МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.11.2009 N 1330
Про рішення щодо скарги
приватного підприємства
"СВС-Техкомсервіс"
Відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (зі змінами), наказу Міністерства економіки України від 30.01.2009 N 65 "Про затвердження Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.03.2009 за N 222/16238) наказую:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги приватного підприємства "СВС-Техкомсервіс" стосовно організації та здійснення Головним управлінням Національного банку України по м. Києву і Київській області процедури закупівлі за державні кошти робіт з технічного переоснащення вузлів обліку теплової енергії та гарячого водопостачання будівель Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області (Контрактова площа, 2-а та 2-б) згідно з оголошенням N 26795 в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" N 38(374) від 21.09.2009, що додається.
2. Відмовити приватному підприємству "СВС-Техкомсервіс" у задоволенні скарги.
3. Головному управлінню Національного банку України по м. Києву і Київській області продовжити процедуру закупівлі з урахуванням висновку, що додається.
4. Відділу скарг та контролю у сфері державних закупівель довести цей наказ до відома приватного підприємства "СВС-Техкомсервіс", Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Міністр економіки України Б.М.Данилишин
Затверджено
Наказ Міністерства
економіки України
26.11.2009 N 1330
Висновок
щодо розгляду скарги
приватного підприємства "СВС-Техкомсервіс"
стосовно організації та здійснення
Головним управлінням Національного банку
України по м. Києву і Київській області
процедури закупівлі за державні кошти
робіт з технічного переоснащення вузлів
обліку теплової енергії та гарячого
водопостачання будівель Головного
управління Національного банку України
по м. Києву і Київській області
(Контрактова площа, 2-а та 2-б)
За результатом розгляду скарги від 16.10.2009 N 38/09-138/2, приватного підприємства "СВС-Техкомсервіс" (далі - Скаржник) стосовно організації та проведення Головним управлінням Національного банку України у м. Києву і Київській області (далі - Замовник) процедури закупівлі за державні кошти робіт з технічного переоснащення вузлів обліку теплової енергії та гарячого водопостачання будівель Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київської області (Контрактова площа, 2-а та 2-б) на підставі наданих Скаржником і Замовником матеріалів установлено.
Згідно з інформацією, зазначеною у скарзі, Скаржник звернувся до Замовника із запитом щодо надання тендерної документації. Відповідно до копії заявки на отримання тендерної документації від 24.09.2009 N 38/09-138, наданої Замовником до Мінекономіки листом від 02.11.2009 N 07-106/23418, Скаржник просив надати тендерну документацію на електронну адресу з подальшим відправленням за адресою: а/с 36, м. Київ-54, 01054.
Згідно з оголошенням про проведення процедури відкритих торгів на закупівлю робіт з технічного переоснащення вузлів обліку теплової енергії та гарячого водопостачання будівель Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області (Контрактова площа, 2-а та 2-б) N 26795, опублікованим в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 21.09.2009 N 38(374), Замовником було передбачено, зокрема, що спосіб отримання тендерної документації - особисто.
Відповідно до пояснень Замовника та копії листа від 06.10.2009 N 14-210/21342, наданих Мінекономіки листом від 02.11.2009 N 07-106/23418, Замовником було відправлено на адресу Скаржника лист щодо необхідності особистого отримання тендерної документації за адресою, указаною в оголошенні.
Поряд з цим Скаржник стверджує, що Замовник відмовився надати тендерну документацію, чим порушив пункт 37 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (далі - Положення). Як зазначає Скаржник ураховуючи відмову Замовника надати тендерну документацію, він змушений був готувати тендерну пропозицію, керуючись тільки інформацією, зазначеною у оголошенні.
Пунктом 37 Положення ( 921-2008 ) встановлено, що Замовник безоплатно надсилає або подає тендерну документацію особі, що зробила запит на її отримання, протягом трьох робочих днів з дня отримання від неї такого запиту.
При цьому відповідно до пункту 35 Положення ( 921-2008 ) в оголошенні про проведення відкритих торгів та запрошенні до участі у процедурі торгів з обмеженою участю обов'язково зазначаються способи та місце отримання тендерної документації.
Крім того, згідно з пунктом 7 Інструкції щодо заповнення форми оголошення про проведення відкритих і двоступеневих торгів, затвердженої наказом Мінекономіки від 30.01.2009 N 61 "Про затвердження форм документів у сфері державних закупівель" (зареєстровано в Мін'юсті від 10.03.2009 N 211/16227), в оголошенні про проведення відкритих торгів зазначається спосіб (способи) отримання тендерної документації (особисто або поштою тощо), яка готується замовником.
Отже, Скаржник при зверненні до Замовника не врахував спосіб отримання тендерної документації, який зазначався в оголошенні, та згідно яким, як він зазначає у скарзі, готував тендерну пропозицію.
Тому твердження Скаржника стосовно відмови Замовника надати тендерну документацію не містять документальних доказів.
Крім того, відповідно до підпункту 21 пункту 2 Положення ( 921-2008 ) тендерна пропозиція - пропозиція щодо певного предмета закупівлі або його частини (лота), яка готується та подається замовнику особою, що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі, в порядку, передбаченому цим Положенням і тендерною документацією.
Підготовка та подання тендерної пропозиції на підставі оголошення про закупівлю не передбачена Положення ( 921-2008 ).
Отже, у зв'язку з тим, що в оголошенні N 26795 в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" N 38(374) від 21.09.2009, заповненому у відповідності з наказом Мінекономіки, Замовником не передбачалося надання тендерної документацію електронним способом з подальшим відправленням за адресою: а/с 36, м. Київ-54, 01054, а вказувався спосіб отримання тендерної документації учасниками, Скаржником не обґрунтовано і не доведено порушення з боку Замовника пункту 37 Положення ( 921-2008 ).
Крім того, відповідно до пункту 85 Положення ( 921-2008 ) будь-який учасник, який вважає, що він зазнав або може зазнати збитків внаслідок порушення замовником процедур закупівель, встановлених цим Положенням, може оскаржити дії, рішення, бездіяльність замовника.
Проте Скаржником не вказано та не доведено, що призвело або може призвести до збитків Скаржника, або вплинуло на об'єктивність визначення переможця процедури закупівлі чи призвело до його дискримінації.
Відповідно до пункту 89 Положення ( 921-2008 ), пункту 13 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Мінекономіки від 30.01.2009 N 65 (зареєстровано в Мін'юсті України 10.03.2009 за N 222/16238), та з урахуванням зазначеного скаргу приватного підприємства "СВС-Техкомсервіс" не задоволено.
Начальник відділу скарг та контролю у
сфері державних закупівель В.С.Сухова