших випадках, коли вимоги наказу № 581 не виконано, будь-які доходи з джерелом їх походження з України, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою п. 7.3 ст. 7 Закону № 889-ІV (30%), за винятком визначених у пп. 9.11.3 п. 9.11 ст. 9 цього Закону доходів (відсотки, дивіденди та роялті), до яких згідно з положеннями абзацу другого цього підпункту застосовується ставка податку, встановлена Законом № 889-ІV для оподаткування цих доходів резидентів (15%).
Водночас ст. 21 Закону № 889-ІV передбачено: якщо міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж передбачені цим Законом, застосовуються норми такого міжнародного договору щодо суб'єктів, які підпадають під його дію.
Нагадаємо, що оскільки визначення резидентського статусу іноземця здійснюється в межах звітного податкового (календарного) року, то повідомлення працедавця податковим органом про самостійне визначення іноземцем чи особою без громадянства статусу податкового резидента України є чинним в межах податкового (календарного) року, тобто іноземці мають здійснювати підтвердження свого резидентського статусу щороку.
ВІДПОВІДЬ 3. Згідно з пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 889-ІV платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року частину суми відсотків за іпотечним кредитом, сплачених платником податку, яка розраховується за правилами, визначеними ст. 10 цього Закону.
Пунктом 10.1 ст. 10 Закону № 889-ІV встановлено, що право у платника податку щодо податкового кредиту на іпотеку виникає у разі, якщо за рахунок такого іпотечного житлового кредиту будується чи при-дбавається житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце проживання.
Крім того, відповідно до положень Закону № 889-ІV платник податку, який бажає скористатися правом на податковий кредит за підсумками звітного року, повинен протягом року, наступного за звітним, подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси річну податкову декларацію про суму загального річного оподатковуваного доходу, зазначити підстави, суми та підтвердні документи щодо податкового кредиту.
Податкова адреса фізичної особи - це місце постійного або переважного проживання платника податку, місце податкової реєстрації платника податку, визначене згідно із законодавством (п. 1.14 ст. 1 Закону № 889-ІV).
Відповідно до ст. 29 Цивільного кодексу місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Крім того, згідно зі ст. 1 Закону № 1382-ІV місце проживання - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. При цьому згідно зі статтями 3 та 6 цього Закону відомості про місце проживання мають бути внесені до паспортного документа із зазначенням адреси житла та внесенням цих даних до реєстраційного обліку, що здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Отже, якщо відомості про місце проживання із зазначенням адреси було внесено до паспортного документа у 2008 р., то протягом 2009 р. фізична особа має право скористатися податковим кредитом щодо відсотків, сплачених у 2008 р. за користування іпотечним кредитом.
Водночас згідно з пп, 5.4.3 п. 5.4 ст. 5 Закону № 889-ІV у разі якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.
ВІДПОВІДЬ 4. Частиною одинадцятою ст. 21 Закону № 2493-III встановлено, що у разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування у зв'язку з виходом на пенсію посадовим особам місцевого самоврядування виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десяти місячних посадових окладів за наявності не менше ніж десять років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
При цьому відповідно до частини третьої ст. 21 Закону № 2493-III джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Підпунктом «д» п. 1.3 ст. 1 Закону № 889-ІV установлено, що дохід із джерелом його походження з України - це будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі дохід у вигляді заробітної плати, нарахований (виплачений, наданий) унаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, неза-лежно-від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом.
Для цілей Закону № 889-ІV під терміном «заробітна плата» слід розуміти також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (абзац третій п. 1 ст. 1 Закону № 889-ІV).
Згідно з пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889-ІV доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору, в тому числі виплати, передбачені частиною одинадцятою ст. 21 Закону № 2493-III, включаються до складу його загального місячного оподатковуваного доходу й оподатковуються за ставкою, встановленою п. 7.1 ст. 7 цього Закону, тобто 15%.
Відповідно до пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889-ІV податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст. 7 цього Закону.
Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету (пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889-ІV).
Підпунктом «а» п. 17.2 ст. 17 вищезазначеного Закону встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України, є податковий агент.
Відповідно до пп. «б» п. 19.2 ст. 19 цього Закону податковий агент зобов'язаний подати на загальних підставах до податкового органу за місцем свого розташування податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку за ф. № 1ДФ, затверджений наказом № 451, з відображенням у цьому податковому розрахунку вищезазначених доходів за ознакою доходу «01».
ВІДПОВІДЬ 5. Відповідно до пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV платник податку, заробітна плата якого не перевищує граничний розмір заробітної плати, визначеної для застосування податкової соціальної пільги (у 2009 р. - 940 грн.), має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі 50% від однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом станом на 1 січня звітного податкового року.
Згідно з пп. «г» пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV платник податку, який є вдівцем або вдовою, має право на податкову соціальну пільгу в розмірі 150% у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років при додержанні встановленого рівня нарахованої заробітної плати в 2009 р. - 453,75 грн. на місяць (302,50 грн. х 150%).
Нагадаємо, що відповідно до ст. 6 цього Закону податкова соціальна пільга застосовується лише до нарахованого на користь платника податку місячного доходу у вигляді заробітної плати виключно за одним місцем його нарахування (виплати). Визначення поняия «заробітна плата» наведено у п. 1.1 та пп. «д» п. 1.3 ст. 1 Закону № 889-ІV.
Згідно з положеннями цих підпунктів заробітна плата - це доходи, нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, є такий працедавець резидентом або нерезидентом. Крім того, для цілей цього Закону під терміном «заробітна плата» слід розуміти також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
До доходів, відмінних від заробітної плати, в тому числі до орендної плати, застосування податкової соціальної пільги Законом № 889-ІV не передбачено.
Відповідно до пп. 6.4.1 п. 6.4 ст. 6 Закону № 889-ІV платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги більшої, ніж передбачено пп. 6.1.1 п. 6.1 цієї етапі, в тому числі встановленої підпунктами «а» та «г» пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV, зазначає про таке право у заяві про застосування пільги та додає відповідні підтвердні документи за формою, визначеною центральним податковим органом.
При цьому в разі якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, зазначених у п. 6.1 цієї статті, податкова соціальна пільга застосовується один раз з підстави, що передбачає її найбільший розмір, при дотриманні процедур, визначених пп. 6.4.1 п. 6.4 цієї статті (абзац перший п. 6.2 ст. 6 Закону № 889-ІV).
Абзацом другим пп. 6.3.2 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-ІV встановлено, що податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання працедавцем заяви платника податку про застосування пільги. Пільга не застосовується до доходу, нарахованого до моменту отримання такої заяви.
Податкова соціальна пільга, отримана вдівцем або вдовою, надається до кінця року, в якому дитина досягає 18 років. Право на отримання такої податкової соціальної пільги втрачається у разі позбавлення платника податку батьківських прав або якщо він відмовляється від дитини чи передає дитину на державне утримання, у тому числі до будинку маляти, дитини, інтернату, дитячого будинку сімейного типу, незалежно від того, справляється плата за таке утримання чи ні, а також якщо дитина стає курсантом на умовах її повного утримання починаючи з податкового місяця, на який припадає відповідна подія.
У такому випадку податкова соціальна пільга припиняється з податкового місяця, в якому такий вдівець або вдова бере наступний шлюб чи підпадає під опіку інших осіб.
Порядок надання документів та їх склад при застосуванні податкової соціальної пільги затверджено постановою № 2035.
Так, пп. 1 п. 12 Порядку № 2035 встановлено, що самотня матір або самотній батько (опікун, піклувальник), які мають дитину (дітей) віком до 18 років, для застосування пільги з підстав, передбачених пп. «а» пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV, крім заяви про застосування пільги подають копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ про підстави для запису про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану, чи документи, які підтверджують наявність та вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа - платник податку постійно проживав(ла) до прибуття в Україну; копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник); паспорт та свідоцтво про народження заявника.
Для цілей цього пункту самотньою матір'ю або самотнім батьком (опікуном, піклувальником) вважаються особи, які на момент застосування працедавцем пільги, визначеної пп. «а» пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-IV маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебувають у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом.
Водночас вдівці або вдови для застосування пільги з підстав, передбачених у пп. «г» пп. 6.1.2 п. 6.1 Закону № 889-ІV, крім заяви про застосування пільги подають паспорт, свідоцтво про укладення шлюбу, свідоцтво про смерть чоловіка (дружини)(пп. 4 п. 12 Порядку № 2035).
ВІДПОВІДЬ 6. Відповідно до Закону № 889-ІV приватний підприємець не має права на податкову соціальну пільгу і щодо доходів від підприємницької діяльності, і щодо заробітної плати, яку він може одержувати як наймана особа від працедавця.
Не застосовується податкова соціальна пільга також до доходів самозайнятої особи, одержаних від здійснення підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності (пп. «е» пп. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-ІV).
Якщо такий платник податку у звітному році одержував податкову соціальну пільгу, то працедавець за місцем застосування цієї пільги провадить перерахунки сум доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг»
Після перерахунку виникає недоплата цього податку, і ця сума стягується працедавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць.
Працедавець розраховує та утримує відповідну суму недоплати податку за рахунок найближчої виплати доходу такому платнику податку, а при недостатності суми такої виплати - за рахунок наступних виплат. Якщо з будь-яких підстав суму недоплати не було утримано за рахунок доходу платника податку до закінчення граничного строку, встановленого законом для подання річної декларації з цього податку, то сума такої недоплати стягується податковим органом у порядку, визначеному законом.
Якщо внаслідок проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з працедавцем, виникає сума недоплати, що перевищує суму оподатковуваного доходу платника податку за останній звітний період, то непогашена частина такої недоплати включається до складу податкового зобов'язання платника податку за наслідками звітного податкового року.
При цьому працедавець, який на підставі належним чином отриманої заяви платника податку про застосування пільги застосовує таку пільгу, не несе відповідальності за порушення платником податку вимог пп. 6.3.1 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-ІV, за винятком, коли такий працедавець і такий платник податку є пов'язаними особами або коли суд встановлює факт змови між таким працедавцем і таким платником податку, спрямованої на ухилення від обкладання цим податком (пп. 6.3.5 п. 6.3 ст. 6 цього Закону).
Платник податку може відновити право на застосування податкової соціальної пільги, якщо він припиняє підприємницьку діяльність. У такому разі він подає заяву та документи, які підтверджують припинення підприємницької діяльності. При цьому працедавець не тільки розраховує та утримує відповідну суму недоплати податку, а ще й накладає штраф у розмірі 100% суми такої недоплати за рахунок найближчої виплати доходу такому платнику податку, а при недостатності суми такої виплати - за рахунок наступних виплат.
Перелік використаних нормативних документів:
Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. (зі змінами та доповненнями, за текстом - КЗпП)
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV (зі змінами та доповненнями, за текстом - Цивільний кодекс)
Закон України № 889-ІV від 22.05.2003 р. «Про податок з доходів фізичних осіб» (зі змінами та доповненнями)
Закон України № 345-VІ від 02.09.2008 р. «Про підвищення престижності шахтарської праці» (зі змінами та доповненнями)
Закон України № 1382-ІV від 11.12.2003 р. «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»
Закон України № 1564-VІ від 25.06.2009 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо престижності шахтарської праці»
Закон України № 2493-III від 07.06.2001 р. «Про службу в органах місцевого самоврядування» (зі змінами та доповненнями)
Постанова Кабінету Міністрів України № 2035 від 26.12.2003 р. «Про затвердження Порядку надання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги» (зі змінами та доповненнями, за текстом - Порядок № 2035)
Наказ ДПА України № 451 від 29.09.2003 р. «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (зареєстровано в Мін'юсті України 22.10.2003 р. за № 960/8281, зі змінами та доповненнями)
Наказ ДПА України № 581 від 05.10.2004 р. «Про затвердження примірних форм Заяви фізичної особи - іноземця про самостійне визначення резидентського статусу та Повідомлення працедавця про самостійне визначення фізичною особою - іноземцем резидентського статусу»
Олена ХОБИЧ,
оглядач «Вісника»,
за сприяння:
Тетяни ДОБРОДІЙ,
начальника відділу
розгляду звернень
платників Департаменту,
та Наталії
ГОРМАКОВОЇ,
головного державного
податкового інспектора
“Вісник податкової служби України” № 41 листопад 2009 р.
передплатні індекси:
22599 (укр.) 22600 (рос.)