МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.11.2009 N 1269
Про рішення щодо скарги підприємства
громадської організації інвалідів "Зеніт"
Відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (зі змінами) (далі - Положення), наказу Міністерства економіки України від 30.01.2009 N 65 "Про затвердження Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю" наказую:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги підприємства громадської організації інвалідів "Зеніт" стосовно оскарження здійснення державним підприємством "Спеціалізований морський порт "Октябрьск" процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтоперероблення рідких (палива дизельного виробництва України) згідно з оголошенням N 21904 (ПАЛ) в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" N 30 (366) від 27.07.2009, що додається.
2. Задовольнити скаргу підприємства громадської організації інвалідів "Зеніт" частково.
3. Зобов'язати державне підприємство "Спеціалізований морський порт "Октябрьск":
скасувати протокол оцінки тендерних пропозицій від 26.08.2009 N 124;
здійснити повторний розгляд, порівняння і оцінку тендерних пропозицій учасників відповідно до чинного законодавства, з урахуванням висновку, що додається;
при здійсненні повторного розгляду, порівняння і оцінки тендерних пропозицій учасників не відхиляти Скаржника з підстави невідповідності його тендерної пропозиції вимогам абзацу третього пункту 6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. N 921 (зі змінами).
4. Відділу скарг та контролю у сфері державних закупівель довести цей наказ до відома підприємства громадської організації інвалідів "Зеніт", державного підприємства "Спеціалізований морський порт "Октябрьск" та Управління НБУ в Миколаївській області протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Міністр економіки України Б.М.Данилишин
Затверджено
Наказ Міністерства
економіки України
18.11.2009 N 1269
Висновок
щодо розгляду скарги підприємства
громадської організації інвалідів "Зеніт"
стосовно оскарження здійснення
державним підприємством
"Спеціалізований морський порт "Октябрьск"
процедури закупівлі за державні кошти
продуктів нафтоперероблення рідких
(палива дизельного виробництва України)
За результатом розгляду скарги підприємства громадської організації інвалідів "Зеніт" (далі - Скаржник) стосовно організації та здійснення державним підприємством "Спеціалізований морський порт "Октябрьск" (далі - Замовник) процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтоперероблення рідких (палива дизельного виробництва України) на підставі наданих Скаржником і Замовником матеріалів, з урахуванням пояснень уповноваженого представника Скаржника установлено.
Відповідно до протоколу про розкриття тендерних пропозицій від 26.08.2009 N 123, копію якого надано Замовником до Мінекономіки листом від 10.09.2009 N 18/1-1-3/957 стосовно Скаржника, Замовником зазначено, що Скаржником не надані документи, які підтверджують статус вітчизняного виробника дизельного палива або його офіційного представника відповідно до пункту 6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (далі - Положення). Крім того, у примітках протоколу вказано, що згідно з вимогами підпункту 4 пункту 28 Положення тендерна пропозиція відхилена.
Поряд з тим пунктом 5 "Зміст тендерної пропозиції" тендерної документації, затвердженої рішенням тендерного комітету Замовника (протокол від 22.07.2009 N 115) (далі - тендерна документація), копію якої надано Замовником до Мінекономіки листом від 10.09.2009 N 18/1-1-3/957, Замовник вимагав від учасника документальне підтвердження того, що учасник є вітчизняним виробником товару або його офіційним представником, при цьому Замовником у тендерній документації було зроблено посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 N 647 "Про внесення змін до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 N 647 було внесено зміни, зокрема до абзацу третього пункту 6 Положення та доповнено Положення новим пунктом 24-1. Згідно з новою редакцією абзацу третього пункту 6 Положення встановлено, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється у вітчизняних виробників або їх представників, дилерів, дистриб'юторів, які визнані такими відповідно до укладених договорів (далі - офіційний представник), а у разі, коли товари, роботи і послуги не виробляються (не виконуються, не надаються) на території України, - у виробників товарів, виконавців робіт і надавачів послуг - нерезидентів або їх офіційних представників. А підпунктом 24-1 Положення передбачено, що з метою підтвердження статусу вітчизняного виробника учасник подає замовнику засвідчені в установленому порядку копії установчих документів юридичної особи (свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця), а у разі закупівлі товарів - також свідоцтва про присвоєння товару штрихового коду GS1, або сертифіката продукції власного виробництва, або іншого документа, який підтверджує, що учасник виробляє товар, який є предметом закупівлі.
Згідно з роз'ясненням Мінекономіки від 05.08.2009 N 3303-27/696 замовникам, які розпочали процедури закупівель за державні кошти з 11.07.2009, необхідно враховувати вимоги постанови.
Проте у тендерній документації Замовником не враховані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 N 647.
Водночас стосовно переліку документів, які підтверджують статус вітчизняного виробника (офіційного представника), у роз'ясненні зазначено, що такий перелік документів не є вичерпним.
Згідно з копією тендерної пропозиції Скаржника, наданої Замовником до Мінекономіки листом від 10.09.2009 N 18/1-1-3/957, у складі тендерної пропозиції Скаржника містяться довідка Полтавської торгово-промислової палати від 13.08.2009 N 24.14-05/412, якою підтверджується, що Скаржник та товариство з обмеженою участю "Моноліт Захід" здійснюють спільне виробництво продуктів нафтоперероблення рідких, а саме - бензину А-76, бензину А-92, бензину А-95, дизельного палива, а також договір про співпрацю від 11.08.2009 N 2, в якому, зокрема, зазначено про надання права Скаржнику при участі у торгах (тендерах) використовувати статус "вітчизняний виробник".
Отже, у складі тендерної пропозиції Скаржника надано документ, вимога щодо надання якого встановлювалася Замовником у пункті 5 тендерної документації.
Крім того, підпункт 4 пункту 28 Положення ( 921-2008 ) передбачає зобов'язання Замовника відхилити тендерну або кваліфікаційну пропозицію у разі, коли учасник не відповідає установленим кваліфікаційним вимогам. Поряд з цим вимога щодо підтвердження того, що учасник є вітчизняним виробником товару або його офіційним представником, встановлена Замовником у пункті 5 тендерної документації не відноситься до кваліфікаційних вимог, визначених пунктом 24 Положення, а також тих, які були зазначені в підпункті 5.1.3 пункту 5 тендерній документації Замовника.
З огляду на зазначене відхилення тендерної пропозиції Скаржника з підстав, зазначених ним у протоколі оцінки тендерних пропозицій від 26.08.2009 N 124, не відповідає вимогам Положення ( 921-2008 ) та умовам самої тендерної документації.
Разом з тим згідно зі статтею 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ), пунктами 89, 90 Положення ( 921-2008 ) Мінекономіки не має правових підстав для одночасного прийняття рішень щодо відміни процедури закупівлі та визнання результатів процедури закупівлі недійсними.
Відповідно до пункту 89 Положення ( 921-2008 ), пункту 13 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Мінекономіки від 30.01.2009 N 65, та з урахуванням зазначеного скаргу підприємства громадської організації інвалідів "Зеніт" задоволено частково.
Начальник відділу скарг та контролю
у сфері державних закупівель В.С.Сухова