ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
04 лютого 2010 р.
м.Київ
Справа N 8/5472
Про визнання недійсним рішення
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
| головуючого судді: | Бакуліної С.В., |
| суддів : |
Глос О.І., Олійника В.Ф. |
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційного подання
першого заступника прокурора Хмельницької області на постанову від 19.11.2009 року Житомирського апеляційного господарського суду у справі N 8/5472 господарського суду Хмельницької області за позовом прокурора Ізяславського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Ізяславської районної державної адміністрації та Відділу освіти Ізяславської районної державної адміністрації до:
1. Ізяславської міської ради;
2. Приватного підприємства "ТЕОйФІЛІЯ"
про визнання недійсним рішення десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 р. "Про виділення приміщення по вул. Грушевського, 15 в оренду"; визнання недійсним рішення п’ятої сесії Ізяславської міської ради від 09.08.2006 р. "Про надання дозволу на продаж об’єктів комунальної власності"; визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі по вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 р., зобов’язання передати приміщення по вул. Грушевського, 15 на баланс СЗОШ І-ІІІ ступенів N 5 для використання в освітніх цілях в судовому засіданні взяли участь представники :
від позивача: не з’явились
від відповідача-1: не з’явились
від відповідача-2: Кедрун Л.С. (довіреність від 23.02.2009 р.)
від прокуратури: Сахно Н.В. (старший прокурор відділу Генеральної прокуратури України)
встановив:
Рішенням Господарського суду Хмельницької області (суддя Смаровоз М.В.) від 04.06.2009 року, залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Горшкова Н.Ф., судді - Майор Г.І., Філіпова Т.Л.) від 19.11.2009 року, у справі N 8/5472 в позові відмовлено.
В касаційному поданні перший заступник прокурора Хмельницької області просить скасувати ухвалені по справі судові акти і прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.11 Закону України "Про приватизацію державного майна", ст.ст.8, 10, 11 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", ст.111-12 ГПК України.
Відзиву на касаційне подання сторони не надіслали.
Позивачі та відповідач-1 не скористались наданим процесуальним правом на участь в засіданні суду касаційної інстанції.
Заслухавши пояснення по касаційному поданню представника прокуратури, який підтримав викладені в ньому доводи, заперечення на касаційне подання представника відповідача-2, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційне подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Прокурор Ізяславського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Ізяславської районної державної адміністрації та Відділу освіти Ізяславської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Ізяславської міської ради, Приватного підприємства "ТЕОйФІЛІЯ" про: - визнання недійсним рішення п’ятої сесії Ізяславської міської ради від 09.08.2006 року "Про надання дозволу на продаж об’єктів комунальної власності" та визнання недійсним рішення десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 року "Про виділення приміщення по вул. Грушевського, 15 в оренду"; - визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі, що знаходиться за адресою: місто Ізяслав, вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 року, укладений між Ізяславською міською Радою та ПП "ТЕОйФІЛІЯ"; - зобов’язання ПП "ТЕОйФІЛІЯ" передати приміщення по вул. Грушевського, 15 на баланс СЗОШ І-ІІІ ступенів N5 для використання в освітній цілях.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги про визнання недійсним рішення десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 р. "Про виділення приміщення по вул. Грушевського, 15 в оренду", прокурором вказується, що Ізяславською міською радою в порушення вимог ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" скасовано розпорядження міського голови. Крім того, на підставі клопотання приватного підприємця Климчука Віталія Валентиновича зазначеним рішенням сесії міської ради приміщення по вул. Грушевського, 15 виділено в оренду підприємцю Климчуку Віталію Володимировичу (не особі, яка клопотала про надання в оренду приміщення). Також зазначається, що при прийнятті вищевказаного рішення від 24.12.1999 р. Ізяславською міською радою допущено порушення передбачених п.5 ст.63 Закону України "Про освіту", абз.2 п.5 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту" вимог щодо виключного використання приміщення дитячого садка як об’єкта освіти в освітніх цілях.
В обґрунтування позовних вимог в частині визнання недійсним рішення п’ятої сесії Ізяславської міської ради від 09.08.2006 р. "Про надання дозволу на продаж об’єктів комунальної власності" вказується, зокрема, що в порушення положень Закону України "Про Державну програму приватизації" від 18.05.2000 р., п.2.5., 2.11. Положення про порядок приватизації об’єктів групи Ж, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14.08.2000 р. N 1693, будівля по вул. Грушевського, 15 взагалі не включена до переліку об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації. Крім того, відчуження приміщення по вул. Грушевського, 15 не погоджувалося Ізяславською держадміністрацією, в зазначені строки інформація про майбутній продаж вказаного об’єкта в місцевій пресі оприлюднена не була, так само інформація про викуп будівлі по вул. Грушевського, 15 в місцевій пресі також не опубліковувалась.
Позовні вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі по вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 р. прокурором обґрунтовуються тим, що приміщення по вул. Грушевського, 15 у м.Ізяславі, яке, на думку прокуратури та позивачів, є об’єктом освіти, до 1999 року використовувалось виключно як приміщення дитячого садка N 4 "Теремок", про що свідчить довідка архівного відділу Ізяславської райдержадміністрації, наявна в матеріалах справи. У період часу з 1999 року квітень 2006 року рішення про реорганізацію або ліквідацію дошкільного навчального закладу "Дитячий ясла-садок N 4", а також рішення про зміну цільового призначення приміщення по вул. Грушевського, 15 Ізяславською міською радою не приймалось, про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка відділу статистики в Ізяславському районі. В ході підготовки об’єкта по вул. Грушевського, 15 до продажу рішення про реорганізацію або ліквідацію дитячого ясла-садка N 4 та про зміну цільового призначення приміщення по вул. Грушевського, 15 також не приймалось. Тому, вказується прокурором, виходячи з положень п.5 ст.63 Закону України "Про освіту", абз.2 п.5 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту", приміщення по вул. Грушевського, 15 у м.Ізяславі не могло бути включено до переліку об’єктів комунальної власності, які підлягають продажу.
Крім того, вказується, що приміщення по вул. Грушевського, 15 відчужене Ізяславською міською радою з грубими порушенням вимог законодавства щодо порядку приватизації, означеними при обґрунтуванні позовних вимог в частині визнання недійсним рішення п’ятої сесії Ізяславської міської ради від 09.08.2006 р. "Про надання дозволу на продаж об’єктів комунальної власності". Також, в порушення вимог ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування" головою Ізяславської міської ради договір купівлі-продажу будівлі колишнього дитячого садка N 4 на затвердження міській раді не подавався та нею не затверджувався. Вказані обставини, зазначено прокурором, згідно з ч. 6 ст. 29 Закону України "Про приватизацію державного майна", ч. 1 ст. 215 ЦК України є підставами для визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі по вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 р.
З приводу позовних вимог про зобов’язання передати приміщення по вул. Грушевського, 15 на баланс СЗОШ І-ІП ступенів N 5 для використання в освітніх цілях вказується, зокрема, що, враховуючи, що Ізяславською міською радою в порушення вимог ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" скасовано розпорядження міського голови, а згідно із Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту" об’єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов’язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням, а також майно, що є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовуються виключно із зазначеною метою, приміщення дитячого садка N 4 по вул. Грушевського, 15 має використовуватись виключно в освітніх цілях.
Також прокурором вказується, що вищенаведеними порушеннями встановленого законодавством порядку приватизації при відчуженні приміщення по вул. Грушевського, 15 у м. Ізяславі, яке, на думку прокуратури та позивачів, є об’єктом освіти, порушено інтереси держави в сфері освіти, соціально-економічного, духовного та культурного розвитку суспільства, що стало підставою для звернення прокурора з позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди правомірно виходили із такого.
Судами встановлено, що будівля по вул. Грушевського, 15, яка є предметом спірного договору, до 1999 року використовувалась як приміщення дитячого садка N4 "Теремок".
Відповідно до розпорядження міського голови від 28.01.1999 року N 6 дитячий садок N4 переведено в приміщення по вул. Шевченка, 38, а вивільнене приміщення по вул. Грушевського, 15 вирішено передати на баланс СЗОШ І-III ступенів N5 для використання як учбові приміщення початкових класів (т.1, а.с.10).
Рішенням від 25.11.1999 року N 145 "Про оформлення права власності на будівлю по вул. Грушевського, 15" виконком Ізяславської міської ради вирішив, зокрема, районному бюро технічної інвентаризації оформити право комунальної власності міської ради на будівлю по вулиці Грушевського, 15 (т.3, а.с.53).
24.12.1999 року видано свідоцтво про право власності на спірну будівлю, яке зареєстровано в Ізяславському бюро технічної інвентаризації за реєстровим N276 (т.1, а.с.25; т.3, а.с.58-60).
Відповідно до вищевказаного свідоцтва спірна будівля зареєстрована на праві комунальної власності за Ізяславською міською радою. 12.01.2000 року було виготовлено технічний паспорт на вказану будівлю.
Згідно з актом від 14.12.1999 року, складеного посадовими особами Ізяславської міської ради, районного БТІ, архітектурно-проектного бюро, спірна будівля, що знаходиться за адресою: м. Ізяслав, вул. Грушевського, 15, побудована ще до 1917 року, є аварійною та непридатною для розміщення дитячого садка, при цьому відсоток зносу будівель становить 70%, прибудови - 50% (т.2, а.с.3-4).
Рішенням десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 року відмінено пункт 3 розпорядження міського голови від 28.01.1999 року N 6 про передачу на баланс СЗОШ І-III ступенів N5 приміщення по вул. Грушевського,15 для використання як учбові приміщення початкових класів.
На підставі клопотання підприємця Климчука Віталія Валентиновича, рішенням десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 року приміщення по вул. Грушевського, 15 виділено в оренду підприємцю Климчуку Віталію Володимировичу (помилково зазначено "Володимирович", що підтверджується копією паспорту (т.3, а.с.107), для влаштування приватного стоматологічного кабінету (т.1, а.с.11). За оцінкою судів відсутні підстави вважати, що приміщення надане в оренду іншій особі, ніж тій, яка надавала клопотання.
Приймаючи рішення про відміну пункту 3 розпорядження міського голови від 28.01.1999 року N6 та про передачу в оренду приміщення по вул. Грушевського, 15 Ізяславська міська рада діяла в межах своїх повноважень згідно Закону України "Про місцеве самоврядування", зокрема, п.30 ст.26 зазначеного Закону.
Рішенням виконкому Ізяславської міської ради від 28.02.2000 року N 27 за заявою ПП Климчука Віталія Валентиновича створено комісію для визначення можливості реконструкції будинку по вул. Грушевського, 15 під стоматологічний кабінет та дозволено підприємцю Климчуку В.В. виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію зазначеного приміщення під стоматологічний кабінет після позитивного висновку комісії (т.1, а.с.53).
Згідно акта від 29.02.2000 року створена виконкомом комісія, обстеживши приміщення, прийшла до висновку про можливість реконструкції даного приміщення під стоматологічний кабінет (т.1, а.с.54).
27.02.2001 року прийнято рішення виконкому Ізяславської міської ради N 19 "Про затвердження акту державної технічної комісії по прийняттю закінченого об’єкта - реконструкція орендованого будинку в м. Ізяславі по вул. Грушевського, 15 під приватний стоматологічний кабінет підприємця Климчука В. В." (т.2,а.с.7).
Між Ізяславською міською радою (орендодавцем) та Приватним підприємством "ТЕОйФІЛІЯ" (орендарем) було укладено договір оренди комунального майна від 22.07.2005 року (т.1, а.с.47-50), відповідно до якого орендодавець на підставі рішення 25 сесії Ізяславської міської ради 4 скликання від 21.07.2005 року (т.1, а.с.46) передає, а орендар приймає в строкове платне користування будівлю по вул. Грушевського, 15 в м. Ізяслав для здійснення стоматологічної практики, загальною площею 240,5 кв.м, вартість якої згідно експертної оцінки від 29.04.2005 року становить 60 647 грн. без ПДВ (п.1.1 договору).
12.04.2006 року до Ізяславської міської ради надійшла заява від директора ПП "ТЕОйФІЛІЯ" Климчук А.С. з проханням включити до переліку об’єктів комунальної власності для приватизації шляхом викупу попередньо орендовану будівлю за адресою: м. Ізяслав, вул. Грушевського, 15 (т.1, а.с.66).
Рішенням другої сесії Ізяславської міської ради 5 скликання від 06.06.2006 року спірне приміщення включено до переліку об’єктів права комунальної власності територіальної громади міста, які підлягають продажу (т.3, а.с.111).
На замовлення Ізяславської міської ради проведено незалежну оцінку будівлі по вул. Грушевського, 15 (т.3, а.с.112-143), яка за висновком виконавця - суб’єкта оціночної діяльності ПП "Ізяслав-експерт" становить 63 594 грн. (без ПДВ).
Рішенням п’ятої сесії Ізяславської міської ради 5 скликання від 09.08.2006 року, зокрема, надано дозвіл на продаж ПП "ТЕОйФІЛІЯ" об’єкта комунальної власності по вул. Грушевського, 15 (т.1, а.с.16).
29 грудня 2006 року між Ізяславською міською радою та Приватним підприємством "ТЕОйФІЛІЯ" був укладений договір купівлі-продажу (т.1, а.с.18), відповідно до якого Ізяславська міська рада продала, а Приватне підприємство "ТЕОйФІЛІЯ" купило належний Ізяславській міській раді на праві комунальної власності будинок з двома прибудовами та верандою за N15, що знаходиться по вул. Грушевського в м. Ізяславі Хмельницької області (п.1 договору).
Пунктом 2 договору купівлі-продажу передбачено, що основна площа відчужуваного будинку становить 154,5 кв.м.
Продаж будинку, згідно рішення міської ради від 09.08.2006 року, вчиняється за 63 594, 00 грн. (п.4 зазначеного договору).
Згідно з п.6 договору купівлі-продажу від 29 грудня 2006 року право власності на відчужуваний будинок у покупця виникає з моменту державної реєстрації договору.
29.12.2006 року вищезазначений договір посвідчено приватним нотаріусом Ізяславського районного нотаріального округу Дацишиним О. М., зареєстровано в реєстрі під N3107.
Згідно з довідкою архівного відділу Ізяславської райдержадміністрації від 12.10.2007 року N105 (т.1, а.с.96), дитячий садок N4 "Теремок":
- з 1983 року значиться за адресою: м. Ізяслав, вул. Петровського, 15;
- з 1995 року по 1998 рік значиться за адресою: м. Ізяслав, вул. Грушевського, 15;
- з 1999 року значиться за адресою: м. Ізяслав, вул. Шевченка, 38.
Як вбачається з довідки Ізяславської ради від 25.02.2008 року N137, по бухгалтерському обліку міської ради рахуються:
- веранда-тамбур Ізяславського дитячого садка N4 по вулиці Грушевського, 15, з березня 1979 року до 01 грудня 1999 року;
- веранда-павільйон дерев’яний, з червня 1979 року по 01 грудня 1999 року. Право комунальної власності територіальної громади м. Ізяслав на будинок по вулиці Грушевського, 15 оформлено згідно з рішенням від 25 листопада 1999 року N145. На балансі міської ради дана будівля рахувалася з грудня 1999 року по 29 грудня 2006 року. Довідка видана згідно з інвентарною карткою N 1 обліку основних засобів (т.2, а.с.9).
Як вбачається з довідки Ізяславської міської ради від 14.04.2009 року N298 (т.3, а.с.19), в Ізяславській міській раді відсутні документальні відомості щодо надання будівлі по вул. Грушевського (до 1992 року - вул. Петровського), 15 в м. Ізяслав для розміщення ясла-садка N4 "Теремок". Згідно довідки від 23.06.2008 року, виданої в.о. зав. ДНЗ N4 Комлєвою О.Д., будівля по вул. Грушевського, 15 на балансі ясла-садка N4 не перебувала.
Також в матеріалах справи наявна технічна документація на приміщення по вул. Грушевського, 15 в м. Ізяслав (раніше - вул. Петровського, 17 в м. Ізяслав, що підтверджується довідкою БТІ від 06.05.2009 року). Крім того, як вбачається з рішення ХІ сесії Ізяславської міської ради від 28.05.1992 року N10 (т.3, а.с.22), вул. Петровського у м. Ізяславі перейменовано на вул. Грушевського.
Статтею 2 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб’єктів господарювання, зокрема у сфері земельних відносин - за використанням і охороною земель (ч.3 ст.19 Господарського кодексу України).
Відповідно до п.2 роз’яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. N 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Згідно з ч.5 ст.63 Закону України "Про освіту" від 23.05.1991 року об’єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов’язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Відповідно до абз.2 ч.5 ст.16 Закону України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 року майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою.
Як вбачається з технічної документації на приміщення по вул. Грушевського, 15 (раніше - вул.Петровського, 17) в м. Ізяслав, дане приміщення, призначення якого визначено як конторська будівля, з 1970-х років перебуває у віданні Ізяславської міської ради. Згідно з довідкою Ізяславської міської ради від 14.04.2009 року, в Ізяславській міській раді відсутні документальні відомості щодо надання будівлі по вул. Грушевського (до 1992 року - вул. Петровського), 15 в м. Ізяслав для розміщення яслів-садка N4 "Теремок" (т.3, а.с.19).
Колегія суддів погоджується з тим, що посилання прокурора на Закон України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 року є некоректним, оскільки останній набув чинності після прийняття рішення десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 року "Про виділення приміщення по вул. Грушевського, 15 в оренду" та реконструкції приміщення під стоматологічний кабінет.
Оскільки Ізяславською міською радою не приймались жодні рішення, якими би спірне приміщення відокремлювалось для здобуття дітьми дошкільної освіти, на баланс СЗОШ І-ІІІ ступені N5 згідно розпорядження міського голови від 28.01.1999 року приміщення не передавалось і прокурором безпідставно спірне приміщення віднесено до об’єктів освіти, то, відповідно, необґрунтовано заявлено позов у частині визнання недійсним рішення десятої сесії Ізяславської міської ради 23 скликання від 24.12.1999 року в інтересах держави в особі Ізяславської районної державної адміністрації та Відділу освіти Ізяславської районної державної адміністрації, оскільки не вбачається порушення прав та інтересів держави в їх особі у спірних правовідносинах. Слід також зазначити, що як вбачається з довідки Ізяславської міської ради від 12.11.2009 року N 947, дитячий садок N 4 "Теремок" згідно розпорядження міського голови від 28.01.1999 року N 6 із вказаного часу, на момент відчуження будівлі по вул. Грушевського, 15 і на даний час знаходиться у приміщенні по вул. Шевченка, 38 у м. Ізяславі, тобто інтереси дитячого дошкільного закладу при відселенні з аварійного приміщення по вул. Грушевського,15 жодним чином порушені не були.
Відповідно до п. 30 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування", до виключної компетенції міських рад належить, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна.
Частиною 4 ст.3 Закону України "Про приватизацію державного майна" встановлено, що відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" передбачено, що продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами.
Відповідно до Закону України "Про Державну програму приватизації" від 18.05.2000 року зазначеною програмою об’єкти освіти віднесено до об’єктів групи Ж.
Згідно з п.2.5. Положення про порядок приватизації об’єктів групи Ж, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14.08.2000 р. N 1693 (далі - Положення), державні органи приватизації формують переліки об’єктів групи Ж, що підлягають приватизації. Перелік повинен містити: назву об’єкта, його місцезнаходження, спосіб приватизації, умову приватизації - збереження профілю діяльності або відомості щодо його можливого перепрофілювання. Сформований перелік, але не затверджений органом приватизації, разом з документами, які містять пропозиції щодо подальшого використання об’єктів, подається на погодження відповідній державній адміністрації, на території якої розташований об’єкт.
Пунктом 2.11. Положення встановлено, що з метою залучення потенційних покупців, вивчення попиту на конкретний об’єкт приватизації та для забезпечення інформаційної відкритості процесу приватизації переліки об’єктів, що підлягають приватизації, публікуються в інформаційних бюлетенях органів приватизації, місцевій пресі. Зазначена інформація публікується протягом 20 днів з дня затвердження переліку.
Враховуючи те, що прокурором безпідставно спірне приміщення віднесено до об’єктів освіти, то, відповідно, необґрунтовано зроблено ним висновок і про те, що Ізяславською міською радою неправомірно не було включено спірне приміщення до переліку об’єктів групи Ж, які підлягають приватизації. З тих же підстав є необґрунтованим твердження прокурора про необхідність погодження з Ізяславською держадміністрацією відчуження приміщення по вул. Грушевського, 15 у м. Ізяславі.
Таким чином, вимога щодо визнання недійсним рішення п’ятої сесії Ізяславської міської ради від 09.08.2006 року "Про надання дозволу на продаж об’єктів комунальної власності" є безпідставною та неправомірною, у зв’язку з чим позов в цій частині правомірно залишено судами без задоволення.
Стосовно позовної вимоги прокурора Ізяславського району про визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі по вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 року колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що вимога задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Частиною 6 ст.29 Закону України "Про приватизацію державного майна" передбачено, що порушення встановленого законодавством порядку приватизації або прав покупців є підставою для визнання недійсним договору купівлі-продажу об’єкта приватизації в порядку, передбаченому законодавством України.
Ізяславська міська рада, за якою рішенням виконкому Ізяславської міської ради N 145 від 25 листопада 1999 року оформлено право комунальної власності територіальної громади міста на будівлю по вулиці Грушевського, 15, укладаючи оспорюваний договір (як і приймаючи оспорювані рішення), правомірно розпоряджалась будівлею по вулиці Грушевського,15 на власний розсуд в межах повноважень, наданих їй законодавством, оскільки, виходячи зі змісту п.30 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" прийняття рішень щодо відчуження майна віднесено до виключеної компетенції сільських, селищних, міських рад, угода про відчуження майна відповідає вимогам ст.203 Цивільного кодексу України. Відчуження будівлі по вул. Грушевського, 15 в м. Ізяслав, яка знаходиться в комунальній власності, поза межами процесу приватизації, не порушує права осіб, яких прокурор визначив сторонами спірного правовідношення, а саме Ізяславської районної державної адміністрації та відділу освіти Ізяславської РДА, виходячи, передусім, з того, що спірна будівля, як зазначалось вище, безпідставно віднесена при пред’явленні позову до об’єктів освіти і позов обґрунтовується з посиланням на п.5 ст.63 Закону України "Про освіту" та ст.16 Закону України "Про дошкільну освіту". При цьому, слід врахувати і той факт, що Ізяславською міською радою ще до набрання чинності Законом України "Про приватизацію державного майна" надано дозвіл на реконструкцію спірної будівлі під стоматологічний кабінет, 27.02.2001 року затверджений акт державної комісії по прийняттю закінченого об’єкта, тобто стоматологічного кабінету, про що вказувалось вище. У зв’язку з цим визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі по вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 року права або законні інтереси райдержадміністрації та відділу освіти не відновить, оскільки підстави для передачі спірної будівлі середній загальноосвітній школі N5 відсутні.
Виходячи з наведеного, не можуть бути задоволені також позовні вимоги про зобов’язання передати приміщення по вул. Грушевського, 15 на баланс СЗОШ I-III ступенів N 5 для використання в освітніх цілях, зважаючи на відміну рішенням Ізяславської міської ради від 24.12.1999 року пункту 3 розпорядження міського голови від 28.01.1999 року N 6 про передачу вказаного приміщення на баланс СЗОШ І-ІІІ ступенів N 5 та дійсність договору купівлі-продажу будівлі по вул. Грушевського, 15 від 29.12.2006 року, відповідно до якого право власності на приміщення по вул. Грушевського, 15 у м. Ізяславі набуто Приватним підприємством "ТЕОйФІЛІЯ", тому лише останньому, як власникові, й належать передбачені ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Беручи до уваги все наведене та вимоги чинного законодавства в їх сукупності, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови Житомирського апеляційного господарського суду.
Керуючись ст.ст.111-5, 111-7, 111-8, п.1 ч.1 ст.111-9, ст.111-11 ГПК України, Вищий господарський суд України ,- постановив:
Касаційне подання першого заступника прокурора Хмельницької області на постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 19.11.2009 року у справі N 8/5472 залишити без задоволення, а постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 19.11.2009 року у справі N 8/5472 - без змін.
Головуючий-суддя
Судді