ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
23.04.2010 N 308
Про відмову у погодженні проекту регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) РОЗГЛЯНУВ:
проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо надання оптовим ринкам сільськогосподарської продукції пільг із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)" (надалі - проект Закону) та документи, що додаються до нього, подані листом Міністерства аграрної політики України від 24.03.2010 р. N 37-19-2-10/4187.
За результатами здійснення аналізу проекту Закону та відповідного аналізу регуляторного впливу на дотримання вимог статей 4, 5, 8 і 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) ВСТАНОВИВ:
Проектом Закону пропонується надання пільг оптовим ринкам сільськогосподарської продукції на час їх становлення зі сплати мита, плати за землю, податку на прибуток, податку на додану вартість, орендної плати за землю.
Проте проект Закону не може бути погодженим у запропонованій редакції з огляду на те, що розробником не дотримано відповідності даного проекту Закону статті 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ).
Зокрема, статтею 1 Закону України "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції" від 25.06.2009 р. N 1561-VI (надалі - Закон N 1561) визначено, що оптовий ринок сільськогосподарської продукції - юридична особа, предметом діяльності якої є надання послуг, що забезпечують здійснення оптової торгівлі сільськогосподарською продукцією, і якій в установленому цим Законом ( 1561-17 ) порядку надано статус оптового ринку сільськогосподарської продукції.
Водночас, продавці та покупці сільськогосподарської продукції є лише операторами на вказаному оптовому ринку сільськогосподарської продукції.
Таким чином, всі передбачені проектом Закону пільги стосуватимуться не виробників сільськогосподарської продукції та реалізаторів її кінцевому споживачеві, а певної юридичної особи-посередника, яка просто організовує процес купівлі-продажу оптових партій сільськогосподарської продукції.
Крім того слід зазначити, що в статті 10 Закону N 1561 вже передбачена державна політика підтримки оптових ринків сільськогосподарської продукції шляхом, зокрема:
- надання державної фінансової підтримки оптовим ринкам сільськогосподарської продукції у період їх становлення;
- фінансової участі держави у створенні оптових ринків сільськогосподарської продукції та інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, необхідної для його функціонування;
- повного або часткового відшкодування вітчизняним товаровиробникам витрат на зберігання та складування сільськогосподарської продукції в межах інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції впродовж періоду становлення оптового ринку сільськогосподарської продукції за рахунок коштів державного бюджету;
- застосування до оптових ринків сільськогосподарської продукції механізмів фінансової допомоги та підтримки підприємств агропромислового комплексу, у тому числі кредитної підтримки;
- надання оптовим ринкам сільськогосподарської продукції земельних ділянок із земель державної та/або комунальної власності для розміщення ринку сільськогосподарської продукції;
- включення до місцевих програм соціально-економічного розвитку заходів із створення та забезпечення діяльності оптових ринків сільськогосподарської продукції.
Також статтею 13 Закону N 1561 передбачено, що оптовим ринкам сільськогосподарської продукції незалежно від форми власності та організаційно-правової форми у період їх становлення надається фінансова допомога за рахунок коштів Державного бюджету України ( 2154-17 ) на безповоротній та/або поворотній основі. Державна фінансова допомога для оптових ринків сільськогосподарської продукції може також здійснюватися шляхом надання позик, кредитів та будь-яким іншим шляхом.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та виконавчі органи відповідних рад у проектах рішень про відповідні місцеві бюджети можуть передбачати видатки на створення та забезпечення діяльності оптових ринків сільськогосподарської продукції.
Статтею 15 Закону N 1561 передбачено, що створення і функціонування системи інформаційного забезпечення діяльності оптових ринків сільськогосподарської продукції здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України ( 2154-17 ).
Таким чином, Законом N 1561 вже передбачена значна кількість заходів державної підтримки оптових ринків сільськогосподарської продукції.
Отже, запропоновані проектом Закону пільги не вбачаються доцільними, зважаючи на вищенаведене та на той факт, що оптові ринки сільськогосподарської продукції не є виробниками, а лише посередниками у реалізації оптових партій сільськогосподарської продукції. Таким чином, розробником фактично запропоновано посередникам надавати більше пільг, аніж безпосереднім виробникам сільськогосподарської продукції.
Водночас, запропоноване державне регулювання значно зменшить надходження до бюджету у порівнянні із прогнозними вигодами, які навіть у випадку успішного функціонування оптових ринків будуть відчутні лише після закінчення періоду становлення.
Таким чином, запропоновані проектом Закону норми порушують статтю 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) в частинах:
- доцільності, тобто розробником достатньо не обгрунтована необхідність внесення запропонованих проектом Закону норм в такому вигляді, а також - наскільки проблема, яку пропонується вирішити у запропонований спосіб, викликана саме недосконалістю діючого законодавства України, яке регулює дане питання;
- адекватності, тобто відповідності форм та рівня державного регулювання господарських відносин потребі у вирішенні існуючої проблеми та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив;
- ефективності, тобто яким чином при запровадженні зазначених норм буде забезпечено досягнення внаслідок дії такого регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб'єктів господарювання, громадян та держави;
- збалансованості, оскільки розробником не доведено балансу інтересів громадян, покупців, продавців, оптових ринків сільськогосподарської продукції та держави внаслідок реалізації проекту Закону.
Враховуючи викладене, керуючись частиною 5 статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
відмовити в погодженні проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо надання оптовим ринкам сільськогосподарської продукції пільг із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)".
Голова М.Бродський